Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych – Minister Radziwiłł przedstawił projekt ustawy wprowadzającej kształcenie pielęgniarek w szkołach średnich

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych

 

      

      

 

Minister Zdrowia napisał do Ministra Edukacji Narodowej: 

W odniesieniu do kwestii dotyczącej kształcenia pielęgniarek oraz mając na względzie planowane zmiany w systemie oświaty, polegające m.in. na zastąpieniu dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych dwustopniowymi szkołami branżowymi (cykl kształcenia 3+2), zwracam się z prośbą o rozważenie możliwości uruchomienia drugiej ścieżki kształcenia w zawodzie pielęgniarki, prowadzonego w dwustopniowej szkole branżowej (na podbudowie 3-letniej szkoły asystentek pielęgniarskich), kończącego się egzaminem maturalnym i egzaminem dyplomowym.

Proponowany model kształcenia pielęgniarek zawiera następujące warunki ogólne:

- możliwość kształcenia po 8-letniej szkole podstawowej,

- 2700 godzin kształcenia ogólnego, - 1500 godzin kształcenia zawodowego w zawodzie asystentka pielęgniarska,

- łącznie 4600 godzin kształcenia zawodowego (zgodnie z wymaganiami UE) w zawodzie pielęgniarki (w całym cyklu kształcenia 3+3, tj. na podbudowie szkoły asystentek pielęgniarskich),

- możliwość przystąpienia do matury branżowej.

Zaletą przedstawionego modelu kształcenia pielęgniarek, które wymagałoby uprzednio ukończenia szkoły asystentek pielęgniarskich, jest wsparcie zasobów kadrowych systemu ochrony zdrowia asystentkami pielęgniarskimi już po 3 latach, co pozytywnie wpłynie na dostępność do świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych. Czytaj dalej...

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 
Zobacz także:
 

Komentarze użytkowników

#1  2016.11.29 21:58:00 ~andrej

Nie możemy się na to zgodzić, mała ilość pielęgniarek to szansa na coraz lepsze zarobki. Większe wypłaty to jedyne rozwiązanie problemu. Czekam na szkoły branżowe lekarskie - hałas na całą Polskę.

#2  2016.11.29 23:39:52 ~Ewa

Niech kształci jak znajdą się chętni, ale niech nie nazywa się to pielęgniarka. My jesteśmy na innej ścieżce edukacji i nie pozwólmy się z niej zawrócić. Kto pamięta dawny nabor do LM to wie jacy to byli kandydaci a potem absolwenci i co z nas zrobili przy wejsciu do UE .

#3  2016.11.30 03:19:48 ~gg

Nie życzę sobie takich szkół, baranów z nas nie będzie robił, brakuje pielegniarek to daj zarobić a nie nabijaj portfela tylko nauczycielom panie ministrze. lekarzu może tak kolegów po fachu do zawodówki będzie was więcej i dla nas kasa będzie- wreszcie

#4  2016.11.30 11:19:52 [email protected]@.

Ten zawód jest poniżony,upodlony do granic wytrzymałości.W pracy pielęgniarką wysługują się wszyscy pracownicy,począwszy od salowych i wszelkich techników,/którzy mają się za "coś lepszego"/.Pielęgniarka odc. nie ma nic do powiedzenia,ani żadnej obrony ze strony decydentek pielęgniarskich,bo one przytakują wszystkim,w większości nie dbają o honor tego zawodu,ponieważ same go nie maja.Widząc jaki jest stosunek rządu do pielęgniarek,najlepiej nie pchać się w zawód pielęgniarki w Polsce.

#5  2016.11.30 11:45:42 ~Natalia

Panie Ministrze! Taka grupa zawodowa już jest- nazywa się Opiekun Medyczny. Jest to osoba, która kończy 2 letnią szkołę policealną, zakończoną egzaminem państwowym i jest bardzo dobrze przygotowana aby pracować jako asystent pielęgniarki w szpitalu. Tylko jakoś nie widzę ofert pracy dla tych ludzi w Polsce. Kształcą się i wyjeżdżają na zachód opiekować się starszymi lub dziećmi w innych krajach! Po co to dublować?

#6  2016.12.02 15:46:16 ~motyl

Jakoś ani poprzedni rząd ani obecny minister nie zauważyli że to oni utrudniają dostępność osób starszych i chorych do świadczeń opiekuńczo - pielęgnacyjnych . Bo przecież za rządów PO zabierano kontrakty - Paniom nawet z mgr które od 2006 r świadczyły takie usługi a obecnie to minister i NIEPOROZUMIENIE TYCH SZPICLI ZE ZWIĄZKÓW tak kombinuje aby zabrać kontrakty pielęgniarkom . Ja mam nadzieję że ten rząd zrobi z nimi najpierw porządek bo przyzwyczaili się do dobrych gaż i tyłki im się rozpasły a Paniami nadal chcą poniewierać . To haniebne że osoby z tej samej branży tak czynią .To są dla mnie ludzie bez honoru , poszanowania elementarnych wartości - jak szacunek do kolezanki i w ogóle brak słów i śliny . Takie szuje powinny odejść ze związków - TYLE I AŻ TYLE .

Dodaj komentarz