Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 9/2016 - Jakie pensje „po studiach” a jakie „po liceum”?

Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

 

      

 

Jakie pensje „po studiach” a jakie „po liceum”?


Interpelacja poselska do ministra zdrowia w sprawie zapowiedzi wprowadzenia 5-letniego liceum pielęgniarskiego Zapowiedź wprowadzenia 5-letniego liceum pielęgniarskiego w celu szybkiego zwiększenia liczby białego personelu w Polsce budzi uzasadnione obawy. Opieka pielęgniarska wymaga wysokich kwalifikacji zawodowych oraz właściwie ukształtowanych cech charakterologicznych. Skrócenie okresu kształcenia pielęgniarek, w kontekście rozszerzenia w ostatnich latach ich kompetencji m.in. o czynności wykonywane niegdyś przez lekarzy, stoi w sprzeczności z interesem pacjentów.

Za sprawą wstąpienia do struktur Unii Europejskiej w Polsce od 2004 roku pielęgniarki, aby uzyskać zatrudnienie w szpitalu, zmuszone są ukończyć studia wyższe. Od tego czasu jakość usług świadczonych przez biały personel systematycznie wzrasta. Pielęgniarka nie jest już tylko pomocnikiem lekarza, ale przede wszystkim samodzielnym profesjonalistą, potrafiącym wesprzeć pacjenta szybko i skutecznie.

Nie trzeba być ekspertem, aby stwierdzić, że równoległe kształcenie w zawodzie pielęgniarki ścieżką studiów wyższych oraz liceum niewątpliwie przyczyni się do umniejszenia roli aktualnie pracujących pielęgniarek, które nabyły prawa do wykonywania zawodu w oparciu o tytuł licencjata lub magistra. Co więcej, zapowiadana zmiana przyczyniłaby się w środowisku pielęgniarek do pogłębienia różnic, które nie są bez znaczenia dla funkcjonowania całego systemu zdrowia, a które zaistniały wbrew woli samych zainteresowanych.

Zakładając, że wybór ścieżki uzyskania praw do wykonywania zawodu pielęgniarki wiązałby się z późniejszą dywersyfikacją uposażenia za wykonywaną pracę, należy w mojej opinii spodziewać się wystąpienia dwóch niepożądanych scenariuszy:

• W przypadku, gdyby uposażenie pielęgniarki „po studiach” zostało utrzymane na poziomie pielęgniarki „po liceum”, oczywistym jest, że kandydatki na pielęgniarki będą wybierać szybszą i prostszą ścieżkę uzyskiwania uprawnień zawodowych, co w konsekwencji globalnie przyczyni się do spadku jakości świadczonych usług medycznych w Polsce.
• Natomiast w przypadku, gdyby uposażenie pielęgniarki „po studiach” zostało utrzymane na poziomie nieznacznie wyższym w stosunku do uposażenia pielęgniarki „po liceum”, minister zdrowia stałby się osobą indywidualnie odpowiedzialną za pogłębienie dotychczas istniejących różnic w środowisku pielęgniarek, wytworzenia poczucia niesprawiedliwości w gronie doświadczonego personelu, a także innych zjawisk, które trudno jest teraz przewidzieć.

Prawdą jest, że w Polsce brakuje białego personelu. Zgodnie z danymi Eurostatu za 2013 rok na 100 tys. obywateli przypada zaledwie 527 pielęgniarek, gdy średnia unijna wynosi
odpowiednio 652. Przedstawiona statystyka nie ulegnie trwałej poprawie na skutek zmian w systemie kształcenia. Być może otwarcie nowej, szybkiej i mniej wymagającej ścieżki nabywania praw do wykonywania zawodu zatuszuje problem na kilka lat,
ale w żadnym razie nie przyczyni się do jego strukturalnego rozwiązania. Należy jasno i otwarcie stwierdzić, że braki białego personelu mogą zostać uzupełnione jedynie w drodze poprawy warunków pracy i wzrostu płac. Każde inne rozwiązanie, szczególnie takie, które z uwagi na rezultaty w krótkiej perspektywie jest pożądane przez rząd, należy uznać za połowiczne i nieodpowiedzialne.

W związku z powyższym pragnę stanowczo sprzeciwić się zapowiedzi wprowadzenia 5-letniego liceum pielęgniarskiego. Jednocześnie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1) Na jakim etapie w Ministerstwie Zdrowia są prace nad projektem ustawy wprowadzającej 5-letnie liceum pielęgniarskie?
2) Według jakiego klucza miałyby być określane pensje pielęgniarek „po studiach” oraz „po liceum”?
3) Czy obecny minister zdrowia przewiduje dalszy wzrost płac pielęgniarek, jako kontynuację podwyżek ustalonych przez poprzedniego ministra zdrowia oraz Sejm poprzedniej kadencji?
4) Proszę o dokładny opis nowego zawodu „asystenta pielęgniarki”, który zgodnie z informacjami przekazywanymi przez media branżowe, miałby powstać wraz z ustanowieniem 5-letniego liceum medycznego.


Poseł Lidia Gądek
21 lipca 2016

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

Zobacz także:

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - wrzesień 2016 - oferty pracy: Norwegia, Niemcy, Anglia. Kursy językowe.

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 9/2016 - Minister Radziwiłł wymyślił szkolenia...

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 9/2016 - Pielęgniarka pyta ministra zdrowia, minister odpowiada

Komentarze użytkowników

#1  2016.10.03 16:31:45 ~pielęgniar

Pielęgniarki po liceum w pracy nie boją się wykonywać żadnych czynności potrzebnych w czasie pełnienia dyżuru.Moje koleżanki magisterki nie mają ochoty brudzić sobie rąk pampersem,wręcz brzydzą się dotykać ludzi starych i niedołężnych.

#2  2016.10.03 18:11:12 ~piel.

Znowu jakieś stare informacje z przed dwóch miesięcy.

#3  2016.10.03 18:18:54 ~paola

Panie Mariuszu.W Wielkopolsce nie otrzymałyśmy obiecanego 400 zł od września !

#4  2016.10.03 18:40:24 ~Ggg

My również nie otrzymaliśmy następnych 400 zł, mało tego , dyrektor zabrał nam też poprzednie 400zł. Proponuję udać się do pewnego dużego szpitala w Poznaniu i pogadać z pilegniarkami i związkami. Będzie miał Pan super materiał.

#5  2016.10.03 19:13:21 ~Ggg

Uprzedzę pytania i komentarze. 400zł jest to kwota , którą dyrektor dostaje co miesiąc z NFZ na etat pielegniarski i muszą one trafić do pielęgniarek. Sposób podziału tych środków to już osobna bajka. Dyrektor ma tutaj nieograniczone pole manewru. Może np. dac odzialowym 1000 zł.podwyżki a naczelnej i przelozonej 2000zł. Resztę może np.przeznaczyć na dodatkowe oprawy emerytalne dla pielęgniarek . Jak by nie było te pieniążki i tak dostaną piel. tylko po dluuuuuuugich latach ciężkiej harowki na oddzialach. Z tym , że oprawy moga być również dowolnie podzielone. Zarządzający pielegniarkami mogą dostac np. 100 000 zł a piel. Odcinkowa 1000. W rzeczywistości może obracać tymi pieniazkami dowolnie. Szkoda że jest w Polsce tak mało dyrektorów którzy doceniają pielęgniarki i te 400zł dodali do grupy. Polska to jednak dziki kraj. A raczej nie kraj. Polska to stan umysłu.

#6  2016.10.03 21:21:06 ~oszukana i

W Świdnicy też nie dostałyśmy dodatku , ani starego 400 ,ani nowego 400 zł .Co z tymi pielęgniarkami jest ,że są stale kopane w tyłek . Jaka to jest polityka .

#7  2016.10.04 06:16:12 ~Kasia

Tak rzeczywiscie to dziki kraj.Pielegniarka po liceum jest wiecej przy pacjencie niz magisterka

#8  2016.10.04 21:24:29 ~ do oszuka

To idźcie do prawnika niech wam poradzi jak odzyskać swoje pieniądze

#9  2016.10.04 23:21:05 ~Do Pani z

Mówi pani ze " pielegniarki po liceum medycznym nie boja się wykonywać żadnych czynności" A nie boi się Pani takich pisać takiego komentarza ? Bo narazie dała Pani świadectwo tego jak niezgraną grupą zawodową jesteśmy. Po co to tutaj pisać jesli Pani ma problem z tym że kolezanka jest młodsza i ma przed nazwiskiem mgr to niech Pani pójdzie i jej to powie. A nie tutaj. Kobiety zrozumcie obecnej władzy o to chodzi żeby nas skłócić wystawić na opinie publiczna, narazić na śmieszność z zawodu. Ten portal czytaja nie tylko pielęgniarki i położne.

#10  2016.10.05 11:34:27 ~piel

Mamy to na co pozwalamy władzom pielęgniarskim i ministerstwu! Gnoją nas od lat,wykorzystują nasze posłuszeństwo i uległość do swoich celów.Z wymaganych dla pielęgniarki kwalifikacji zrobiono rynsztok bez dna,a my w swojej naiwności mamy pretensje do siebie,że jedna ma mgr, inna LM,a tamta za mało kursów.To wszystko to biznes i czysty zysk,ale nie dla nas! Nawet w sytuacji braku pielęgniarek dyskusja toczy się wokół tego której mniej grosików dorzucić,a której nie dać wcale.Nikt nie mówi,że w końcu nadszedł czas na normalne zarobki dla wszystkich pracujących pielęgniarek.Wszyscy koncertowo nas olewają,a my tu o zmianie pampersów,więc nic dziwnego,że mamy to co mamy.

#11  2016.10.05 14:31:35 ~piel

Powinni płacić za wykonywaną pracę. Całe dziesiątki lat nie było pieniędzy na podwyżki dla pielęgniarek. Kiedy byłam młodą stażem pracy , to na podwyżkach korzystały starsze bo trzeba im przed emeryturą podwyższyć, i tak całe lata krzywdzono nas. A teraz panie po studiach mimo, że wykonują taką samą pracę jak i po LM chcą więcej zrobić, bo mają studia. Weźcie lepiej nas wystrzelajcie!

#12  2016.10.06 07:16:30 ~do11

Karabin droższy niż praca niektórych na 3 etatach

#13  2016.10.06 15:53:12 ~do #12

I kto to mówi?

#14  2016.10.07 07:16:31 ~do 13

A co ty niby chciałaś powiedzieć i w jakim kontekście? Jak nie wiesz co znaczy gorzka ironia to się doucz.

#15  2016.10.07 12:02:36 ~do#14

Ale HECA! :)

#16  2016.10.09 00:36:52 ~John A

Boże czytasz to i nie grzmisz! Koleżanki kiedy zmadrzejecie błagam - zrozumcie to chodzi o całokształt a nie o pampersy czy lewatywy - na bój Polacy, na święty bój

#17  2016.10.09 20:19:08 ~Anka

W pracy wszyscy wykonują swoje obowiązki ,pielęgniarki po L. M,licencjatacch i studiach.Nie rozwalajcie naszej grupy zawodowej,tylko dajcie podwyżki na etaty i dodatki za szkolenia.

#18  2016.10.13 22:42:07 ~mOnia

Przecież władzy o to chodzi żeby nas podzielić. Mają do tego świetną podstawę jaką są różnice w wykształceniu. Zrobią wszystko żeby pielęgniarki "starszej daty" po LM nienawidziły się z młodymi magistrami. Żeby jedna drugiej dogryzała. Nie wiecie, że niezgranym zespołem lepiej się rządzi i manipuluje? O to w tym wszystkim chodzi! Nie dajmy się i bądźmy na tyle mądre, żeby być ponad to. Jak będziemy się tak głupio żreć, to Ci na górze będą tylko się śmiać i czerpać z tego profity. A my dalej nic. Pokażmy że jesteśmy mądre, nikomu nie zazdrościmy. Ja spotkałam na swojej drodze wspaniałe pielęgniarki po LM które bardzo dużo mnie nauczyły. Cudowne kobiety którym jestem bardzo wdzięczna i które ciepło wspominam! Spotkałam mniej tych zazdrosnych o mój tytuł mgr, które na każdym kroku chciały dołki pode mną kopać, ale niestety spotkałam takie. Delikatnie mówiąc mało inteligentne osoby, które w ten sposób bezwiednie kopały dół również pod sobą. NIE BĄDŹMY NIGDY TAKIE!

#19  2016.10.24 18:23:38 ~kasik

Brawo mOnia, Anka, piel, miejmy swoje rozumy i nie dajmy się skłócać.

Dodaj komentarz