Kolejna poselska interpelacja w sprawie wynagrodzeń w państwowych ośrodkach opiekuńczych i domach pomocy społecznej. Jakie działania w przedmiotowej sprawie podejmowało Ministerstwo w okresie od grudnia 2005 roku do chwili obecnej?

4 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wynagrodzeń w państwowych ośrodkach opiekuńczych i domach pomocy społecznej

   Szanowna Pani Minister! Częste bezpośrednie konflikty z osobami pracującymi w państwowych ośrodkach opiekuńczych oraz domach pomocy społecznej na terenie całego kraju utwierdziły mnie w przekonaniu o nieadekwatnych do wykonywanych zadań i dramatycznie niskich uposażeniach zatrudnionych tam pracowników. Pomijając mechanizm pozyskiwania środków na prowadzenie placówek całodobowej opieki nad osobami w nich umieszczonymi, stwierdzam, że niski poziom płac ma swoje źródło w braku inicjatyw ze strony kierowanego przez Panią Ministerstwa. Odnosi się to zarówno do kadry kierowniczej, pracowników socjalnych, jak również do obsługi medycznej (w tym pielęgniarskiej) zapewniającej opiekę nad pensjonariuszami wymienionych placówek. Byłbym zobowiązany zapoznać się z opinią Pani Minister w przedmiotowej sprawie i wyjaśnieniami na temat przyczyn zaistniałego stanu rzeczy.

   Ponadto proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. W jaki sposób Ministerstwo monitoruje problem płac w wymienionych placówkach opieki całodobowej?

   2. Jakie działania w przedmiotowej sprawie podejmowało Ministerstwo w okresie od grudnia 2005 roku do chwili obecnej?

   3. Jakie inicjatywy zamierza podjąć Pani Minister, aby nastąpiła widoczna poprawa w sytuacji płacowej pracowników zatrudnionych w wymienionych wyżej placówkach?

   4. Jaki minimalny poziom płac w placówkach opieki całodobowej postulują pracownicy i organizacje związkowe?

   5. Czy Ministerstwo prowadziło rozmowy z samorządami w sprawie pracowniczych uposażeń w placówkach opieki całodobowej? Jeżeli tak, to jakie były tego efekty? Jeżeli nie, to z jakich powodów?

   Z poważaniem

   Poseł Sylwester Pawłowski

   Łódź, dnia 11 czerwca 2007 r.


Oświadczenie złożone
przez senatora Mieczysława Augustyna

Oświadczenie skierowane do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza

Na posiedzeniu połączonych komisji senackich – Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej – 19 czerwca 2007 r. przedstawiciele funduszu zgodzili się, że dotychczasowe uregulowania nie umożliwiają pełnej realizacji uprawnień mieszkańców domów pomocy społecznej do finansowanej przez fundusz opieki pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej. Wiceprezes NFZ zaprezentował założenia nowego produktu, jaki będą mogli kontraktować świadczeniodawcy usług w opiece długoterminowej, bardziej przystającego – jego zdaniem – do potrzeb najciężej chorych i niepełnosprawnych, także tych przebywających w domach pomocy społecznej.

Proszę zatem Pana Prezesa o przedstawienie szczegółów tej nowej propozycji, zwłaszcza w następujących kwestiach.

Po pierwsze, dla jakiej kategorii osób przeznaczony będzie ten nowy rodzaj usługi i kto oraz na jakich zasadach będzie do niej kwalifikował.

Po drugie, jakiego rodzaju świadczenia medyczne i opiekuńcze objęte będą tym rodzajem kontraktów oraz na jaki okres.

Po trzecie, jacy świadczeniodawcy będą uprawnieni do kontraktowania tej usługi, za jaką ilość punktów oraz jak wycenianych.

I po czwarte, od kiedy możliwe będzie kontraktowanie nowego produktu i kiedy ukaże się nowe zarządzenie Pana Prezesa w tej sprawie.

Pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że nowe rozwiązanie uwzględni dwie okoliczności.

Po pierwsze, konieczność sprawowania w domach pomocy opieki pielęgniarskiej przez całą dobę dla tej kategorii mieszkańców, którzy już dziś kwalifikują się, według kryteriów określonych w zarządzeniu prezesa NFZ, do stacjonarnych placówek opieki długoterminowej, ale nie mogą tam być kierowani z powodu zakazu zawartego w tymże zarządzeniu lub trafili w ciężkich i beznadziejnych stanach do domów pomocy ze szpitali lub hospicjów. Przypomnę ponadto, że ze względu na konieczność gotowości do stosowania przymusu bezpośredniego, na mocy rozporządzenia ministra zdrowia, w domach pomocy dla osób psychicznie chorych już teraz pielęgniarki muszą być zatrudniane na całą dobę, choć nie ma takiej ścieżki, która umożliwiałaby zakontraktowanie takiej usługi w NFZ.

Po drugie, mieszkańcy domów pomocy trafiają tam nie tylko ze względów społecznych, lecz również zdrowotnych oraz z powodu niepełnosprawności. Wskazuje na to stan faktyczny oraz wymogi formalne: badania lekarskie, podział na typy domów – dla chorych, dla niepełnosprawnych. O ile osoby skierowane do stacjonarnej pielęgnacji długoterminowej w ZOL i ZPO, a nawet w hospicjach mogą tam przebywać określony czas – do uzyskania samodzielności lub śmierci – o tyle skierowania do domów pomocy mają charakter bezterminowy. A zatem również taki charakter powinny mieć świadczenia pielęgniarskie adresowane do zakwalifikowanych do tego osób przebywających w domach pomocy.

W odpowiedzi na moją propozycję zmiany ustawy o ZOZ wielokrotnie była wskazywana możliwość kontraktowania usług pielęgniarskich w domach pomocy na podstawie art. 2 ust. 2a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Prosiłbym o informację, ilu świadczeniodawców skorzystało z tej możliwości. Według mojej oceny, barierą w staraniach o tego rodzaju kontrakty, oprócz innych wcześniej wskazanych przeze mnie uwarunkowań, jest wynikająca z przepisów konieczność spełnienia przez oddział ZOZ operującego na terenie domu pomocy tych samych warunków, standardów co w macierzystej siedzibie. W bardzo wielu wypadkach wiązałoby się to ze znaczącymi nakładami na zestandaryzowanie przynajmniej niektórych pomieszczeń domu pomocy. Prosiłbym więc o podanie, czy upierając się przy stosowaniu przepisów art. 2 ust. 2a ustawy o ZOZ, przewidujecie Państwo we współpracy z Ministerstwem Zdrowia określenie specjalnych, łagodniejszych standardów dla filii ZOZ w domach pomocy, tak aby pojawiło się realne zainteresowanie kontraktowaniem usług pielęgniarskich w tych placówkach.

Będę zobowiązany za szczegółowe informacje odnoszące się do poruszanych w oświadczeniu spraw.

Mieczysław Augustyn

Zobacz również:

Poseł do ministra zdrowia: dlaczego świadczenia zdrowotne wykonywane w DPS nie mogą być finansowane przez NFZ?

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8148 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – petycja w sprawie dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej.

2 min czytania
Sprawa dodatku stażowego i nagród jubileuszowych dla pielęgniarek i położnych… Do sejmowej komisji ds. petycji wpłynęła petycja w zakresie określenia, że do…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - władze izby pielęgniarek miały posiedzenia w Collegium Humanum.

1 min czytania
Współpraca izby pielęgniarek z Collegium Humanum… W dwóch artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy czytelników o współpracy władz izby pielęgniarek…
Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – rozwijaj się na studiach podyplomowych

2 min czytania
Chcesz w przyszłości zająć się zarządzaniem jednostką leczniczą albo podmiotem działającym w sektorze ochrony zdrowia? Jako pielęgniarka masz już cenne doświadczenie w…
Komentarze