Minister zdrowia w dniu 18 lutego 2016 roku: "Jest znacząca liczba absolwentów pielęgniarstwa, którzy nie podejmują pracy w zawodzie. W zasadzie nie mamy dobrej orientacji gdzie oni są, czy są w Polsce czy wyjeżdżają za granicę, pewnie i tu, i tu".

Pielęgniarstwo 2016.

 

 

Minister Zdrowia w dniu 18 lutego na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (Health Challneges Congress) w Katowicach powiedział: Jest znacząca liczba absolwentów pielęgniarstwa, którzy nie podejmują pracy w zawodzie. W zasadzie nie mamy dobrej orientacji gdzie oni są, czy są w Polsce czy wyjeżdżają za granicę, pewnie i tu, i tu.

 

 
 

 

 

Nowy minister zdrowia zapowiada zmiany

 

COŚ WIELKIEGO!

 

Na pierwszym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, w dniu 1 grudnia 2015 roku, przedstawiono „Informację Ministra Zdrowia o kierunkach planowanych działań resortu w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli w latach 2015-2019”. Wystąpienie ministra było rozczarowujące. Zapowiedź rewolucji, zero konkretów i brak odpowiedzi na pytania o sposób finansowania zmian.

Co powiedział minister o pielęgniarstwie, pielęgniarkach i położnych? Między innymi: „W kwestii braku pielęgniarek mamy dramat! Tylko około 30% absolwentów studiów na kierunku pielęgniarstwo podejmuje wykonywanie zawodu w Polsce. Trzeba coś z tym zrobić. Coś wielkiego”. Minister nie powiedział, co rozumie, mówiąc: „Coś wielkiego”. Warto podkreślić, że minister zdrowia w swoim wystąpieniu nie wspomniał ani razu o normach zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Znamienne. Przebieg dyskusji na przedmiotowym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia przedstawiamy na stronie 6. Warto także zauważyć, że nowy minister zdrowia ogranicza nowe kompetencje pielęgniarek i położnych, pozbawiając tę grupę zawodową kompetencji do ordynacji bezpłatnych leków dla pacjentów powyżej 75 roku życia. Wypowiadane przez ministra zdrowia w powyższym kontekście słowa: „zdajemy sobie wszyscy sprawę z możliwości jakiegoś hazardu moralnego” wywołują, delikatnie mówiąc, konsternację. Więcej o sprawie piszemy na stronie 9 i przytaczamy komentarze użytkowników Portalu www.pielegniarki.info.pl


Mariusz Mielcarek

 

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych