MZ: poinformujemy ludzi dlaczego warto zostać pielęgniarką.

Kampania promocyjna zawodu pielęgniarki.


MZ: POINFORMUJEMY LUDZI

DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ PIELĘGNIARKĄ

Poseł złożył do ministra zdrowia interpelację w sprawie deficytowych specjalizacji lekarskich i niedoboru pielęgniarek wszystkich specjalizacji w polskich szpitalach.

W dniu 9 lipca na interpelację odpowiedziała pani wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko. W odpowiedzi czytamy między innymi: 

V. W ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji pielęgniarskich”, finansowanego w ramach PO WER ze środków UE, Ministerstwo Zdrowia zaplanowało realizację zadania związanego z promocją zawodów pielęgniarki i położnej. Kampania medialna, przeprowadzona we współpracy ze środowiskiem zawodowym pielęgniarek i położnych, ukierunkowana będzie na budowanie pozytywnego wizerunku zawodów pielęgniarki i położnej oraz ukazanie różnych ról i aspektów pracy w tych zawodach w systemie ochrony zdrowia. Celem kampanii będzie również poinformowanie społeczeństwa dlaczego warto zostać pielęgniarką. Zaprezentowana zostanie nowoczesna forma kształcenia na kierunku pielęgniarstwo, atrakcyjność wykonywania zawodu, samodzielność w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.

Zobacz całość odpowiedzi ministerstwa zdrowia na interpelację pt.: w sprawie deficytowych specjalizacji lekarskich i niedoboru pielęgniarek wszystkich specjalizacji w polskich szpitalach.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.07.22 08:03:25 ~Piel

Oj nie będzie łatwo przekonać ludzi słowami, każdy widzi jak wygląda praca pielęgniarki w szpitalach, przychodniach.

#2  2019.07.22 09:16:57 ~Iwona

Atrakcyjność wykonywania zawodu? Pracuję w zawodzie 28 lat i jakoś nie zauważyłam. Może dlatego , że jestem wciąż zmęczona, nie mogę odespać nocek, i nerwy już w strzępach. No ale już niedługo emerytura, więc jest szansa, że zdechnę z głodu, oczywiście rachunki zapłacę, żeby nie zostawić po sobie długu. MÓJ KOCHANY RZĄDZIE, bardzo jestem Ci wdzięczna, za to, co robisz dla pielęgniarek!

#3  2019.07.22 09:25:08 ~Student

Do 1, właśnie bnid widzi. Pielęgniarka/pielęgniarz w mentalności polskiego społeczeństwa to Pani, co zmienia pampersa, podaje kaczkę, pigułki lub zrobi lewatywę. Decydenci wszystkich opcji wiedzieli o kryzysie pielęgniarstwa na Zachodzie, tam ten zawód choć przyzwoicie opłacany uważany jest za eksploatujący i bez choćby połowy prestiżu jaki posiada zawód lekarza. Do nas to dotarło jakieś 10 lat temu, kiedy to królowały sitcomy typu " Świat według Kiepskich" z naczelną wizerunkowo pigułą Haliną oraz inny z tymi idiotkami z ”Daleko od noszy&rdquo. Co decydenci teraz chcą promować, na razie wychodzi im to żałośnie. Polskie pielęgniarstwo jest w agonii, która potrwa jeszcze parę lat.

#4  2019.07.22 09:26:41 ~2 cd

Miało być, właśnie nie widzi. Sorry.

#5  2019.07.22 09:41:19 ~2 cd

Powiem, dlaczego nie warto pracować w tym zawodzie w Polsce, bo polskie decydenty bez wyobraźni i odpowiedzialności za polską ochronę zdrowia żyły w błędnym przekonaniu, że "będą orać pielęgniarkami po LM i SM do końca świata i o jeden dzień dłużej", ewentualnie zastosują ten schemat postępowania wobec Ukrainek. Pokolenie obecnie studiujących ma inne priorytety niż misja czy powołanie (pierwsze do Iraku, drugie do klasztoru), więc nie, bye polskie decydenctwo.

#6  2019.07.22 09:44:13 ~Elżbieta

Zatrudniając się w sanepidzie wymagałi ode mnie aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, kursu szczepień. Kiedy wdrożono zembalowe oraz poźniejsze podwyżki dla pielęgniarek okazało się że mi ich nie dadzą bo pani inspektor stwierdziła że moje obowiązki mogą wykonywać inni pracownicy bez medycznego wykształcenia. Usłyszałam że tutaj nie jestem pielęgniarką (choć ustawa mówi co innego). Gdzie jest szacunek przełożonych do tego zawodu? Jak do zatrudnienia to trzeba mieć wyksztalcenie itp. jak do podwyzki to napisano mi że mogę wustąpić o zgodę pracy w innym zakładzie na pół etatu.

#7  2019.07.22 11:38:26 ~a_

Atrakcyjność bycia pielęgniarką/rzem hmmm naprawdę? Da się to pokazać? ;d

#8  2019.07.22 13:03:36 ~Giga

Polska pielęgniarka to ciężko zapracowana kobieta i cóż tu można promować tą tyraninę za grosze i brak czasu na prywatne życie.Tak wygląda ta szarość życia polskich pielęgniarek.Nie widać nie słychać bo nie mają czasu na nic tylko praca, praca, i praca.Szczerze nie polecam szkoda młodych lat i życia, są zawody które też można wykonywać odnosić sukcesy i korzystać z życia.Zawód pielęgniarki w Polsce został zepchnięty na boczne tory bo poza ciężką pracą,kiepskim wynagrodzeniem ,10 dniami urlopu w całośći niczego innego nie ma.Od zarania dziejów niczego mądrego nie zrobiono nie poprawiono tej beznadziejnej sytuacji nie wiem na co liczono że co samo się zmieni.Są osoby odpowiedzialne za to co się dzieje ale jak do tego momentu nic nie zrobiły , a czas ucieka niebawem wybory.Zajmują się nauczycielami którzy mało pracują dużo odpoczywają i niezle zarabiają, policjantach z mnóstwem przywilejów, strażakami , matkami , emerytami tylko nie pielęgniarkami.Podobno żyjemy w państwie prawa i sprawiedliwości ,tylko gdzie sprawiedliwość i równe traktowanie Pielęgniarek.

#9  2019.07.22 13:13:23 ~Do

Kierownik ma przywilej

#10  2019.07.22 16:42:44 ~piel

CHCESZ ZMARNOWAĆ SOBIE ŻYCIE - ZOSTAŃ PIELĘGNIARKĄ !

#11  2019.07.22 17:58:23 ~Piel

No cóż, niech informują, ale niestety będą musieli kłamać.

#12  2019.07.22 19:21:21 ~inga

Póki co ludzie są poinformowani dlaczego nie warto, a raczej wiedzą to z własnych obserwacji !

#13  2019.07.22 19:24:43 ~C

Dzięki Bogu moja córka wybrała inne studia. Bycie posługaczką to żadna kariera.

#14  2019.07.22 22:06:24 ~Ojejku

Dlaczego brak informacji, jak uczelnie przygotują do zawodu pielęgniarki i jak państwo realizuje zapisy art. 84-87 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r, a której tradycja ma ponad 80 lat?

#15  2019.07.23 05:45:46 ~do 13

A za co ja mogę dziękować jak nie mam córki?

#16  2019.07.23 07:43:52 ~#16

Zrobią reklame,założą ślicznej modelce słuchawki na szyję,w tle pokój zabiegowy szpitala w Leśnej Górze,podkład muzyczny chwytajacy za serce,jakaś scena o cudzie narodzin itp.Może ktos się na to złapie,ale ja mam wiarę w młodych ludzi,bo są ambitni i żyją w czasach gdzie modne są pieniądze i kariera,wlasny apartament,podróże,zdrowy styl zycia,a więc wysypiac się,odpoczywać,dbac o zdrowie itp.Moda na pielegniarstwo przeminela,to staroswiecki zawód wart tyle co slogany,które w niego wrosly:misja,powołanie,oddanie,pokora wobec cierpienia itp.Oczywiscie sama tego nie wymyslilam,co napisalam.To slowa mojego syna,ma 20 lat i mówił to glosem swojego pokolenia.Ze swojej strony gratuluję mlodym ludziom madrosci,żałuję,że ja jej nie mialam

#17  2019.07.23 10:11:47 ~Fela

Dziękuj Bogu że żyjesz 15

#18  2019.07.24 01:33:16 ~heh

Zazwyczaj reklamuje sie gówniany towar.

#19  2019.07.24 09:49:45 ~lena

Praca pielęgniarki jest piękna i bardzo wartościowa.Pomaga i ratuje człowieka w najtrudniejszych jego momentach życia , w chorobie ,cierpieniu . Pielęgniarki to anioły . Problemem jest wykorzystanie dobroci tych osób i pomijanie potrzeb tej grupy zawodowej .ZERO przywilejów,ZERO możliwości zregenerowania sił i zdrowia własnego :nieprzespane noce ,urlop tylko 2 tygodnie w sezonie letnim ,NISKIE płace nieatrakcyjne w porównaniu z odpowiedzialnością ,ilością obowiązków ,kosztami kształcenia,BRAK szacunku społecznego ,przekazywanie bzdurnych informacji przez media ,kłamliwy obraz pielęgniarki w serialach paramedycznych,BRAK wcześniejszej emerytury pomimo wysoce szkodliwych warunków pracy, BRAK pomocy dla pielęgniarek do prostych czynności które zajmują niepotrzebnie czas,ZA MAŁA ilość personelu w porównaniu z ilością pacjentów ,przepełnione oddziały( liczy się ilość punktów a nie jakość opieki) JEDYNA szansa dla tego pięknego zawodu to rozwiązanie wyżej wymienionych problemów inaczej nic nie uratuje pielęgniarstwa .