Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 5 - Jak zawierając porozumienie o godzinie 1:50 w nocy zrobiono na szaro pielęgniarki i położne

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych

 

 

 

Dla ministerstwa zdrowia w tzw. negocjacjach ze związkiem pip najważniejsze było oddalenie wizji ogólnopolskiego protestu (strajku) pielęgniarek i położnych. To był jedyny aspekt, z którym musiał liczyć się resort zdrowia, ba  - nawet rząd. Zwłaszcza w kontekście wyborów parlamentarnych w dniu 25 października. Oczywiście najważniejszą kwestią była odpowiedź na pytanie: jaką cenę trzeba ponieść, aby związek zakończył protest?

 

Resort zdrowia bardzo dużą uwagę przykładał do tej kwestii. Reszta gadaniny o normach zatrudnienia, koszyczkach to .... zasłona dymna. Negocjacje płacowe to też taki temat zastępczy. Walka, tak – walka, szła o zakończenie ogólnopolskiego protestu!

Proszę zobaczyć, co minister zdrowia zaproponował, aby zapisać w porozumieniu (projekt z pierwszych dni sierpnia):

 


 

Tutaj (w pierwszych dniach sierpnia) postuluje się, aby władze związku pip zobowiązały się do podjęcia działań ... Wiemy, jakich? Kończących ogólnopolski protest pielęgniarek i położnych. Podkreślam: „związek zobowiązuje się”. Jaką to ma moc sprawczą? Jaką to ma moc prawną? Żadnej! Równie dobrze można było wpisać, żeby przedstawiciele związku rozważyli przychodzenie na negocjacje .... bez czepków na głowach.

Co na to związek? Władze związku zachowały się bardzo przytomnie i zaproponowały swój sposób rozwiązania kwestii „zakończenia akcji ogólnopolskiej”. Przedstawiły swój projekt, z którego wynikało:

1. związek pip powiadomi zakładowe organizacje o zawartym porozumieniu,

2. kiedy szpitale wywiążą się ze wzrostu płac zapisanego w porozumieniu, to władze związku pip wystąpią z prośbą o czasowe zawieszenie sporów zbiorowych w zakładach pracy w części dotyczącej warunków płacy,

3. kiedy minister zdrowia wprowadzi zmiany legislacyjne dotyczące norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych (koszyczki), a poszczególne szpitale wprowadzą je w życie, to władze związku pip wystąpią z prośbą o czasowe zawieszenie sporów zbiorowych w zakładach pracy w części dotyczącej warunków pracy. Podkreślam, to bardzo racjonalne stanowisko władz związku pip. Prezentuję je poniżej.

 

 

Zatem zobaczmy, co ostatecznie podpisano w porozumieniu o godz. 1.50 dnia 23 września bieżącego roku:

1. wpisano związkowi pip datę, do kiedy ma zawiesić ogólnopolską akcję protestacyjną,

2. wpisano związkowi pip termin, kiedy zakończy ogólnopolską akcję protestacyjną,

3. następnie związek podejmie działania zmierzające do zakończenia sporów zbiorowych w zakładach pracy pod warunkiem, że projekt nowelizacji rozporządzenia z dnia 8 września (300 zł), będzie zawierał kwotę 400 zł.

A koszyczki i normy zatrudnienia wyparowały ... W Polskę poszła informacja: pielęgniarki i położne dostały 1600 zł! Zembala dwa dni później rozpoczyna swoją kampanię do sejmu. PO dotrzymuje obietnic! Natomiast władze związku pip pojechały na konferencję do Paryża. Podkreślam: konferencję.

 

 

Naprawdę o godzinie 1.50 załatwiono ważną sprawę! Tak ważną, że 1 października o godz. 21 na facebooku wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski poinformował środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych: „Realizacja porozumienia zawartego 23 września pomiędzy Ministrem Zdrowia i pielęgniarkami już przynosi pozytywne efekty, a strony dotrzymują słowa.

28 września Minister Zdrowia przedłożył projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie owu zawierający zmiany uzgodnione w porozumieniu. Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w dniu dzisiejszym 1 października podjął uchwałę o zawieszeniu ogólnopolskiej akcji protestacynej. Brawo☺”

 

 

 

Zobacz także:

To jest tylko 400 zł brutto brutto na pielęgniarkę.

 

10 pytań do Pani Przewodniczącej w sprawie podwyżek dla pielęgniarek i położnych

 

Pielęgniarko nie narażaj się

 

Nowe wymagania zawodowe dla pielęgniarek w Wielkiej Brytanii

 

(NIE)porozumienie w zakresie tzw. podwyżek dla pielęgniarek

 

 

Powyższył artykuł pochodzi z Ogólnpolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Nakład - 50 tysięcy egzemplarzy.

 

 

Powyższył artykuł pochodzi z Ogólnpolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Nakład - 50 tysięcy egzemplarzy.

 

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.11.30 16:56:22 ~MaX

Rzymska maksyma mówi "divide et impera" co oznacza dziel i rządź. Tak się postępuje z Pielęgniarkami od zawsze. Teraz gdy w całej Polsce zaczęły się ruchy jednoczące środowisko i przygotowujące strajk generalny władze (rządowe i pielęgniarskie) uznały że trzeba to ukrócić (trudniej ponosić odpowiedzialność i kontrolować zintegrowanym środowiskiem). Rzucono ochłap którym lekarz nawet by sobie głowy nie zawracał. Pielęgniarki jedna drugiej będą zazdrościć że dostała parę groszy więcej. Na tym to wszystko polega: skłócić wszystkich od najniższego szczebla o drobne, a grubą kasę i posadki podzielić na górze. Czy głosowałyście świadomie na osoby które coś robią by trafiły do samorządu zawodowego? NIE? Dlatego tam te same składy powtarzają "divide et impera"

#2  2015.11.30 17:18:24 ~400

Już nie mogę czytać tych wszystkich tekstów o podwyżkach dla pielęgniarek.Nie wiem może w Polsce A ktoś dostał te400 stówy bo na dzikim wschodzie w lubelskim szpitalu na Staszica szare pielęgniarki dostały dodatek do poborów w zależności od tego jak pan dyrektor sobie zażyczył -czyli u mnie w klinice od 60 zł do120 netto.Dla nas to skandal ! czujemy się oszukane,okradzione i pozbawione godności! Nawet nie wiemy gdzie szukać pomocy bo trudno pogodzić się z taką niesprawiedliwością.

Dodaj komentarz