Minister zdrowia w piśmie do ministra edukacji narodowej, zachwala kształcenie w 13 zawodach medycznych w szkołach policealnych. Wniosek ministra: kształcenie pielęgniarek też może być tak prowadzone.

Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne

 

      

 

Zobacz także: Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

 

Minister zdrowia pisze do ministra Edukacji Narodowej:  

"Pragnę podkreślić, iż kształcenie prowadzone w szkołach policealnych, w zawodach dla których zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 7, z późn. zm.), ministrem właściwym jest Minister Zdrowia, stanowi aktualnie optymalną formę profesjonalnego przygotowania zawodowego średniego personelu medycznego. Należy bowiem zaznaczyć, iż edukacja prowadzona w ww. szkołach policealanych w oparciu o podstawy programowe kształcenia w poszczególnych zawodach, pozwala na nabycie przede wszystkim umiejętności praktycznych, które są kluczowym elementem wykonywania poszczególnych zawodów medycznych w pracy z człowiekiem chorym, niepełnosprawnym i w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Kształcenie w ww. zawodach medycznych realizowane na poziomie szkół policealnych, ma na celu wyposażenie ucznia/słuchacza w takie kompetencje, które będą łączyć wiedzę stricte medyczną z wiedzą stanowiącą obszar nauk społecznych, przy równoczesnych zapewnieniu właściwego przygotowania praktycznego, poprzez udział w zajęciach odbywających się w miejscach określonych w podstawach programowych, takich jak szpitale, przychodnie, oddziały i inne komórki organizacyjne podmiotów leczniczych oraz jednostki organizacyjne pomocy społecznej. Należy mieć również na względzie osiągnięty dotychczas dorobek szkolnictwa policealnego, zarówno w zakresie kompetentnej kadry pedagogicznej, jak i profesjonalnej bazy dydaktycznej. W tym kontekście także zasadnym jest utrzymanie dotychczasowego modelu kształcenia w 13 zawodach medycznych uwzględnionych w Klasyfikacji Zawodów Szkolnictwa Zawodowego, tj: asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny, ortoptystka, protetyk słuchu, technik dentystycznych, technik elektroniki i informatyki medycznej, technik elektroradiolog, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej i terapeuta zajęciowy. Należy zauważyć, iż na przestrzeni lat organy prowadzące tego typu placówki włożyły wiele wysiłku i poniosły wiele wydatków, w następstwie czego obecnie wśród 888 szkół realizujących kształcenie w zawodach medycznych (dane wg. Systemu Informacji Oświatowej, stan na 30 września 2015 r.) funkcjonują szkoły posiadające bardzo dobrze wyposażone pracownie do prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz zasoby wysokokwalifikowanej kadry dydaktycznej.

Ponadto należy mieć na względzie, iż kształcenie w zawodach medycznych w systemie szkolnictwa wyższego trwa co najmniej 6 semestrów, zatem w mojej ocenie zdobywanie kwalifikacji do wykonania zawodów medycznych wyłącznie w tym systemie wydłużyłoby czas przygotowania osób uprawnionych do realizacji określonych świadczeń zdrowotnych, a tym samym mogłoby negatywnie wpłynąć na dostępność do tych świadczeń i generować wyższe koszty. Jednocześnie należy zauważyć, iż istnieją zawody medyczne, takie jak asystentka stomatologiczna czy opiekun medyczny, w których przeniesienie kształcenia na poziom studiów wyższych nie znajduje uzasadnienia."

Wybrał Mariusz Mielcarek 

 

Zobacz także:

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 9/2016 - Liceum medyczne? Tak czy nie? Komentarze użytkowników pielegniarki.info.pl (4)

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 9/2016 - Jakie pensje „po studiach” a jakie „po liceum”?

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.10.24 21:31:12 ~Pielęgniar

Protetyk, higienistka, masazysta,terapeuta itd faktycznie pracuja w stanach zagrożenia życia lub zdrowia.zenada. minister powinien zrobić sobie bad głowy stwierdzające czy ma mózg. opiekun medyczny w ktorego kompetencjach jest zmiana pościeli i toaleta pacjena.hmmm Te zawody faktycznie mogą być prowadzone w studium ale dołączenie do tego pielęgniarki w przypadku ktorej kompetencje opiekuna medycznego to jedna setna jej wiedzy to żenada.minister powinien sie ogarnąć i nie pchac łap do czegoś na czym się kompletnie nie zna. to zaczyna przypominac Jakas psychoze i robić się niebezpieczne.

#2  2016.10.24 22:45:17 ~Tak!

Witam ponownie wkrótce w siatce płac personelu średniego. W 2017 roku to max 2000 brutto i już! Koniec marzeń! Hierarchia: lekarz,rat.med,fizjoterapeuci,psycholodzy i dietetycy po studiach a poooooootem Pielęgniarki po szkole branżowej ! Brawo! Brawo! Doczekaliśmy się RANGI!

#3  2016.10.24 22:47:23 ~Sztum!

Uwaga w Sztumie już pielęgniarki wypierane są przez rat.med! Niedługo wyprą nas asystentki. Dno kompletne i to pod egidą naszej wyuczone kadry menedżerskiej:-(

#4  2016.10.24 22:54:16 ~Co???

Marzył się wam powrót do przeszłości to macie! Szkoły Zawodowe- Zawody Szkolnictwa Zawodowego. Załamka! Ratownicy doskonale się rozwijają a my zwijamy! Nie chcieliśmy punktów edukacyjnych ani rozszerzenia uprawnień-a ratownicy mają. Teraz zawalczą o podwyżki i przywileje służb mundurowych. Już wykalkulowali,że godnie zarobią na etacie i innych form zatrudnienia nie chcą i to uregulują przepisami (patrz projekt nowej ustawy o rat.)! A Pielęgniarki niech powrócą na własne życzenie do sentymentów,liceów i wszystkim co z tym związane. Jest przysłowie:Biednyś,boś.

#5  2016.10.24 22:56:52 ~Kostek

Oj ten Kostek Radziwiłł to doskonałe zna naszą mentalność! Kopie nas tak boleśnie na nasze życzenie tzn. bierne narzekanie zamiast działania konkretnego. Smutne to i bolesne.

#6  2016.10.25 08:50:07 ~piel

A nasze przedstawicielki świetnie się bawią,ostatnio na 25-leciu samorządu.Widocznie mają dobre profity za doprowadzenie do upadku pielęgniarstwa

#7  2016.10.25 08:50:07 ~piel

A nasze przedstawicielki świetnie się bawią,ostatnio na 25-leciu samorządu.Widocznie mają dobre profity za doprowadzenie do upadku pielęgniarstwa

#8  2016.10.25 10:52:41 ~irena

Doskonały komentarz # 4- proszę - czytajcie go , czytajcie i czytajcie - gratulacje dla całej kadry pielęgniarskiej, bo za chwile będziecie zarabiać na równi z salowymi, będziecie zakwalifikowane w tej samej grupie w siatce płac he, he

#9  2016.10.25 10:59:09 ~Piotr

Może należałoby MZ zapytać o rzekomą akceptację? Kto, kiedy, komu, w jaki sposób? Bo wierzyć mi się nie chce w akceptację NR. Nie zdziwię się jednak jeśli będę musiał zacząć!

#10  2016.10.25 12:33:49 ~:)

Na budowie na 7 pracowników już pracuje 3 Ukraińców, moje intuicja nigdy mnie nie zawiodła :) mgr pielęgniarstwa cóż to znaczy od wielu lat? NIC.

#11  2016.10.25 15:06:08 ~Luna

Rozwiązać ten problem może zlikwidowanie izb stworzenie funduszu rezerwowego dla nas. A przede wszystkim odejść natenntychmiast od łóżek jakkolwiek by to nie zabrzmiało i walczyć o uprawnienia mundurowych w Polsce. Stworzyć kartę pielęgniarki i położnej oraz twardo negocjować stawkę godzinowa, poniżej której żadna pielęgniarka w Polsce nie ma prawa być zatrudniona

#12  2016.10.25 18:56:29 ~gość

No to już się lekarze nie wyśpią na dyżurach bo pacjenci poumierają mając niewykształconą kadrę

#13  2016.10.26 14:43:40 ~nauczyciel

Ojojoj dużo bym mogła pisać o tych" dobrze prowadzonych szkołach policealnych" jedno wielki oszustwo np. w szkole policealnej ŻAK kasują kasę za nic słuchacze róbta co chceta o zgrozo zero wiedzy zero praktyk w zawodach medycznych ale dyplom jest korzystają z dotacji unijnych ! Pani minister czas najwyższy skontrolować te placówki !

#14  2018.12.27 07:07:16 ~Opiekun me

Dlaczego pielęgniarki obrażają opiekunów medycznych! Opiekun medyczny w swoim zakresie nie ma tylko ścielenie łóżka czy zmiany pemprsa ma też wiele innych kompetencji na których nie pozwalają wykonywać nam przełożeni szpitali. Pielęgniarkom też nie potrzebne są studia,jest bardzo dużo pielęgniarek których nie ma studiów są po szkołach średnich i wykonują czynniści jak dawniej i takie jak opiekunowie medyczni tylko dodatkowo podają zastrzyki a zarabiają o wiele więcej. Często się słyszy ja jestem pielęgniarką do mnie nie należy wykonanie toalety czy podanie basenu albo tekst do osoby chorej powiedziany przez pielęgniarkę.przyjdzie opiekunka to Pani umyje kubek lub zmieni pościel’&rsquo.

Dodaj komentarz