W sejmie głosowana jest poprawka, przyznająca podwyżki dla grupy pielęgniarek. Jak głosuje posłanka - pielęgniarka, przewodnicząca zespołu parlamentarnego ds. pielęgniarek i położnych?

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

                                        *Kliknij po więcej informacji

 

 

Tak traktowane są pielęgniarki!

 

Prezydent Duda oraz Prawo i Sprawiedliwość puszczali oko do pielęgniarek w kampanii wyborczej. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób obecnie rządzący podchodzą do problemów zawodowych pielęgniarek.

Na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych w dniu 15 stycznia 2016 roku jeden z posłów zgłasza poprawkę do budżetu na 2016 rok.

Poprawka większością głosów PIS zostaje odrzucona.

Wobec powyższego wnioskodawca poprawki zgłasza wniosek mniejszości, który brzmi:

„85) W części 01 - Kancelaria Prezydenta RP - zmniejszyć wydatki bieżące o kwotę 446 tys. zł w urzędach naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa (rozdz. 75101), z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków bieżących w części 85/24 - Województwo śląskie na ratownictwo medyczne (rozdz. 85141) (§ 2840) na podwyżki wynagrodzeń na 68,7 etatów pielęgniarek w zespołach ratownictwa medycznego podwykonawców Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego”.

W dniu 27 stycznia na posiedzeniu plenarnym sejmu jedna z posłanek mówi:

Poseł Gabriela Lenartowicz

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Moje pytanie związane jest z poprawką, która znajduje się w sprawozdaniu komisji pod nr 85, dotyczącą środków w niewielkiej, jak na poprawki budżetowe, wysokości 446 tys. zł, z przeznaczeniem na zwiększenie budżetu wojewody śląskiego, na podwyżki wynagrodzeń, na 68,7 etatu pielęgniarki w zespołach ratownictwa medycznego podwykonawców wojewódzkiego pogotowia ratunkowego.

Chciałam zarekomendować państwu tę poprawkę i jednocześnie zapytać, czy być może rząd przewiduje w innym przedziale jakieś inne środki, którymi zostanie rozładowana ta gorsząca sytuacja, gdzie w tym samym publicznym szpitalu jedne pielęgniarki uzyskały podwyżkę, a drugie tylko dlatego, że legalnie wykonują pracę w ramach podwykonawstwa dla publicznego wojewódzkiego pogotowia ratunkowego, są inaczej, gorzej traktowane. Być może rząd przewiduje inne źródło i prosiłabym o ewentualne uwzględnienie tej poprawki w ramach wniosków mniejszości. Dziękuję.

Co się dzieje dalej?

W dniu 30 stycznia na plenarnym posiedzeniu sejmu odbyła się taka dyskusja (cytuję za stenogramem sejmowym):

Poseł Gabriela Lenartowicz

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dyskutujemy tu o milionach, dziesiątkach, setkach milionów, ba, czasem ponad miliardzie, a moje pytanie wiąże się z wnioskiem mniejszości dotyczącym niewielkiej wartości 446 tys. zł. Mówiono tu już o tym, że pielęgniarki – to jest najgorzej, można powiedzieć, uposażona grupa zawodowa w sferze publicznej – dostały podwyżki. Otóż nie wszystkie. 68 pielęgniarek w województwie śląskim tych podwyżek nie dostało.

Mimo że pracują w publicznych zakładach opieki zdrowotnej i ich koleżanki na innych oddziałach te podwyżki dostały, one nie dostały, bo zgodnie z prawem tenże publiczny szpital jest podwykonawcą (Dzwonek) wojewódzkiego pogotowia ratunkowego. Moje pytanie. Jeśli szanowny Sejm nie będzie mógł z wiadomych względów zagłosować za tym wnioskiem mniejszości, zwracam się do pani premier z pytaniem, czy w imię sprawiedliwości, równego traktowania i solidarności… (Głos z sali: Tak.)

…wobec kobiet znajdzie te naprawdę niewielkie środki dla tych uczciwych, porządnie pracujących… (Głos z sali: Czas!)

…z wielkim poświęceniem kobiet, żeby zostały równo potraktowane, bo co do tego, że jest to rozwiązanie…

Marszałek:

Dziękuję, pani poseł.

Poseł Gabriela Lenartowicz:

…niesprawiedliwe i de facto bezprawne, nie ma wątpliwości. Dziękuję.

Marszałek:

Przystępujemy do głosowania.

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem 85. wniosku mniejszości, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Głosowało 449 posłów. Za głosowało 209 posłów, przeciw – 235 (wszyscy posłowie PiS), wstrzymało się 5 posłów.

Stwierdzam, że Sejm wniosek odrzucił.

 

Jak głosowała posłanka PIS Bernadeta Krynicka - przewodnicząca Parlamentarnego Zespółu ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej? Przeciw!


Wybrał:

Mariusz Mielcarek

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.03.07 17:42:30 ~piel-ki

No uważaj Pani Krynicka pielęgniarki ci to mocno zapamiętają ! ależ jesteś kobieto wredna co stołek do w.twojej d. się przykleił i musisz ją karmić ? CHAMSTWO ! PIS NIE NAWIDZI PIELĘGNIAREK OD DAWNA !

#2  2016.03.07 19:21:01 ~paola

No cóż,czyli pracuję w polszy do czerwca.nie będę pracowała za 1850 brutto.a pisowskie szmaty niech się sami pielegnują w szpitalach.

#3  2016.03.08 20:09:29 ~Beata

Zapamiętamy jej to! I to jest właśnie nasza solidarność. Nie wątpię, że dostała sie do sejmu dzięki głosom pielęgniarek i tak działa dla dobra swojego środowiska? Wredota! Tak, pis ma w du.e pielęgniarki i pomiata nami. A my się łudzimy,że pomoże nam w obronie naszych praktyk i piszemy do niej pismo. Żal.

#4  2016.03.09 10:23:42 ~dorota

Będąc na stołku byłam przeciw pielęgniarkom, dusiłam je i przywierałam do muru, byłam kapusiem, lizałam tyłek pani dyrektor oraz ordynatorowi tak aby chciał mieć ze mną dzieci i opuścił żonę. teraz jestem tylko odcinkową.

#5  2016.03.09 15:48:46 ~....

łłłooo la bozicku. ale ci się poszczęściło.ja pikolę.

#6  2016.03.09 18:21:46 ~ww

"Bernadeta Krynicka z PiS i członek sejmowej komisji zdrowia powiedziała: - Rezydenci mają rację. Wiem jak sytuacja wygląda, bo pracując w szpitalu miałam kontakt z rezydentami. Za mało zarabiają. Dzisiejsze stawki to stawki głodowe. Potrzebna jest reforma. I w grę oczywiście wchodzą pieniądze. W tym budżecie już ich nie znajdziemy, ale planując kolejny jest na to szansa." http://www.termedia.pl/mz/Poslowie-uwazajcie-bo-rezydent-przyjdzie-i-Was-adoptuje-,21209.html

#7  2016.03.12 18:04:53 ~Zosia

Józefa szczurek-Żelazko też jest pielęgniarkom i tez głosowała PRZECIW ! Cudnie, pielęgniarki są fajne :0

#8  2016.04.05 21:06:44 ~zdesperowa

Wśród pielęgniarek nie ma solidarności . Naiwne panie łaszą się do lekarzy ,którzy je wykorzystają i kopną . Same proponują służbę niewolnic i donoszą jedna na drugą. Wykonują prace nie należące do nich ,lub za dziękuję. Więc czego się spodziewacie od innych ? Wstyd za grupę pielęgniarek ,które tak się zachowują . Wszystkie razem muszą mówić jednym głosem ,wtedy coś osiągną .

#9  2016.06.21 08:50:44 ~Grazyna

Brawo Zdesperowana .dopóki Nie będziemy zwartą jednomyslna grupą zawodowa możemy zapomnieć O SZACUNKU DO PIELĘGNIAREK. TRZEBA MIEĆ SWOJĄ GODNOŚĆ. Pracuję od 40 lat w zawodzie I nigdy nie pozwoliłam .żeby pomiatal mną lekarz .i przez to Zawsze mogę liczyć na szacunek.

#10  2017.06.02 13:03:09 ~obserwator

Radziwiłł to ciężar nie do uniesienia przez państwo by pielęgniarki godnie zarabiały? tym bardziej że ich brakuje! pisiory są najgorsze w traktowaniu pielęgniarek, mają nas je nic, Kaczyński mści się za brata bo przegrał proces sądowy z P. Piel. Marią Machera - w tym portalu też była ta spr opisywana! NA WSZYSTKO MAJĄ PIENIĄDZE NA LICZENIE KOŚCI W TRUMNACH SMOLEŃSKICH CIĄGLE JEDEN I TEN SAM TEMAT W WIADOMOŚCIACH A PACJENTÓW OSZUKUJĄ BRAKIEM KADRY MEDYCZNEJ W SZPITALACH! I TO ROBI PIS? PATOLOGII I BOGATYM 500 PLUS A PIELĘGNIARKOM JAŁMUŻNA JAK TYM NAJNIŻEJ I NIEWYKWALIFIKOWANYM - SKANDAL!

#11  2017.06.02 13:05:06 ~ja

Walka z pazernymi na 3 etatach odsunąć od koryta i na ulicę - nie róbcie śmiechu z pojedynczymi protestami !

Dodaj komentarz