Jesteś zainteresowana rozpoczęciem w przyszłym roku akademickim dofinansowanych studiów pomostowych? To zobacz jaka liczba pielęgniarek i położnych, według szacunków ministerstwa zdrowia, rozpocznie dofinansowane studia pomostowe w roku akademickim 2011/2012, 2012/2013. Uważaj, bo liczba miejsc na przedmiotowych studiach drastyczne spadnie!

Dofinansowane studia pomostowe pielęgniarek i położnych.

.

Według szacunków ministerstwa zdrowia liczba osób, które rozpoczną dofinansowane studia pomostowe w roku akademickim 2011/2012 wyniesie 4 500 osób. Także w następnym roku akademickim ministerstwo planuje, że dofinansowane studia rozpocznie 4 500 pielęgniarek i położnych. Takie informacje podało ministerstwo na swojej stronie internetowej.

Należy podkreślić, że na bieżący rok akademicki na dofinansowane studia pomostowe przyjęto 8140 pielęgniarek oraz 1010 położnych. Wobec powyższego w następnych dwóch latach drastycznie spadnie liczba pielęgniarek i położnych, które zostaną zakwalifikowane na dofinansowane studia pomostowe.

Warto jeszcze dodać, że ministerstwo zdrowia nie potrafi od lat doprowadzić do sytuacji, kiedy pielęgniarki i położne składając dokumenty rekrutacyjne na poszczególne uczelnie będą miały informację czy dana uczelnia będzie prowadzić w danym roku akademickim dofinansowane studia pomostowe oraz ile bedzie miała miejsc. Ministerstwo nie reaguje na tą patologiczną sytuację, kiedy to pielęgniarki i położne składając dokumenty rekrutacyjne na poszczególne uczelnie biorą udział w swoistej loterii, gdyż nie wiadomo czy dana uczelnia będzie przedmiotowe studia prowadzić.

W zeszłym roku akademickim ministerstwo zdrowia poinformowało w dniu 29 lipca, które uczelnie będą prowadzić dofinansowane studia czyli dawno po rekrutacji. Natomiast informację, które uczelnie będą prowadzić dofinansowane studia w bieżącym roku akademicki ministerstwo zdrowia poinformowało w dniu . . . 16 września 2010 roku czyli na 14 dni przed rozpoczęciem roku akademickiego. Wtedy pielęgniarki i położne dowiedziały się czy są studentkami studiów pełnopłatnych czy finansowanych przez UE. Powyższa sytuacja kapitalnie obrazuje poziom zaangażowania ministerstwa  w podejściu do spraw naszego środowiska zawodowego.

W piśmie do Naczelnej Izby PiP w przedmiotowej sprawie Departament Pielęgniarek i Położnych ministerstwa zdrowia informuje, że "nie może zapewnić, iż informacja w zakresie jakie uczelnie będą prowadzić dofinansowane studia pomostowe w danym roku akademickim zostanie podana przed 1 września''.

No tak, przecież tu chodzi tylko o pielęgniarki i położne . . .

Mariusz Mielcarek

 

Studia pomostowe będą jeszcze krótsze!

.

Zobacz także:

Zobacz reportaż z rekrutacji na pomostowe studia dla pielęgniarek. Zobacz wypowiedzi pielęgniarek - stanie po kilkanaście godzin przed uczelnią jest dla nas upokarzające! Zobacz 300 osobową kolejkę, w ramach "listy społecznej". 50 KOMENTARZY.

Aktualnosci według działów - dofinansowane studia pomostowe

SKLEP PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH ZAPRASZA

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2010.11.22 21:36:36 ~gość

Podzielam opinię środowiska - pielęgniarki powinny mieć możliwość odpowiednio wcześniej wiedzieć, które uczelnie będą prowadziły studia pomostowe w ramach pozyskanych środków UE. Uważam, że jest to kwestia zorganizowania odpowiednio wcześnie przetargów - bo, o ile dobrze zrozumiałam - uczelnie 'stają' do przetargów.Osobiście - zrezygnowałam z pomostówki, ponieważ z oczywistych względów nie mogłam grać w tego 'totolotka'. Pozdrawiam wszystkich

#2  2010.11.23 16:35:21 ~Ala

Ja złożyłam dokumenty ale ,niestety zabrakło mi punktów , nie zostałam przyjęta - czuje sie rozgoryczona . Studa dofinansowane a jednak nie dla każdego .

#3  2010.11.24 22:53:55 ~gość 1

Chciałam napisać na temat dofinansowania studiów dla położnych w Rudzie Śląskiej. Opłata wpisowa 200 zł, opłata za dyplom 600 zł, opłata wakacyjna 480 zł, j.angielski+ informatyka (na tej uczelni obowiązkowa)350 zł za semestr. Pytam jak do tych opłat ma się dofinansowanie ?

#4  2010.11.25 09:49:35 ~Gość 2

Ja studiuję też na Śląsku pielęgniarstwo pomostowe.kończę za parę miesięcy.wprawdzie nie wiem jeszcze czy będą jakiekolwiek opłaty związane z dyplomem i obroną pracy licencjackiej. Jeżeli chodzi o inne opłaty.to nie istnieją dla osób które dofinansowuje Unia, prócz ubezpieczenia-50zl na rok. Wpisowe było owszem ale około 100zł. Pozdrawiam wszystkie studiujące koleżanki.i życzę wytrwałości! Nie przejmujcie się tym, co o nas wypisują ZAZDROŚNICY!

#5  2010.11.29 10:18:00 ~FUS

Kształcenie pielęgniarek polega na napędzaniu przez uczelnie kandydatów. Ma to cel tylko marketingowy, pomimo obietnic ze strony wykładowców-absolwenci są zwalniani ze szpitali akademickich natomiast osoby, które przez kilkadziesiąt/naście lat nic nie robiły hołubione.LEPIEJ BYĆ BIERNYM,MIERNYM I GŁUPOCIE WIERNYM

Dodaj komentarz