Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 2/2016 - Chcą dłuższych dyżurów

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych

 

 

Chcą dłuższych dyżurów

 

Pielęgniarki w Wielkiej Brytanii częściej pracują na zmianach 12-godzinnych. To nowość w porównaniu z poprzednim rokiem. Takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej przez Nursing Times.

Aż 37% przebadanych pielęgniarek podało, że bierze zawsze 12-godzinne dyżury, a tylko 33% - zawsze 8-godzinne. Wśród pozostałych, które wybierają dyżury o zróżnicowanej długości, w niewielkim stopniu przeważał tryb pracy po 8 godzin. W poprzednich latach przewaga dyżurów 8-godzinnych była bardzo wyraźna.

Temat budzi kontrowersje. Jak pisze gazeta, pielęgniarki zwykle wolą dłuższe zmiany, bo daje im to więcej wolnych dni, choć niektóre z nich przyznają, że może się to odbić na jakości pracy z pacjentem.

Wpływ długich zmian w pracy na pacjentów oraz na same pielęgniarki był przedmiotem badań przeprowadzonych przez King’s College London i Southampton University. Wyniki, choć zróżnicowane, ukazały negatywny skutek tak długotrwałego wysiłku. Długie dyżury w pracy wpływały nie tylko na zmęczenie personelu, ale też na zmniejszenie ogólnej satysfakcji z pracy oraz pozostawienie większej ilości niewypełnionych obowiązków. Jednak, czy wszystkie pielęgniarki rzeczywiście wolą dłuższe dyżury? Jaka jest Wasza opinia? Czekamy na komentarze!

Opracowanie na podstawie: Nursing Times, NHS England.

(MLew)

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych