Kilka zdań redakcji Portalu i Ogólnopolskiego miesięcznika Gazeta Pielęgniarek i Położnych w kwestii skierowania ratowników medycznych na oddziały szpitalne.

Pielęgniarstwo 2016.

 

 

Powodem zaproponowanych rozwiązań są "poważne braki w zakresie kadry pielęgniarskiej".

I tylko w takim kontekście się wypowiadam.

Należy zauważyć, że w polskich szpitalach zatrudnionych jest około 165 tys. pielęgniarek i położnych. I  podobno jest ich za mało, a ma być jeszcze znacznie mniej!

Natomiast obecnie mamy 13 tys. ratowników medycznych. 

Jaki skutek przyniesie skierowanie do pracy na oddziały szpitalne ratowników  medycznych, w kontekście "poważnych braków w zakresie kadry pielęgniarskiej"? Wystarczy  spojrzeć na powyższe liczby.

Obecnie ratownicy medyczni już pracują "ramię w ramię" z pielęgniarkami np. na oddziałach intensywnej terapii. I takie rozwiązanie funkcjonuje. Osobiście pracuję na takim oddziale.

Ministerstwo  powinno przedstawić swoje stanowisko w następującej kwestii: w jaki sposób zatrudnienie ratowników medycznych na oddziałach szpitalnych wpłynie na określenie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych?

Cdn...

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

1 lutego 2016 roku - UWAGA!!! minister zdrowia: "Ograniczone możliwości zatrudnienia ratowników medycznych w systemie ochrony zdrowia tylko do jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, a także poważne braki w zakresie kadry pielęgniarskiej, spowodowały konieczność zmiany przepisów w tym zakresie". 51 KOMENTARZY!