Ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego.

5 min czytania
Aktualności

 

Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego

Załącznik Nr 1 – Medyczne czynności ratunkowe, które mogą być podejmowane samodzielnie przez ratownika medycznego wraz z wykazem leków

Załącznik Nr 2 – Medyczne czynności ratunkowe, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego pod nadzorem lekarza systemu

Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Poniższą informację, która była odpowiedzią na pytanie, zamieściłem na Portalu w dniu 24 sierpnia – nie straciła nic na aktualności!!!

Witam! Obecnie odbywam kształcenie podyplomowe w zakresie specjalizacji z
pielęgniarstwa ratunkowego. W trakcie szkolenia zaciekawiła mnie sprawa
Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 września 1997 r. w sprawie zakresu i
rodzaju świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i
rehabilitacyjnych wykonywanych przez pielegniarkę i położną samodzielnie bez
zlecenia lekarskiego (Dz. U. Nr 116, poz. 750). Otóż, czy owo rozporządzenie
będzie zaktualizowane bądź zmienione w kontekście wprowadzania ustawy o
ratownictwie medycznym, dostosowane do specjalistów pielęgniarstwa ratunkowego.
Przykładem może być intubacja dotchawicza w sytuacjach nagłych, którą może
wykonać samodzielnie pielęgniarka posiadająca specjalizację z pielęgniarstwa
anestezjologicznego i intensywnej terapii. Przecież w ratownictwie nader często
mozna się spotkać z potrzebą intubacji pacjentów, gdzie w myśl ustawy "trzonem"
np. szpitalnych oddziałów ratunkowych mają być pielęgniarki ze specjalizacją
ratunkową.
Dziękuję za odpowiedź.

 


Rozporządzenie w sprawie zakresu i rodzaju świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, wykonywanych przez pielęgniarkę samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, oraz zakresu i rodzaju takich świadczeń wykonywanych przez położną samodzielnie nie przystoi do rzeczywistości w wielu aspektch. Np. wykaz leków, do których podawania choremu bez zlecenia lekarza jest uprawniona pielęgniarka i położna, który jest załącznikiem do omawianego rozporządzenia nie zawiera leków, które można kupić na stacji benzynowej! To znaczy, że pielęgniarka i położna ma mniejsze kompetencje w tym zakresie niż obywatel, który nie posiada wykształcenia medycznego. Tą sprawą zajmę się w najbliższym wydaniu Gazety Pielęgniarki i Położnej.

Natomiast poruszony przez Pana problem jest znacznie szerszy. Moim zdaniem zagadnienia te powinny być uregulowane w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Dlaczego ministerstwo proponuje tylko projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych,  do którego załącznikiem będzie wykaz medycznych czynności ratunkowe, które mogą być podejmowane samodzielnie przez ratownika medycznego. Dlaczego nie ma projektu rozporządzenia wykazu czynności, które mogą być podejmowane samodzielnie przez pielęgniarkę systemu? Sama propozycja ministerstwa zdrowia w określeniu kto to jest pielęgniarka systemu jest co najmniej dyskusyjna i sprawia wrażenie, że została przygotowana nie przez fachowców lecz za biurka!

Moim zdaniem jest to celowa polityka mająca na celu wyeliminowanie pielęgniarek z zespołów karetek pogotowia ratunkowego. Ratownik medyczny będzie miał określone kompetencje w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, natomiast pielęgniarka nie. Jej kompetencje w zakresie przydatnym w ratownictwie medycznym określone w innych aktach prawnych są bardzo ograniczone i niejasne, co powoduje mozliwość różnych interpretacji.

Bardzo dziękuję Panu za korespondencję i zapraszam odwiedzających NASZ Portal do umieszczania komentarzy.

Mariusz Mielcarek

Takie umieszczono komentarze pod tym artykułem:

 
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW:
lic. rat med :
A zastanawiałyście się drogie panie po jaką cholere jesteście potrzebne w zespołach ratownictwa medycznego. Tak na zdrowy rozsądek. Co macie do zaoferowania ????. Od 2 lat jeżdżę w zespole R i muszę z przykrością stwierdzić iż o 100 razyy lepiej pracuje się kiedy w przedziale medycznym znajduje się 2 ratowników medycznych. Czy któraś z was drogie panie zniesie pacjenta na krzesełku kardiologicznym z 4 piętra? Czy któraś z pań podniesie nosze jezdne z pacjentem który waży 100kg? Czy któraś z pań bedzie prowadzić pośredni masaż serca przez 20min? Szczerze powiedziawszy WĄTPIĄ ponieważ przez dwa lata mojej pracy takowej pielęgniarki nie widziałem.
hator :
Witam prosze tylko o wziecie pod uwage pielegniarzy i zastanowic sie nad ratowniczkami medycznymi???!!! dziekuje zegnam
lic.ratownik medyczny :
Praca z pielegniarzami to prawdziwa przyjemnoś natomiast w odpowiedzi na pana pytanie dotyczące ratowników medycznych płci żeńskiej to niestety takowych w zespołach RM w mieście(dużym) którym mieszkam nie widziałem ani nie znam.Po prostu nie jeżdżą.
mgr piel. :
Witam, musze przyznac, ze zgadzam sie zarowno z jednym jak i drugim panem 🙂 W pogotowiu jezdze od 5 lat. Jeszcze zanim skonczylem studia i specjalizacje z pielegniarstwa anestezjologicznego, teraz koncze z ratunkowego. Musze przyznac, ze jezeli chodzi o kobiety pielegniarki to rzeczywiscie jezeli chodzi o fizyczny aspekt tej pracy to nie ma co dyskutowac. Mezczyzna ma wieksze szanse. Choc, zeby kogos zniesc na krzeselku, czy podniesc nosze nie trzeba byc ratownikiem. Jednak jezeli chodzi o wiedze i umiejetenosci manualne pielegniarka jest osoba o wiele lepiej doswiadczona niz ratownik. Pisze to nie dlatego, ze jestem pielegniarzem, bo sam zastanawiam sie nad tym, zeby skonczyc ratownictwo, poza tym wykladam ratownictwo na AM. Kiedys, kiedy ratownikow nie bylo prawie wcale byl pewien przepis, ktory mowil, ze pielegniarka, zeby moc jezdzic w R powinna miec co najmniej dwuketni staz pracy w OIT lub kurs z pielegniarstwa anestezjologicznego. Daje to o wiele wiecej niz praktyki w szkole – ratownika czy pielegniarki. Nie widzialem jeszcze ani ratownika ani pielegniarki, ktorzy swiezo po szkole potrafilaby sie wkluc parodniowemu noworodkowi z dusznoscia. Niby nic a ratuje zycie. Bo wlasnie to wymaga doswiadczenia. Nikt nie przyjmie pielegniarki do R po szkole, a ratownika tak. Ksztalcenie medyczne w Polsce jest tak zorganizowane, ze zaden czlowiek, czy to lekarz, ratownik l;uib pielegniarz po ukonczeniu szkoly nie poradzi sobie w pracy, tym bardziej w czynnosciach ratunkowych. Ratownictwo jest specyficzna galezia medycyny – tu nie ma czasu na nauke na pacjencie. I tak naprawde pielegniarz lub ratownik po szkole nadaje sie tylko do zniesienia pacjenta lub podniesienia noszy. Bo to praktyka powoduje, ze ktos staje sie dobry lub odpada. Znam wiele swoich kolezanek, ktore powinny odpasc juz dawno z pogotowia, jednak przez zasiedzenie i dobre finanse nadal tam egzystuja. Jednak jest tez duzo dobrych pielegniarek fachowcow. Bardzo ciesze sie, ze moge pracowac z dobrymi ratownikami i uwazam, ze dla kazdego z nas jest miejsce w tym systemie. Pielegniarek w R nie musi byc, bo nie ma ich chyba w zadnym karaju – takie sa realia panie hator. Jednak nie mozna dyskredytowac ich doswiadczenia. Bo kiedys, gdy nie bylo ratwonikow, byly R-ki z sanitariuszami, nie bylo krzeselek ani fernowskich noszy. Kierowca nie wchodzil do pacjenta, "bo nie musial". I tez wszystko dzialalo. Lepeij? Gorzej? Mysle, ze zbyt wiele roznic jest, zeby to porónywac. Natomiast ratwonik, tym bardziej licencjonowany, nie powinien splycac swoich umiejetnosci tylko do sily fizycznej, ktora moze w, przeciwienstwie do pielegniarki, wykazac sie w zepole. Bo tak jak pisalem, do tego szkoly nie trzeba konczyc. Macie Panstwo o wiele wiecej do zaoferowania. Mam nadzieje, ze bedziecie dbali o swoj rozwoj. Czega nam wszystkim zycze. Pozdrawiam.
paramedmir :
cytat;"Ratownik medyczny będzie miał określone kompetencje w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, natomiast pielęgniarka nie. Jej kompetencje w zakresie przydatnym w ratownictwie medycznym określone w innych aktach prawnych są bardzo ograniczone i niejasne, co powoduje mozliwość różnych interpretacji" Mozecie teraz drogie koleżanki pielęgniarki na własnej skórze poczuć to co czuli ratownicy medyczni przez wiele lat gdy zawód ten zupełnie niesłusznie był uznawany za nieistniejący,to także niektóre z Was wielokrotnie twierdziły że ratownik nic nie może ponieważ przepisy sa "ograniczone i niejasne" To Wy żądałyście mitycznego "Prawa wykonywania zawodu" od ratowników medycznych,pracuję w ratownictwie dostatecznie długo by móc wypowiadać takie opinie,mam nadzieję w systemie od 2007 bedzie miejsce dla pielęgniarki(ratunkowej??) i ratownika medycznego.Pzdrawiam st ratownik medyczny MM

 
Zobacz także:
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8178 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek – pani posłanka "nie ogarnia tej kuwety".

4 min czytania
Wypowiedź posłanki na posiedzeniu sejmowej podkomisji zakłamuje, rzeczywisty problem w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek… W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - tematy aktualnego wydania.

2 min czytania
Kwietniowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa. Mamy kolejnych specjalistów.

2 min czytania
Egzaminy pielęgniarek i położnych Szkolenie w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych przygotowuje położne do profesjonalnego i samodzielnego sprawowania opieki nad kobietą i…
Komentarze