MZ podało jakie są obecnie najniższe podstawy pielęgniarek w 7, 8 i 9 grupie.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.


MZ: OBECNIE TAKIE SĄ NAJNIŻSZE

PODSTAWY PIELĘGNIAREK W 7,8 I 9  GRUPIE.

Jak informowaliśmy na portalu, ministerstwo zdrowia przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Celem projektu jest zmiana wysokości tzw. kwoty bazowej, na podstawie której oblicza się najniższe wynagrodzenie zasadnicze tak, aby na dzień 1 lipca 2019 r. uległa ona podwyższeniu z kwoty 3900 zł brutto do kwoty 4200 zł brutto. 

Przedmiotowe zmiany wpłyną bezpośrednio na sytuację pracowników objętych ustawą, których wynagrodzenia zasadnicze będą niższe niż najniższe wynagrodzeniazasadnicze po wprowadzeniu przedmiotowych zmian. Zmiana ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. spowoduje szybsze podwyższanie wysokości poziomu wynagrodzeń zasadniczych pracowników podmiotów leczniczych, w ten sposób, że w okresie 1 lipca 2019 r. do 1 lipca 2020 r. przy obliczeniu poziomu najniższego wynagrodzenia zasadniczego używana będzie kwota 4200 zł
brutto zamiast kwoty 3900 zł brutto, jak obecnie.

Więcej w sprawie oraz jaki to będzie miało wpływ na obecne wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek czytaj tutaj.

oraz w artykule pt:. Pielęgniarki robią to samo. Teraz różnica w płacy ponad tysiąc zł. Będzie dwa razy większa!

W uzasadnieniu do projektu ustawy ministerstwo zdrowia podało także: "Najniższe wynagrodzenie zasadnicze obliczone na dzień 1 lipca 2019 r. na podstawie obecnie obowiązującej ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. (kwota  bazowa 3900 zł)".

Poniżej przytaczamy przedmiotowe dane w oryginalnym brzmieniu: 

Grupa 7 - Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

4 095 PLN

Grupa 8 - Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa

2 847 PLN

Grupa 9 - Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

2 496 PLN

żródło: uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych

Powyższe dane uzyskano w wyniku badania ankietowego przeprowadzonego w 885 podmiotach leczniczych.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


 Zobacz także:


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.07.15 08:19:09 ~Piel

Ludzie, co za bzdury! Przecież takie podstawy miały być na koniec 2019 r, a nie na na dzień 1 lipca! Poza tym, w tej chwili chyba już nikt nie ma podstawy poniżej 3 tys, a więc pielęgniarki z gr 8 i 9 nie dostaną nic, a te z magistrem i specjalizac załapią się na 20 proc różnicy pomiędzy tym, co mają teraz, a kwotą 4095 (4410, jeśli kwota bazowa wzrośnie do 4200).

#2  2019.07.15 08:55:49 ~Ja

Bzdury ,że nikt nie ma poniżej 3000 !

#3  2019.07.15 09:20:10 ~Zzz

Ja już się pogubiłam mam podstawy 3500 jestem w grupie 7 to od kiedy muszę dostać te 20 procent różnicy od 1 lipca czy od 1 stycznia nasz dyrektor miga się jak może związki nie robią nic

#4  2019.07.15 09:32:21 ~siostra

Ustawa o najniższym wynagrodzeniu rozłożona jest na 4 lata i ustala stopniowy wzrost wynagrodzenia, w związku z podniesieniem kwoty bazowej najniższe wynagrodzenie na dzień 31.12.2019 roku obliczymy mnożąc swój współczynnik pracy razy 4200 zł, o tym mówi art. 7 porozumienia z 8.06.2017 r.

#5  2019.07.15 09:40:33 ~irena

To jest skandal! Wrzucanie do tego samego wora mgr pielęgniarstwa i pielęgniarki po LO ( ZE SPECJALIZACJĄ BYLE JAKĄ ) - OPAMIĘTAJCIE SIĘ ! - Przecież tytuł mgr sam w sobie jest specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa ! - krzyczeć się chce, jak tutaj jest doceniane wyższe wykształcenie? w żadnych zawodach tak nie jest ! a gdzie licencjat - przecież pielęgniarki po średnich szkołach robiły licencjaty i drugi raz zdawały dyplomy ! to jak to ? - po to zęby zrównywać je z pielęgniarkami po LO? powtarzam i zrozumcie to Panie w Warszawie - specjalizacja to nie wykształcenie - to tylko dokształcenie - i to w jednej konkretnej dziedzinie! - dlaczego dziewczyny się nie odzywacie ? pełno Was przecież

#6  2019.07.15 10:05:30 ~ola

To pielęgniarki ,które będą miały o 2 tysiące mniej za tą samą pracę muszą składać zbiorowe wypowiedzenia z pracy i zobaczymy co wtedy powiedzą ci co stale wymyślają te bzdury.

#7  2019.07.15 10:11:48 ~INA

A gdzie w tej siatce płac uwzględnienie licencjatów i studiów podyplomowych ? - co ? to nic nie kosztuje ? to jest kształcenie , które podnosi w dużym stopniu wiedzę ogólna a nie tak jak specjalizacja - tylko w jednej dziedzinie - zapraszam drogie Panie z Warszawy do logicznego myślenia! 11

#8  2019.07.15 10:22:27 ~Piel

W szpitalu powiatowym w ktorym pracuje zarobki od 2800 do 3600 max zadne 4 tys i 3/4 pielegniarek w wieku emerytalnym lub 1,2 lata przed emerytura

#9  2019.07.15 10:36:38 ~Ola

Magister że specjalizacja 2800 podstawy plus zembalowe obok pensji.

#10  2019.07.15 10:58:51 ~Ela

Nie ma podstawy poniżej 3000? W szpitalach powiatowych jest! Ja mam 2800 podstawy 35 lat pracy zmianowej - czerwiec 2019

#11  2019.07.15 11:08:59 ~G20

Chcieli nas poroznic i to zrobiły pielęgniarki . A do tej pani wykrzykujacej z tytułem magistra pielęgniarstwa powinna się wstydzić . Żeby każda miała jeden etat może by było inaczej.

#12  2019.07.15 11:13:06 ~G20

Niech pani powie co to za specjalizacją byle jaka. Jestem ciekawa. Bo ja nie znam tak ej

#13  2019.07.15 11:18:34 ~megg

Jeśli chodzi o gr 9 - to ma zagwarantowaną najniższą krajową ! NIPiP i OZZZiP-brawo WY !

#14  2019.07.15 12:28:03 ~Ala

Bardzo bardzo się cieszę że super kobietki po LM niedługo odejdą na emerytury i zostaną same koleżanki po studiach i specjalistki bardzo dobrze wtedy zobaczycie jakie są braki w kadrze pielęgniarskiej jeszcze zatęsknicie za tymi pielęgniarkami

#15  2019.07.15 12:45:54 ~Do 5

Może masz mgr ale głąb z Ciebie jakich mało!

#16  2019.07.15 13:11:38 ~Plg

Faktycznie że poroznily się głupie baby,trochę kasy i poglupialy.

#17  2019.07.15 13:45:12 ~Maria

No to fajnie ,powinnam do podstawy otrzymać 1000 zł wtedy będę miała 4090 podstawy brutto

#18  2019.07.15 13:58:08 ~Do15

Głąb to jesteś ty .

#19  2019.07.15 14:04:39 ~fakt

Panie z izb twierdziły że robienie specjalizacji i magistra jest nie wymagane ponieważ specjalizacja zawiera się w mg to dlaczego specjalizacja i mgr jest ujęty jako osobna grupa ? taka sama sytuacja jest z LM i licencjatem nie wymagane powielanie dyplomu chociaż każdy wie że tonie to samo . Jeśli LM i licencjata nie ma w żadnej grupie to dlaczego jest mgr i specjalizacja jako osobna grupa skoro wg izb nie wymagane spec. i mgr. jeśli ktoś ma mgr to po jakiego grzyba mu spec . to znaczy że wyższe wykształcenie jest mniej ważne jak kurs zawodowy marnej jakości ,przekroczyliście granice absurdu .

#20  2019.07.15 14:27:29 ~Iwona

Co za bzdury kto ma dzisiaj podstawę poniżej 3000. Przecież podstawa 3400 nawet do 4000 to dziś standard. Kto opracowuje coś takiego ze podstawa 2500 to chyba salowa.

#21  2019.07.15 14:29:17 ~Do 19

Ale bredzisz!

#22  2019.07.15 14:32:46 ~Gość

2 temu pisał portal co innego grupa 8 4585 , a dziś coś nowego przyniósł nowy dzień? Pozdrawiam portal

#23  2019.07.15 14:42:41 ~Kaś

Wg tego nie opłaca mi się robić specki. Mam magistra zarabiam 4000 brutto. Jeśli ma mi wzrosnąć o 90 zł brutto to niech sobie w odbyt wsadza robienie specki.

#24  2019.07.15 15:14:09 ~do21

Przedstaw dowody na moje bredzenie, bo to chyba ty nic nie ogarniasz.

#25  2019.07.15 16:10:10 ~Ech

Jak można specjalizować się w dziedzinie nie mając w niej pełnego wykształceni?

#26  2019.07.15 16:12:19 ~Kasia

Mam mgr pielęgniarstwa i specke, niestety liczy się układ w mieście, w którym mies, kam po liceum 4650zl zasadniczej, a ja 4200zl

#27  2019.07.15 16:40:20 ~do 26

Gwałt na rozumie?

#28  2019.07.15 16:51:40 ~Do 24

Dalej bredzisz i nic nie ogarniasz, ale chyba dlatego, że masz magistra, a nie masz specjalizacji, tak? Kochana, jeśli nie chciało ci się zrobić tego "kursu zawodowego marnej jakości", to teraz nie płacz i nie usprawiedliwiaj się w taki głupi sposób.

#29  2019.07.15 17:31:19 ~29

Mgr a specjalizacja to dwie różne sprawy, chcąc pracować na anestezjologii i intensywnej terapii trzeba mieć specjalizację z tej dziedziny a przynajmniej na początku kurs podstawowy.To prawda grupa po licencjacie,LM lub SM to będzie najniższa krajowa i gdzie tu zachęta dla pielęgniarek

#30  2019.07.15 17:43:12 ~Do #2

Żadne bzdury u nas 2900

#31  2019.07.15 17:46:22 ~Renia

Do 23 opłaca ci się robić specjlzację bo za 2 lata mgr plus specjalizacja 5300. Może się pomyliłam o jakieś grosze, To jest w ustawie od 2021 r.

#32  2019.07.15 17:48:21 ~Heell

Bicie piany. Już widzę dyrektorów malych szpitali jak lekką ręką dają po 1000 zł do podstawy dla mgr ze spec. Zrobią milion rzeczy by to ominąć Przyjmą judaszowe siostry za 30 zł umowę zlecenie, a tych "drogich" się pozbeda

#33  2019.07.15 17:53:47 ~Do 29

A kto im odebrał uprawnienia?

#34  2019.07.15 18:01:20 ~Do 5

Ochłoń!

#35  2019.07.15 18:07:57 ~Renia

Kobieto gdzie ty pracujesz? U nas dyrektor respektuje ustawę od samego początku. I w pobliskich szpitalach również. To do 32 a nie są to duże szpitale. Po co siejesz ferment!

#36  2019.07.15 18:22:48 ~Do 34

Co jest kopiowane?

#37  2019.07.15 18:51:07 ~ona

Super nie? w2020 roku rząd planuje podnieść płacę minimalna do 2450zł czyli 49zł będzie mieć więcej od tej z grupy9 przedstawionej w artykule.

#38  2019.07.15 19:40:11 ~Ala

Chore to wszystko i tyle w temacie

#39  2019.07.15 20:16:13 ~Ya

Dlaczego nie czytacie ustawy Gr 9 ma współczynnik 0.64 razy 4200 daje 2688 i odpowiednio gr 8 0.73 gr 7 1.05 Tak ma być od 1 lipca 20 19 r.A 2021 gr 7 ok.5270. Pozostałe grupy sobie policz .To do 37

#40  2019.07.16 00:43:20 ~mela

A dalej będzie tylko na wymaganym stanowisku?

#41  2019.07.16 08:49:47 ~irena

BRAWO #19 - WŁASNIE O TO CHODZI, ŻEBY PANIE Z WARSZAWY TO ZROZUMIAŁY USTALAJĄC SIATKĘ PŁAC !

#42  2019.07.16 09:01:19 ~INA

Krzyczę cały czas - specjalizacja to nie wykształcenie, to 2- letni kurs nazywający się specjalizacja i tylko z jednej dziedziny, Uniwersytety kształcą z każdej kliniki - czyli wiedza ogólna zawsze w połączeniu z pielęgniarstwem - trwa to przez lata nauki , tam wiedzy jest ogrom i niczego się nie odpuszcza, praktyki także trzeba realizować ze szczególną dokładnością - nadal nie rozumiem zaszeregowania wyższego wykształcenia z Liceami Medycznymi ! i jeszcze na pierwszym miejscu specjalizacja a potem mgr - skandal, skandal, skandal- wiem ze Izby organizują specjalizację, stąd ten poróżniający wszystkich ,sentyment do specki ''

#43  2019.07.16 09:13:32 ~do 42

Pogadaj z rodzicami to się dowiesz o co chodzi.

#44  2019.07.16 09:59:45 ~xyu

Ustawę tę trzeba rozwiązać przez sąd , nie może być tak aby izby wymyślały ustawę zmuszając pracodawcę do zapłaty za kurs który same organizują . Ewidentnie lekceważący stosunek do innych form kształcenie legalnego i wymaganego jako legalne w Polsce , moim zdaniem nosi znamiona lobbingu.

#45  2019.07.16 10:15:52 ~Piel

Do 42 i 44 Dobrze się czujecie? Może zmieńcie dilera, bo to co wciągacie wyraźnie wam nie służy.

#46  2019.07.16 12:51:54 ~INA

Do #44 - tak , ma Pani rację i naprawdę nietrudno ją przyznać

#47  2019.07.16 14:02:04 ~do 45

Twoje leki już nie działają czas się obudzić i zwiększyć dawkę albo zmienić lekarza.

#48  2019.07.16 14:31:41 ~Piel

46, 47 Same bijecie sobie brawo?

#49  2019.07.16 21:58:41 ~An

O czym Wy tu piszecie? To demagogia. W całym tym firerworku powiem, "jak was widzą, tak waz piszą"!

#50  2019.07.18 14:18:41 ~ja

Specjalistki bez matury wyżej od licencjata, to jest dopiero sprawiedliwość

#51  2019.08.11 12:27:04 ~Ja

Podstawy mam 2500 zł w brutto plus "zembalowe" . To państwo mnie okradało , okrada i będzie okradać . Mnie i was moje szanowne koleżanki . Płacą mi mniej niż pracownikom BIEDRONKI na kasie : ) Mam kilka prac , żeby zarobić na życie . Jestem ( podobnie jak wiele z Was ) współczesnym "białym murzynem" . Życzę Wam powodzenia .

#52  2019.08.11 12:33:37 ~Jajaja

Mam wrażenie , że buta i przerost ambicji nad rozumem niektórych tu piszących jest już chorobliwa . Bijecie się między sobą o coś , czego żadna z was jeszcze nie ma ? Panie z mgr przed nazwiskiem wpadają w obłęd . Cieszy mnie , że za chwilę braknie tych bez mgr ( emerytury ) i zaczniecie same sobie skakać do gardeł . Ciekawe jakie wtedy znajdziecie "argumenty" ? Życzę wam powodzenia na nowej magisterskiej drodze zawodowej . Was nie wykończy pracodawca , tylko koleżanka z pracy . ZERO SOLIDARNOŚCI . Niszczycie to o co wasze poprzedniczki walczyły latami .

#53  2019.08.23 20:22:53 ~Ania -real

To pielęgniarki, ok.5-7 lat przed emerytura ,które nie robiły magisterki A mają ogromny staż i wiedzę to będą zarabiać tyle co Pani w markecie.To chore, ktoś mi powie że warto wybierać ten zawód .Uważam, że nie ,za te grosze być ponizanym nie warte poświęceń.