Polskie pielęgniarki w Niemczech - "Przed przyjazdem miałyśmy wyidealizowaną wizję niemieckiej ochrony zdrowia".

Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen.

.................................................

Portal Pielęgniarek i Położnych rozpoczyna swoją działalność w nowym obszarze dotyczącym pracy polskich pielęgniarek i położnych w Niemczech. Mam nadzieję, że praktyczny aspekt przekazywanych informacji w ramach pflegepolen.pl spotka się z zainteresowaniem polskich pielęgniarek zamierzających podjąć pracę w Niemczech oraz tych, które już pracują w Niemczech. Zapraszamy na Facebook - Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen

Mariusz Mielcarek

 

 

Mankamenty pracy w charakterze pielęgniarki w Niemczech

.

Wiele polskich pielęgniarek decyduje się na emigrację do innych krajów. Według statystyk do najczęściej wybieranych miejsc należą między innymi Niemcy. Na jednym z niemieckich forum wypowiadają się polskie pielęgniarki, które wyrażają swoją opinię na temat pracy w Niemczech. Opinie są różnorodne. Zarówno pozytywne jak i negatywne. Jedne bardzo zachwalają, inne wypominają mankamenty. Wszystkie jednak zgodnie twierdzą, że nie chciałby wrócić z powrotem do Polski. Poniżej prezentujemy opinie podkreślające mankamenty pracy w charakterze pielęgniarki w Niemczech.

Jedna z Polek pisze, że dla niej największą barierą do pokonania była nauka języka niemieckiego. Przyjeżdżając do Niemiec jej język niemiecki nie był jeszcze na bardzo dobrym poziomie, przez co pojawiały się nieporozumienia - wspomina. Jednak takie rozwiązanie i tak było korzystne, gdyż według specjalistów pięciokrotnie szybciej uczymy się języka obcego, przebywajac w otoczeniu, które cały czas się nim posługuje. Kilka innych pielęgniarek uważa, że przed przyjazdem miały wyidealizowaną wizję niemieckiej służby zdrowia. "Najwyższy standard, wszystko perfekcyjnie wykonywane"! Ordnung muss sein! "- piszą. Rzeczywistość okazała się inna. Pielęgniarki piszą, że najbardziej dziwiło je, że niektóre podstawowe czynności pielęgniarskie były wykonywane z pogwałceniem wszystkich zasad, np. zmiana pościeli pacjenta, gdzie kołdra leżała na ziemi, a następnie lądowała na pacjencie. Kilka pielęgniarek podkreśla też, że gdy zaczynały pracę w niemieckich szpitalach nie były wprowadzone dostatecznie w organizację pracy oddziału. Nie znały systemu, ani zasad jakie panują na oddziałach, kto za co jest odpowiedzialny. Słyszały tylko: "Jesteś, więc idź i pracuj"!

Zobacz także: Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen. Polskie pielęgniarki w Niemczech podkreślają, że "nie chciałby wrócić z powrotem do Polski".

 

Opracowanie:

Katarzyna Śmigielska

Koordinatorin für internationale Kontakte
Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen
Email: international@pflegepolen.pl

.

Zobacz także:

W niemieckiej prasie dla pielęgniarek są liczne oferty pracy. Także w .... Szwajcarii.

Sympozjum niemieckich pielęgniarek. Jeden z wykładów: "Śmiech dozwolony – humor naturalnym zasobem szpitali".

„Opieka potrzebuje bohaterów” - tak w Niemczech promują pielęgniarki zawód opiekuna osób starszych.

Przemoc w opiece ma wiele twarzy - znieważanie, poniżające traktowanie, zaniedbywanie jak też cielesne naruszenie.

Niemieckie czasopisma dla pielęgniarek (1).

Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen. Niemieckie czasopisma dla pielęgniarek (2).

Prezentujemy kolejny niemiecki miesięcznik skierowany do pielęgniarek (3).

Niemieckie czasopisma dla pielęgniarek (4).

Do lepszej opieki nad pacjentami w szpitalach przyczyniłoby się odstąpienie części obowiązków przez lekarzy na rzecz personelu pielęgniarskiego.

Jedna pielęgniarka w Niemczech ma pod swoją opieką ..... W Niemczech brakuje ponad 70 tysięcy pielęgniarek!

Niemiecki Centralny Urząd Pośrednictwa Pracy z Zagranicą werbuje pielęgniarki za granicą. Doradza i prezentuje oferty pracy.

Niemcy - statystyki Federalnego Urzędu Pracy w zakresie braku pielęgniarek.

W Polsce i Anglii są izby pielęgniarek. W Niemczech nie. Izba Pielęgniarek Nadrenii - Palatynatu będzie pierwszą taką izbą w Niemczech.

Praca polskiej pielęgniarki w Niemczech a znajomość języka niemieckiego.

Uznawanie kwalifikacji zawodowych polskiej pielęgniarki w Niemczech - wymagane dokumenty.

Jak zlokalizować odpowiedni urząd w Niemczech w zakresie uznania kwalifikacji pielęgniarki?

W Niemczech zmniejszają dokumentację medyczną w zakresie opieki, a w Polsce każda pielęgniarka widzi codziennie na swoim stanowisku pracy jak bezsensownie tą dokumentację się rozbudowuje.

Zarobki pielęgniarek w Niemczech.

Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen - Niemcy starają się pozyskać pielęgniarki z .... Filipin, Wietnamu czy Chin.

Polish Nursing and Midwifery Portal - Pielęgniarki w Anglii

.

Komentarze użytkowników

#1  2014.09.13 20:18:56 ~ja

Polakom trudno dogodzić , bo nawt zagranicą są najmądrzejsi / ksperci od wszystkiego :P

#2  2014.09.14 17:45:23 ~fox

Ot polskie pielęgniarki. Tutaj były nikim. Za granicą nie podoba się ale wrócic za żadne skarby nie chcą. Szkoda słów. Marudzenie i stękanie =polska pielęgniarka.

#3  2014.09.15 17:35:48 ~ucho

Wszedzie jest dobrze, gdzie nas nie ma. a przeciez ludzie sa wszedzie tacy sami: poprawni i leniwi, madrzy i niedouczeni, ambitni i komuchy.

#4  2014.09.17 08:31:03 ~heihachi

Panie Mariuszu, ten wpis jest tak na prawdę o wszystkim i o niczym. A druga sprawa, że jeżeli korzysta Pan z materiałów napisanych przez innych to mógłby Pan chociaż podać źródło bo widzę tutaj żywcem skopiowane opinie, które pisałem na swoim blogu. Co do sarkastycznych komentarzy #1 i #2. Różnica w podejściu do pracy Polskich a Niemieckich pielęgniarek jest na prawdę widoczna. Nie chcę generalizować, ale wiele podstawowych błędów jest popełnianych notorycznie przez pielęgniarki w DE. Lecz każdy jest odpowiedzialny za siebie, jeżeli Ty wykonujesz swoje obowiązki dobrze to nie nikt nie będzie wracał do kraju bo ktoś inny robi coś źle. Takie rzeczy rzucają się w oczy dlatego polskie pielęgniarki o tym mówią czy piszą. Pozdrawiam

#5  2014.09.20 12:07:15 Redakcja Portalu

Witam, bardzo przepraszam za zaistniałą sytuację. Bardzo proszę o przesłanie linka do swojego blogu i oczywiście uzupełnię powyższą informację o jej źródło. Jeszcze raz przepraszam. Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#6  2017.08.13 11:47:41 ~polska pie

Zwracam sie do redakcji z zapytaniem dlaczego została wyłączona mozliwość komentowania oferty pracy Agenttura.chetnie podziele sie moja opinia z pielegniarkami które zamierzają skorzystać z tej oferty

#7  2018.04.26 15:39:27 ~Nosek

Słyszałem, że aby podjąć pracę w Niemczech (w swoim wyuczonym zawodzie) trzeba mieć zdany egzamin z języka na poziomie B2. Nie ma o tym mowy w artykule, dlaczego?

#8  2018.11.13 10:32:13 ~miki789

Z panią Katarzyną Grucą z www.konsultant24.pl rozmawiaj, bo wielu lekarzy młodych szczególnie przeniosła do Niemiec i niedługo też skorzystam. Mnóstwo pozytywnych opinii, zaufanie, formalności dopełnione. Masz do dyspozycji przeniesienie 1 do 1, czyli jedziesz i normalnie zaczynasz pracę bez papierkowej roboty.

Dodaj komentarz