MZ: "pewne" kompetencje lekarzy damy pielęgniarkom, pielęgniarek - opiekunom medycznym.


Na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zabrała głos w sprawie migracji kompetencji, dotychczas przypisanym pielęgniarce, do innych zawodów medycznych. 

źródło: samorzad.pap.pl

Wiceminister wskazała także, na istotną z punktu widzenia wydolności systemu wykorzystania kadr medycznych, kwestię przeglądu kompetencji. „To też robimy; zastanawiamy się, czy wszystkie kompetencje, które są w tej chwili w obszarze podstawowych zawodów medycznych, muszą być zastrzeżone dla tych zawodów, czy mogą migrować do innej grupy zawodowej.

Przygotowywane są już konkretne akty prawne, na podstawie których pewne kompetencje są przekazywane, chociażby od lekarzy w kierunku pielęgniarek, fizjoterapeutów, farmaceutów, od pielęgniarek - opiekunom medycznym. Chodzi o maksymalne wykorzystanie wszystkich zawodów medycznych, które są w systemie i ew. wykorzystanie nowych, które dotąd nie istniały".

Czytaj dalej poniżej...


System kształcenia pielęgniarek w Polsce (problem ten został zgłoszony przez ZPP)

W Polsce kształcenie pielęgniarek odbywa się jedynie w formie stacjonarnych studiów wyższych, gdzie w innych krajach UE kształcenie odbywa się także w formie szkół po maturalnych. Przedstawicielka ZPP proponowała, by ułatwić np. opiekunom medycznym przekwalifikowanie się do zawodu pielęgniarki, np. przez zaliczenie jakiejś liczby przepracowanych godzin na poczet nauki. Czytaj więcej w artykule pt.: Brak pielęgniarek? "Szybko zróbmy z opiekunów pielęgniarki". 

Asystent medyczny wykona iniekcję? Stanowisko ministerstwa.

Prezentujemy korespondencję pomiędzy redakcją Ogólnopolskiego Portalu i Gazety pielęgniareki.info.pl a ministerstwem zdrowia w sprawie kompetencji asystenta medycznego. Redakcja zwróciła się zapytaniem w połowie marca, a odpowiedź otrzymała pod koniec sierpnia 2019 roku. Po ponad 5 miesiącach... 

Redakcja Portalu: W związku z informacją medialną (link w załączniku) podaną przez Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarnowskich Górach, który zwrócił się z wnioskiem do Ministra Zdrowia, a także Ministra Edukacji Narodowej o poparcie inicjatywy utworzenia nowego zawodu asystenta medycznego, proszę o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie. W powyższej informacji pada stwierdzenie: “Młodzież byłaby przygotowana do obsługi sekretariatu, pacjentów, rejestracji, czyli taka część rejestracji medycznej. Planujemy tam opiekuńczą część, ale też wykonywanie iniekcji, czyli takie pewne czynności od pielęgniarki byłyby przejęte”. Zobacz odpowiedź ministerstwa w artykule pt.: Asystent medyczny wykona iniekcję? Stanowisko ministerstwa.


Ciąg dalszy artykułu...

Pytana, na ile możliwe jest wprowadzenie do systemu nowych zawodów, jak pomocnik lekarza, wiceminister zaznaczyła, że takie propozycje resort szczegółowo analizuje i wkrótce będzie podejmował decyzje. Wskazała, że takie nowe zawody funkcjonują już we wsparciu administracyjnym: sekretarka medyczna, pomoc medyczna czy opiekun medyczny.

Wiceminister wskazała, że trzeba zwiększyć rolę w systemie ochrony zdrowia opiekunów medycznych, jak i absolwentów zdrowia publicznego. „Tu jest duży niezagospodarowany obszar: koordynacji, organizacji procesu leczenia pacjentów, udzielania świadczeń. To obszar, który w dużej mierze może być zagospodarowany przez absolwentów zdrowia publicznego, z drugiej strony może to być obszar profilaktyki i promocji zdrowia" - zdiagnozowała Szczurek-Żelazko.

Zobacz więcej informacji w przedmiotowej sprawie w Codziennym Serwisie Informacyjnym PAP

źródło: samorzad.pap.pl

wybrał: Mariusz Mielcarek 


Pielęgniarki: tak szpitale kantują nas na pensjach.

Ważne - z pieniędzy na 1200 PLN pielęgniarek nie wolno wypłacać: nadgodzin, dodatków, jubileuszówek.

Pielęgniarka o wyścigu szczurów do bycia kimś "obok lekarza".

O pielęgniarkach wypowiedziała się "celebrytka".


Komentarze użytkowników

#1  2019.09.11 07:50:24 ~Piel.

A to ciekawe pomocnik lekarza szkoda, ze nie szewca:)))

#2  2019.09.11 08:20:49 ~///

Kłamstwo, wszędzie pielęgniarki ( z wyjątkiem Niemiec, gdzie pielęgniarstwo także wymiera) kształci się na poziomie studiów wyższych. Jak oni sobie to wyobrażają? Przeniesienie części obowiązków w medycynie od lekarz na pielęgniarkę po szkole policealnej za najniższą krajową brutto? Ten zawód szybciej zostanie wykończony niż wszyscy myślą !

#3  2019.09.11 08:32:43 ~/// cd.

Jestem opiekunem medycznym i studentem pielęgniarstwa. Jedynym rozsądnym wyjściem, jeśli ktoś to rozsądny u góry czyta, to wprowadzenie obowiązkowej szkoły opiekuna medycznego przed studiami z pielęgniarstwa. Podstawy pielęgnacji pacjenta po tej szkole, procedury aseptyczne i wysokospecjalistyczne po licencjacie a magister do zarządzania kadrami. Odpowiednia wysokość pensum to : Opiekun medyczny 2500 zł netto ( rzecz jasna), pielęgniarka po licencjacie 3500 netto, z kursem specjalistycznym 4000, ze specjalizacją 4500, mgr+spec. 5000( bez nadgodzin i innych takich tam). Wprowadzenie studiów zaocznych dla opiekunów medycznych a uzupełniających dwuletnich dla położnych i ratowników. Boże czy wszystko trzeba wam już mówić ( tam na górze), nie czytacie zagranicznych forów, pism branżowych?

#4  2019.09.11 09:09:50 ~nurse

Po wojnie również brakowało pielęgniarek i co zrobiono ? Otóż asystentkom pielęgniarskim pozwolono na zdanie jakiegoś egzaminu i uzyskiwały tytuł pielęgniarki. Różnica między tamtym okresem a obecnym tkwi w CZASIE. Ja zaczynałam pracę jako pielęgniarka 31 lat temu. Nie było wtedy takiej roszczeniowości i spretensjonowania pacjentów i rodzin jak obecnie. Nikt wtedy nie myślał o tym że pielęgniarka żeby pracować musi mieć polisę ubezpieczeniową. Podziwiam osoby które myślą, że praca pielęgniarki polega na zmianie pieluchy, pościeli i podawaniu basenu. Nie mówi się o odpowiedzialności karnej !

#5  2019.09.11 15:41:20 ~Rebeka

Nooooo to ja będę operowała pacjenta, dam zlecenia, opiekun je wykona, zrobi resztę a doktor może iść do domu. Bo po co komu doktor. Czysty zysk.

#6  2019.09.11 15:45:51 ~Ojejku

A przed wojną powstały szkoły sanitariuszy kształcące w zakresie opieki nad chorym. Tekst Ustawy o pielęgniarstwie z 1935 r. nie posiada informacji o obowiązku posiadania tego typu kształcenia na pielęgniarkę albo pielęgniarza.

#7  2019.09.11 17:20:47 ~ola

Pewnie chodzi o wprowadzenie do szpitali ukrainek,które teraz nie mają wykształcenia odpowiadającego naszej pielęgniarce ale opiekunowi pewnie tak czyli wystarczy rozszerzyć kompetencje opiekunów i już problem z głowy!

#8  2019.09.11 17:41:49 ~klara

Super, opiekunkom zaliczy się staż pracy do nauki na wydziale pielęgniarskim. Mam pytanie pielęgniarkom staż pracy zaliczy się do nauki na medycynie? , czy medycyna będzie zaoczna, czy wieczorowa jak pielęgniarstwo? Kombinują jak znależc robola do orki przy pacjencie i to za miskę ryżu.

#9  2019.09.11 18:22:30 ~Ojejku

Od Ustawy o pielęgniarstwie z 1935 r. tytuł 'pielęgniarki' przysługuje osobie,która ma formalne prawo do praktyki pielęgniarskiej w akcie prawnym ją opisującą. Ta z kolei nadaje tej praktyce status taki sam jak lekarskiej, czyli nikt nie może jej wykonywać w Polsce bez ustawowej zgody. Który kraj kształci na 'pielęgniarkę'?

#10  2019.09.11 18:22:30 ~Ojejku

Od Ustawy o pielęgniarstwie z 1935 r. tytuł 'pielęgniarki' przysługuje osobie,która ma formalne prawo do praktyki pielęgniarskiej w akcie prawnym ją opisującą. Ta z kolei nadaje tej praktyce status taki sam jak lekarskiej, czyli nikt nie może jej wykonywać w Polsce bez ustawowej zgody. Który kraj kształci na 'pielęgniarkę'?

#11  2019.09.11 19:18:43 ~do 8

Proszę uzupełnić wiadomości. Medycyna wieczorowa istnieje, pełnopłatna i godzinowo wychodzi tyle samo zajęć jak na medycynie stacjonarnej.

#12  2019.09.11 19:18:43 ~do 8

Proszę uzupełnić wiadomości. Medycyna wieczorowa istnieje, pełnopłatna i godzinowo wychodzi tyle samo zajęć jak na medycynie stacjonarnej.

#13  2019.09.11 19:22:39 ~Do 7

Ukrainki nigdy w polskiej ochronie zdrowia masowo nie będą pracować, skoro 4 razy tyle zarobią już za Odrą, gdzie uznają ich kwalifikacje po szkołach dla pielęgniarek jako opiekunów, zapewnią służbowe mieszkanie, pracę, naukę języka medycznego, czyli wszystko to czego to dziadowskie państwo nie potrafiło im zapewnić przez 10 ostatnich lat.

#14  2019.09.11 20:16:36 ~do 11,12

Medycyna "wieczorowa" nie stacjonarna, to stacjonarna (z studentami wymieszanymi z grup stacjonarnych) tylko jedni płaca 32tys za semestr a inni maja za darmo.

#15  2019.09.12 19:17:29 ~a_

Cały czas chodzi o to w naszym przypadku, aby mieć pracownika o jak największych kompetencjach i umiejętnościach, ale po najmniejszych kosztach. Niewolnik XXI wieku.

#16  2019.09.13 06:06:04 ~do#11

To nie są studia wieczorowe. Proszę poczytać, dowiedzieć się jak wyglądają zajęcia a potem pisać Wykładowca na studiach niestacjonarnych.

#17  2019.09.13 23:00:54 ~Oj

Czy zrównanie wyższego wykształcenia ze średnim w pielęgniarstwie, to sygnał o wadliwości kształcenia na poziomie uniwersyteckim, a zarazem informacja o zakończeniu kształcenia w zawodzie pielęgniarki?

#18  2019.09.26 13:11:51 ~A.m

Na całym świecie istnieje stanowisko pomocy pielęgniarskiej. Jest prosto i jasno sprecyzowane co należy to obowiązków tej grupy zawodowej. I myślę że nikomu nie odebrał oby się kompetencji lecz je mądrze podzieliło zgodnie z kwalifikacjami . Więc nie wiedzę wcz problem .

Dodaj komentarz