Pomoc prawna dla pielęgniarek

 

 

Obecnie 11 prawników w 1600 sprawach reprezentuje pielęgniarki ... brytyjskie. Czy jest potrzeba zbudowania podobnego systemu dla polskich pielęgniarek?


Członkowie Royal College of Nursing (RCN) mają prawo do wsparcia przez zespół prawników we wszystkich sprawach związanych z zatrudnieniem. Dotyczy to wszystkich: pielęgniarek, położnych, asystentów medycznych czy stażystów (obecnie łącznie ponad 400 tysięcy osób). Warunkiem jest opłacenie składki członkowskiej (98 funtów rocznie w pierwszym roku, 196 funtów w kolejnych, bądź 10 funtów w przypadku studentów). Wsparcie RCN polega na poradach prawnych oraz - w odpowiednich przypadkach - reprezentowaniu pracownika w postępowaniach procesowych. Organizacja podała ostatnio informację o aktualnie udzielanej pomocy prawnej. Zespół jedenastu prawników prowadzi obecnie ponad 1600 spraw. Ogromna większość korzystających z takiego wsparcia (98%) była zadowolona lub bardzo zadowolona z jego poziomu.
W bieżącym roku w różnego rodzaju sprawach dot. zatrudnienia i szkód osobistych udało się już uzyskać odszkodowania na łączną sumę 5 mln funtów.Oto wypowiedź jednej z pielęgniarek: „W czasie, gdy czułam się najbardziej zagrożona, adwokat dał mi nadzieję. Był zawsze gotowy mnie wesprzeć, dodać pewności siebie i udzielić rady. Rozszerzył nawet swą empatię na mojego męża w trakcie tych bardzo trudnych trzech i pół roku”. (MLew)

Dodatek Polish Nursing
and Midwifery Portal
gazety pielegniarki.info.pl redaguje
Michał Lewicki
[email protected]