MZ - brak pielęgniarek - leki poda opiekun medyczny.


Posłanka Elżbieta Sobecka złożyła w dniu 15 lipca br. interpelację poselską, która dotyczyła między innymi braku personelu medycznego, w tym pielęgniarek oraz personelu pomocniczego. W odpowiedzi pani wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała o pracach prowadzonych przez ministerstwo w zakresie określenia kompetencji opiekuna medycznego do podawania leków.  

Treść interpelacji do ministra zdrowa

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie brakującego personelu medycznego

Szanowny Panie Ministrze,

portale internetowe informują, że z raportu Manpower Group "Niedobór talentów w służbie zdrowia" wynika, że aż w ponad 70 proc. szpitali brakuje pielęgniarek, a w 38 proc. personelu pomocniczego - salowych, pomocy kuchennej czy pracowników pralni. Według raportu 72 proc. szpitali potrzebuje pielęgniarek wszystkich specjalizacji, 68 proc. szuka lekarzy, a 13 proc. - położnych. 7 proc. szpitali poszukuje na rynku pracy techników elektroradiologów i/lub diagnostów laboratoryjnych. Szpitale potrzebują także personelu pomocniczego (38 proc.) oraz pracowników działów administracji (38 proc.).Pod względem specjalizacji na pierwsze miejsce wysuwa się: pediatria i choroby wewnętrzne (23 proc. szpitali poszukuje tych specjalistów), anestezjologia (21 proc.), chirurgia (15 proc.), medycyna ratunkowa (13 proc.), neonatologia (13 proc.), urologia (11 proc.), ginekologia (10 proc.), neurologia (8 proc.) i choroby płuc - 7 proc.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytanie:

Jakie działania podejmie ministerstwo w celu rozwiązania problemu brakującego personelu medycznego?

Anna Elżbieta Sobecka 15 lipca 2019 roku

Określimy katalog czynności zawodowych opiekuna medycznego

W odpowiedzi udzielonej w dniu 20 sierpnia 2019 roku czytamy  między innymi:

"W kwestiach dotyczących niedoboru personelu pomocniczego, mając na uwadze obszar świadczenia usług opiekuńczych przez opiekuna medycznego resort podjął działania mające na celu doprecyzowanie czynności zawodowych, wykonywanych przez opiekuna medycznego.

Podstawa programowa dla zawodu opiekun medyczny zakłada, iż osoby kształcące się w tym zawodzie, przygotowane są do realizowania szeroko rozumianych czynności opiekuńczo – pielęgnacyjnych. Ponadto opiekun medyczny nabywa kwalifikacje do świadczenia usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej, w tym kwalifikacje do pomocy osobie chorej i niesamodzielnej w przyjmowaniu leków zleconych przez lekarza.

Opiekun medyczny a podawanie leków

Dotychczasowe zapis efektu kształcenia w zakresie podawania leków przez opiekuna medycznego budził wątpliwości interpretacyjne, w związku z tym resort zdrowia uznał za zasadne doprecyzowanie zapisów podstawy programowej kształcenia w tym zawodzie.

Do projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego został zgłoszony zapis doprecyzowujący efekt kształcenia w zakresie podawania leków przez opiekuna medycznego.

Opiekunowie odciążą personel pielęgniarski

Rozwiązanie to pozwoli na pełne wykorzystanie opiekuna medycznego zarówno w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej gdzie opiekunowie medyczni pomagają chorym w zaspokojeniu podstawowych potrzeb biologicznych, w utrzymaniu aktywności społecznej, jak również w zakresie samej pielęgnacji pacjenta, dzięki czemu odciążają personel pielęgniarski, a co za tym idzie podnosi się jakość opieki nad pacjentem.

Obecnie obowiązujące regulacje prawne nie określają szczegółowo w sposób jednoznaczny i całościowy wzajemnych relacji między członkami zespołu opiekuńczo-terapeutycznego".

źródło: strona internetowa sejmu 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


1200 do podstawy pielęgniarek - jest rozporządzenie.

1200 PLN pielęgniarek - poprawka związku uwzględniona.

Pielęgniarka dźwigając pacjentkę doznała urazu. Ubezpieczyciel: to nie był wypadek!

Szpital szuka pielęgniarek. Pensja: 5000 - 5900 PLN

Pielęgniarki - 1200 do podstawy - pismo do związku 

Wina nieumyślna pielęgniarki - wyrok sądu.


Komentarze użytkowników

#1  2019.08.28 10:49:53 ~Ja

Nie widzę problemu, pod jednym warunkiem. Osoba, która ma podać leki najpierw je przygotuje według obowiązujących procedur. Tyle lat kontrolowano prawidłowe rozkładanie i podawanie leków, wbijano nam do głów zasadę 3 krotnego sprawdzania itp. i nagle kto inny rozłoży a kto inny poda? Co to ma być? Niedobrze mi się robi jak czytam takie brednie, mam dość tego zawodu i manipulacji, które nie wynikają z merytorycznych przesłanek a są jedynie mizerną próbą łatania braków kadrowych. Właśnie z takich i temu podobnych powodów, nigdy, przenigdy nie wybrałabym tego zawodu ponownie.

#2  2019.08.28 10:55:25 ~Kora

A leczeniem zajmą się newfelczerzy. Nie mylić z felczerami.

#3  2019.08.28 11:06:49 ~Lucy

Opiekunowie tez pewnie się ucieszą z kolejnych zadań pielęgniarskich za najniższą krajową. To wszystko stoi na głowie i nie widać nawet światełka w tunelu.Tylko ciemności, czarna dziura. Najważniejsze płacić składki trzeba!

#4  2019.08.28 11:35:27 ~ttt

Ok. Niech tak będzie. Tyle że odpowiedzialność będzie ponosił opiekun rzecz jasna. Opiekunowie nie znają pacjentów ich nazwisk. Stale pytają:to ta w zielonym swetrze czy rozowym szlafroku? Pół biedy jak chodzi o umycie czy nakarmienie.

#5  2019.08.28 11:54:47 ~Opiekunka

Cały czas odciążamy pielęgniarki ,przynieś wynieś pozamiataj. Wiecznie zmęczone robieniem zastrzyku czy pobraniem krwi, za ci dostają coraz więcej kasy. Kto nam da więcej za wszystko co robimy , bo robimy za siebie za nie . Pojedynczr dyżury kiedy trzeba wykonać trzy prace na raz bo żadna się nie ruszy czekając dwie godziny z kodem w telefonie na zlecenie. Skończcie w końcu gloryfikować panie pielęgniarki, zwróćcie uwagę w końcu na nas najciężej pracujące osoby w szpitalach

#6  2019.08.28 12:08:38 ~Ania

Nie zgadzam sie, poda innemu pacjentowi a bedzie na mnie.podanie leku to odpowiedzialnosc ,trzeba go sprawdzic 3x

#7  2019.08.28 12:09:16 ~toja

Od tego jesteś p.opiekunko.Od odciązenia pielęgniarki.Wykonywania prostych prac.Toż owych zlecen nie przjmiesz,kroplowki nie podlaczysz,iniekcji nie wyko asz itp.

#8  2019.08.28 12:15:48 ~do 5

Musisz zrozumieć ze są oddziały gzie nie ma i nigdy nie było opiekunów jeśli chcesz taką samą wypłatę za to że pomagasz pielęgniarkom to tam gdzie nie ma opiekunów pielęgniarka powinna dostawać 2 wypłaty za siebie i za opiekunkę. Taki zawód wybrałaś jeśli nie pasuje zostań pielęgniarką a opiekunki wszystko za ciebie zrobią zobaczysz jaki to luksus być pielęgniarką . Praca opiekuna jest ciężka ale wiedziałaś co robisz decydując się nim być .

#9  2019.08.28 12:15:51 ~do 5

Musisz zrozumieć ze są oddziały gzie nie ma i nigdy nie było opiekunów jeśli chcesz taką samą wypłatę za to że pomagasz pielęgniarkom to tam gdzie nie ma opiekunów pielęgniarka powinna dostawać 2 wypłaty za siebie i za opiekunkę. Taki zawód wybrałaś jeśli nie pasuje zostań pielęgniarką a opiekunki wszystko za ciebie zrobią zobaczysz jaki to luksus być pielęgniarką . Praca opiekuna jest ciężka ale wiedziałaś co robisz decydując się nim być .

#10  2019.08.28 13:02:00 ~hmm

Jak poda lek skoro nie będzie potrafiła ich rozłożyć. jeśli ktoś rozłoży i poda i się pod tym podpisze (np ratownik) to w porządku, tylko nie rozkładanie i podawanie leków doustnych jest obciążeniem dla personelu.

#11  2019.08.28 13:02:57 ~Piel

Nie nakrecajmy się,to nie wypali.No bo kto za to weźmie odpowiedzialność? Ażeby rozłożyć leki i podać pacjentowi trzeba znać ich działanie, jest mnóstwo zamienników , opiekun nie jest do tego przygotowany.Opiekun ma się zajmować pielęgnacją pacjenta , od spraw medycznych jest lekarz i pielęgniarka.

#12  2019.08.28 13:04:16 ~No i co?

Jeszcze opiekunkom każcie ktoplowki podłączyć, a dietetykom myć naczynia.Nawiedzeni i tyle.

#13  2019.08.28 13:14:31 ~Opiekunka

Podaje leki, podłączam ,odłączam kroplówki cewnikuje pacjentów, żadna filizofia , rozłożenie leków? Co za problem na każdym opakowaniu jest nazwa leku który jest zlecony . To lekarz ma odpowiedzialna prace, on odpowiada za życie pacjenta, a nie pielęgniarka . Nie jest tak że nie znam pacjenta bo to właśnie ja ustalam terminy badan, to ja z pacjentem na te badania jezdze, więc co za bzdura że opiekun nie zna pacjentów . Zgadzam się z #12 jesteście nawiedzeni.

#14  2019.08.28 13:17:46 ~Dietetycy

Powinni rozdawać posiłki.

#15  2019.08.28 13:29:18 ~13

Zwykły ramipryl może mieć w szafce z lekami z 15 zamienników a lekarz nabazgrze Ci jedną z tych nazw. Fajnie gdy Pani jeszcze wiedziała co podaje, bo lekarz też może popełnić błąd i jak podasz to twój błąd. Dotykając kroplówek i cewnikując pacjenta już przekraczasz swoje uprawnienia co jest karalne prawnie, a co gorsza może być szkodliwe dla pacjenta jeśli nie posiadasz ku temu wiedzy. Transport pacjenta ok. w wielu szpitalach nie ma opiekunów, ale terminu nie ustalasz. trochę Panią poniosło. chyba że chodzi pani o dzwonienie czy już można zjechać np na CT z pacjentem który tego dnia miał umówione badanie z skierowaniem lekarza. Nie neguje tego, że opiekunowie maja wiedzę i ciężko z nami pracują przy łóżku pacjenta, ale to nie ta sama praca.

#16  2019.08.28 13:30:31 ~do 13

Tak wprost 13 przyznaje się do cewnikowania, podłączania i odłączania kroplówek bez Prawa Wykonywania Zawodu? Moje gratulacje przyznawania się wprost do popełniania przestępstwa. W dzisiejszych czasach, gdzie wszyscy i wszędzie mogą nagrywać, to co robisz bez uprawnień. Pielęgniarka operacyjna po wielu latach pracy wie lepiej niż lekarz na specjalizacji jak amputować chorą kończynę czy dokonać resekcji woreczka żółciowego, co nie znaczy, że to robi ( choć to dla niej pewnie żadna filozofia). W razie czego będziesz się tłumaczyć przed prokuratorem i nie licz na to, że wraz ze zwiększeniem twoich uprawnień, większą ilością obowiązków, podniosą ci pensje.

#17  2019.08.28 13:35:33 ~Do 13

Nie jest to takie proste proszę pani.a dawki szczególnie w pediatrii.a interakcje.to nie jest pyk opakowanie leku podam a co.to jest lek.jest taki przedmiot farmakologia.na studiach.

#18  2019.08.28 13:35:58 ~cd 15

Czy jakby pielęgniarka zakładała sama szwy lub sama znieczula to by był powód do domu czy zażenowania, że wykonuję prace które może i umie "żadna filozofia skoro pracuje już 30 lat i widzi/asystuje w tym na co dzień", ale nie ma uprawnień i tego w obowiązkach? Włączmy logiczne myślenie, póki co opiekunów prawie nie ma, salowych nie ma, bo są firmy sprzątające.

#19  2019.08.28 13:37:09 ~do 17

Zwłaszcza ze w zleceniach nie napiszą co podać po czym.

#20  2019.08.28 13:38:10 ~Piel

A niech podają leki i wszystko niech zaczną robić za pielęgniarki - przecież tu nie o jakość chodzi - tylko byle do przodu i kasa spływała z NFZ. Pacjent też o dziwo nie jest w tym wszystkim ważny. Zwykły biznes, fabryka, firma i jak najtańsza siła robocza.

#21  2019.08.28 13:39:49 ~G.

Miejscem pracy opiekunek jest ZOL i DPS . Niechaj tam wykazują się swoją wiedzą i umiejętnościami a nie na oddziałach szpitalnych .

#22  2019.08.28 13:42:03 ~Piel

Ci co rządzą przecież i tak nie będą się leczyć w takich szpitalach, to co im tam.

#23  2019.08.28 14:06:19 ~kasia

Dochodzi do tego ,że obowiązki pielęgniarek są ciągle redukowane a dokłada się pracy na komputerze i wypełniania papierowej dokumentacji.Mam tego dość chcę robić zastrzyki ,kroplówki dawać leki tak jak było jeszcze parę lat wstecz!

#24  2019.08.28 14:06:25 ~Gość

Jestem O.M. I podaje leki rozkruszam czasami podlanczam kroplowki to co oni chcą zmieniac

#25  2019.08.28 14:06:43 ~San mb

Wszyscy widzą w tym problem. Opiekun powinien mieć możliwość podawania leków biorąc jednocześnie za to odpowiedzialność. Powinien także mieć możliwość sprawdzenia tego co podaje. I tak w wielu placówkach opiekunowie już to robią. Wszyscy o tym wiedzą.

#26  2019.08.28 14:08:13 ~Do 13

Ale z ciebie nawiedzony babsztyl! I do tego jeszcze naiwny i głupi, no bo kto przy zdrowych zmysłach otwarcie przyzna się w sieci, że robi rzeczy, do których nie ma odpowiedniej wiedzy i uprawnień i do tego śmie jeszcze twierdzić, że to "żadna filizofia"? Baran do kwadratu i tyle w temacie! Ja u siebie na oddziale opiekunki nigdy na oczy nie widziałam, więc musimy wszystko same zrobić, ale jeśli taka kiedyś by się znalazła, to byłaby ona tylko do pomocy pielęgniarce. I na pewno nie do podawania leków, tylko do mycia, karmienia czy wożenia na badania. Nie sądzisz chyba szanowna paniusiu, że ty jako opiekunka będziesz od kroplówek i cewnikowania, a pielęgniarka od pampersów? Chcesz zostać pielęgniarką, to zasuwaj do szkoły, a nie udawaj na tym portalu mądrzejszej, niż w rzeczywistości jesteś. Na razie jesteś jedynie śmieszna i żałosna.

#27  2019.08.28 14:20:27 ~G.

Rzecz polega na tym że w razie wpadki opiekunki odpowiedzialność spadnie na dyżurującą z nią pielęgniarkę i to ona poniesie konsekwencje za coś czego nie zrobiła ale poleciła wykonać owej opiekunce

#28  2019.08.28 14:24:56 ~Gabi

Do 13_stej.glupia Pani z Ciebie,

#29  2019.08.28 14:26:08 ~piel

Idąc tym tropem opiekun powinien mieć możliwość wykonania operacji, następnie pielęgnacji i rehabilitacji pacjenta - po co inne zawody :)

#30  2019.08.28 14:55:03 ~Do 4

Co ty za pierdoły wypisujesz? Jeśli już taka sytuacja zaistniała to pewnie z powodu wykluczenia opiekunów z raportów, na których również pielegniarki orientują się wstępnie w sytuacji.

#31  2019.08.28 14:55:57 ~do 13

Dla laika podać zastrzyk to żadna filozofia,ot przekłuć skórę i wpuścić lek.Zostaw fachowe czynności ludziom którzy się znają i mają wiedzę,głupota i nonszalancja w zawodach medycznych zabija!

#32  2019.08.28 15:07:22 ~Om

Nie rozumie pielęgniarek narzekają że mało personelu dużo pracy itd opiekunów też nie chcą którzy są pomocni za tak małe pieniądze bo na zol itd nie płacą opiekunom za niedziele i święta a pracują zostawiają rodziny i idą do chorych więc o co wam chodzi czego wy chcecie ?

#33  2019.08.28 15:11:50 ~Do 32

Chodzi o kompetencje

#34  2019.08.28 15:12:23 ~Anna

Nie! Źle posunięcie! Będą błędy w dawkach, pomyłki. Zgony. Pielegniarki maja farmacja na studiach więc chyba to do nich podawanie leków należy.

#35  2019.08.28 15:13:45 ~Do 32

Za niedzielę o święta to każdy płacą nikt za darmo się nie poświęca

#36  2019.08.28 15:14:55 ~Do 32

Za niedzielę i święta to każdemu płacą nikt za darmo się nie poświęca

#37  2019.08.28 15:18:26 ~Kaśka

Pielegniarki moje koleżanki, czas na strajk! 5lat studiujemy żeby mieć mgr, kolejne 2 lata żeby zdobyć specjalizację. Nie wspamne o kursach, studiach podyplomowych. Z budżetu państwa idą pieniądze na kształcenie i teraz chcą żebyśmy my szły do Pampersow, a opiekunowie po studium do , operacji, dziwię się, że posłowie nie przewidują, że kiedyś sami będą pacjentami. To nieodpowiedzialne posunięcie. W szpitalu brakuje osób do pielęgnacji chorych.

#38  2019.08.28 15:23:07 ~Ewa

Dokładnie, brakuje osób do pielęgnacji chorych, a po co nowe kompetencje tak odpowiedzialne komuś dokładać i robić bałagan. 3 razy sprawdza się lek zanim się poda ta wymyślona nowość to wyklucza. Wszystkie książkowe zasady

#39  2019.08.28 15:27:55 ~7

To żenujące. Strach pracować jako pielęgniarka. To nie pomoc tylko wchodzenie sobie w drogę, konflikty i problemy jak zdarzy się pomyłka z lekami a to nie uniknione. W szpitalu nie podaje się leków bez recepty. Chcecie więcej opiekunek to porostu zapłacie więcej za pielęgnację chorych pacjentów bo to brudna sprawa i ciężka.

#40  2019.08.28 16:18:54 ~:-\

Współczynnik wynagradzania opiekunek to 0.64 tyle co najmniej wynagradzanej pielęgniarki a zakres obowiązków i odpowiedzialności nieporównywalnie niższy i o co się panie opiekunki awanturują skoro zarabiają tak jak pielęgniarki

#41  2019.08.28 16:29:01 ~Om

Skąd te dane 0.64 mam 0.54 i bez dodatków świątecznych tylko za nocki dodatek 20% jest to państwowe tak dobrze mają op.med.

#42  2019.08.28 16:32:43 ~Mgr

Mnie przez 20 lat zmuszano do podawania lekow na oddziale przy posiłku pacjenta. Posadzić do posiłku pacjentów nie było chętnych. Sama to robiłam bo piguly nie pomogły jeśli to z wielką łaską. Ja nie miałam tego nigdy w zakresie swoich czynności. Mało tego niektóre darły się na mnie ze nie podałam jakichś tabletek. Nie miały do tego prawa ale oddziałowa na to pozwalała. Już nigdy więcej sobie na to nie pozwolę. Mam swoją pracę waszej robić nie będę.

#43  2019.08.28 16:35:19 ~G.

Do 42 tak zrób nic nie rób

#44  2019.08.28 16:37:53 ~Joanna

Gratuluję kolezankom z wyższym wykształceniem tych wypowiedzi.Pracuję jako O.Med.bo nie chcę być pielęgniarka.Chce mieć bliższy kontakt z ludźmi i pomagać im na tyle ile potrafię i nikogo nie mam zamiaru zastępować! ! A płaca to 1900zl. Co to za hejt na opiekunów. .

#45  2019.08.28 16:53:29 ~do 44

Ty tego nie wiesz,więc należy cię uświadomić,że w placówkach medycznych należy pomagać odpowiedzialnie.

#46  2019.08.28 17:59:22 ~Alosza

Jeszcze trochę to pielegniareczki będą same pompersiki przebierać. Za te pieniądze nie będzie opiekunów chętnych do pracy.

#47  2019.08.28 18:05:04 ~Opiekun

Hehe piguly już się boją konkurencji. Brawo rząd, trzeba troszkę przytrzec nosa tym leniom pielęgniarkom, dla nich tylko jedno się liczy 5600zl za spanie i picie kawy.

#48  2019.08.28 18:08:09 ~Beata

13 nie pogrążaj się. Na to co piszesz są paragrafy. A chciałam dodać że w sieci nikt nie jest anonimowy. Uważaj jakie głupoty wypisujesz. Bo gdyby to była prawda to dyscyplinarka byłaby najlżejszą karą, ale za takie coś są o wiele wiele Większe!

#49  2019.08.28 18:10:13 ~Frania

47 wypad stąd gnojku

#50  2019.08.28 18:35:16 ~Do 43

Ale błyskotliwy komentarz. Żenada.

#51  2019.08.28 18:36:11 ~Mm

Strasznie się czyta ten hejt związany z opiekunami. Powiem tak. zawód pielęgniarki a opiekunka nie ma ze sobą nic wspólnego. To opiekunowie są odpowiedzialni za opiekę, za mycie, za konsultacje itd. Można powiedzieć że odciazone zostały pielęgniarki od mycia dup i przebierania pampersow i jeszcze im źle. Bo przecież opiekun jest od tego jak dupa od srania! Wiele razy to już słyszałam. Pracuje w tym zawodzie od 5lat i wiele się już widziało i słyszało. Ale prawda jest taka że to My opiekunowie znamy lepiej pacjenta niż nie jedna pielęgniarka bo spędzamy z chorymi więcej czasu, rozmawiamy pocieszamy opiekujemy się, pomagamy. To dla nich wiele znaczy i nie jeden pacjent nas wspomina z uśmiechem na twarzy. Ja uwielbiam to robić, uwielbiam dawać im siłę do walki, siłę do działania. Kocham to co robię! Co mnie najbardziej boli to to że później się słyszy od pielęgniarki że opiekunowie spoufalaja się z pacjentem! Qrwa za przeproszeniem.litosci! Róbcie swoją robotę a my swoją. Bo pacjent jest dla nas najważniejszy. Nie zrobienie zleceń i siedzenie przy kawce.

#52  2019.08.28 18:36:59 ~Do 49

Rynsztkowy ton super, do pacjenta też macie takie odzywki?

#53  2019.08.28 18:39:55 ~Ja

Do wszystkich opiekunów. Szanowni Państwo, jeżeli już zabieracie głos to niech to będzie dyskusja na temat. Póki co, obrażacie osoby z którymi na co dzień pracujecie i przebywacie po kilka godzin na dyżurach. Zamiast wylewać żale na forum, warto by się przyjrzeć sobie i swojej pracy. Skoro wykonujecie czynności, które do Was nie należą to pretensje miejcie do siebie. Tak naprawdę pielęgniarka wykona wszystkie czynności opiekuna ale odwrotnie nie da się. I nie ma co się obrażać bo takie są realia i już.

#54  2019.08.28 18:59:56 ~Do 50 ,51

Do 50 Jaki wpis taki komentarz Do 51 a hejt związany z pielęgniarkami jest ok ?

#55  2019.08.28 19:01:55 ~Ja2

Nikt nie wylewa żali, poprostu zwyczajnie mówi jak jest. Szanujemy wasza pracę ale wy nie szanujecie naszej, nie jesteśmy inni, my również pomagamy a przede wszystkim odciazamy was. Bo przecież to wy narzekacie że macie tyle pracy a nie ma rąk do pracy, a kiedy już się trafi opiekun to już jest źle bo nie odrazu niewykonuje swoich obowiązków. Bądź wykonuje za dużo. Pozdrawiam cieplutko. Szanujmy się nawzajem a będzie dobrze.

#56  2019.08.28 19:23:04 ~51

Na moim oddziale są tylko pielęgniarki, to one jeżdżą na badania łóżkami (nie zawsze stan by nawet pozwalał by jechali tylko opiekunowie medyczni), wykonują czynności higieniczne i pielęgnacyjne u pacjentów, a także wszystkie inne czynności które może wykonywać tylko pielęgniarka. Doceniam prace opiekunów medycznych jeśli sprawdza się to w innych oddziałach, ale moim zdaniem bardziej opłacało by się już zatrudnić ratownika medycznego który tak jak my może podawać leki rożnymi drogami, pobierać krew do badań, cewnikować, zakładać kaniule dożylną, co prawda nie mógłby robić dokumentacji pielęgniarskiej, ale i tak ma większy wachlarz kompetencji (uprawnień) niż opiekun medyczny. Myślę jednak, że są miejsca gdzie opiekunowie świetnie się spisują.

#57  2019.08.28 19:38:54 ~Do 55

Masz rację nasz zakres obowiązków jest znikomy i bardzo nad tym ubolewam, ale jeśli tylko będzie możliwość poszerzenia tego zakresu napewno nie jeden opiekun medyczny to zrobi. A juz na chwilę obecną opiekunowie są i jest ich coraz więcej i choć w stopniu podstawowym pomagają jak mogą.

#58  2019.08.28 19:41:18 ~57 do 56

57 do 56

#59  2019.08.28 21:09:49 ~?

Popieram 53 i 56 i mnie też nie ma opiekunów.

#60  2019.08.28 21:12:12 ~Ja

No najlepiej wszystko zrobimy za zmęczone pielęgniarki na 2 etatach. Opiekun medyczny nie idzie na drugi etat bo nie ma już siły. A może szanowne pielegniareczki pensja się też podzielą tak jak swoimi obowiązkami. Najlepiej kto to wymyślił z tym podawanie leków zatrudni się jako opiekun za najniższa pensje i napisze czy jest szczęśliwy w tym zawodzie. Mogę podawać jak zobaczę 4 z przodu na wypłacie. Takie różnica w pensji to kosmos. Trzeba będzie odejść z tej branży staje się mało opłacalna. Służba zdrowia to nie tylko lekarze i pielęgniarki ale też inni pracownicy nie zauważeni za najniższa krajowa. A może ten system nas nie potrzebuje dadzą sobie radę sami?

#61  2019.08.28 21:12:14 ~Ja

No najlepiej wszystko zrobimy za zmęczone pielęgniarki na 2 etatach. Opiekun medyczny nie idzie na drugi etat bo nie ma już siły. A może szanowne pielegniareczki pensja się też podzielą tak jak swoimi obowiązkami. Najlepiej kto to wymyślił z tym podawanie leków zatrudni się jako opiekun za najniższa pensje i napisze czy jest szczęśliwy w tym zawodzie. Mogę podawać jak zobaczę 4 z przodu na wypłacie. Takie różnica w pensji to kosmos. Trzeba będzie odejść z tej branży staje się mało opłacalna. Służba zdrowia to nie tylko lekarze i pielęgniarki ale też inni pracownicy nie zauważeni za najniższa krajowa. A może ten system nas nie potrzebuje dadzą sobie radę sami?

#62  2019.08.28 21:12:18 ~Ja

No najlepiej wszystko zrobimy za zmęczone pielęgniarki na 2 etatach. Opiekun medyczny nie idzie na drugi etat bo nie ma już siły. A może szanowne pielegniareczki pensja się też podzielą tak jak swoimi obowiązkami. Najlepiej kto to wymyślił z tym podawanie leków zatrudni się jako opiekun za najniższa pensje i napisze czy jest szczęśliwy w tym zawodzie. Mogę podawać jak zobaczę 4 z przodu na wypłacie. Takie różnica w pensji to kosmos. Trzeba będzie odejść z tej branży staje się mało opłacalna. Służba zdrowia to nie tylko lekarze i pielęgniarki ale też inni pracownicy nie zauważeni za najniższa krajowa. A może ten system nas nie potrzebuje dadzą sobie radę sami?

#63  2019.08.28 22:12:28 ~Anna

Coraz więcej zadań dla opiekuna a co z podwyzka za najniższa krajowa a pielegniareczka bierze 5 tys no niech zapindala a nie przy kompie i kaweczka

#64  2019.08.28 22:21:18 ~Plg

Po co te krzyki.Na moim oddziale też nie ma opiekunów.Ktiś kto wymyślił rozkładanie i podawanie leków przez opiekunów ten jest głupcem,nie wie co mówi.Podawanie jeszcze tak ,na litość nie rozkładanie.Przecież leki są zamieniane ,o podobnym działaniu.Pielęgniarka wie o co chodzi .Opiekun nie zna działania leków .Pierdyknie 2 razy ten sam lek.Nie chcę trafić do takiego szpitala.

#65  2019.08.28 22:31:11 ~Ja

Racja Aniu tak w pióra obrosly. A pielęgniarka to nie praca biurowa ale praca przy pacjenta h coś się komu pomyliło

#66  2019.08.28 22:43:26 ~Do 63

Jesli uważasz że pielęgniarka nic nie robi tylko siedzi przy kompie i pije kaweczke,zapraszam do mnie na oddział i przekonasz się ile mam czasu na wymienione przez Ciebie czynności. Poza tym ja wogole nie rozumiem tych dyskusji.bo albo się kłócimy o wykształcenie: czy się ma magistra czy nie.to znowu o to kto będzie podawał leki.Czy naprawdę nie mamy o co? . Każdy bez względu na wykształcenie powinien godnie zarabiać i wykonywać te czynności do których mamy prawo i zostaliśmy przyuczeni.Nie walczmy pomiędzy sobą bo to do niczego nas dobrego nie doprowadzi. W innych zakładach ludzie stają murem za sobą i jeśli walczą to walczą o jedno,nie ma rozłamu.a w służbie zdrowia? .po prostu to już jest chore.zamiast razem,to gryziemy się między sobą.dajcie spokój już z tym przekomarzaniem się i wyliczaniem co kto i ile robi I dlaczego.ludzie śmieją się z nas bo jesteśmy jedyna niezgodną grupą zawodową.

#67  2019.08.28 22:54:21 ~Aniu

Kasy w Biedronce stoją otworem tam też się pomaga ludziom a pensja na poziomie pielęgniarskiej .tylko za kogo wtedy będziesz tam pracować jak pielęgniarek nie będzie

#68  2019.08.28 22:55:37 ~G

Nie jesteśmy jedną grupą zawodową tylko pokrewną

#69  2019.08.29 02:30:56 ~O

5 tyś wypłata pielęgniarki? Ciekawe gdzie. Chciałabym. Ja mam na umowie 2300 brutto. I nie ma tu opiekunek

#70  2019.08.29 07:18:01 ~Ren

Ja pracując jako opiekun medyczny zarabiałam tyle samo co pielęgniarka 2100 podstawy plus dodatki i dodatkowe za niedziele i święta. Było to 10 lat temu. Oczywiście wykonywałam prace też za pielęgniarki , te mniej odpowiedzialne którym nie chciało się nic. Podawanie leków pacjentom było na porządku dziennym, zdarzało się też że rozkladalam leki . Znałam wszystkich pacjentów i wiedziałam jakie leki przyjmują i na co. Robiłam zastrzyki, pobierałam krew i szereg innych czynności jakie należą do pielęgniarki.

#71  2019.08.29 07:56:17 ~do 70

Zoperowałaś coś?

#72  2019.08.29 07:56:57 ~Dość

Ja byłam zmuszana do podawania lekow przez pielęgniarki przy aprobacie tego stanu rzeczy przez oddziałową. Na szczęście już się to skończyło. To jest dopiero patologia.

#73  2019.08.29 09:06:47 ~Dorota

OPIEKUNKI! Po pierwsze WYPAD z Naszego Portalu (czytać nie umiecie-czyj to Portal? ), po drugie i Najważniejsze jest coś takiego ODPOWIEDZIALNOŚĆ (Prokurator- też jest, za wykonywanie CZYNNOŚCI-TYCH co twierdzicie, że wykonywałyście jako Opiekun medyczny- BEZ UPRAWNIEŃ! Dojdziemy kto wypisuje takie BZDURY!

#74  2019.08.29 09:40:07 ~Do 73

Portal jest otwarty dla wszystkich - to po pierwsze. Mamy wolność słowa i wypowiedzi - to po drugie. Wypad to możesz sobie powiedzieć. Swoim dzieciom.

#75  2019.08.29 10:18:08 ~Do 73

Prokurator jest też dla tych co zmuszał do wykonywania tych czynności.

#76  2019.08.29 11:31:00 ~Dan

U mnie opiekunek nie i pewnie nie bedzie- psychiatria.Powodzenia jak opiekunowie ( jesli ich wprowadza bo chetnych pielegniarel w tej dziedzinie nie jest za wiele) rozloza i wydadza leki( neuroleptyki, antydepresanty, internistyczne) ktore przychodza z apteki w coraz to nowszych generykach.Lekarze znaja moze 2 oddpowiedniki a my caly ogrom kazdego.Spoko jesli opiekunowie wezma za to odpowiedzialnosc to droga wolna tylko interakcje lekow psychotropowych wraz z innymi grupami tez trzeba znac i wiedziec co robic a czego nie.wiec powodzenia. Do Dorota.popieram opiekunki wypad z tego portalu. Do 73 i 74 WYPAD.

#77  2019.08.29 11:33:25 ~do 70

Moje gratulacje, o czym to świadczy, że 70 przyznaje się wprost do popełniania przestępstwa, bo raczej nie o wielkiej inteligencji. Powszechnie jest wiadomym, że z powodu malejącej w systemie ochrony zdrowia ilości pielęgniarek ( ten stan nie ulegnie zmianie) opiekunowie cichcem robią rzeczy, do których nie mają uprawnień. Pi pierwsze jak się cioś stanie a pacjent nagra, będą świadkowie to w pierwszej kolejności odpowiada ten, który się podbił, potem oddziałowa, dyrektor placówki a na koniec opiekun medyczny. Pytanie, kto pierwszy zapłaci bardzo wysokie odszkodowanie pacjentowi, skoro te wszystkie wcześniejsze osoby maja zagwarantowaną pomoc prawna i są ubezpieczone od OC, pewnie ten najsłabszy w systemie i najmniej zarabiający, który dotknął się pacjenta bez uprawnień ( jak kierujący autobusem bez prawo jazdy, pielęgniarka operująca pacjenta czy kładący instalację elektryczną bez uprawnień). Masz kompleksy idź na studia pielęgniarskie.

#78  2019.08.29 11:33:26 ~do 70

Moje gratulacje, o czym to świadczy, że 70 przyznaje się wprost do popełniania przestępstwa, bo raczej nie o wielkiej inteligencji. Powszechnie jest wiadomym, że z powodu malejącej w systemie ochrony zdrowia ilości pielęgniarek ( ten stan nie ulegnie zmianie) opiekunowie cichcem robią rzeczy, do których nie mają uprawnień. Pi pierwsze jak się cioś stanie a pacjent nagra, będą świadkowie to w pierwszej kolejności odpowiada ten, który się podbił, potem oddziałowa, dyrektor placówki a na koniec opiekun medyczny. Pytanie, kto pierwszy zapłaci bardzo wysokie odszkodowanie pacjentowi, skoro te wszystkie wcześniejsze osoby maja zagwarantowaną pomoc prawna i są ubezpieczone od OC, pewnie ten najsłabszy w systemie i najmniej zarabiający, który dotknął się pacjenta bez uprawnień ( jak kierujący autobusem bez prawo jazdy, pielęgniarka operująca pacjenta czy kładący instalację elektryczną bez uprawnień). Masz kompleksy idź na studia pielęgniarskie.

#79  2019.08.29 11:34:25 ~Dan

WYPAD 74, 75 Dorota ( 73) Sory ale mam nerwa na takich cwaniakow.

#80  2019.08.29 12:30:32 ~Uno

Wszystko ładnie pięknie ale pytanie tylko, kto bierze za to odpowiedzialność? Opiekunki nie znają się na lekach,więc jak mogą wiedzieć które są właściwe? Nawet jak pielęgniarka rozłożony leki na tacy a powiedzmy opiekun poda te leki pacjentom,może się zdarzyć że ta osoba co rozłożyła leki "pomyliła się " przy kieliszku pacjenta podając niewłaściwe leki a poda nieświadomie opiekun który nie ma w zakresie obowiązków podawania leków to i tak oberwie opiekun który poda te leki,a zaznaczam że opiekun nawet medyczny nie ma uprawnień do podawania leków jak i insulin nawet jak pielęgniarka naszykuje na tacy. To się nie trzyma kupy. Ja w to nie wchodzę nie mam zamiaru siedzieć w więzieniu za "polecenie służbowe "

#81  2019.08.29 12:36:03 ~Do dan

Co to znaczy " wypad"? Najlepiej kogoś hejtować kto nie jest pielęgniarką . A skoro piszesz kimkolwiek jesteś panie D A N od siedmiu boleści, to dlaczego ten portal pisze na temat opiekunów medycznych jak w wyżej wymienionym artykule, cwaniaczku?

#82  2019.08.29 12:53:43 ~Dan

Do 81 Bo portal jest dla pielegniarek,a klikac to sobie mozecie na swoim jesli taki macie.Co do hejtu opiekunki same zaczynaja piszac ze musza robic za pielegniarki kyore tylko siedza, a od siedmiu bilesci jestes Ty.niedowartosciowana opiekunko.Studia czekaja mozesz podwyzszyc swoje ego i tez bedziesz siedziec a ktos zrobi za Ciebie.

#83  2019.08.29 13:27:15 ~Do Dan

Naucz się pisać poprawnie cwaniaczku!

#84  2019.08.29 13:39:30 ~Do dan

Haters gonna hates.Nigdy nie byłam i nie będę przeciwko pielęgniarek, i mam gdzieś ile one zarabiają. W przeciwieństwie do ciebie znam wartość współpracy pomiędzy pielęgniarki a opiekunem. Nie znasz mnie to mnie nie oceniaj,bo robisz z siebie idiotę.Więc przestań hejtować ty nieudoskonalony,niespełniony,niedowartościowy,nie lubiany i niedorobiony hejterze o który wabi się D A N. Wyjdź na spacer odświeżyć się ,a nie zniżaj sie do niskiego poziomu hejtera.

#85  2019.08.29 13:39:35 ~Dan

Do 83 Napisala co wiedziala i jeszcze jedno WYPAD do siebie

#86  2019.08.29 13:40:59 ~Do dan

Mam pytanie panie D A N ,ile ty masz lat?

#87  2019.08.29 14:08:25 ~Do Dan

Ja jestem u siebie ty wypad do piaskownicy.

#88  2019.08.29 15:12:08 ~Piel

W końcu pacjent ktory bardziej ogarniety doustne leki może brać sam . Przecież niejednokrotnie mieszkają sami a sąsiad im tych leków nie rozkłada .

#89  2019.08.29 17:06:52 ~Do dan

A ja na złość tobie DAN nie wyjdę z stąd :P.

#90  2019.08.29 17:11:26 ~Kass

Co jeszcze wymyślą ? Opiekunki będą podawać leki,a pielęgniarki nie długo będą przeprowadzać operacje bo nie ma chirurgów.żenada

#91  2019.08.29 17:17:31 ~Ja

Wstyd! Nikt nigdy nie będzie szanował pielęgniarki widząc jaki jad się leje z ich ust. Naprawdę aż takie proste z was baby że nie potraficie z kulturą obronić własnego zdania?

#92  2019.08.29 17:43:44 ~Joa

Najlepiej wszystko zwalić na opiekuna dodawać obowiązków ale o podwyżce nic nie piszą.tam gdzie pracuję i tak wykonujemy wiele czynności za pielęgniarki nawet te,które do nas nie należą.więc.

#93  2019.08.29 18:24:50 ~Do 92

Nikt nie każe pracować w Polsce w tym zawodzie, dorosły człowiek z reguły wie w co się pakuje.

#94  2019.08.29 18:37:47 ~lek

Z waszych komentarzy można wywnioskować jak traktujecie opiekunki. Wstyd drogie Panie pielegniarki.obrzydliwość! Czy my lekarze też mamy Was podobnie traktować? Wszak jesteście dużo słabiej wykształcone niż my. Żenada drogie Panie.żenada.

#95  2019.08.29 19:21:12 ~Ja do 94

Pielęgniarki to zakompleksione środowisko czy świadczy taki hejt lejący się na opiekunów.

#96  2019.08.29 19:55:58 ~Do 94

Taki z ciebie lekarz, jak z koziej dupy trąba!

#97  2019.08.29 20:06:44 ~Ja do 96

Kursu z kultury zabrakło?

#98  2019.08.29 20:09:23 ~Dora

Do 94 a ty niby lekarzu nie masz swojego Portalu?

#99  2019.08.29 20:11:39 ~Joko

A co z położonymi które szukają pracy? Nie potrafią pracować na innych oddziałach niż noworodki i ginekologia? Nie potrafią podać leku? Nie potrafią pielęgnować chorych, pobierać krwi itd? Chore ustawy, płaczcie dalej, izby pielęgniarskie nie wiedzą o tym? Minister też?

#100  2019.08.29 21:38:08 ~Cześć

Dajcie pielęgniarkom po 1200 do podstawy, a sprzątaczki niech podają leki i robią zastrzyki chorror.

#101  2019.08.30 06:37:38 ~do 100

Jasne, HORROR to ten wpis OD 100, PROPONUJĘ kupić słownik ortograficzny zanim 100 zacznie się udzielać na publicznych forach.

#102  2019.08.30 13:37:09 ~Xx

Moim zdaniem, każdy powinien się trzymać swojego zakresu obowiązków. Opiekunowie nie będą podawać legalnie leków, bo musieliby odnotować to w zleceniach tak aby to była ich odpowiedzialność. A żadna mądra opiekunka się nie zgodzi aby za 1630 zł dodawać jej jeszcze bardziej odpowiedzialnych obowiązków.(no chyba się nie myle? ) Jestem OM na II roku studiów, i robie je po to aby właśnie do konca zycia nie byc pomocą od najgorszej roboty. Nie stoje za nikim. Uważam że powinnyśmy być zespołem a nie wzajemnie się obrażać. A płace pielegniarek i Opiekunek? Taki chory system, gdzie nie powinno się mieć pretensji do nich tylko do tych którzy te wynagrodzenia ustalaja. Opiekunki najnizsza krajowa? Pielegniarki umiały strajkować a tak mała grupa zawodowa nie umie sie w kupe zebrac ;) ? Pozdrawiam Opiekunów Studentów i Pielęgniarki!

#103  2019.08.30 19:27:32 ~Witam

Jeżeli powyższy artykuł się potwierdzi, czy dzięki temu się nie dowiemy jakie czynności wchodzą w zakres art.4 ust.1 pkt 7 i ust. 2 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r? A może przekroczono kompetencje i wprowadzono w praktykę pielęgniarki czynności powszechne ( nie wymagające zgody Ustawodawcy)?

#104  2019.08.30 19:34:47 ~do 103

A może problem z wytyczeniem zakresu na podstawie tekstu tego aktu prawnego?