Poseł na sejmowej komisji zdrowia: "Ja mam żonę położną". I porusza problem podatku od "bezpłatnych szkoleń" organizowanych przez izby pip.

Szkolenia pielęgniarek i położnych.

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Wyciąg z zapisu przebiegu posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w dniu 19 lutego 2014 roku:

 

Poseł Jerzy Ziętek (PO):

(...) chciałbym tu poruszyć dwie sprawy, pierwszą związaną z tematem, a drugą zaraz wyjaśnię.  
(...)
Druga sprawa. Korzystam z tej okazji – przepraszam pana przewodniczącego – bo generalnie rzecz biorąc mówimy o pielęgniarkach i położnych, więc chciałbym nawiązać do izb pielęgniarek i położnych i interwencji w moim biurze poselskim. Wiemy o tym, że ustawowo pielęgniarki i położne mają obowiązek dokształcania się. Są również odpowiednie regulacje, zgodnie z którymi nasze panie pielęgniarki i położne – a ja mam żonę położną – należą do izb pielęgniarek i położnych. W związku z tym nasze pielęgniarki i położne, tak jak lekarze, wpłacają składki na izby pielęgniarek i położnych. Jak to konweniuje? Jednocześnie izby pielęgniarek i położnych organizują bezpłatne kursy dokształcania. Niepokojący jest dla mnie fakt, że dostałem od izby skarbowej pewnego rodzaju interpretację, że te bezpłatne szkolenia, które są zapłacone ze składek pielęgniarek i położnych, są pewnego rodzaju korzyścią dla pielęgniarek i położnych, w związku z czym należałoby im wystawić PIT-8C. Korzystam więc z tej okazji, bo obecnie jest okres składania PIT-ów. Chciałbym, żeby Ministerstwo Zdrowia zainteresowało się tym, dlatego że jeżeli nasze dziewczyny będą jeszcze musiały zapłacić za ten bezpłatny kurs szkoleniowym, który mają w planach, bo muszą się szkolić, przy ich pensjach, to – przyznam szczerze – byłoby kuriozalne. Dodam, że takie zapytanie za chwilę składam – a poszło już e-mailowo do Ministra Finansów – ale prosiłbym też Ministerstwo Zdrowia, aby swoją drogą rozpatrzyło ten problem. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Komisji do spraw Kontraktowania Świadczeń Zdrowotnych przy Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych Maria Matusiak:

(...)

Myślę, że koleżanki będą się jeszcze wypowiadać w tym obszarze, ale chciałabym się odnieść do wypowiedzi pana posła dotyczącej PIT 8C. Niestety, z przykrością w tamtym roku o tym się dowiedzieliśmy, i jest to stanowisko Ministra Finansów. Naczelna Rada podjęła dalsze działania, żeby doprowadzić do wyeliminowania – nie chciałabym używać mocnego określenia – rzeczy, która nie jest poprawna. Jeżeli nakłada się na nas obowiązek kształcenia, i zawód tego wymaga – nie dość, że jest obowiązek, to są jeszcze wymogi, które mamy spełnić – to nie można nas za to karać. Nie dość, że wynagrodzenia są na bardzo niskim poziomie, to jeszcze od tych wynagrodzeń mamy płacić podatki należne państwu. Dziękuję bardzo.

Podsekretarz stanu w MZ Aleksander Sopliński:

(...)

Jeżeli chodzi sprawy związane z opodatkowaniem, PIT-ami, o których mówił pan poseł Ziętek, to w tym zakresie wymagana jest zmiana ustawowa ze strony państwa posłów, dlatego że tym procedurom podlegają również prawnicy i inne zawody, tak zwane regulowane. Chciałbym jednak powiedzieć, że jako Ministerstwo Zdrowia zgłosiliśmy tę sprawę do Ministra Finansów, żeby wycofać się z tego opodatkowania, żeby jeśli chodzi o PIT-8C, jaki wypełniają panie pielęgniarki, a także inne zawody tak zwane regulowane, Minister Finansów z tego się wycofał.

Ze stenogramu posiedzenia sejmowej komisji zdrowia wybrał

Mariusz Mielcarek

(...) skróty wprowadzone przez redakcję Portalu Pielęgniarek i Położnych

.

Zobacz komentarze na facebooku

.

Zobacz także:

Izba organizuje "BEZPŁATNE" kursy, a teraz pielęgniarki i położne będą za nie "płacić jak za zboże?!" 54 KOMENTARZE! Czytano ponad 7 500 razy.

 

Komentarze użytkowników

#1  2014.03.02 20:19:22 ~gość

."Chciałbym, żeby Ministerstwo Zdrowia zainteresowało się tym, dlatego że jeżeli nasze dziewczyny będą jeszcze musiały zapłacić za ten bezpłatny kurs szkoleniowym"--- jakie nasze dziewczyny. Mam 50 lat, jestem kobietą, pielęgniarką, a nie żadną dziewczyną.

#2  2014.03.02 20:32:19 ~onna

Standard. Zamiast się cieszyć, że wspomniano o tym w Sejmie szuka Pani dziury w całym.

#3  2014.03.02 21:30:04 ~kaskal

A mi się owe "nasze dziewczyny" spodobały, bo facet nie mówi o nas jak o obcych osobach wykonujących jakiś zawód, tylko jak o swoich znajomych, których los nie jest mu obojętny. Dobrze, że takie tematy są poruszane. Niech ludzie wiedzą, jak jest.

#4  2014.03.03 10:51:38 ~Gość

A gdzie są te bezpłatne kursy ? Bo ja za wszystko muszę zapłacić . Zwrot tylko 1 znikomyx w roku i to znikomy

#5  2014.03.03 14:39:51 ~Gość

Czy Minister Finansów się z tego wycofał ? tak jak jest w ostatniej wypowiedzi ? Nie płacimy ?

#6  2014.03.03 15:20:42 ~ooo

Prawda jest taka ,że gdyby nie miał żony pielęgniarki (na 100% nie pracuje na odcinku), to by nie wiedział pewnie że taki zawód w ogóle istnieje. Nie zrobił tego dla środowiska tylko dla żony.

#7  2014.03.03 22:05:17 ~gość

Cieszę się, że Szanowny Pan Poseł wspomniał o DZIEWCZYNACH, szkoda, ze zapomniał o chłopakach. Szukająca dziury w całym . Dla mnie to traktowanie protekcjonalne. Eh szkoda gadać dziewczyny.

#8  2014.03.03 22:13:30 ~magda

To nam się trafiło.Jesteśmy w jednej grupie zawodów z prawnikami.To farsa biorąc pod uwagę nasze zarobki.

#9  2014.03.03 23:54:24 ~gość

Małżonka pana posla zapewne na ciepłej posadce, ale można śię pochwalić, że jest położną. Zapewne nie dyżuruje przy łóżku pacjenta, czy rodzącej.

#10  2014.03.04 10:44:14 ~mnusz

Problem nie jest to, czy żona pana posła pracuje na odcinku czy nie, ale to czy mamy w zeznaniach za 2013 rok uwzględniać PIT-8C (otrzymany z izby)? Gdzie szukać informacji, bo to, że minister finansów wycofał się nie jest dla urzędu miarodajne!

#11  2014.03.04 13:17:25 ~gościówa

Jak zawsze przerost treści nad formą

#12  2014.03.04 14:26:23 ~annna

Jestem pielęgniarką z pomorskiego.Gdzie te bezpłatne kursy są organizowane.Wiem tylko o częściowej refundacji raz na jakiś czas przez izby.Ale ja płacę z własnej kieszeni za każdy kurs.Wtedy żadne pity nie wchodzą w grę.Panie pośle idź na całość --Niech służba zdrowia jeśli służy narodowi mogła całość kwoty odliczyć od podatku.

#13  2014.03.04 16:30:51 ~izap74

A gdzie pielęgniarka ma rozliczyć kurs płacąc z własnej kieszeni, zdjąć go z kosztów uzyskania przychodu. Chyba prawo działa w obie strony

#14  2014.03.04 17:46:32 ~Gosc

Ja już od tej obowiązkowej składki na Izby zapłaciłam raz podatek - podatek od dochodu ?

#15  2014.03.29 06:53:57 ~delegat

Wczoraj śląscy delegaci na OZPiP podjęli decyzję, że to pielęgniarki zapłacą podatek za kursy a nie Izba- zapytaj swojego delegata jak głosował - link do listy delegatów: http://www.izbapiel.katowice.pl/oipip-w-katowicach/organy-oipip/okregowy-zjazd-pielegniarek-i-poloznych

Dodaj komentarz