Ministerstwo zdrowia: "Nowy model kształcenia pielęgniarek (5/6-letnia szkoła pielęgniarska) zaproponowany przez Ministra Zdrowia zakłada możliwość rozpoczęcia kształcenia po 8-letniej szkole podstawowej, a więc nie wcześniej niż od roku szkolnego 2019/2020".

Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

      

 

Odpowiedź na intereplację poselską w sprawie szkoły pielęgniarek/pielęgniarzy w Kościanie

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na zapytanie nr 1641 Pana Jana Mosińskiego – Posła na Sejm RP, przekazane w dniu 7 stycznia 2017 r., w sprawie proponowanych zmian modelu kształcenia zawodowego pielęgniarek i położnych, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

W celu zapewnienia opieki zdrowotnej dostosowanej do potrzeb społecznych oraz wyzwań demograficznych, Minister Zdrowia, w związku z planowaną reformą systemu oświaty i kształcenia zawodowego, rozważa możliwość wprowadzenia uzupełnień systemowych w obszarze kształcenia pielęgniarek. Jednocześnie podkreślić należy, że kształcenie w systemie szkolnictwa wyższego na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia, będzie prowadzone równolegle, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Po konsultacjach z Ministrem Edukacji Narodowej Minister Zdrowia rozważa utworzenie 5/6-letniej szkoły pielęgniarskiej. Szkoły takie o znaczeniu regionalnym lub ponadregionalnym, mogłyby być prowadzone przez samorząd województwa. Nowy model kształcenia pielęgniarek zaproponowany przez Ministra Zdrowia zakłada możliwość rozpoczęcia kształcenia po 8-letniej szkole podstawowej, a więc nie wcześniej niż od roku szkolnego 2019/2020.

Jednocześnie informuję, że Minister Edukacji Narodowej zadeklarował chęć współpracy i kontynuację prac nad wypracowaniem rozwiązań w przedmiotowym zakresie w celu wprowadzenia stosownych zmian od roku szkolnego 2019/2020.

Zgodnie z opinią Ministra Edukacji Narodowej propozycja związana z wprowadzeniem do systemu oświaty szkoły pielęgniarskiej wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy.

W związku z powyższym Minister Zdrowia zwrócił się z prośbą do Wojewodów o przeprowadzenie za pośrednictwem kuratorów oświaty analizy zainteresowania kształceniem w zawodzie pielęgniarki w 5/6-letnich pielęgniarskich szkołach zawodowych, poprzez krótką ankietę skierowaną do uczniów, oraz ankietę skierowaną do funkcjonujących szkół medycznych realizujących kształcenie w innych zawodach lub innych szkół średnich zainteresowanych prowadzeniem tego typu kształcenia w oparciu o istniejącą bazę.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że w chwili obecnej w Ministerstwie Zdrowia prowadzona jest szczegółowa analiza dotycząca wprowadzenia przedstawionych powyżej rozwiązań w systemie kształcenia pielęgniarek, a następnie rozważona będzie decyzja w przedmiotowej sprawie. Prace nad ewentualnymi zmianami w systemie kształcenia pielęgniarek trwają, a dalsze procedowanie w tym zakresie będzie konsultowane z przedstawicielami środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych.

Po podjęciu decyzji w tym zakresie będą rozważane kwestie dotyczące ewentualnego wsparcia finansowego przeprowadzonych zmian i źródeł ich finansowania.

Z poważaniem,

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

PODSEKRETARZ STANU

Katarzyna Głowala

6 lutego 2017 roku 

 

Zobacz także:

Aktualności według działów: Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.

 
 

Komentarze użytkowników

#1  2017.02.10 18:51:05 ~piel

Jestem jak najbardziej ZA. Niech wróci normalność w tej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Chce pracować z pielęgniarkami a nie osobami machającymi papierkami. Godna płaca adekwatna do wykonywanej pracy a nie dla papierka. Dziękuję.

#2  2017.02.10 20:42:20 ~Pigula

5-6 lat liceum medycznego po którym panie pielęgniarki będą zrownane z paniami magister które po studiach maja większą wiedzę niż panie po liceum. Nie chce mi się wierzyć że osoba która 5 lat uczęszczają do LM będzie chciała kolejne lata poświęcić na studia. SZKODA ŻE LICENCJAT ZOSTAŁ ZROWNANY Z WYKSZTAŁCENIEM ŚREDNIM.

#3  2017.02.10 20:45:59 ~piel

Nie 5/6 tylko 3/6

#4  2017.02.10 20:48:27 ~ja

Ja też się z tym zgadzam. Tylko, że jak nauka rozpocznie się w 2019-2020r i trwać będzie 6 lat to pierwsze pielęgniarki podejmą pracę w 2026r. A do tego czasu będzie tragedia. Już w tym roku rocznik 1956 odejdzie na emeryturę. I tak już co roku przez 3 lata i pielęgniarstwo leży. Część emerytek może będzie chciała popracować ale wątpię, że na cały etat. I już szpitale będą miały problem. Czytałam na tym forum, że kontraktowe już wycofują się pomału z drugich etatów ( nareszcie :) ) i po sprawie.

#5  2017.02.10 20:50:24 ~piel-arz

Szanowna koleżanko. Jestem pewien, że osoby po studiach i po LM mogą wspólnie pracować bez "machania papierkami", bo sam tak pracuję. Jeśli już zawód pielęgniarki wprowadziliśmy na poziom akademicki to po co znów się cofać? Znów dać możliwość określania nas "średnim personelem" w domyśle osobami gorzej wykształconymi, z mniejszą wiedzą niż lekarze co wcale nie jest prawdą i wszyscy o tym dobrze wiemy.

#6  2017.02.10 21:24:42 ~gg

Żadnych liceów to matko juz było to już wolę zrobić sobie kolejna szkole na asystenta lekarza będą do mnie mówić pacjenci z szacunkiem a nie ej siostra albo ej ty.

#7  2017.02.10 23:12:34 ~funia

Rozumiem ,że pielęgniarki po liceum bedą tylko do rzeczy najprostszych pozostałe czynnosci wykona felczer[pomocnik]a nawet lekarz! I niech ktos mi powie że PRL nie wrócił?

#8  2017.02.10 23:19:33 ~Gość

Drogie Panie nie emocjonujcie się tak tymi liceami. W tym kraju jeszcze bardzo długo nic się nie zmieni więc żadna młoda osoba w wieku 15 lat nie wybierze waszego zawodu, po co? za taniochę? czy po to by czapkować lekarzom.

#9  2017.02.11 13:55:32 ~Kasia

Droga koleżanko #1 2017.02.10 18:51:05 ~piel - jestem pielęgniarką z licencjatem. Nikt o tym nie wie dopóki nikt nie zobaczy mojej pieczątki, gdzie w pierwszym szpitalu, gdzie pracowałam był wymóg, aby stopień naukowy wpisać. Chciałam tylko Pani powiedzieć, że jest Pani osobą zawistną i niekulturalną, wprowadzającą zamęt i niepotrzebną toksyczność w związki między pielęgniarskie. Proszę się zastanowić nad tym co robisz i zając się swoją pracą, a nie dokumentacją szkolną koleżanek. Dziękuję.

#10  2017.02.11 15:34:21 ~gg

A pani nr1 to się napila szaleju żadna z nas nie chce tego co już było tego zakonu i prania mózgu poniewierki sluzalnosci koniec z tym liceum wspominam okropnie te zaśranę szare mundurki krzyżami czeki nic mi nie było wolno tylko morda na kubeł i cisza na baczność i z tacka przed Panem lekarzem bez swojego zdania o nie nigdy.

#11  2017.02.11 15:42:15 ~mOnia

#10 w końcu jedna mądra kobieta brawo. Jak inne Panie to lubią to niech sobie już z tym zostaną i odejda na swoją emeryturę nazywając same siebie "średnim personelem" a lekarza "doktórem" choć doktoratu to on na oczy nie widział. Dla mnie ten pomysł to dramat przez duże D. Dramat dla naszego zawodu i dramat dla dzieci które nieświadomie będą w tym wieku ten zawód wybierać. Ludzie to będzie D R A M A T

#12  2017.02.11 16:16:45 ~pieleg

Jestem też po 5-cioletnim LM, ale naprawdę nie chciałabym żeby wrócił ten model kształcenia, w między czasie zrobiłam licencjata i specjalizację, oczywiście po drodze 150 różnych kursów, prawda jest taka ,że te koleżanki, które się nie dokształcały myślą inaczej i ciężko im odbierać na tych samych falach, dlatego nie możemy się porozumieć, a szkoda, bo jak to mówią w jedności siła.

#13  2017.02.11 18:28:41 ~I29

Cofanie do liceum nie to ja się wypisuje z tego zawodu nie po to walczyło się tyle lat żeby wszyscy uważali nas za personel średni

#14  2017.02.14 14:32:56 ~Matejko

Te piel. Które nie chcą LM to tzw piel kontraktowe i zależy im tylko na wykorzystaniu nadgodzin. Ta forma zatrudnienia zagraża pacjentom. Izby piel są jak mafie i będą wspierać ten układ. Niestety nasza młodzież jest zdemoralizowana po szkole średniej i niedecyduje się na studia pielęgniarskie. Ale skączenie liceum przygotuję piel. do studiów pieľęgniarskich

#15  2019.02.21 00:00:47 ~Jol

Do Pani #9. Nie mam nic w kwestii komentarza, ale w pewnej kwestii merytorycznej pozwolę sobie na uwagę. Licencjat to nie jest żaden stopień naukowy, a tytuł zawodowy. Nawet magister to też jeszcze nie stopień naukowy, a tytuł zawodowy. Stopień naukowy to dopiero stopień doktora.

Dodaj komentarz