Nowości wydawnicze: "Podręcznik diagnoz pielęgniarskich" i "Procedury pielęgniarskie w chirurgii" oraz "Alternatywne metody opieki okołoporodowej".

Książki dla pielęgniarek.

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

Jak

Podręcznik diagnoz pielęgniarskich

Podręcznik diagnoz pielęgniarskich

Publikacja Podręcznik diagnoz pielęgniarskich to polskie wydanie 9 edycji Nursing Diagnosis Handbook. Książka jest przewodnikiem  planowania opieki opartej na dowodach naukowych. Autorkami są: pielęgniarka z prawie czterdziestoletnim stażem zawodowym oraz nauczyciel akademicki w zakresie pielęgniarstwa, także posiadający doświadczenie zawodowe w pielęgniarstwie. Układ podręcznika według autorów sprzyja z codziennego korzystania w pracy zawodowej. Powinien być on wykorzystywany według następującego wzorca: pierwszy etap to zbieranie i dokumentowanie obiektywnych i subiektywnych objawów występujących u pacjenta. Ten etap to formułowanie rozpoznania pielęgniarskiego, w drugiej części podręcznika zawarto wytyczne w zakresie stawiania diagnoz pielęgniarskich poprzez pryzmat objawów, stanu klinicznego, rozpoznania medycznego oraz przewidzianych badań diagnostycznych i zbiegów chirurgicznych, kolejny etap to wytyczne planowania opieki, oraz planowanie interwencji. Podstawę zawartych w podręczniku treści stanowią klasyfikacje: diagnoz – NANDA, wyników opieki – NOC, interwencji / działań pielęgniarskich NIC. W opisach interwencji pielęgniarskich zawarto także interwencje pediatryczne, pierwszej pomocy oraz geriatryczne. W powyższych opisach uwzględniono różnice kulturowe, przedstawiono racjonalne uzasadnienie ich zastosowania. Publikacja ułatwia w dużej mierze  powiązanie sugerowanych diagnoz pielęgniarskich z wiedzą o danym pacjencie. Jest pomocna przy sporządzaniu planu opieki. Zobacz publikację w Sklepie Pielęgniarek i Położnych

..

.

Procedury pielęgniarskie w chirurgii 

Procedury pielęgniarskie w chirurgii

Publikacja Procedury pielęgniarskie w chirurgii została wydana w 2012 roku. Jej autorkami są osoby posiadające między innymi tytuł magistra pielęgniarstwa oraz tytuł specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. W podręczniku zawarto opis procedur w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, uwzględniając dziedzinę chirurgii ogólnej, endoskopowej, naczyniowej, urazowej oraz laryngologii, urologii i neurochirurgii. We wstępie do książki autorki informują, że poszczególne procedury zawierają wykaz działań diagnostycznych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych, a także profilaktycznych. W opisie konkretnych procedur uwzględniono wskazania oraz przeciwwskazania do ich wykonywania, a także wymieniono sprzęt niezbędny dla prawidłowego wykonania procedury. Wskazano także wykonawcę poszczególnych procedur lub jej etapu, z uwzględnieniem uprawnień do ich wykonywania. We wstępie autorki informują także, że w sposób tabelaryczny opisano w konkretnych procedurach poszczególne etapy ich przebiegu wraz z uzasadnieniem oraz możliwe trudności w ich przeprowadzeniu, a także powikłania i działania jakie należy podjąć w przypadku ich wystąpienia.
W podręczniku podjęto ponadto problematykę:

 • zakażeń szpitalnych w kontekście mycia rąk, sterylizacji narzędzi;
 • postępowania po ekspozycji na krew lub inny materiał potencjalnie zakaźny;
 • pobierania krwi na posiew w przypadku podejrzenia zakażenia odcewnikowego przy zastosowanej kaniulacji centralnej;
 • prawidłowego podawania krwi i preparatów krwiopochodnych;
  zakładania sondy Sengstakena-Blackemorea;
 • zasad żywienia dojelitowego oraz nawadniania.
  Jeden z rozdziałów poświęcono zagadnieniom dotyczącym ran. W tej części podręcznika omówiono między innymi:
  zasady wstępnego zaopatrzenia rany, techniki zakładania opatrunków, drenaż rany, owrzodzenia, zastosowania opatrunków na ranę odmrożeniową, oparzeniową, odleżynową, podciśnieniowego systemu leczenia ran.
  Zobacz publikację w Sklepie Pielęgniarek i Położnych

.

.Alternatywne metody opieki okołoporodowej

Alternatywne metody opieki okołoporodowej

Publikacja wydana w 2012 roku pt. Alternatywne metody opieki okołoporodowej jest częścią serii wydawniczej Biblioteka Położnej, która w opinii autorów jest odpowiedzią na standardy opieki okołoporodowej określonych rozporządzeniem ministra zdrowia w 2010 roku. Książka promuje model opieki prowadzonej przez położną zarówno nad kobietą w ciąży, w okresie porodu i połogu oraz nad noworodkiem. Takie podejście do kompetencji położnej wynika z faktu, że położna przez Światową Organizacje Zdrowia oraz Federację Ginekologów i Położników jest przygotowana do kompetentnej i profesjonalnej opieki. Jest to także osoba, która w opinii autorów podręcznika dysponuje formalnymi uprawnieniami i odpowiada za prowadzenie praktyki zawodowej. W pierwszej części podręcznika zaprezentowano najnowsze techniki porodowe, w których omówiono korzyści z zastosowania przedmiotowych metod oraz warunki ich bezpiecznego prowadzenia. Szczególny nacisk położono na określeniu zadań położnej w prowadzeniu porodu w różnych metodach prowadzenia akcji porodowej. Kolejnym aspektem posuszonym w publikacji to omówienie wybranych miejsc, w których może być prowadzony poród. Przedstawiono w powyższym kontekście kwestie bezpieczeństwa akcji porodowej oraz alternatywy dla porodu w warunkach szpitalnych. Następnie poruszono problematykę prowadzenia szkoły rodzenia oraz jej zadań w prawidłowym przygotowaniu kobiety ciężarnej do akcji porodowej. W publikacji zawarto także informacje w zakresie zasad i metod eliminowania i łagodzenia bólu porodowego oraz przygotowania kobiety do porodu także w ujęciu psychoprofilaktycznym. Szczególny nacisk położono na omówienie niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. W tym tomie Biblioteka Położnej omówiono m. in. nowe techniki porodowe (poród w pozycjach wertykalnych, poród w wodzie i in.), alternatywne miejsce porodu (np. w domu), szkołę rodzenia, psychoprofilaktykę porodową, metody łagodzenia bólu porodowego. Ostatni rozdział podręcznika stanowi zapoznanie czytelników z założeniami polskiego standardu opieki okołoporodowej w praktyce zawodowej położnej. Zobacz publikację w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2012.02.04 18:45:18 ~gość

Po co komu w praktyce te publikacje ,jeśli ministerstwo postarało się we współpracy z Radą Krajową Pielęgniarek , by nam nić nie było wolno. Mamy wszystko wykonywać na zlecenie lekarza i za zgodą lekarza . To te publikacje świetnie się nadają do uzupełnienia biblioteki lekarskiej.

#2  2012.02.06 11:46:56 ~gośc

Z ta biblioteką lekarska to przesadziłaś! :).O myciu rąk,pobieraniu krwi to uczyły się dziewczyny w LM.Wołynka pisała o słaniu łóżek atutaj samozwańczy"piearze":) piszą o myciu rąk. Teraz widzicie jakie pielegniarstwo jest płytkie.ale jakoś niekt nie pisze o technice zakładania pampersów,czyżby kompleksy z tego powodu? I chocby prof. Skarżyński napisałwam książkę to i tak pozostaniecie tylko pielęgniarkami.

#3  2012.02.07 08:27:54 ~do1

Fakt.przesadziłas i to niezle.lekarz uczący się z wypocin pielegniarki.dobre

#4  2012.02.07 13:00:01 ~wolna

Zakładanie pampersów to tylko jedna z wielu czynności pielęgniarskich,nie utożsamiajcie naszego zawodu tylko z tym,same go poniżacie i sprowadzacie do parteru.Jakoś żaden z chirurgów, paprząc się w gów.e kiedy operuje niedrożność lub śmierdzące ropnie,że aż wymiotować się chcę,nie utożsamia się swojego zawodu wyłącznie z moczem czy kałem! Pampersówki-co to wogóle za określenie-Wy same poniżacie nasz zawód!

#5  2012.02.07 17:54:26 ~stara

Kiedy ja zaczynałam przygodę z zawodem, to żaden lekarz nie poniżał pielęgniarek na moim oddziale, bo była zazwyczaj jedna na 60 pacjentów i odcinkowa. Często prosiłam właśnie lekarza o pomoc przy zmianie pozycji pacjenta zwłaszcza o dużej masie ciała .Sama ważąc 48 kg ciężko mi było poradzić sobie ze 150kg chorym. Nigdy mi żaden lekarz nie odmówił pomocy jeśli miał czas. Szanowaliśmy się wzajemnie. Co za czasy nastały że te dwie grupy zawodowe tak sobie nawzajem ubliżają?

#6  2012.03.23 13:08:26 ~piel

Do 2 tak pozostaniemy pielęgniarkami bo takli był nasz wybór niewielka różnica szczególnie gdy uczymy konowałow

#7  2012.03.23 14:43:45 ~tom-tom

Do 2 - zauważ proszę, że te "pampersy" to wręcz sztandarowy argument mający przemawiać za tym, że pielęgniarki nic innego nie robią i nic innego robić nie powinny. Jakże szybko następuje zmiana zdania, gdy to ktoś bliski z takiego, a nie innego powodu potrzebuje tej zmiany pampersa.

#8  2012.03.23 14:43:46 ~tom-tom

Do 2 - zauważ proszę, że te "pampersy" to wręcz sztandarowy argument mający przemawiać za tym, że pielęgniarki nic innego nie robią i nic innego robić nie powinny. Jakże szybko następuje zmiana zdania, gdy to ktoś bliski z takiego, a nie innego powodu potrzebuje tej zmiany pampersa.

#9  2012.03.23 15:27:38 ~protest

Wiele publikacji,jest warte posiadania i czytania.Ale dlaczego są takie drogie? Chcąc uzupełniać swą wiedzę powinnam kupić ich kilka,zwłaszcza,że chętnie bym z nich korzystała.Może pańcie z Izb oddały by troszeczkę ze swoich finansów? na dokształcanie(taniej za kursy)i dofinansowanie wydawnictw pielęgniarskich? A pofantazjować mogę!

#10  2012.03.23 21:12:46 ~do2

Jesteś chyba wredny.Ze względu na bezpieczeństwo pacjenta w medycynie nie ma miejsca na fikcje! i o tym PIELĘGNIARKI CZY POŁOŻNE zazwyczaj są świadome ( podobnie jak lekarze).Te publikacje mogą być efektem kilkunastoletniej albo kilkudziesięcioletniej ciężkiej pracy autora z pacjentem.Szkoda, że jest brak adnotacji miejsca pracy i praktyki autorów.Jest to istotna wskazówka miejsca działania fachowców, specjalistów(takich prawdziwych).

#11  2012.03.24 11:55:36 [email protected]

Do 2 - gdybyś, szanowny gościu miał choć trochę wiedzy ogólnospołecznej - a nie tylko tą, ,zakutą w drodze automatyzmu programistycznego" to wiedziałbyś, że pampersy zmieniają i będą zmieniać opiekunowie. Gwoli uzupełnienia, BO ZAPEWNE TEŻ NIE WIESZ - to TAKI NOWY ZAWÓD MEDYCZNY! Nota bene - bardzo potrzebny w systemie, powszechny na świecie, a więc cześć im i chwała za to, że zechcieli go wykonywać! I jeszcze jedno - otóż owi opiekunowie przedmiotowe zmienianie pampersów wykonują zgodnie z doświadczeniem życiowym nabytym w drodze życia osobniczego w określonej cywilizacji - pampersy towarzyszą nam wszystkim od dłuuuuugich lat a umiejętności ich zakładania posiada każda matka, ojciec, dziadkowie . nie ma więc potrzeby nauczania w tym zakresie! Czyżby ciebie CIOŁKU nawet i ten szczęśliwy etap życia rodzinnego ominął?

#12  2012.03.24 12:21:22 [email protected]

Wracając do tematu wydawnictw naukowych - wiedza medyczna zmienia się w takim tempie, że z reguły każda publikacja ,papierowa" jest zbiorem nieaktualnych ,prawd", które przeterminowały się w procesie nadawania im ,pisarskich" ram. W dobie powszechnej informatyzacji powinniśmy przede wszystkim korzystać z publikacji udostępnianych drogą elektroniczną - jest wiele portali medycznych dostępnych dla pracowników medycznych ale część artykułów tam zawartych jest dostępna niestety tylko dla lekarzy. Postulujmy o taką formę przekazywania wiedzy - płacimy składki na Izby a więc z nich można byłoby spokojnie opłacać abonament na zakup poszczególnych pozycji (przy hurtowej ilości jego cena mogłaby być na prawdę niska). Autorzy również byliby zadowoleni, gdyż ilość elektronicznie sprzedanych pozycji na pewno byłaby większa aniżeli drogich wersji papierowych. Pozdrawiam.

#13  2012.03.24 12:33:31 [email protected]

Do Redakcji - Panie Mariuszu, może właśnie Pan zapoczątkowałby wyżej wymienioną przeze mnie formę udostępniania wartościowych opracowań? Zamiast prowadzić tradycyjny SKLEP mógłby Pan zasięgnąć informacji dotyczących kosztów urządzenia do tzw. digitalizacji, czyli do przetwarzania tekstów z formy papierowej na formę elektroniczną w stosunku do pozycji wcześniej wydanych. Natomiast dla pozycji pozostających jeszcze w procesie wydawniczym warto byłoby nawiązać kontakt z ich autorem i wynegocjować odpowiednie warunki dla elektronicznej sprzedaży ich dzieł. Temat pozostawiam do przemyślenia i ewentualnych konsultacji w środowisku co do zapotrzebowania na taką działalność. Pozdrawiam.

#14  2012.03.24 14:43:21 ~***do @

Świetny pomysł(#12i#13).Od 1935 do 1996r. ustawodawstwo dotyczące zawodu pielęgniarki w poważnym stopniu koncentrowało się na opisie praktyki pielęgniarskiej,a od 1996 r. na pielęgniarce praktyczce (pielęgnującej pacjenta metodą procesu).Prawo pozwalało i pozwala na niewielkie albo okresowe odejście od pracy z pacjentem.Łatwy dostęp do naukowych(science) publikacji z pielęgniarstwa albo innych obszarów medycyny jest istotnym elementem dla pielęgniarek i pielęgniarzy.

#15  2012.03.24 18:39:39 ~protest

Popieram 13 i 14 to świetny pomysł,bardzo mi się podoba.Chcę nadmienić,iż jest wiele stron lekarskich,bardzo chętnie przyjmują nie lekarzy.Jestem zalogowana na kilku stronach lekarzy i często zaglądam do ich zawartości bezpłatnie.

#16  2015.04.28 13:54:28 ~milka62

Ceny publikacji dla pielęgniarek kosmicznie drogie. Chętnie bym kupiła ale nie za taka cenę. Jak widzę pielęgniarki na pielęgniarkach lubią zarabiać. Nic w tym temacie się nie zmienia.

Dodaj komentarz