Ile będzie kursów kwalifikacyjnych i specjalizacji w nowym wykazie szkoleń dla pielęgniarek i położnych?

Nowy wykaz kursów i specjalizacji dla pielęgniarek i położnych.

 
 
 
 
 

W styczniu 2012 roku ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie nowego wykazu specjalizacji oraz szkoleń kwalifikacyjnych, które może odbywać pielęgniarka i położna.
Ministerstwo zdrowia zamierzało zlikwidować 8 z 18 specjalizacji, które mogły odbywać tylko pielęgniarki oraz proponowało aby specjalizacja kierowana dla położnych była tylko jedna: w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno - położniczego (zawierać ma moduł z pielęgniarstwa neonatologicznego i rodzinnego)! Szczegóły tutaj. W
zakresie kursów kwalifikacyjnych zamierzano zlikwidować 4 z 15 kursów kwalifikacyjnych, które mogły odbywać tylko pielęgniarki. Szczegóły tutaj.

Natomiast w lipcu 2012 roku ministerstwo zdrowia publikuje kolejną wersję projektu wykazu kursów i specjalizacji, które będą mogły odbywać pielęgniarki i położne. Szczegóły tutaj.

 

My, pielęgniarki . . . protestujemy przeciwko planowanym zmianom w wykazie specjalizacji dla pielęgniarek.

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii przestawia swoje stanowisko w sprawie projektu zmian w wykazie specjalizacji i kursów.

Piszcie do ministerstwa zdrowia przeciw likwidacji specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego!

Sejm o likwidacji przez mz specjalizacji w zakresie opieki palatywnej.

Zamierza się połączyć specjalizację chirurgiczną ze specjalizacją operacyjną. Ma być jedna specjalizacja! POTWOREK - "chirurgiczno-operacyjna". Nie to nie żart. To autentyczna (choć absurdalna) propozycja ministerstwa zdrowia.

Ministerstwo zdrowia zamierza zlikwidować kursy kwalifikacyjne i szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych w dziedzinie organizacja i zarządzanie.

Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki przeciwne odbywaniu przez położne kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii.

 

Minął rok od tego czasu. Czy wiadomo w końcu, ile kursów kwalifikacyjnych i szkoleń specjalizacyjnych będzie zawierał nowy wykaz szkoleń dla pielęgniarek i położnych?
 
Poniżej cytuję dwie wypowiedzi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Aleksandra Soplińskiego:
 
Pierwsza z dnia 23 lipca 2013 roku podczas plenarnego posiedzenia sejmu:
 
"Było tutaj pytanie w sprawie rozporządzenia. To rozporządzenie w sprawie specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych jest właściwie już prawie ukończone - będzie zmniejszona ilość specjalizacji, kształcenie będzie prowadzone w 14 dziedzinach, a nie w 26, i na 23 kursach kwalifikacyjnych".
 
Druga z dnia 25 lipca 2013 roku -  stanowisko ministerstwa zdrowia dotyczące kształcenia przed i podyplomowego pielęgniarek i położnych:
 
"Nowy projekt zakłada zmniejszenie liczby dziedzin szkoleń specjalizacyjnych z 26 do 15 oraz zwiekszenie liczby kursów kwalifikacyjnych z 21 do 24."
 
Mariusz Mielcarek
 

Komentarze użytkowników

#1  2013.08.19 17:13:27 ~on33

Ciekawe ile oddziałowych będzie brało udział w tym kursie :-) Wezmą wolne i dostaną dodatek do pensji a reszta personelu będzie na nie zarabiała

#2  2013.08.19 22:10:11 ~Bzzzzzz

Nic dodać, nic ująć :) Dalej nic nie wiadomo ! Mało tego . Nie wiadomo kiedy to będzie :)

#3  2013.08.19 22:45:48 ~położna

Zawód położnej powinien być zlikwidowany :) Po co taki głupi zawód? Pielęgniarki wszystko umieją ! Są mądre ! Otwarte na kształcenie ! Chłonne ( powiedzmy dość chłonne) :) ! Jednym słowem - dadzą radę tym głupim położnych rewirom ! Reasumując: OBURZAJĄCE i ŚMIESZNE są pielęgniarki. Jak można mieć tyle dobrego samopoczucia? Jak można niszczyć zawód, który z natury jest specjalizacją? Jak można niszczyć samego siebie? (w końcu to pielęgniarki ważne wymyślają te bzdety) Najlepiej wyjechać za granice i mieć w d. ale czy to jest rozwiązanie problemu i świetlana przyszłość?

#4  2013.08.20 12:02:32 ~ja

I znowu kłótnie jak zwykle ! o wszystkim i tak decyduje góra a tu zamiast wzmacniać siły odwrotnie ciągle kłótnie !

#5  2013.08.22 09:26:30 ~kształcon

Po cholerę te kursy i specjalizacje. Szkolenie pielęgniarek powinno być na takim poziomie , by po przeszkoleniu oddziałowym czy w gabinetach mogły wykonywać swoją pracę bez ograniczeń! .Przez te kursy , kursiki uczelnie czują się zwolnione z rzetelnego przygotowywania do pracy pielęgniarek , wiedząc że i tak będą musiały iść na dalsze kształcenie chcąc pracować. Cały ten system jest chory! czego tak naprawdę uczą te specjalizacje i kursy ? pielęgniarkę niczego . Nabijają tylko kieszenie organizatorom i wykładowcom

Dodaj komentarz