Z redakcyjnej poczty: zarząd ZZPiP w moim zakładzie pracy podjął uchwałę o dofinansowaniu kampanii wyborczej naszej koleżanki. Redakcja: związki zawodowe nie mogą finansować kampanii wyborczej.

3 min czytania
Aktualności

Zwracam sie z prośba o opinię panie Mariuszu w takiej to sprawie: zarząd ZZPiP w moim zakładzie pracy podjął uchwałę o dofinansowaniu kampanii wyborczej naszej koleżanki,która startuje z listy pewnej partii, co spotkało sie z oburzeniem innych członków, którzy akurat nie są sympatykami ani partii ani koleżanki. W statucie związku nie ma mowy o przekazywaniu pieniędzy na ten cel,co zarząd tłumaczy 'co nie zabronione to dozwolone’. Dochodzi do rezygnacji ludzi z członkostwa w związku. Jak temu zapobiec, co może zrobić w tym temacie komisja rewizyjna tego związku? Czy w ogóle może cos zrobić?

I co poradzić na głupotę powiedziałabym tego zarządu, który przyczynił się do zmniejszenia kwoty podwyżki, udzielonej przez dyrekcję pielęgniarkom ze specjalizacją i wyższym wykształceniem, tłumacząc że różnica między nimi a koleżankami po 20 latach pracy , które nie mają podwyższonych kwalifikacji byłaby za duża i niesprawiedliwa? Dla mnie to niepojęte,bowiem znajduję sie w grupie tej co
zabrano. Zrobiłam specjalizację i nie spocznę na tym,więc czemu mam  nie być odpowiednio doceniona w poborach? Kto nic nie robi ,nic nie traci ale i nie powinien zyskać. Wysiłek włożony w rozwój zawodowy, czy to fizycznie, bo dojechać na uczelnie mamy 120km oraz finansowy, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę jaki koszt ponosi pielęgniarka, która robi specjalizację lub studia pomostowe, że jest ogromny-przy naszych zarobkach,to wręcz pożądana jest odpowiednia podwyżka poborów. Pozdrawiam ze szpitala powiatowego. Dane proszę do wiadomości redakcji.


Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Poruszyła Pani dwie sprawy.

Pierwsza, to finansowanie samorządowej kampanii wyborczej przez związek zawodowy. Dzwoniłem do kilku centrali związkowych i uzyskałem informację, że można ale 'lepiej to sprawdzić’. Zadzwoniłem do Państwowej Komisji Wyborczej, gdzie skontaktowano mnie z ekspertem. Wniosek z tej rozmowy: jest to prawnie niedopuszczalne. Nie mogą związki zawodowe finansować kampanii wyborczej. Zasady finansowania kampanii wyborczej to skomplikowana sprawa. Pełną informację w zakresie zasad gospodarki finansowej komitetów wyborczych w wyborach do organów samorządu terytorialnego można znaleźć tutaj. Znamienny jest fragment tego dokumentu:

’Ordynacja wyborcza określa zamknięty katalog źródeł finansowania komitetów wyborczych, w którym wykluczone jest finansowanie kampanii wyborczej przez osoby prawne, stowarzyszenia, państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, fundacje itd. W związku z tym, w przypadku stwierdzenia wpłaty pochodzącej z nieuprawnionego źródła lub dokonanej z naruszeniem przepisów ustawy, komitet wyborczy powinien odmówić przyjęcia darowizny. Odmową przyjęcia darowizny jest zwrócenie darczyńcy korzyści majątkowej w terminie 30 dni od dnia jej przekazania (art. 84d ust. 2 Ordynacji wyborczej) i niewliczanie wpłaty do przychodów (wpłaty takie powinny zostać wykazane w odpowiedniej części sprawozdania wyborczego).’

Podejrzewam, że ma być tak. Zarząd wpłaci jakąś kwotę kandydatowi na radnego. Ten z tej kwoty wydrukuje np. ulotki. Intencje może słuszne, ale bezprawne! Prawo zabrania takich praktyk. Można finansować kampanię tylko poprzez wpłacanie środków finansowych na bankowe konto komitetu wyborczego. I dopiero z tego konta można pobierać pieniądze na kampanię. Ale wpłat na to konto mogą dokonywać tylko osoby fizyczne nie prawne.

Pyta Pani: Jak temu zapobiec, co może zrobić w tym temacie komisja rewizyjna tego związku? Czy w ogóle może cos zrobić? 

Moim zdaniem powinna zostać przeprowadzona ponowna analiza sytuacji przez zarząd zakładowy ZZPiP.

W kontekście powyższych informacji ciekawy jest fakt, że Izba Pielęgniarek i Położnych w Szczecinie wspiera członków samorządu startujących w wyborach samorządowych. Szczegóły tutaj.

Pozostaje jeszcze jeden aspekt tej sprawy. To, że nasza grupa zawodowa powinna mieć swoich przedstawicieli w radach gmin i powiatów. Nieobecni w tych organach, nie mamy wpływu na wiele spraw dotyczących naszego środowiska zawodowego. Chociaż skali tego wpływu, też nie należy przesadnie przeceniać.  

Druga, to sprawa sposobu podwyżek w poszczególnych zakładach pracy. Rząd w sprawie podwyżek postąpił według zasady: my wam dajemy pieniądze, a wy w zakładach pracy 'dogadajcie się’. Informacje z poszczególnych regionów kraju w zakresie  podziału środków finansowych na podwyżki w ochronie zdrowia  przedstawiamy na bieżąco w dziale: Podwyżki wynagrodzeń

Pozdrawiam i dziękuję za korespondencję

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8173 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Przypinki – piękny dodatek do odzieży medycznej, torebek, czapek.

1 min czytania
Pinsy dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych w dziale gadżety pojawiły się nowe przypinki oraz pinsy. Dodatki te zdecydowanie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poprawka zgłoszona w sejmie do ustawy pani Ptok.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia zgłasza poprawkę do projektu ustawy pani Krystyny Ptok… W projekcie ustawy związku zawodowego pielęgniarek (OZZPiP) zapisano: „Podmiot leczniczy jest zobowiązany…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Komentarze