Radziwiłł wymyślił szkolenia wszystkich pielęgniarek i położnych. Z czego? Z zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy. Zobacz stanowisko w tej sprawie władz izby pip.

Radziwiłł nakazuje obowiązkowe szkolenia dla pielęgniarek.

       

 

28 sierpnia 2016 roku - Radziwiłł nakazuje do końca 2016 roku przeszkolić wszystkie pielęgniarki i położne z "zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy". Powód: "personel pielęgniarski wykonał zlecenia lekarskie przekazane ustnie lub nie prawidłowo zapisane - to doprowadziło do powikłań i zgonów pacjentów"! Kiedy szkolenia lekarzy?

28 sierpnia 2016 roku - Zobacz wytyczne konsultanta krajowego w zakresie organizacji szkoleń, które Radziwiłł nakazał odbyć wszystkim pielęgniarkom i położnym z "zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy". Powód: "personel pielęgniarski wykonał zlecenia lekarskie przekazane ustnie lub nie prawidłowo zapisane - to doprowadziło do powikłań i zgonów pacjentów"! Kiedy szkolenia lekarzy?

29 sierpnia 2016 - Pielęgniarka napisała komentarz do pomysłu Radziwiłła aby przeszkolić wszystkie polskie pielęgniarki z zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy: "Przepraszam, ale według mnie jest to ewidentne zniesławienie naszej grupy zawodowej...".

7 września 2016 - Radziwiłł wymyślił szkolenia wszystkich pielęgniarek i położnych. Z czego? Z zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy. Zobacz pismo władz związku pip do ministra w tej sprawie.

 


Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z dnia 1 września 2016 roku

w odniesieniu do treści Komunikatu w sprawie wykonywania przez pielęgniarki i położne zadań wynikających z procesu leczenia i realizacji zleceń lekarskich, w tym podawania leków różnymi drogami oraz wytycznych Konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa w sprawie organizacji szkoleń przez podmioty lecznicze dotyczących zasad przyjmowania, realizacji i dokumentowania zleceń lekarskich przez pielęgniarki i położne.

Prezydium NRPiP, odnosząc się do cyt. powyżej Komunikatu Ministerstwa Zdrowia z dnia 29 lipca 2016 r. wyraża sprzeciw wobec wskazanego na wstępie Komunikatu, nieuzasadnionego dowodami, wezwania do bezwzględnego przestrzegania prawa przez pielęgniarki i położne. Powstaje bowiem pytanie, z jakich powodów nakaz ten został ograniczony do poszanowania prawa wyłącznie w „ramach udzielanych świadczeń zdrowotnych”.

Nie negując dalszych, obszernych wywodów dotyczących analizy przepisów prawnych regulujących zasady wykonywania zawodu pielęgniarki oraz położnej należy stwierdzić, iż pielęgniarka oraz położna dysponująca aktualnym prawem wykonywania zawodu jest w pełni przygotowana do wykonywania tego zawodu, również w zakresie prawidłowej realizacji zleceń lekarskich, prowadzenia dokumentacji medycznej, w tym dokumentowania udzielanych świadczeń zdrowotnych.

W ocenie Prezydium NRPiP brak jest podstaw do formułowania oraz wyrażania sugestii dotyczących występowania naruszeń prawa w obszarze związanym z realizacją zleceń lekarskich w stopniu bezpośrednio zagrażającym pacjentom, pielęgniarkom, położnym które uzasadniałyby prowadzenie w tym obszarze masowych szkoleń adresowanych tylko do pielęgniarek i położnych. W praktyce udzielanych świadczeń zdrowotnych problem wystawienia pisemnego zlecenia leży po stronie lekarzy. To nie pielęgniarki i położne mają dbać o prawidłowe wydawanie zleceń lekarskich, ale sami lekarze jako profesjonaliści winni przywiązywać należytą staranność do zachowania pisemnej formy zlecenia.

Prezydium NRPiP dostrzegając potrzebę dbałości o bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta oraz występowanie pojedynczych przypadków nieprawidłowości w obszarze udzielanych świadczeń zdrowotnych, widzi zasadność realizacji szkoleń obejmujących szereg istotnych aspektów komunikacji pomiędzy wszystkimi członkami zespołu terapeutycznego, m.in. przekazywania niezbędnych w procesie terapeutycznym informacji dotyczących pacjenta, w tym również prawidłowości wydawania przez lekarzy zleceń oraz ich wykonywania przez pielęgniarki i położne. Jednak realizacja przez podmioty lecznicze wytycznych wskazanych w komunikacie, w sposób wybiórczy i dotyczący tylko niektórych grup zawodowych zaangażowanych w proces udzielania świadczeń zdrowotnych tj. pielęgniarek i położnych jest w ocenie Prezydium NRPiP działaniem, którego rzeczywisty skutek będzie znacząco odbiegał od zakładanego efektu. Zdaniem Prezydium NRPiP szkolenia takie powinny obejmować przede wszystkim lekarzy, ewentualnie lekarzy oraz pielęgniarki i położne, w innym przypadku brak jest celowości ich przeprowadzania.

1 września 2016 

 

 
                                              *Kliknij po więcej informacji 

Komentarze użytkowników

#1  2016.09.14 19:16:06 ~plg

Bym chciała wziąć udział w takim szkoleniu, mam mnóstwo pytań odnośnie zleceń lekarskich i ich realizacji, między innymi jak wykonuje iniekcje dożylne i podłączań kroplówki to muszę zostawiać pracę w połowie i chodzić z pacjentami na badania, nie ważne że antybiotyki są porozpuszczane, trzeba rzucić,bo już dzwonią na badania, a jak rozkładam leki to muszę w takcie odbierać telefony, odłączać kroplówki, wozić pacjentów do toalety, odpowiadać na pytania rodzin i lekarzy, i jak tu się nie pomylić, przełożeni o tym dobrze wiedzą i każą robić - tylko jak się pacjentowi coś stanie, bo się pielęgniarka pomyli to kto za to odpowie? pielęgniarka !

#2  2016.09.14 19:19:44 ~motyl

To dobrze że ,raz od wielkiego dzwonu NRPIP " po krytycznych komentarzach na temat ich ,nic nie robienia na rzecz środowiska Pań pielęgniarek - udaje ze chce stanąć w ich obronie - zresztą SŁUSZNEJ ( bo to nie Panie pielęgniarki mają pilnować lekarskich obowiązków - tylko zatrudniając się w danej placówce lekarz ma też do wykonania obowiązki ( POZA KASĄ) która zawsze jest na 1 miejscu . A w praktyce to jest tak: ja ( czyli lekarz - jest od brania KASY a Pani Pielęgniarka , za stróża - w szpitalu , u rodzinnych też wiem że tak jest ( bo pani z Funduszu mówi - Do Pani pielęgniarki aby dopilnowała - żeby wszystko było dobrze wypełnione np; zlecenie do opieki długoterminowej lekarskie . A Pani podaje lekarzowi : RR, tętno i inne dane których on nie zna bo nie widzi swojego pacjenta bardzo długo , bo nie bywa u niego .A przecież to , jest zlecenie lekarskie - czyli lekarz ma obowiązek wypełnić i oddać Pani Pielęgniarce a nie żądać , danych podanych na talerzu " przez Panią . A jeżeli wypisuje już sam - to pisze brednie , niezgodne z prawdą - więc wykonuje fikcję . Ja pytam kto i kiedy się tym zajmie? Czy NRPiP coś z tym zrobi? A może trzeba w izbach zatrudnić nowych prawników ( podkreślam uczciwych - bo może ci co są ,obrośli w piórka " Izby - mają pracować na rzecz Pań Pielęgniarek a nie ,pić kawę i nic nie robić albo udawać . To niegodziwe i obraża te Panie ,które uczciwie pracują że ,takie osoby niby to je mają reprezentować a jest odwrotnie , kpią sobie " i nie zasługują na ,reprezentatywność" tej grupy zawodowej. To izby i NRPIP powinny dawać dowody lekarzom ( ministrowi) na to ze takj jest.Ze Panie są ,zakładnikami " lekarzy i muszą wykonywać nie swoje obowiązki .MUSZĄ - to słowo powinny poznać osoby z NIPIP a potem się odnosić do nakazu szkoleń . Bo wynika z tego że izby ,jakby z choinki się urwały i bardzo mało albo niewiele wiedzą co dzieje się w ich grupie zawodowej . To przykro nawet komentować , że tylko kasa ze składek i nic więcej się nie liczy . JP II pisał tak ,Człowiek jest wielki nie przez to - co posiada , co ma - lecz przez to - kim JEST I CZYM DZIELI SIĘ Z INNYMI "

#3  2016.09.14 19:43:34 ~higieja

A ja pytam- Dlaczego izby nie kontrolują pracy Pań ? może by zobaczyły ,te z izb (- co dzieje się z tej strony praktycznej ( w szpitalu , NZOZACH, przychodniach ) .Co boją się , o swoje stołki ? - oddziałowe ? , przewodniczące izb? i robią za konfidentów ,w imię tego - Aby mi było dobrze i nic się nie liczy ani też nikt .Tak się nie godzi postępować , żeby kalać - te uczciwe Panie " . Nie zasługujecie na ,kierownicze stołki " , bo to stanowisko do czegoś zobowiązuje . Trzeba robić zebrania z ordynatorami a nie udawać że jest OK . Gdzie pomoce do Pań pielęgniarek ( jesteśmy w UNII i tak jak w UNII powinna praca wyglądać ) dlaczego nikt tego nie egzekwuje ? gdzie są izby? , NIPIP ? gdzie oni są ? ,jak w znanej piosence " .Może potrzebny dźwig aby je oderwać od ciepłych posad ? i sprowadzić do rzeczywistości .

#4  2016.09.14 20:37:15 ~funia

Za kasę które biorą izbianki każda z nas też by to wymysliła.Ameryki nie wymyśliły.

#5  2016.09.14 23:56:48 ~piel.

U mnie w Szpitalu już zaplanowali termin szkolenia na 5 paźdz. Ja akurat mam wizytę u lekarza, na którą czekam 2 mies. No i co mam zrobić? Powinni zorganizować to szkolenie chociaż w dwóch terminach, przecież różne sytuacje się zdarzają. Nie każdemu to będzie odpowiadało. U nas mamy szkolenie razem z kadrą lekarską.

#6  2016.09.15 09:34:38 ~MJ

Niech sam Pan Minister przyjdzie na jeden z oddziałów i sprubuje odczytać zlecenia lekarskie ha,ha,ha takie rozpisane na karcie zleceń od gory do do dołu, powodzenia ha,ha,ha.My jesteśmy w tym mistrzyniami odczytuje i poprawiając bo nawet nie znają dawkowania i mylą się w nazwach .O czym wogole mowa .koszmar

#7  2016.09.15 09:36:43 ~MJ

A jeszcze dawek leków nie znają i bzdury wypisują w zleceniach,gdybyśmy się na tym nie znały to poprostu bylaby dopiero katastrofa.

#8  2016.09.15 10:31:46 ~MR

A ministra nie zainteresowało DLACZEGO zlecenia wydawane są formie ustnej i NIE SĄ PRAWIDŁOWO WYPISYWANE?

#9  2016.09.15 14:58:21 ~@@@

Skoro chcecie uczestniczyć w tych bzdurnych szkoleniach tzn.że zgadzacie się z tym co minister napisał.BŁĄD! błąd i jeszcze raz błąd! do potęgi entej. Teraz właśnie trzeba pokazać JAJA i wypiąć się na te szkolenia skoro twierdzicie,że nie mają racji DECYDENCI.Pozdrowionka.

#10  2016.09.15 17:23:19 ~piel

Trzeba przeszkolić tych, do których zlecanie należy, my potrafimy czytać

#11  2016.09.16 07:40:38 ~do #5

Jeśli masz problem co zrobić w tej sytuacji to głupia jesteś jak but

#12  2016.09.16 15:01:46 ~do #11

Dlaczego obrażasz moją KOLEŻANKĘ!

#13  2016.09.17 09:01:13 ~odp

Pielęgniarka,która ma problem z tym co ważniejsze-własne zdrowie,czy durnowaty kurs jest po prostu głupia jak but i to jest bardzo łagodne określenie jej poziomu intelektualnego

#14  2016.09.18 16:46:31 ~Barbara

Ja uważam, że takie szkolenie jest dobre pod warunkiem, że będzie skierowane również do lekarzy. Niektóre moje koleżanki jeszcze w obecnych czasach wykonują zlecenia na przysłowiową "gębę". Natomiast niektórzy lekarze nie umieją dostosować się do obecnych wymogów wydawania zleceń. A, że jest nas mało to wiadomo nie od dzisiaj. Powoduje to konfliktowe sytuacje i każda ze stron jest obrażona. Wspólne szkolenie wyjaśniłoby obowiązujące przepisy i oczyściłoby atmosferę w pracy. Natomiast szkolenie samych pielęgniarek jest złym krokiem MZ. Lekarzy również należy szkolić. Jeśli chodzi o Izby Pielęgniarskie to pytam się wszystkich powyżej - czy Byliście na wyborach do samorządu zawodowego? Jeśli nie - to nie krytykujcie tych co nie wybieraliście. Jeżeli byliście na wyborach - to jeżeli nie jesteście zadowoleni z ich pracy - to była to Wasza pomyłka. Zastanówcie się Państwo nad tym co piszecie. Proponuję, aby osoby niezadowolone startowały w następnych wyborach do struktur samorządu i tam pokazały jak się pracuje i jak szybko można ochronę zdrowia zmienić.

#15  2016.09.19 13:55:53 ~do Barbary

Myślę,że tak naprawdę to My powinnyśmy zacząć tą zmianę od Nas samych! zamiast nawzajem się opluwać; wspierać jedna-drugą czy to po Lm czy też te inne stanowimy bowiem bez względu na uzyskane dyplomy pion medyczny.Najważniejsze w tym jest dobro drugiego człowieka któremu pomagamy i dążmy do jak najlepszej pomocy bo przecież każdy może się znaleźć na tym miejscu.

#16  2016.09.19 17:23:02 ~iga

.komu te szkolenia potrzebne ? tylko i wylacznie LEKARZOM.nie spac w nocy za ciezkie pieniadze ,tylko wstac zobaczyc pacjenta ,wpisac lek do podania w zlecenia .w malych szpitalinach pielegniarki boja sie narazac lekarzom, bo to drugi czlowiek po "BOGU' wiec nadal wykonuja na "gebe" a lekarzyna dalej palulu.Moze trzeba wziac sie za wladze, ktorym podlegaja ci co wydaja zlecenia Paniom Pielegniarkom , a nie udawac ze niema problemu.Tu jest problem i cale zlo ! , a nie zganiac na Pielegniarki.

#17  2016.09.19 22:38:27 ~Fox

Jestem za tym , aby te szkolenia były Panie ministrze. Najlepiej , żeby to były szkolenia 2 lub 3 tygodniowe bez przerwy. Dobre szkolenie musi trwać. Przez ten czas Pana koledzy i koleżanki będą wykonywać czynności pielęgniarskie. Wszystkim wyjdzie to na dobre. Szpital będzie miał super wyszkolony personel pielegniarski a lekarze zobaczą jak wygląda prawdziwa praca. Mam już nawet nazwę dla tego programu. SZKOLENIE +. Nadmienię , iż jest Pan tak wielkim autorytetem, że nikomu nawet nie przyszło do głowy, że będzie to np.2- godzinna pogadania w celu przypomnienia miejsca pielegniarkom w szeregu. Do zobaczenia w programie SZKOLENIE+.

#18  2016.09.21 15:31:49 ~do Fox

No wreszcie jakiś konkret; jestem za a nawet przeciw!

#19  2016.09.30 21:01:08 ~piel.

Te szkolenia to głównie będzie "MALOWANIE TRAWY NA ZIELONO" u mnie już wydrukowali ankietę,listę obecności i zaświadczenie o ukończeniu szkolenia do akt. Znając życie oddziałowa każe podpisać i na tym się skończy.

#20  2016.11.17 20:19:21 ~pielęgniar

Nie dawać się, nie podpisywać! ! Jak zwykle zrobią z nas kozly ofiarne. wiemy jak wyglądają zlecenia lekarskie. nie mają nic wspólnego z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu. jak później vis pójdzie nie tak będzie to tylko i wyłącznie nasza wina. przecież była Pani przeszklona, wie Pani jak powinny wyglądać zlecenia? Dlaczego Pani je przyjęła? Bat na własny tylek a lek med jak zwykle bezkarni. bezradna

Dodaj komentarz