Rząd: normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych do kosza!

 

Pielęgniarki zapowiadają walkę . . .

Zobacz także:

Obowiązujące regulacje prawne - normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych to częste zagadnienie pojawiające się w pytaniach do redakcji Portalu. Powyższe  zagadnienie poruszaliśmy także na łamach Gazety Pielęgniarki i Położnej Nr 3/Grudzień 2006 na stronie dziewiątej.
Z REDAKCYJNEJ POCZTY . . . .

Pracuję w szpitalu na oddziale chirurgicznym. Sytuacja szpitala jest nie najlepsza, mamy nową dyrekcję. Szukanie oszczędności doszło do tego etapu, iż w weekendy i dni wolne pracujemy jedną pielęgniarką na dyżurze! Jest to oddział zabiegowy i nawet przy niewielkim obłożeniu, pracy bywa dużo (ciężkie przypadki). Jak ma jedna dziewczyna (nawet duża) unieść, naklepać, przebrać czy umyć pacjenta leżącego bezwładnie, podłączonego do drenów i aparatury medycznej? Jak ma być zagwarantowana opieka i jego bezpieczeństwo? Nie mówię o tym, że dla pielęgniarki takie dyżury to oprócz ciężkiego dźwigania jest ciężki stres o bezpieczeństwo pacjentów, a także jej samej. Zdarzają się przypadki agresji ze strony chorych po zabiegach lub z chorobami towarzyszącymi dolegliwościom chirurgicznym.
Proszę o pomoc, czy i gdzie możemy walczyć o przywrócenie dwuosobowych dyżurów?

Dane adresowe autorki listu do wiadomości redakcji Portalu i Gazety

Stanowisko Krajowego Zjazdu Pielegniarek i Położnych w sprawie bezprawnego ustalania jednoosobowych obsad na dyżurach w oddziałach szpitalnych.