Dlaczego pielęgniarki czują się niezdolne do zakwestionowania decyzji lekarzy?

Polish Nursing and Midwifery Portal

.................................................

Portal Pielęgniarek i Położnych rozpoczyna swoją działalność w nowym obszarze dotyczącym pracy polskich pielęgniarek i położnych w Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję, że praktyczny aspekt przekazywanych informacji w ramach nursingpoland.pl spotka się z zainteresowaniem polskich pielęgniarek zamierzających podjąć pracę w Anglii oraz tych, które już pracują w Wielkiej Brytanii. Zapraszamy na Facebook - Polish Nursing and Midwifery Portal

Mariusz Mielcarek

 

 

Niech zarządy szpitali jasno zadeklarują,

czego naprawdę oczekują od pielęgniarek,

kiedy te widzą, że coś dzieje się coś złego

.

W ostatnim czasie w brytyjskich mediach sporo się pisze o zaniedbaniach i błędach mających konsekwencje dla zdrowia lub życia pacjentów. Pojawia się kwestia odpowiedzialności – pielęgniarki czy przełożeni – kto ponosi winę? Dochodzą też doniesienia o zastraszaniu personelu, wytycznych z góry, złych decyzjach lekarzy i decyzjach dyrekcji szpitali o cięciach budżetowych itd. W tym kontekście swój apel publikuje Bill Whitehead z University of Derby na łamach Nursing Times: „Dlaczego pielęgniarki czują się niezdolne do zakwestionowania decyzji lekarzy?”. Chodzi tu zarówno o decyzje w kwestiach leczenia, jak i te związane ze sprawami organizacyjnymi. Autor tekstu zastanawia się: przecież od dziesięcioleci uczy się studentów pielęgniarstwa, że jest to niezależny zawód; to samo znajduje swoje potwierdzenie we wskazaniach NMC. Według autora potrzebne są solidarne działania pielęgniarek i związków zawodowych. Konieczne są również struktury powołane przez pracodawców wspierające asertywność pielęgniarek i ogólna zmiana sposobu myślenia.

Pytania o rolę i odpowiedzialność pielęgniarek pojawiają się też w świetle niedawnego wydarzenia opisanego w Nursing Times z 10.01.2014: lekarz zignorował spostrzeżenie pielęgniarki o niewłaściwym położeniu rurki intubacyjnej u pacjentki, która później zmarła.

W kontekście tego rodzaju zdarzeń oraz głośnych afer związanych z brakami kadrowymi i niewłaściwym poziomem opieki zawiązała się już w zeszłym roku akcja skierowana do zarządów szpitali: Niech szpitale się zadeklarują, że będą wymagać od pielęgniarek, żeby te biły na alarm widząc nieprawidłowości. Niech zadeklarują też, że będą je w takim razie chronić.

Na razie podpisało się dość mało zarządów szpitali. Nursing Times apeluje do pielęgniarek, aby wysyłały listy do swoich dyrektorów wzywające do podpisania deklaracji.

Więcej informacji: Nursing Times ( 10.01., 10.02., 12.02.2014 ).

 

Zobacz komentarze na Faceboku

 

Michał Lewicki

International Relations Coordinator
Polish Nursing and Midwifery Portal
Email: [email protected]

 

Zobacz także:

Stephen Iwasyk, pielęgniarz z Hertfordshire rzucił wyzwanie NMC. Pod jego petycją internetową uzbierano ponad 60 tysięcy podpisów. Do podpisywania petycji namawia także Royal College of Nursing.

Wielka Brytania - nazwiska odpowiedzialnego lekarza i pielęgniarki wywieszane nad łóżkiem pacjenta!

W Anglii 100 funtów na rok przy zarobkach około 2000 miesięcznie. W Polsce 450 zł., przy zarobkach .....

Pielęgniarstwo w Anglii - od kwietnia szpitale będą zobowiązane "publikować aktualny stan zatrudnienia na każdym oddziale, aby każdy mógł się przekonać, czy standardy w tej kwestii zostały spełnione".

Pielęgniarki w Anglii ukarano wyrejestrowaniem z NMC za: "aktywne nakłanianie personelu do kłamstw". Ukarane odwołały się do Sądu Najwyższego. Zobacz komentarze angielskich internautów.

Pielęgniarka w Anglii musi potwierdzić swoją zdolność do wykonywania zawodu co 3 lata.

155 funtów na godzinę. PIELĘGNIARKA! W Anglii.

Angielskie czasopisma dla ogółu pielęgniarek (1).

ZDZIWISZ SIĘ I POZAZDROŚCISZ - specjalistyczne czasopisma dla pielęgniarek w Wielkiej Brytanii (2).

Anglia - kontrowersje w kwestii bieżącego informowania przez szpitale "jaka liczba personelu jest aktualnie na zmianie, a jaka powinna być".

CZY TO MOŻLIWE W POLSCE? Wielka Brytania - była dyrektor ds. pielęgniarstwa ukarana ..... wykreśleniem z krajowego rejestru pielęgniarek!

Anglia - legalna pielęgniarek drzemka na nockach.

„Jeśli szybko potrzebujesz dużo pielęgniarek, najlepiej wsiądź do samolotu ....".

Z jakiego kraju rejestruje się najwięcej pielęgniarek w Anglii? Kochani to ..... Indie!  

Ile polskich pielęgniarek zarejestrowała brytyjska Rada Pielęgniarek i Położnych?

W Anglii pielęgniarki zatrudnią na ..... komisariatach i w sądach.

Materiał filmowy o pracy pielęgniarki w Anglii, zatrudnionej w Narodowej Służbie Zdrowia (NHS).

System wynagrodzeń pielęgniarek w Anglii.  

Niedobór pielęgniarek w Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy wynaleźli „bezbólowe” igły.

.

Facebook - Polish Nursing and Midwifery Portal

.

Zobacz więcej informacji w aktualnościach - Polskie pielęgniarki w Anglii

.