KOMUNIKAT UZUPEŁNIAJĄCY MZ - Uprawnienia do wypisywania recept przez pielęgniarki i położne, a wymóg posiadania wiedzy i umiejętności w zakresie wywiadu i badania fizykalnego.

Recepty pielęgniarek i położnych.

 

Zobacz także:

Recepty pielęgniarek i położnych według Aktualności

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych: dodatek - recepty pielęgniarek i położnych

 

Uzupełniający komunikat w sprawie wymogów kwalifikacyjnych dotyczących przystąpienia do kursu specjalistycznego w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept

 

W związku z kolejnymi pytaniami, które wpływają do Departamentu Pielęgniarek i Położnych w sprawie kwalifikowania pielęgniarek i położnych na kurs specjalistyczny w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept, należy przyjąć, że zgodnie z programem kształcenia kursu specjalistycznego Ordynowanie leków i wypisywanie recept do części I może przystąpić pielęgniarka albo położna, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1435, z późn. zm.), tj.:

- pielęgniarka i położna posiadająca dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo (tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa dotyczy również osób, które ukończyły studia jednolite magisterskie na kierunku pielęgniarstwo);

- pielęgniarka i położna posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.


Natomiast do części II może przystąpić pielęgniarka albo położna, o której mowa w art. 15a ust. 2 powyższej ustawy tj.:

- pielęgniarka i położna posiadająca dyplom ukończenia studiów, co najmniej pierwszego stopnia, na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo;
- pielęgniarka i położna posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Warunki przystąpienia pielęgniarki albo położnej do kursu specjalistycznego w zakresie Ordynowania leków i wypisywania recept część I i II nie muszą być spełnione łącznie.
To oznacza, że pielęgniarka albo położna posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa nie musi posiadać dyplomu ukończenia studiów wyższych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo.

Ponadto, zgodnie z art. 72 ust. 2 ww. ustawy, do kursu specjalistycznego mogą przystąpić pielęgniarka lub położna, które:

- posiadają prawo wykonywania zawodu;
- zostały dopuszczone do kursu specjalistycznego po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.

Powyższe zostało ujęte w Komunikacie w sprawie wymogów kwalifikacyjnych dotyczących przystąpienia do kursu specjalistycznego w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept, zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że ukończenie kursu specjalistycznego Wywiad i badanie fizykalne dla pielęgniarek i położnych nie stanowi warunku przystąpienia do kursu specjalistycznego w zakresie Ordynowania leków i wypisywania recept dla pielęgniarek i położnych.

Natomiast pielęgniarka i położna, aby samodzielnie ordynować leki musi w pierwszej kolejności zgodnie z art. 15b ww. ustawy wykonać badanie fizykalne pacjenta.

Należy przyjąć w myśl opinii Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych, zgodnie z efektami kształcenia określonymi właściwymi standardami dla kierunku pielęgniarstwo i kierunku położnictwo, absolwenci studiów pierwszego i drugiego stopnia posiadają uprawnienia do wykonywania badania fizykalnego pod warunkiem nabycia tych umiejętności w cyklu kształcenia, począwszy od naboru 2012/2013 (I stopień).

W związku z powyższym jeżeli pielęgniarka, położna rozpoczęła kształcenie przeddyplomowe przed tą datą, aby wykonać badanie fizykalne pacjenta musi uzupełnić wiedzę i umiejętności w tym zakresie w ramach kształcenia podyplomowego (kurs specjalistyczny Wywiad i badanie fizykalne). Wymóg ten nie dotyczy pielęgniarek i położnych, które posiadają:

- dyplom uzyskania tytułu specjalisty po 2001 r., lub
- zaświadczenie o ukończeniu kursu z zakresu badania fizykalnego Advanced Physical Assessment.

źródło: strona internetowa mz

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.06.27 20:54:57 ~kate124

Komuś się chyba zdrowo pomyliło. Czy ten ktoś wie jak wygląda nauka badania fizykalne na studiach czy tylko kończył specjalizację i pojęcia o niczym nie ma. Jak można zaliczyć po specjalizacji badania fizykalne i to po 15 latach, że nie musi drugi raz zdawać badań a np. po studiach II stopnia np. kończyłam w 2009 roku NIE . BZDURA! . Ludzie myślcie trochę.

#2  2016.06.28 22:46:30 ~an

BRAWO może jak przestaną nas zmuszać do wypisywania recept to lekarze ruszą swoje tłuste tyłki z kanapy w ich kanciapie i będą chociaż to robili

#3  2016.10.03 23:06:51 ~Beata P

Czy przed specjalizacją chirurgiczną muszę mieć kurs z badań fizykalnych? Dodam, iż rok temu skonczyłam licencjat. Proszę o pomoc i odpowiedzieć na pytanie. Dziękuję z góry

#4  2017.09.10 18:41:39 ~Mg- do Kat

Ja kończyłam az specjalizacje a Ty tylko studia ha ha ha.które jak widac teraz nic nie znacza w tej kwestii. Ale to tak tylko na marginesie dodaje i wiem ze to brzydko.bo szlak mnie trafia ze jak głupie matrony przekrzykujecie sie ktora madrzejsza.Wstyd Pani Mgr. aaaaa.jeszcze jedno prosze pamietac ze pielegniarka w Polsce nigdy nie bedzie badac pacjenta fizykalnie.Zrobiłam kurs recept,badan fizykalnych nie musiałam bo mam wazne.Warto je miec dla samej siebie zeby ocenic pacjenta jak obejmuje dyzur.Mnie sie to bardzo przydaje. Jak widac specjalizacja jest czym wazniejszym niz mgr. to nie jest podnoszenie kwalifikacji tylko parcie na tytuł bo w efekcie robiszto samo co kolezanki po LM Noooo tyle i az tyle PANI MAGISTER .

Dodaj komentarz