Ile będzie specjalizacji w nowym wykazie szkoleń pielęgniarek i położnych? Obecnie jest ich 26. Mz zamierzało pierwotnie pozostawić 12! Potem 14. Następnie 15. A teraz słyszymy, że ....

Nowy wykaz kursów i specjalizacji dla pielęgniarek i położnych.

..........................................

 
 
 
 
 

W styczniu 2012 roku ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie nowego wykazu specjalizacji oraz szkoleń kwalifikacyjnych, które może odbywać pielęgniarka i położna.
Ministerstwo zdrowia zamierzało zlikwidować 8 z 18 specjalizacji, które mogły odbywać tylko pielęgniarki oraz proponowało aby specjalizacja kierowana dla położnych była tylko jedna: w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno - położniczego (zawierać ma moduł z pielęgniarstwa neonatologicznego i rodzinnego)! Szczegóły tutaj. W
zakresie kursów kwalifikacyjnych zamierzano zlikwidować 4 z 15 kursów kwalifikacyjnych, które mogły odbywać tylko pielęgniarki. Szczegóły tutaj.

Natomiast w lipcu 2012 roku ministerstwo zdrowia publikuje kolejną wersję projektu wykazu kursów i specjalizacji, które będą mogły odbywać pielęgniarki i położne. Szczegóły tutaj.

 

My, pielęgniarki . . . protestujemy przeciwko planowanym zmianom w wykazie specjalizacji dla pielęgniarek.

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii przestawia swoje stanowisko w sprawie projektu zmian w wykazie specjalizacji i kursów.

Piszcie do ministerstwa zdrowia przeciw likwidacji specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego!

Sejm o likwidacji przez mz specjalizacji w zakresie opieki palatywnej.

Zamierza się połączyć specjalizację chirurgiczną ze specjalizacją operacyjną. Ma być jedna specjalizacja! POTWOREK - "chirurgiczno-operacyjna". Nie to nie żart. To autentyczna (choć absurdalna) propozycja ministerstwa zdrowia.

Ministerstwo zdrowia zamierza zlikwidować kursy kwalifikacyjne i szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych w dziedzinie organizacja i zarządzanie.

Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki przeciwne odbywaniu przez położne kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii.

 

Minął rok od tego czasu. Czy wiadomo w końcu, ile kursów kwalifikacyjnych i szkoleń specjalizacyjnych będzie zawierał nowy wykaz szkoleń dla pielęgniarek i położnych?
 
Poniżej cytuję trzy wypowiedzi kierownictwa Ministerstwa Zdrowia:
 
Podsekretarza stanu pana Aleksandra Soplińskiego:
 
Pierwsza z dnia 23 lipca 2013 roku podczas plenarnego posiedzenia sejmu:
 
"Było tutaj pytanie w sprawie rozporządzenia. To rozporządzenie w sprawie specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych jest właściwie już prawie ukończone - będzie zmniejszona ilość specjalizacji, kształcenie będzie prowadzone w 14 dziedzinach, a nie w 26, i na 23 kursach kwalifikacyjnych".
 
Druga z dnia 25 lipca 2013 roku -  stanowisko ministerstwa zdrowia dotyczące kształcenia przed i podyplomowego pielęgniarek i położnych:
 
"Nowy projekt zakłada zmniejszenie liczby dziedzin szkoleń specjalizacyjnych z 26 do 15 oraz zwiekszenie liczby kursów kwalifikacyjnych z 21 do 24."
 
Podsekretarza stanu pana Krzysztofa Chlebusa:
 
Z dnia 11 września 2013 roku podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia:
 
"Jeśli chodzi o elementy kształcenia, to w kształceniu podyplomowym mamy kilka form kształcenia. Jak państwo wiedzą, mamy szkolenie specjalizacyjne, kursy kwalifikacyjne, kursy specjalizacyjne i dokształcające. One różnią się czasem trwania – tak zostały skonstruowane w toku debaty ze środowiskiem pielęgniarskim. To jest model, który funkcjonuje dość skutecznie przez ostatnie lata. Szkolenia specjalizacyjne mogą być obecnie prowadzone w dwudziestu sześciu dziedzinach. Planujemy zmniejszenie tej ilości do siedemnastu – to znowu jest odzwierciedlenie pewnych zmian systemowych, do których doszło w ostatnich latach. Odzwierciedla to potrzebę systemu, który trochę zmienił się w ostatnich latach, jak również zapotrzebowanie i ocena ze strony środowiska pielęgniarskiego implikuje tego rodzaju potrzebę. Projekt tego rozporządzenia jest właściwie w fazie finalnej."
 
Wnioski: Ministerstwo zdrowia pierwotnie zamierzało pozostawić 12 specjalizacji z obecnych 26! Następnie 14. Potem 15. Teraz słyszymy, że 17.
 
Mariusz Mielcarek
.
.
Zobacz komentarze na Facebooku
.
.

Komentarze użytkowników

#1  2013.10.08 18:33:55 ~nika

Pewnie nadal chcą połączyć specjalizację środowiska nauczania i wychowania ze specjalizacją pielęgniarek środowiskowych , bo praca z rodziną kończy się dla nich wraz z wizytą patronażową , a zaczyna pielęgniarkom szkolnym w gabinecie profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej wraz z bilansem 6latka i trwa do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej , później pałeczkę przejmują długoterminowe i siostry PCK. Okres życia dziecka 3-6 jest okresem bezpańskim, bo w POZ biorą na niego pieniądze , ale poza lekarzami nikt nic nie robi. Mamy tu wylęgarnię wszy, świerzbu, owsików.

#2  2013.10.08 18:50:55 ~szkolna

Chcą zlikwidować specjalizację dla pielęgniarek środowiska nauczania i wychowania? to może okazać się ciekawe , skoro obowiązkiem szkolnym mają być objęte dzieci od 3 roku życia i to już w 2017 roku. Pokolenie 0d 3- 20 roku życia powierzone pielęgniarkom , które nie mogą zrobić specjalizacji by lepiej i rozumniej wykonywać swoje obowiązki? , to tylko może być pomysł PO i naszych izb pielęgniarskich, bo żaden inny rząd by sobie nie pozwolił by takiego samobója wymłodzić

#3  2013.10.08 20:05:27 ~pie.szk2

Poczekajmy do wyborów .Z prawa i z lewa bedą zabiegali o piel. szkolne. Ile to ich będzie w szkołach .Już teraz rodzice płacą piel. szkolnym od30-50 zł w zależności od szkoły ,by zwiększyć swoim pociechom dostępność do piel. szkolnej. Jak myślić czy bedą głosować na partię, która pozbawia ich dzieci poczucia bezpieczeństwA W SZKOLE? Przecieżteraz dzieci do klasy 1 przychodzą z walizkami leków ratujących życie. Kto ma je podać ? portier , czy sprzątaczka? jeśli ze szkół wyrugują pielęgniarki.

#4  2013.10.08 22:28:03 ~obserwator

Ja nie mogę zrozumieć promowania specjalizacji piel.rodzinnej. Przecież ten zakres pielęgniarstwa się rozmył . Świadczenia przejęły piel. długoterminowe,diabetologiczne, siostry PCK , a jak dojdzie obowiązek przedszkolny , to automatycznie na arenę wejdą pielęgniarki szkolne. Już siedzą w przedszkolach chociaż jeszcze żadnego rozporządzenia w tej sprawie niema.Prywatne przedszkola bulą im po 35 zł za godzinę w wymiarze na jaki tylko pielęgniarka MOŻE SOBIE POZWOLIĆ . To co by miały robić w tym wypadku rodzinne. Pobieranie krwi w domu mogą robić laboranci pracowni analitycznych , a te parę zastrzyków które mają do zrobienia to pielęgniarka praktyki też umie zrobić jak jej za to zapłacą . Po co więc bulić taką olbrzymią fosę za fikcję I NIBY GOTOWOŚĆ DO PRACY JAK TEJ PRACY NIE MA?

#5  2013.10.13 20:21:20 ~Bezruch

Po co komu kursy i specjalizacje które, tak naprawdę niczego nie zmieniają, niczego nie wnoszą! Służą wąskiej grupie osób które na tym majątek zbijają a inne panie kłócą się tylko która z nich mądrzejsza bo 100 kursów ma! Tylko w Polsce pielęgniarka jest specjalistą i tylko w Polsce studia o du.ę rozbić! Pielęgniarstwo jest w fazie rozpadu, młodzi nie chcą się uczyć bo po co? Bo nie ma pracy albo marnie płacą a "starsze koleżanki" zamiast pomóc- podkładają świnie bo kiedyś to się "karierę" d. robiło i dzisiaj z kolegami na ty są i dzisiaj "warunki" dyktują!

Dodaj komentarz