Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 5 - Jak zawierając porozumienie o godzinie 1:50 w nocy zrobiono na szaro pielęgniarki i położne

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych

 

 

 

Dla ministerstwa zdrowia w tzw. negocjacjach ze związkiem pip najważniejsze było oddalenie wizji ogólnopolskiego protestu (strajku) pielęgniarek i położnych. To był jedyny aspekt, z którym musiał liczyć się resort zdrowia, ba  - nawet rząd. Zwłaszcza w kontekście wyborów parlamentarnych w dniu 25 października. Oczywiście najważniejszą kwestią była odpowiedź na pytanie: jaką cenę trzeba ponieść, aby związek zakończył protest?

 

Resort zdrowia bardzo dużą uwagę przykładał do tej kwestii. Reszta gadaniny o normach zatrudnienia, koszyczkach to .... zasłona dymna. Negocjacje płacowe to też taki temat zastępczy. Walka, tak – walka, szła o zakończenie ogólnopolskiego protestu!

Proszę zobaczyć, co minister zdrowia zaproponował, aby zapisać w porozumieniu (projekt z pierwszych dni sierpnia):

 


 

Tutaj (w pierwszych dniach sierpnia) postuluje się, aby władze związku pip zobowiązały się do podjęcia działań ... Wiemy, jakich? Kończących ogólnopolski protest pielęgniarek i położnych. Podkreślam: „związek zobowiązuje się”. Jaką to ma moc sprawczą? Jaką to ma moc prawną? Żadnej! Równie dobrze można było wpisać, żeby przedstawiciele związku rozważyli przychodzenie na negocjacje .... bez czepków na głowach.

Co na to związek? Władze związku zachowały się bardzo przytomnie i zaproponowały swój sposób rozwiązania kwestii „zakończenia akcji ogólnopolskiej”. Przedstawiły swój projekt, z którego wynikało:

1. związek pip powiadomi zakładowe organizacje o zawartym porozumieniu,

2. kiedy szpitale wywiążą się ze wzrostu płac zapisanego w porozumieniu, to władze związku pip wystąpią z prośbą o czasowe zawieszenie sporów zbiorowych w zakładach pracy w części dotyczącej warunków płacy,

3. kiedy minister zdrowia wprowadzi zmiany legislacyjne dotyczące norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych (koszyczki), a poszczególne szpitale wprowadzą je w życie, to władze związku pip wystąpią z prośbą o czasowe zawieszenie sporów zbiorowych w zakładach pracy w części dotyczącej warunków pracy. Podkreślam, to bardzo racjonalne stanowisko władz związku pip. Prezentuję je poniżej.

 

 

Zatem zobaczmy, co ostatecznie podpisano w porozumieniu o godz. 1.50 dnia 23 września bieżącego roku:

1. wpisano związkowi pip datę, do kiedy ma zawiesić ogólnopolską akcję protestacyjną,

2. wpisano związkowi pip termin, kiedy zakończy ogólnopolską akcję protestacyjną,

3. następnie związek podejmie działania zmierzające do zakończenia sporów zbiorowych w zakładach pracy pod warunkiem, że projekt nowelizacji rozporządzenia z dnia 8 września (300 zł), będzie zawierał kwotę 400 zł.

A koszyczki i normy zatrudnienia wyparowały ... W Polskę poszła informacja: pielęgniarki i położne dostały 1600 zł! Zembala dwa dni później rozpoczyna swoją kampanię do sejmu. PO dotrzymuje obietnic! Natomiast władze związku pip pojechały na konferencję do Paryża. Podkreślam: konferencję.

 

 

Naprawdę o godzinie 1.50 załatwiono ważną sprawę! Tak ważną, że 1 października o godz. 21 na facebooku wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski poinformował środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych: „Realizacja porozumienia zawartego 23 września pomiędzy Ministrem Zdrowia i pielęgniarkami już przynosi pozytywne efekty, a strony dotrzymują słowa.

28 września Minister Zdrowia przedłożył projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie owu zawierający zmiany uzgodnione w porozumieniu. Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w dniu 1 października podjął uchwałę o zawieszeniu ogólnopolskiej akcji protestacynej. Brawo☺”

 

 

 

Zobacz także:

To jest tylko 400 zł brutto brutto na pielęgniarkę.

 

10 pytań do Pani Przewodniczącej w sprawie podwyżek dla pielęgniarek i położnych

 

Pielęgniarko nie narażaj się

 

Nowe wymagania zawodowe dla pielęgniarek w Wielkiej Brytanii

 

(NIE)porozumienie w zakresie tzw. podwyżek dla pielęgniarek

 

 

Powyższy artykuł pochodzi z Ogólnpolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Nakład - 50 tysięcy egzemplarzy.

 

 

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.01.15 10:07:29 ~....

Dlaczego IZBY PIELEGNIARSKIE nie zwolaja konfrerencji prasowej w godzinach najwiekszej ogadalnosci ? Placimy krocie na izby stac nas na to . Dlaczego nie sprostuja jak wyglada obecnie sytuacja po tych pozal sie Boze dodatkach ? Uwazam ze Polacy powinni sie dowiedziec jak sie sprawy naprawde maja . Dlatego ze jesli zaczelybysmy ponownie protestowac lub strajkowac kazdy Polak bedzie przeciwny gdyz na ta chwile ma swiadomosc ze zarabiamy krocie ! Czy tak trudno przygotowac sobie sprostowanie i go poprostu przeczytac by nie popelnic bledu by kazdy dobrze zrozumial co chcemy my pielegniarki przekazac ?

#2  2016.01.15 10:13:24 ~iza

P. Cieślukowski - te pozytywne efekty - to wiecej pie./ poł chętnych do pracy za granicą ! Powtarzam, brak szacunku do tej grupy zawodowej skutkuje tym, że jest to ,zawód na wymarciu'' Lata 2020 - 2025 to ujawnią, a więc niedługo! życzmy sobie dużo zdrowia.

Dodaj komentarz