Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych. Po lekarzach kolejna grupa zawodowa ma uregulowany system dokształcania zawodowego.

3 min czytania
Aktualności

 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych


Zobacz także:



Konieczność stałego dokształcania, system punktów edukacyjnych, egzaminy sprawdzające wiedzę zawodową.


W środowisku zawodowym pielęgniarek i położnych, tak jak w każdym innym środowisku zawodowym, jest grono osób, które systematycznie się dokształcają (podejmują studia zawodowe, specjalizacje, odbywają kursy, szkolenia, biorą udział w konferencjach, publikują artykuły, książki zawodowe, prenumerują fachową prasę itp.) oraz takie, które po ukończeniu danej szkoły pielęgniarskiej/położniczej kilka-, kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu nie podejmują żadnych kroków w celu uzyskania świeżych, aktualnych wiadomości zawodowych. Należy to zmienić i w czytelny oraz jasno zdefiniowany sposób zdopingować pielęgniarki i położne do podjęcia określonych kroków zmierzających do zaktualizowania swoich wiadomości.
Powinien być wprowadzony system punktów, które każda pielęgniarka i położna powinna „zbierać” w sposób ciągły rozliczony w okresie 5-cio letnim (np. styczeń 2010, styczeń 2015 itd.). Systemem rozliczania punktów powinien się zająć pracownik Okręgowej Izby Piel. i Poł., do której w okresie co 5 lat każda pielęgniarka i położna musi złożyć dokumenty poświadczające kształcenie ustawiczne.
Wymagana liczba punktów, które każda pielęgniarka/położna powinna zdobyć-uzyskać w okresie każdych 5 lat to 100 pkt.
Można zaproponować racjonalny sposób „zbierania” punktów, np.
Ukończenie w danym okresie rozliczeniowym (tj. 5 lat) studiów licencjackich (pielęgniarstwo/położnictwo) – 60 pkt.
Ukończenie w danym okresie rozliczeniowym (tj. 5 lat) studiów magisterskich (pielęgniarstwo/położnictwo) – 80 pkt.
 Uwaga: Liczba punktów nie powinna się sumować w danym okresie rozliczeniowym, tj. najpierw  ukończenie studiów licencjackich, a następnie magisterskich daje w sumie 140 pkt. Pod uwagę powinno  być brane jedynie uzyskanie jedynie najwyższego w danej chwili wykształcenia.
Uzyskanie tytułu doktora na podstawie pracy doktorskiej napisanej z zakresu pielęgniarstwa/położnictwa lub innej dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 80 pkt.
Ukończenie specjalizacji zawodowej – 50 pkt.
Ukończenie studium podyplomowego – 50 pkt.
Ukończenie kursu zawodowego – 30 pkt.
Ukończenie szkolenia zawodowego – 20 pkt.
Roczna prenumerata magazynu zawodowego – 15 pkt.
Napisanie książki zawodowej – 80 pkt.; ew. wznowienie danej książki – 40 pkt., ale tylko w przypadku, gdy jest to wznowione wydanie z uaktualnieniem treści.
Napisanie artykułu badawczego – 40 pkt.
Napisanie artykułu poglądowego – 30 pkt.
Udział czynny w konferencji, sympozjum – 30 pkt.
Udział bierny w konferencji, sympozjum – 10 pkt.
Wchodzenie w skład Rady Programowej danej konferencji, sympozjum – 20 pkt.
Wchodzenie w skład Rady Programowej, Redakcji danego wydawnictwa zawodowego – 40 pkt.
Z konieczności uzyskiwania punktów i tym samym „rozliczania” się z nich w okresie 5-cio letnim mogą zostać zwolnieni jedynie pracownicy naukowi z tytułem co najmniej doktora habilitowanego.
W przypadku, gdy dana pielęgniarka/położna w okresie 5. lat nie „zbierze” wymaganych 100 pkt. powinno to oznaczać, że będzie ona podlegać egzaminowi kontrolnemu, na podstawie którego uzyska – potwierdzi swoje pielęgniarskie/położnicze kompetencje oparte na wiedzy i doświadczeniu zawodowym. Egzamin powinien być przeprowadzony w formie testu, a pytania powinny być układane/sformułowane przez komisję w skład której powinni wejść pracownicy naukowi uczelni medycznych z tytułem co najmniej doktora oraz pracownicy (pielęgniarki/położne) szpitali z tytułem co najmniej magistra pielęgniarstwa/położnictwa (w przypadku tych ostatnich powinno być wymagane co najmniej 5-cio letnie doświadczenie zawodowe w danych kierunku, np. pielęgniarka pracująca od co najmniej 5 lat na oddziale anestezjologii). Pytania egzaminacyjne powinny się składać z bloku podstawowego (mniej pytań, np. 40% ogółu pytań) obowiązującego wszystkich, oraz z bloku specjalistycznego (więcej pytań, np. 60% ogółu pytań) z zakresu tych działów klinicznych, w ramach których dana pielęgniarka, czy położna wykonuje swoje obowiązki zawodowe – np. z zakresu pielęgniarstwa w anestezjologii i intensywnej terapii, z zakresu pielęgniarstwa chirurgicznego itp. Z tego egzaminu mogłyby być zwolnione jedynie pielęgniarki naczelne i pielęgniarki przełożone, których praca jest bardziej administracyjna, tj. kierowanie zasobami ludzkimi.
Powinien być stworzony jasny sposób oceniania, tj. ile punktów z danego egzaminu (testu) daje możliwość wykonywania swoich czynności zawodowych. Niezdanie egzaminu powinno oznaczać konieczność podejścia do drugiego egzaminu (także testowego), zaś ewentualne niezdanie tego drugiego powinno zmusić pielęgniarkę/położną do konieczności stawienia się przed komisją zawodową (składającą się także z pracowników uczelni i pracowników szpitali) i odbyć ustny egzamin zawodowy dopuszczający do wykonywania czynności zawodowych przez daną osobę. Niezdanie tego egzaminu powinno być wiążące i oznaczać utratę kwalifikacji zawodowych.
W przypadku, gdy dana pielęgniarka/położna uzyskała jedynie część punktów z owych wymaganych (np. 65 pkt z wymaganych 100 pkt.) powinna pisać test sprawdzający jej wiedzę zawodową, ale w jakieś okrojonej (pomniejszonej) formie.

Obserwator

Zobacz dotychczasowe opinie internautów

Zobacz także:

Z redakcyjnej poczty: Jedna z naszych koleżanek otrzymała zaproszenie do udziału w szkoleniu, w związku z którym otrzymałaby 12 punktów, ale nie wiemy co to za punkty i czemu miałyby służyć. 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8170 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent 113 kg, zarzuca pielęgniarce w sądzie, że nie podniosła go niezwłocznie z podłogi.

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku napisano: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek na kolonii. Zobacz wysokość wynagrodzenia.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a w związku z tym w wyszukiwarce ofert pracy na Ogólnopolskim Portalu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - podano wysokość ich wynagrodzeń zasadniczych od stycznia 2025.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek 2025 Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg dyskusji podczas posiedzenia specjalnej podkomisji….
Komentarze