DOBRA ZMIANA? Minister zdrowia zmienia ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej, tak aby pielęgniarki i położne nie mogły wypisywać recept na bezpłatne leki dla pacjentów powyżej 75 roku życia. Chodzi o wykluczenie "HAZARDU MORALNEGO". No to doczekaliśmy się ministra...

Recepty pielęgniarek i położnych.

 

 

W uzasadnieniu do ustawy o lekach bezpłatnych dla osób powyżej 75 roku życia, czytamy:

"Ponieważ założeniem projektodawcy jest, aby wypisywać recepty na rzecz beneficjentów projektu mógł wyłącznie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (co zapisano w projektowanym art. 1, dodającym do ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nowy art. 45a), konieczne stało się również dokonanie nowelizacji art. 15a ust. 3 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1435, z późn. zm.) (art. 3 projektu), poprzez  zawarcie w jego treści odesłania do przepisów 43-45 i 46 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. z pominięciem dodawanego art. 45a) w miejsce dotychczasowego odesłania do przepisów art. 43-46, którego pozostawienie byłoby równoznaczne z upoważnieniem pielęgniarek i położnych do wystawiania recept osobom będącym beneficjentami projektowanych zmian".

Więcej światła na przedmiotową sprawę rzuca wypowiedź ministra zdrowia z dnia 26 listopada na plenarnym posiedzeniu sejmu:

"Czy wszyscy lekarze będą mogli przepisywać te leki? Otóż plan jest taki, że docelowo tak, ale zaczniemy prawdopodobnie od tego, żeby to byli tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ zdajemy sobie wszyscy sprawę z możliwości jakiegoś hazardu moralnego, przepisywania tych leków na nazwisko seniora, ale z przeznaczeniem dla kogoś innego. Wydaje się, że lekarz rodzinny, który zna pacjenta, powinien w tym zakresie być takim dodatkowym, jakby nieformalnym kontrolerem tego, żeby nadużyć nie było".

Mariusz Mielcarek 

 

 

Zobacz treść rozporządzenia w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne

 

Zobacz także więcej informacji w sprawie recept pielęgniarek 

 

Komunikat mz w sprawie wymogów kwalifikacyjnych dotyczących przystąpienia do kursu specjalistycznego w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept przez pielęgniarki i położne

 

Zobacz informacje o receptach pielęgniarek w ostatnim wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych nr 6  - nakład 50 tysięcy egzemplarzy!

 

 

Zobacz także artykuły z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.01.02 05:21:01 ~gość

Nadal nic nie rozumiecie. Jesteście tylko pielegniarkami. Nie będziecie leczyć , tylko wypisywać recepty. Pacjent zdiagnozowany i w trakcie leczenia będzie miał wypisane leki przez lekarza. W razie przedłużenia kuracji przyjdzie do was z informacja , czyli takim zleceniem lekarskim, że macie leki wypisać.Wiecie , kto się z tego rozwiązania cieszy najbardziej? Podpowiem , że nie jest to pacjent , któremu wisi Kto wykona zlecenie lekarskie.

#2  2016.01.02 07:07:21 ~piel

Szanujące się pielęgniarki nie będą pisać żadnych recept,bo to nie ich zakres obowiązków.W pisanie dadzą się wkręcić tylko zakompleksione-idealnie nadające się nie na pielęgniarki tylko na służące lekarzy

#3  2016.01.02 10:02:44 ~ggg

Mogę pisać recepty, ale żeby coś takiego wymyślić tak poniżać piel. , wiadomo nadzór musi być ale piel. w poz mają do czynienia ze wszystkimi swoimi podopiecznymi i to głównie osoby po 75 rż. wymagają od piel. żeby im przepisać leki które zażywają systematycznie , to ja się pytam jak będzie wyglądała piel. w oczach pacjenta, która powie ,że niestety ale leki które są za darmo musi pani przepisać lekarz, czyli po część leków pacjent będzie musiał i tak pójść do lekarza - czy to ma sens, jeżeli tak ma to wyglądać to ja nie chcę w ogóle przepisywacć żadnych leków

#4  2016.01.02 23:58:38 ~Ola

Bardzo trafne spostrzeżenia, popieram w całości. Nie pozwalajcie sobą manipulować! Te nowe uprawnienia w ogóle nie były konsultowane ze środowiskiem pielęgniarek i położnych. Beznadziejny wykaz leków możliwych do ordynowania przez pielęgniarki i położne - oczywiście, że głównie chodzi o przedłużanie tego co zleci lekarz, czyli wykonywanie za nich pracy bez dodatkowego wynagrodzenia.

#5  2016.01.04 09:33:16 ~ina

Moralny hazard - to ta ustawa! wymyślona przez speca ds.ochrony zdrowia - ministra Bartosza Arłukowicza. Wymyślając POWYŻSZE dzieło- pan minister z naszego zawodu tworzy właśnie - MORALNY HAZARD!

#6  2016.01.05 00:07:16 ~ciekawa

Szanowny Panie Mielcarek, jak Pan zinterpretuje §9 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 7 listopada 2007 r.w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.I tak każda pielęgniarka mieć kurs specjalistyczny, a nawet jeśli go skończy to i tak będzie tylko "sekretarką" lekarza. I "DOBRĄ ZMIANĘ" nie zapoczątkował Minister Radziwiłł, tylko Arłukowicz. Trzymajmy się Rozporządzenia z 2007, nie róbmy kursów, bo i tak nam nikt nie zapłaci za pisanie recept.

Dodaj komentarz