Prawo i sprawiedliwość dla pielęgniarek. Prezydent w dniu 19 lipca podpisał ustawę o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która deprecjonuje zawody pielęgniarki i położnej wobec innych zawodów medycznych. Zobacz treść ustawy.

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.


Czyli podział pielęgniarek i położnych pozostaje taki jak opublikowaliśmy w bieżącym numerze miesięcznika branżowego - Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy. 

 

Tylko w miesięczniku branżowym pielęgniarek i położnych (nakład 30 tysięcy egzemplarzy) - zobacz pełny tekst ustawy autorstwa ministra Radziwiłła o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. W gazecie znajdziesz wiele informacji związanych z tym nowym aktem prawnym regulującym wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych. 

Mariusz Mielcarek 

                                Powiększ aby przeczytać tą stronę gazety

                                   Zobacz inne artykuły w tym numerze gazety

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.07.21 08:23:46 ~Meadow Dew

, dziekujemy, , Panie Presidencie. Odwdzieczymy się na wyborach .

#2  2017.07.21 08:38:46 ~PIELĘGNIAR

To jest pewne,że się odwdzięczymy,a tyle nam prezydent obiecywał jak walczył o ten stołek,można się zeszmacić ? .można.

#3  2017.07.21 08:59:32 ~Redmed

A jakieś konkrety? Większość artykułów ukazujących się na tym portalu to domysły, komentowanie komentarzy.A możemy tak jakieś fakty,daty,coś co nie byłoby spekulacja. Kiedy szpitale dostaną pieniądze na podwyżki? Kiedy będą wypłacane?

#4  2017.07.21 09:04:16 ~Pielegniar

Pan Prezydent ma specjalną służbę zdrowia tak jak i cały rząd, ciekawa jestem czy tam pielęgniarka zarabia 2400 i coś tam , jest pełna empatii , zawsze uśmiechnięta, pracująca na 1 etacie. Kocham swój zawód , zawsze chciałam być tym kim jestem. Niestety wstyd mi za nasze środowisko, samorząd, który tylko planuje ile zrobić kursików i jakie specjalizacje i jak jeszcze upodlić koleżanki. Uważam ,ze Panie w IP wezmą sobie ten podpis Prezydenta do serca i swoje wynagrodzenie dostosują do obowiązującej tabelki.

#5  2017.07.21 09:11:02 ~do 3

Idź zapytaj w swoim zakładzie pracy a nie siej fermentu.

#6  2017.07.21 09:28:20 ~funia

Izbowe dopięły swego -teraz będą doić resztę na speckach! PAD-owi podziękowania w terminie pożniejszym złożymy!

#7  2017.07.21 09:28:29 ~halinka

Dlaczego w naszym środowisku jest tak że wszyscy wszystkich hejtują, jakakolwiek ustawa nie wejdzie jest od razu krytykowana i zawsze jest źle i nie tak? Ta ustawa nie jest idealna ma wiele błędów (przeznaczenie dodatku zembali na podwyżki, brak uwzględnienia mgr itd) ale moim skromnym zdaniem to pierwszy mały kroczek do poprawy sytuacji. Według tego co zostało uchwalone nawet pielęgniarka bez specjalizacji w 2021 roku będzie zarabiała 3200 brutto. To może nie jest kwota powalająca na kolana (trzeba jeszcze uwzględnić że wzrosną koszty życia) ale dla wielu pielęgniarek pracujących szczególnie w małych szpitalach i całe życie zarabiających po 2100 brutto to w końcu jakiś krok na przód. Narzekaniem na wszystkich i na wszystko sytuacji nie poprawimy, jestem pielęgniarka już od 30 lat i ciężko mi to mówić ale tak nie zgranego środowiska zawodowego chyba w Polsce nie ma.

#8  2017.07.21 09:56:27 ~P

Do Halinka: jakie 3200 brutto? 0,64 * 3900 zł = 2496 zł! Tyle będzie zarabiać Pielęgniarka/Położna z mgr, bez specjalizacji oraz bez mgr i specjalizacji. Marne grosze.

#9  2017.07.21 10:00:48 ~halinka do

Tyle będzie w 2019 roku, po tym czasie współczynnik będzie liczony od średniej krajowej z roku poprzedniego, w 2021 będzie to 3200 brutto.

#10  2017.07.21 10:03:14 ~monia

Po tych podwyzkach bedziemy zarabialy mniej jak teraz

#11  2017.07.21 10:22:02 ~piel

Teraz do izb będą pisma o podwyżkę o 1200 zł, ale czy podadzą wartości 1200 zł na piel czy pomniejszoną kwotę o podwyżki zgodnie z tą ustawą ? Bałagan, harmider brak wyjaśnień . Dyrektorzy będą mieli pole do popisu .

#12  2017.07.21 10:22:07 ~PIELĘGNIAR

Zrobili nas w'' bambuko'',tylko niektóre koleżanki jeszcze tego nie wiedzą i cieszą się z tych obiecanych gruszek na wierzbie.

#13  2017.07.21 10:33:52 ~x

Portal do likwidacji.Zająć się konkretami a nie plotkami.

#14  2017.07.21 10:52:38 ~.

Mielcarek ma portal dla kasy a nie dla pielęgniarek. Tak mówi

#15  2017.07.21 10:56:20 ~do x

Chciałbyś/Chciałabyś, żebyśmy nic nie wiedzieli, moglibyście w tych związkach i Izbach być dalej bezkarni. Nie spodziewaliście się, że "głupie pielęgniarki" zaczną działać.

#16  2017.07.21 11:00:11 ~do 14

Załóż swój. W czym problem. Oczywiście, że portal przynosi dochód, ale dzięki niemu mamy wszystkie informacje w jednym miejscu. To kosztuje dużo czasu to dlaczego nie ma na tym zarabiać? W Izbach jakie mają pieniądze i jest ok mimo, że działają na naszą niekorzyść.

#17  2017.07.21 11:04:50 ~Kasia

Super. Niedawno skończyłam studia. Zaczęłam pracę. Zastanawiałam się nad wyjazdem, ale teraz to idę na magisterskie. Potem zrobię specjalizację, i tak muszę mieć staż 2lata. Jestem zadowolona, akurat w 4 lata się wykształcę i będę dobrze zarabiać. Moja mama też jest pielęgniarką, ale nie miała takich możliwości, do samej emerytury zarabiała marnie.

#18  2017.07.21 11:09:14 ~N

Nasze przedstawicielki i rząd doprowadził do sytuacji kiedy pielęgniarce bez specjalizacji i mgr piel raczej opłaci się pracować na stanowisku opiekuna medycznego. Ten sam wskaźnik 0,64 i zupełnie inna odpowiedzialność.

#19  2017.07.21 11:09:57 ~Piel.

Teraz mam 1900, ze specj. nikt bez przymusu nie dał by mi grosza podwyżki. Zobaczymy jak to bedzie wyglądać.

#20  2017.07.21 11:16:51 ~do18

Dobry pomysł,ja tak zrobię

#21  2017.07.21 11:22:49 ~do 7, hali

O czym Ty piszesz. Ustawa nie jest idealna, ale to to kroczek do przodu? Nie wierzę, że napisała to pielęgniarka - chyba, że jakaś próbująca "oczyścić" Izby i związki. Mamy się zgadzać na traktowanie naszego zawodu jako gorszego od innych? Złości mnie ciągłe mówienie jakie to jesteśmy niezgrane, kłótliwe i tpd. Miałam kilka sytuacji w życiu, że to właśnie nieznane mi wcześniej pielęgniarki okazały mi pomoc. Myślę, że przyczyną różnych niedobrych sytuacji w naszym środowisku jest niewiedza. I o co Ci chodziło w stwierdzeniu "że wszyscy wszystkich hejtują"

#22  2017.07.21 11:25:52 ~Do 3

Masz rację! Tu leci tylko promocja gazety Mielcarka. Ogólniki i jad! C do ustawy to przecież sam Mariusz Mielcarek krzyczał i pisał by magistry się nie wywyższały! Ratownicy tak jak i fizjoterapeuci zrobili ustawową gradację zawodową wg wykształcenia i mają sukces! A nam wg przepisów prawnych jedynie specjalizacja rozszerza uprawnienia! Powinien być Pan Mariuszu szczęśliwi - zero gradacji to zero rozszerzenia uprawnień czyli również podwyżek dala licencjatów i magistrów! Masz "sukces"!

#23  2017.07.21 11:33:53 ~Ani@

Nareszcie podpisał. W moim szpitalu każda podwyżka to spór zbiorowy, strajki. Jedyna podwyżka jaka była w ostatnich latach to 100 po 2 latach sporów

#24  2017.07.21 11:34:51 ~Do 7

Bardzo słusznie piszesz! Mielcarek ludzi podjudza żeby narzekali na dodatki wywalczone tzw. zembalowe, a przecież we wrześniu już trzecia transza będzie. Ustawa mówi jedynie, iż mniej nie można płacić NIŻ. - a resztę ureguluje rynek i ZZ w zakładach pracy. U nas w mieście kontraktowe już po 49 złotych/h mają, bo nikt nie chce za mniej pracować! Brawo! Idea ustawy jest taka by mniej nie płacono np. niestety w szpitalach powiatowych było mniej, bo po 2000brutto płacili! i teraz będzie po 300 zł podwyżki oraz zembalowe. Nie siejcie zatem fermentu! Trzeba przyjąć co jest i dalej walczyć - jak ratownicy , a nie tylko narzekać tutaj, bo zaklikacie się i śmiechu z siebie narobicie. Przyjazny Wam Pacjent.

#25  2017.07.21 11:41:04 ~piel

Jak się kwacze na forum a nie na ulicy to tak to się kończy. Cóż zostajemy bogate w wiedzę, tytuły i wykształcenia a biedne w zarobkach.

#26  2017.07.21 11:41:09 ~Fatkt

Fakt u mnie w szpitalu powiatowym mamy 2050 brutto, a teraz wg ustawy będzie 2496 czyli otrzymamy konkretny wzrost plus trzecią transzę 400 brutto brutto. Chce się więcej oczywiście i więcej. Najbardziej narzekają jednak ci co nawet na protest nie jechali i tylko mielą jęzorem .BEZKONSTRUKTYWNIE Znajoma położna z POZ teraz otrzyma dodatku 1250 brutto a podstawa jej wzrośnie wg ustawy o 98 zł = sumarycznie dalej narzeka:-) Szczególnie po czytaniu Waszych gazetek! Propaganda i tyle-szkoda,że taka negatywna.

#27  2017.07.21 11:42:05 ~Pielegniar

Nie liczy się doświadczenie 36 lat w zawodzie? Tylko wykształcenie które nijak ma do sytuacji na oddziałach. Co z pieleg które mają 59 lat życia i bagaż doświadczenia w zawodzie? Ochlapy. Całe życie w plecy. Co rząd to nowe obiecanki.

#28  2017.07.21 11:42:45 ~Do 24

Racja

#29  2017.07.21 11:48:46 ~Do #13 i 1

Do #13 - a dlaczego do likwidacji ? O jakie konkrety ci chodzi? Jeśli jest mało konkretnie to nie czytaj i po prostu idź stąd. Do #14 - a dlaczego ma na tym nie zarobić? A ty byś chciała, żeby jeszcze kasę ci dawał za to, że sam po godzinach odwala kawał dobrej roboty? A poza tym "po nazwisku to po pysku".

#30  2017.07.21 11:49:02 ~piel

Zembalowe będzie i owszem ale na pokrycie warunków ustawy a co zostanie będzie rozdzielone na wszystkich takie zielone światło mają dyrektorzy.

#31  2017.07.21 11:56:13 ~Piel

Jako pielęgniarka informuję, że w szpitalu w powiecie teraz minimalne wynagrodzenie to (dzięki PIS) 2000zł. Tyle dano sanitariuszom,salowym,gospodarczym itd. I okay! Oni się cieszą bo od lat mieli o 200 miesięcznie mniej. PO obiecało wprowadzenie ustawy o minim.wynagrodzeniu pracowników medycznych aby nie było tak jak do tej pory - zawody pomocnicze zarabiają po 2000tys a my pielęgniarki 2070 zł bo nam nie podniesiono.Nie podniesiono, bo starosta nie musiał! Teraz będzie musiał o 300zł nam podnieść. W skali roku to już będzie 3600. To dla nas już konkretna kwota. A co do pań z wysługą lat - informuję-macie dodatek stażowy! Oraz miałyście sporo lat czasu by przynajmniej licencjat zrobić lub specjalizację. Kto się w medycynie nie rozwija ten się cofa. Tego nie da się podważyć!

#32  2017.07.21 11:58:01 ~do 30

Zembalowe iść może tylko na pielęgniarki i położne a nie na wszystkich! Nie przekręcajmy zapisów.

#33  2017.07.21 11:58:55 ~Do 31

Za licencjat nie płacą. Nie wiedziałaś o tym?

#34  2017.07.21 12:12:55 ~pielęgniar

Niestety drogie Panie 24 i 26 zembalowe ,czyli następna z transz 4x400 będzie miała inny wymiar. Na tz. minimalne wynagrodzenie nikt placówką służby zdrowia nie da dodatkowych funduszy, będą one realizowane z puli 4x 400 a co zostanie dopiero będzie wypłacone w formie dodatku. Np. w placówce pracują 2 pielęgniarki z wynagrodzeniem zasadniczym 2496 i 2 wynagrodzeniem zasadniczym 2400.Od września dodatek powinien wynosić 1200 zł brutto brutto , ale z tej puli trzeba zapewnić tym 2 pielęgniarką minimum, ile zostaje można sobie policzyć i się rozczarować. Im więcej pielęgniarek nie posiadających minimum tym niestety dla wszystkich gorzej.

#35  2017.07.21 12:13:52 ~Pielęgn

Jedno wielkie hamstwo, szkoda słów,

#36  2017.07.21 12:14:19 ~Dziwne to

27 pisze o zasługach stażowych i podkreśla,że wykształcenie nijak się ma do uprawnień czyli realiach na oddziałach; racja! dawno to trzeba było zmienić, bo zaraz tych osób ze stażem zabraknie i na emeryturę się udadzą, a reszta po równo czyli g. Ostateczny to czas aby do wykształcenia które jest niezbędne dopisać uprawnienia-szersze i szersze i wtedy się domagać wskoczenia na półkę ratowników po studiach-oni tak zrobili a my się wzajemnie blokowaliśmy. Jest zatem to co jest! A wpis 25 - REWELACJA I SAMA PRAWDA! Pan Mielcarek jest zdeklarowanym wielbicielem PO zatem tak tu Was podpuszcza, ale pytam, co za PO bez strajków byśmy mieli przez te 8 lat? ZAMRAŻARKĘ! To oni nie rozszerzyli nam uprawnień, a teraz PIS domyka na tej bazie dzieło. Traktują nas jak licealistki, bo i dlaczego nie? Czas by dalej i konkretnie zawalczyć o zmiany w ustawie.Tak,tak,tak!

#37  2017.07.21 12:16:15 ~ola

Niestety nie ma się z czego cieszyć.Pielęgniarki bez dodatkowego wykształcenia zostały zdyskredytowane, młodsze będą się kształcić a starsze wypalą się jeszcze bardziej i rozgoryczone przejdą na emeryturę. Oczywiście w tym wszystkim chodzi o pieniądze bo pielęgniarek jest najwięcej i to na nich rząd postanowił zaoszczędzić dlatego mamy takie współczynniki. Myślę ,że to nie koniec tych oszczędności za parę lat pielęgniarki znowu spotka jakaś niemiła niespodzianka!

#38  2017.07.21 12:16:52 ~Do 34

Zaprzeczasz sobie! Jakie gorzej? Skandaliczne jeżeli nie mają minimum i dlatego dobrze,że wreszcie będą miały/mieli.Nareszcie!

#39  2017.07.21 12:18:49 ~Ach do 35

Chamstwo,że nareszcie pielęgniarki otrzymają to minimum? Zarobki w powiatach miały mniejsze niż salowe w mieście - to dopiero chamstwo. I ortografia się kłania.

#40  2017.07.21 12:27:10 ~Piel

No nareszcie to PAD podpisał. Super!

#41  2017.07.21 12:34:09 ~Piel

A w moim szpitalu mgr i specjalistka mają po 200 zł dodatku do pensji. Nigdzie w kraju tak nie ma! .

#42  2017.07.21 12:39:40 ~Hahaha

A w 2021 wyjdzie poprawka do Ustawy: "w związku z (.) przesuwa się okres wyrównania najniższego wynagrodzenia do 2025r." I tak zabawa z głupimi pielegniarkami będzie trwać w nieskończoność, bo tylko głupi może uwierzyć w podwyżkę uposażenia w 4 lata dla niektórych o 3000zł. Teraz 100zł nie ale za 4 lata to hohoho. Nie bądźcie naiwne. I jeszcze niektóre na tym stracą. Zapamietajcie ten wpis.

#43  2017.07.21 12:41:10 ~do 18

A nawet salowej bo jeszcze mniejsza odpowiedzialność i lżejsza praca a kasa dla salowej po studiach taka sama . Mycie sedesu i podłogi mopem to jednak lżejsze i przyjemniejsze zajęcie niż mycie pacjenta zanieczyszczonego kałem i moczem .

#44  2017.07.21 12:52:06 ~jo

Miejcie pretensje do naszych przedstawicielek z izb i związków a nie do prezydenta jeśli podpisał to tylko to co wcześniej nasze przedstawicielki stworzyły i przyklepały !

#45  2017.07.21 12:53:15 ~do halinki

3200 zł w 2021 r ( za 4 lata) jest dobrze? Już Ty się lepiej nie wypowiadaj. Co to jest 3200 za 4 lata! To jest tyle, co dziś 2000 zł. Ceny w sklepach poszły już w górę. Dziś piszą o wzroście gazu. A ile poszybują ceny przez 4 lata nie trudno sobie wyobrazić. Dziś dostajemy jałmużnę i za 4 lata to dalej będzie jałmużna. A zobaczysz swoją emeryturę to dopiero wyjdą Ci oczy z orbit. Gdzieś Ty się uchowała!

#46  2017.07.21 12:54:29 ~do 43

Masz rację.

#47  2017.07.21 12:59:43 ~do 42

Wszystko możliwe, ale ile emerytki dadzą radę pracować? Bo nie emerytek nie przybędzie:). Popracują do śmierci a oto rządowi i ZUS-owi chodzi. Nie zdążą nacieszyć się wolnością od pracy:(. Jakie głupie!

#48  2017.07.21 13:04:59 ~DO IZB PIE

OGŁOSZENIE. Mgr piel. szuka pracy na stanowisku sprzątaczki w izbach pielęgniarskich. Doświadczenie zawodowe :dwa lata pracy w szpitalu w charakterze pielęgniarkosalowej ,doświadczenia sprzątania dyżurki, zabiegowego,szafek pacjenta i podłogi.Kompetencje : inteligencja ruchowa,ponadprzeciętne umiejętności manualne, elastyczność, empatia,subordynacja,spolegliwość. Wyjątkowy atut -wysoka motywacja do podjęcia pracy na w/w stanowisku.

#49  2017.07.21 13:07:05 ~do 26

Jakie 2496? Dostaniesz 44 zł i 60 gr. Twoja nowa zasadnicza po wyrównaniu 10 % różnicy od minimalnej w opiece zdrowotnej a Twoją podstawą od 1 lipca to 2094,60. A w przyszłym roku 20 % na tej samej zasadzie.

#50  2017.07.21 13:08:33 ~do 48

:)

#51  2017.07.21 13:10:17 ~x

Jaka płaca,taka praca,bez wyrzutów sumienia:)

#52  2017.07.21 13:12:03 ~KOCHANE

DZIAŁAJCIE RAZEM Z NAMI W DZISZEJSZEJ AKCJI! Wysyłajcie puste e maile na pielegniarkicyfrowe@wp.pl i dowiedzcie się co możemy zrobić! Zegar tyka.

#53  2017.07.21 13:50:32 ~dziewczyny

Uważnie przeczytajcie pielęgniarka z tytułem magistra bez specjalizacji to 1,05 ,czytajcie pan prezydent jednak pomyślał o nas proszę was uważnie przeczytajcie

#54  2017.07.21 13:58:52 ~do 53

Skąd to wzięłaś?

#55  2017.07.21 14:03:04 ~Do 53

Dobrze sie czujesz?

#56  2017.07.21 14:04:36 ~pielęgniar

W punkcie o farmaceutach i innych zawodach medycznych wymagających wyższego wykształcenia,pisze więc pomyślano o pielęgniarkach z magistrem bez specjalizacji -magister pielęgniarstwa to nie 0,64 tylko więcej tzw innych zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia,to jest zdecydowanie więcej niż0,64 Można się cieszyć mamy furtkę otwartą!

#57  2017.07.21 14:06:03 ~pielęgniar

53 właśnie czytaj uważnie 1,05 tylko dla magisterek ze specjalizacją. IP już zacierają ręce -koleżanki magisterki szturmem na specjalizację , damy zarobić izbowym po czym rząd się zmieni i ustawa pójdzie do kosza, ale koleżanki co zarobią to zarobią.

#58  2017.07.21 14:07:37 ~Ja

Ciekawe gdzie to widzisz

#59  2017.07.21 14:08:54 ~tak

Punkt 6 dla pielęgniarek z tytułem magistra bez specjalizacji tak ,tak,tak izby muszą nam pomóc ,jest ustawa ,która daje pielęgniarką z magistrem pielęgniarstwa bez specjalizacji

#60  2017.07.21 14:11:49 ~izby nas

Wprowadzają w błąd inny niż .wymagający wyższego wykształcenia ,magister pielęgniarstwa bez specjalizacji ma więcej niż 0,64 to jest napisane inny,itp czytajcie

#61  2017.07.21 14:13:29 ~czyli

Ze studiami więcej niż 0,64? to super

#62  2017.07.21 14:16:25 ~KOCHANE

Dziś podziękujmy wszystkim reprezentantom! wysyłajcie puste emaile na pielegniarkicyfrowe@wp.pl od 16.00 akcja!

#63  2017.07.21 14:27:42 ~do 47

A Ty cieszyłabyś się taką wolnością ? -wiesz jakie emerytury są przewidziane dla pielęgniarek po 40 latach pracy ? -jakaś bardzo biedna ta wolność.

#64  2017.07.21 14:30:34 ~piel.dypl.

A JA JESZCZE 3 LATA I EMERYTURA HURAAAAA MAM TO WSZYSTKO W 4 LITERACH

#65  2017.07.21 14:31:59 ~Do # 60

Powiem tak: jesteś bardzo głupia i nie siej fermentu. Temat był walkowany na forum wielokrotnie, wypowiadała się też minister Ziuta. A ten MATOŁ dalej swoje. Jeszcze raz powtarzam dla takich pielegniarskich ćwoków jak ty : wg Ustawy mgr piel. bez specjalizacji to jest współczynnik 0,64. Ręce opadają przy takich tłumokach, nawet nie umieja przeczytać ze zrozumieniem tekstu!

#66  2017.07.21 14:33:05 ~piel.dypl.

Biedna czy nie ale WOLNOSC a to najwazniejsze bogactwa do grobu nie zabierzesz a zycie i zdrowie to najcenniejszy SKARB Radosc z zycia To rodzina A Rodzina to sila itd.

#67  2017.07.21 14:36:57 ~Piel

Ale jesteście durne i naiwne! Ten temat już tyle razy był wałkowany na tym forum, a te dalej swoje! Pielęgniarek dotyczy tylko grupa 7, 8 i 9. Mgr piel bez spec jest w gr 9 ! Pielęgniarka nie musi mieć wyższego wykształcenia, aby wykonywać swój zawód. Zaraz zaczniecie pluć jadem, bo system kształcenia zmienił się 20 lat temu i wiem, że licencjat to wyższe wykształcenie, ale zapominacie, że w systemie pracują przede wszystkim pielęgniarki po liceum med i studium, więc jaka gr 6? Zapomnijcie! Ostatnio na tym forum była odpowiedź z MZ na list pielęgniarki z mgr, której zakomunikowano, że jak zrobi spec, to przejdzie z gr 9 do 7. Postawili przede wszystkim na specjalizację.

#68  2017.07.21 14:39:23 ~pielegniar

DO65 Brawo :D faktycznie brak slow , problemy z czytaniem tekstu ze zrozumieniem to tu problem na pierwszym miejscu .Dlatego takie dziabanie jedna na druga bo sie nawzajem nie rozumieja a pisza w tym samym jezyku hehe I jak tu potem porozumiewac sie z takimi w pracy ? szoookkkkk.

#69  2017.07.21 14:45:31 ~KOCHANE

Przypominam, że ustawa daje ratownikom i dietetykom i innym nielekarskim zawodom zupełnie inne współczynniki niż, NAM! zanim skomentujecie to doczytajcie. Szanujmy się. Polecam pracę zgodnie z klauzulą sumienia, czyli dokładnie, od dziś wszystnie niech poświęcają czas dla chorych, szanują zasady BHP I SANEPIDU i wszystko zgodnie z kodeksem etyki zawodowej, szacunek dla siebie jest na wagę ZŁOTA pielegniarkicyfrowe@wp.pl zapraszają ;)

#70  2017.07.21 14:55:09 ~piel. dypl

Przyjęta przez Ustawodawcę wysokość współczynników nawiązują do opisanej w tekstach prawnych przeszłości Polaków. Jakiej to Ustawodawca wie po skonstruowaniu wykładni historycznej, choć podobnie jak poprzedni rządzący twierdzi, że nie wzoruje się na tych okresach.

#71  2017.07.21 15:00:30 ~piel.

Nie rozumiecie tekstu ustawy. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami : Stanowisko: Pielęgniarka - tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo,- licencjat pielęgniarstwa,-- średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka . Wykonywanie zawodu pielęgniarki nie wymaga zatem posiadania wyższego wykształcenia co skutecznie uniemożliwia zaliczenie zarówno licencjatek jak i mgr do grypy 5 lub 6 , nie wykonujemy zawodu medycznego i wymagającego wyższego wykształcenia .Pielęgniarka bez specjalizacji bez względu na poziom wykształcenia - gr.9 , ze specjalizacja bez mgr - gr.8.

#72  2017.07.21 15:14:45 ~do 71

A coz ratownikiem? też po SM wobec niego jesteśmy dyskryminowane.

#73  2017.07.21 15:18:36 ~masakra

W 2021 r 3200 zł nie bedzie znaczyło już nic! Wszystko idzie w góre. Znów nie bedzie mnie stać na wynajęcie mieszkanie a co dopiero wzięcie kredytu! WYJEŻDŻAM ZA GRANICĘ! Pracuje tu w Polsce od 8 lat w tym zawodzie i nauczyłem się wiele, teraz będę zarabiał i opiekował się za granicą!

#74  2017.07.21 15:22:34 ~ZEMBALOWE

Czy Zembalowe będziemy dostawać? Chodzą słuchy że od lipca już nie

#75  2017.07.21 15:24:21 ~Do #72

Sytuacja ratownika medycznego jest identyczna jak pielęgniarki. Ratownikiem medycznym jest: 1. osoba, która ukończyła policealną szkołę średnią i uzyskała dyplom ratownika medycznego; 2. osoba, która ukończyła szkołę wyższą lub wyższą szkołę zawodową na kierunku lub w specjalności ratownictwo medyczne .

#76  2017.07.21 15:27:44 ~Do #74

"Zembalowe" pozostaje. Będzie zmniejszone o koszty wynikające z podwyżek dla pielęgniarek. Od 1 września wzrośnie o kolejne 400 zł.

#77  2017.07.21 15:32:23 ~piel. dypl

Ustawodawca w proponowanej tabeli sugeruje, że kształcenie na poziomie akademickim w przypadku pielęgniarek jest równe poziomowi średniego kształcenia. Jeżeli kształcenie pielęgniarek na poziomie akademickim nie odpowiada Ustawie o szkolnictwie wyższym i Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej, to dlaczego nie zamknięto kształcenia w tym zawodzie!

#78  2017.07.21 15:36:05 ~piel.dypl.

Do 69 a Ty co? nie pisz kochani bo ja dla ciebie ani kochana ani kochajaca tym bardziej do kochania mam Moich najblizszych tylko i wylacznie .

#79  2017.07.21 15:44:02 ~piel

Ustawa podpisana i skończą się w kółko te same głupie pytania :-))))

#80  2017.07.21 15:45:05 ~do redakcj

Czy pani minister ustosunkowała się do trzech pism wysłanych przez pana?

#81  2017.07.21 15:53:04 ~KOCHANE

Pod tym nickiem- wszystkie zainteresowane wiedząo kogo chodzi. a tak. może jedna osoba pisać pod różnymi nikami.że niby się coś dzieje. Zamiast komentować przyłącz się! pozdrawiam wszystkie pielegniarkicyfrowe :)

#82  2017.07.21 16:21:01 ~do 66

Bujasz w obłokach,pewnie że rodzina jest najważniejsza,ale jak nie będziesz miała za co kupić leków,czy opłacić mieszkania to będziesz szczęśliwa ? ,a może będziesz rodzinie siedzieć w kieszeni ?

#83  2017.07.21 16:26:11 ~do 79

Masz rację, nic się nie zmienia, dalej kontynuowana jest tradycja w stosunku do grupy pielęgniarek, której korzenie sięgają 1947 r. i w zasadzie nie jest zgodna z sanacyjnym projektem pielęgniarstwa, praktyki pielęgniarskiej, pielęgniarki wyrażonym w Ustawie o pielęgniarstwie z 1935 r.

#84  2017.07.21 16:56:32 ~lili

Prosze o wskazanie mi w gdzie w ustawie pisze iz podwyzki dla pielegniarek beda finansowane z 4x400 Moim zdaniem ustawa ta dotyczy wszystkich pracownikow medycznych i dlaczego pielegniarki maja same sobie sfinansowac podwyzki

#85  2017.07.21 17:40:35 ~do 84

Jakbyś śledziła na bieżąco posiedzenia sejmu i senatu, w sprawie projektowanej ustawie to byś wiedziała, że z dodatków będą finalizowane podwyżki + pochodne a to co zostanie, będzie dzielone na wszystkie pielęgniarki i położne. A jak się urwałaś z choinki to WESOŁYCH ŚWIĄT

#86  2017.07.21 17:46:05 ~Do #84

USTAWA z dnia 8 czerwca 2017 r.o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych 3. Ustalony w drodze porozumienia albo zarządzenia sposób podwyższania wynagrodzenia zasadniczego osoby zajmującej stanowisko pielęgniarki lub położnej uwzględnia wzrost miesięcznego wynagrodzenia danej pielęgniarki albo położnej dokonany na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.[1])). 2. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, kierując się interesem świadczeniobiorców oraz koniecznością zapewnienia właściwego wykonania umów. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określa zasady wypłaty dodatku „Zembalowego&rdquo. Po nitce do kłębka i wszystko jasne.

#87  2017.07.21 17:50:03 ~O rany!

"Moim zdaniem ustawa ta dotyczy wszystkich pracownikow medycznych i dlaczego pielegniarki maja same sobie sfinansowac podwyzki" co to jest? Rozumie ktoś coś z tego zdania? Klasyczne podwójne zaprzeczenie z zapętleniem? Blondi?

#88  2017.07.21 17:56:56 ~Do #85

Podzielam Twoje zdenerwowanie, ale nawet "nasza" minister nie potrafiła tego wyraźnie powiedzieć w sejmie podając tylko akty prawne. Mój wpis #86 ukazał się później od Twojego. Takie sfinansowanie naszych podwyżek to "oczywista oczywistość" . Niektórych z nas czeka obniżka wynagrodzenia - brak podwyżki i niższe "Zembalowe".Na pocieszenie pozostaje fakt, że od 1 września wchodzi następna transza dodatku - kolejne 400 zł brutto brutto.

#89  2017.07.21 18:07:08 ~Do red.

Na Zębalowe wylano chyba wszystkie pomyje jakie były w zasięgu, teraz pora na ustawę. Czas pokaże czy mieliście rację.

#90  2017.07.21 18:26:59 ~DZIAŁAĆ

DO CHOLERY PO CO TEN PORTAL W TELEWIZJI ZERO INFO A WY TYLKO PISZECIE TRELE MORELE ZAMIAST DZIAŁAĆ, DZIAŁAĆ, DZIAŁAĆ !

#91  2017.07.21 18:30:06 ~Do KOCHANE

Dlaczego pomija Pani interwencje w NRPiP ? Kiedyś pisałam do OZZPiP - otrzymałam odpowiedź, że nie zajmują się sprawami przedsiębiorców a za takiego mnie ta niepoważna instytucja uznała - prowadzę indywidualną praktykę pielęgniarską.Pisanie do nich jest bezsensowne. Z całą powagą zostałam potraktowana w MZ, NFZ i NRPiP.

#92  2017.07.21 18:40:54 ~motyl

Do 53 - chyba dobrze to interpretujesz bo pkt . 7 w TABELI Współczynników mówi : MGR PIELĘGNIARSTWA LUB POŁOŻNICTWA , ( przecinek ) ze specjalizacją .Czyli trzeba rozumieć tak : 1,05 dla mgr .pielęg/ położnictwa oraz 1,05 dla mgr. pielęg/ położnictwa ze specjalizacją . Bo gdyby było powiedziane mgr + specjalizacja lub mgr ze specjalizacją to całkiem inne brzmienie tego punktu 7 . A brzmi on całkiem inaczej .Bo Pan Prezydent jest naprawdę bardzo pragmatycznym człowiekiem . A chodzić może o to że za specjalizację będzie dodatek do podstawy np : 200 zł czy inny i tak to należy czytać .Ale sprawdzę to jeszcze .

#93  2017.07.21 18:47:19 ~KOCHANE

Szanowna Pani, http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/7597 w portalu dzięki upszejmości Pana Redaktora ukazały się wszystkie nasze pisma. Pozdrawiamy pielegniarkicyfrowe@wp.pl

#94  2017.07.21 19:01:57 ~Do #92

Doskonale rozumiem Twoją interpretację - jesteś mgr bez specjalizacji. Jeżeli ma być " 1,05 dla mgr .pielęg/ położnictwa oraz 1,05 dla mgr. pielęg/ położnictwa ze specjalizacją" to po co tym mgr specjalizacja ? Ustawa nic nie mówi o dodatkach za specjalizacje. Zamiast sprawdzać to po raz kolejny poszukaj stosownej specjalizacji, której uzyskanie przeniesie Cię z gr. 9, w której teraz jesteś, do gr. 7.

#95  2017.07.21 19:06:53 ~Do #92

Ustawa nic nie mówi o żadnych dodatkach. W niektórych podmiotach są wypłacane. Obawiam się, że w związku z uwzględnienie wykształcenia czy specjalizacji w ustawie mogą stać się pretekstem dla pracodawców do ich anulowania. Nie zechcą płacić dwa razy za to samo.

#96  2017.07.21 19:24:55 ~ja

Brawo prezydent!

#97  2017.07.21 19:28:56 ~Do #96

Pomyliłaś Portal. Należało te wyrazy zachwytu umieścić na stronie prezydenta lub ukochanej partii.

#98  2017.07.21 19:36:03 ~motyl

Już wiem o co tutaj chodzi .Mgr i specjalizacja da 5,3 tys zł a bez specjalizacji jak CHCE TEGO tzw: Porozumienie Zawodów Medycznych ( Nieporozumienie ) bo skupia głównie konowałów , laborantów , fizjoterap i ratowników a NIE Z WASZEJ GRUPY chcą ZEPCHNĄĆ WAS NAJNIŻEJ CZYLI DO 0,64 ( bez specj ) Bo zebrali bodajże 242 głosy i TAKI DYBEK zapowiada STRAJK GŁODOWY .Bo PO CICHUTKU , kiedy w Środę procedowado Ustawę o Sądzie Najwyższym zajęto się tym w Sejmie ( były 2 czytania ) . A MEDIA ANI SŁOWEM NIC NIE MÓWIŁY O TYM ( cicho sza) . WIĘC PAN PREZYDENT KORZYSTNIE DLA WAS PODPISAŁ TĄ USTAWĘ .Bo w innym przypadku by BYŁO BARDZO ŹLE

#99  2017.07.21 19:50:56 ~Do #98

Bardzo źle jest kiedy ktoś pisze kompletne bzdury . Tego tekstu nie da się zrozumieć. A swoją drogą gdzie w projekcie ustawy obywatelskiej występuje wsp. 0,64 ? Może ktoś spróbuje ten wpis przetłumaczyć. Chyba tylko ty wiesz o co chodzi .

#100  2017.07.21 19:53:08 ~Fizjo

Nie wierzę że jakakolwiek pielęgniarka zgodzi się pracować za takie same pieniądze co opiekun medyczny. W miastach już brakuje pielęgniarek i teraz zarabiają powyżej 2500 brutto podstawy. Niepotrzebne są te kłótnie i spory. Jak będziecie szanować siebie i swoją pracę ( 3 etaty) to i Was będą szanować. Pozdrawiam

#101  2017.07.21 19:58:56 ~Brynka

A ja idę na emerture i mam to w d.e Ptacowalam 40 lat .i niczego sie nie dorbiłam oprócz chorego kreg.

#102  2017.07.21 19:59:00 ~Brynka

A ja idę na emerture i mam to w d.e Ptacowalam 40 lat .i niczego sie nie dorbiłam oprócz chorego kreg.

#103  2017.07.21 21:43:36 ~do 100

Brutto 2500 pielęgniarka w dużym mieście. Niewykwalifikowana opiekunka do dziecka w wawie bierze 3000 do łapy. W Lidlu szary pracownik ma więcej niż 2500 podstawy.

#104  2017.07.21 22:04:34 ~KOCHANE

Jest nas dziś przed komputerami ponad 300! jako pielegniarkicfrowe@wp.pl DZIAŁAJMY RAZEM! /Wysyłajcie puste e-maile na ten adres a dalsze działania w zwrocie! TEN WEEKEND NALEŻY DO NAS! TRZEBA DZIAŁAĆ! Dziękuję wszystkim rozsyłającym! ale musi być nas duuużo więcej!

#105  2017.07.21 22:28:45 ~Fizjo do 1

Nie ma co porównywać do Wawy - jakie są tam koszty utrzymania. Mój komentarz odnosił się do powyższych tu zamieszczonych. Odbiegając od meritum sprawy te wszystkie propozycje to są śmieszne pieniądze, wszystko drożeje, tylko nie rosną nasze pensje. Jesteśmy w ogonie Europy z zarobkami, mam nadzieję że to początek światełko w tunelu w dążeniu do lepszej jakości dla pacjenta jak i personelu, który mógłby skupić się na swojej pracy a nie denerwować że zarabia mniej od kasjerki ( z całym szacunkiem do każdej pracy) jakiegoś sklepu

#106  2017.07.21 23:12:23 ~lili

prosze o konkrety jestem pielegniarka po LM imam specjalizacej pensja brutto 2450zl ile otrzymam podwyzki a ile mi zabiora Zembalowego

#107  2017.07.21 23:16:33 ~DO 106

NIE MASZ W TYM ROKU PODWYŻKI ANI PRZEZ NASTĘPNE 4 LATA! mogą ci zabrać wszystko od "Zębali" jak zarabiają np ratowniecy czy inne koleżanki mniej

#108  2017.07.21 23:27:02 ~lili

Dziekuje za odpowiedz ale mysle ze nie dojdzi do takiej sytuacji to nie ma sensu a jesli tak bedzie to nie wiem kogo bardziej zal czy nas czy pacjentow

#109  2017.07.22 04:28:34 ~Do #108

I masz rację, nie będzie aż tak źle jak straszą Cię we wpisie #106. Twoje aktualne wynagrodzenie jest wyższe od minimalnego przewidzianego w ustawie do osiągnięcia za 4 lata ( 2496 zł ). Twoje "Zembalowe" może być zmniejszone, jeżeli zajdzie konieczność podwyższenia minimalnego zasadniczego wynagrodzenia od 1 lipca Twoich koleżanek . Wyliczenie tego jest możliwe, ale potrzebne do tego są dane - ile pielęgniarek jest zatrudnionych w podziale na poszczególne grupy i jakie każda z nich ma wynagrodzenie aktualnie. Czy i w jakiej wysokości pracodawca będzie zobowiązany ustawowo podwyższyć im wynagrodzenie.W żadnym przypadku nie jest możliwe wykorzystanie przez pracodawcę w całości dotychczasowego "Zembalowego" na ten cel. I ta kwota wraz z pochodnymi zostanie odjęta od dzielonego dla Was dotychczasowego "Zembalowego". Reszta zostanie podzielona jak dotychczas. Nie ma praktycznie takiej możliwości aby mogli Ci zabrać wszystko. To po pierwsze. Po drugie ustawa mówi o wynagrodzeniu minimalnym - Twój pracodawca nie może dać mniej , nic nie ogranicza go do dania więcej w miarę potrzeb i możliwości. Po trzecie - wspomniani ratownicy nie mają wpływu na Twoje wynagrodzenie - ich podwyżki nie będą finansowane z "pielęgniarskiego Zembalowego". I wreszcie po czwarte - od 1 września wchodzi kolejna transza dodatku "Zembalowego" - kolejne 400zł na pielęgniarkę.

#110  2017.07.22 05:17:53 ~do 109

Marzenia. We will see. Chyba z Panią wice jesteś związana.

#111  2017.07.22 05:21:37 ~do109

Będzie baaardzo źle bo strajk PZM podłączy się podnasze niezadowolenie, a i owszem pracodawca nie może zabrać całego zembalowego, ale z tych 400 (brutto,brutto) może zabrać aż 351 zł czli z 49 zł b(brutto brutto) zostaje jakieś 29 też mi podwy buaaahhahaha też mi podwyżka!

#112  2017.07.22 05:31:41 ~Do #110

To Portal polskojęzyczny - nie lepiej napisać - zobaczymy. A mój wpis #109 to nie marzenia a rzeczywistość.A moje powiązania z panią wice są takie - jestem pielęgniarką a ona kiedyś była. Podaj błędy w moim wpisie. Na razie twierdzisz tylko "nie bo nie"

#113  2017.07.22 05:57:38 ~Do #111

W tekście pełno błędów przez co staje się mało zrozumiały. Proszę o przetłumaczenie na zrozumiały język tekstu " z tych 400 (brutto,brutto) może zabrać aż 351 zł czli z 49 zł b(brutto brutto) zostaje jakieś 29". Pracodawca może teoretycznie bowiem z dodatku "brutto brutto" ( na dziś z 800 a nie 400 zł) zabrać 351 zł - podwyżka ma stanowić 10% różnicy między obecnym a ustawowym wynagrodzeniem. W takim przypadku różnica ta musiałaby wynosić drobne 3510 zł. Dotyczyć mogłoby to zatem tylko mgr ze specjalizacją, którego obecne wynagrodzenie wynosiłoby 585 zł ( przy płacy minimalnej 2000 zł ). Skąd to 49 zł czy też 29 zł. Zanim klikniesz "dodaj komentarz" przeczytaj tekst, który chcesz innym przekazać.

#114  2017.07.22 08:06:57 ~maja

A tu bez zmian. Frazesy i sprzeczki o cyferki. Zero konkretnych działań. A ci na górze mają z czego się pośmiać. Dziewczyny ustawa klepnięta, nie ma o czym gadać. Wracamy do rzeczywistości. Już nie interesują mnie wyjaśnienia, że białe jest białe. Pan Mielcarek na okładce OBRAZOWO pokazuje tym co nie rozumieją tekstu ze zrozumieniem. Ale najpierw muszą chyba jednak wymrzeć dinozaury :) dziękuję pielegniarkomcyfrowym@wp.pl za tzw. AKCJE, ale ja już nie będę w nich brała udziału, bo to nie ma sensu. Chcesz na kogoś liczyć, licz na siebie. Pozdrawiam koleżanki i również tych "obcych" co są najmądrzejsi-bo anonimowi.

#115  2017.07.22 09:46:20 ~Anna

Czy te informacje są również gdzieś zawarte oprócz tej strony? Czy w telewizji podają to w wiadomościach? Czy to wszystko jest ukrywane?

#116  2017.07.22 10:03:44 ~Do #115

Http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,24,lipiec-2017-r.html --- pkt.6

#117  2017.07.22 10:11:42 ~lili

Szpital w ktorym pracuje jest w bardzo dobrej kondycji finansowej od kiltunastu lat przynosi kilkudziesiecio milionowe zyski [jest spolka] rozwij sie czy w takich szpitalach podwyzka dla pielegniarek takze musi byc realizowana z Zembalowego Jesli to mozliwe prosze o odpowiedz w oparciu o ustawe

#118  2017.07.22 10:11:42 ~lili

Szpital w ktorym pracuje jest w bardzo dobrej kondycji finansowej od kiltunastu lat przynosi kilkudziesiecio milionowe zyski [jest spolka] rozwij sie czy w takich szpitalach podwyzka dla pielegniarek takze musi byc realizowana z Zembalowego Jesli to mozliwe prosze o odpowiedz w oparciu o ustawe

#119  2017.07.22 11:09:56 ~EWA

To jest jawne łamanie praw człowieka i stosowania równości prawa wobec wszystkich,zarówno licencjat jak i magister to jest wyzsze wykształcenie i nie można dać przyzwolenia na takie bezeceństwo,te osoby powinny znależc sie w grupie pracowników z wyzszym wykształceniem! Ja myślę ze jesli nie zostanie to poprawione to zostanie tylko odwołać się do Strasburgu! Albo na początek strajk generalny,bo niestety w cywilizowany sposób nie jesteśmy w stanie z nikim się dogadać! Dość poniewierki!

#120  2017.07.22 11:19:43 ~Do #118

Podwyżka musi być zrealizowana bez względu na formę własności firmy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby pracodawca nie obniżał Wam "Zembalowego". Ma niestety do tego prawo - reszta to jego dobra wola. Patrz wpis #86.

#121  2017.07.22 15:18:25 ~nurse

A co słychać u pielęgniarek po strajkach? jak sprawy w sądzie ? na czyją korzyść; oczywiście pracodawcy? puśćcie pary pokażcie innym strajkującym jak się traktuje związkowców;Panie MM obudź się i zrób wywiad z tymi pokrzywdzonymi walczącymi dla ogółu przecież!

#122  2017.07.22 18:35:06 ~KOCHANE

List jaki jest tutaj opublikowany w innym artykule jest z błędami i owszem. Jakoś wyciekła wersja "ROBOCZA" jest nam przykro z tego powodu, że niektóre z Pań poczuły się urażone poziomem pisma. Dlatego pewnie Pan Redaktor go nie zamieścił w formacie PDF. Zapewniamy, że pismo od jednej z naszych koleżanek nie zawiera błędów, ale wysyłamy już na priv e-maile, które trafiają pod nasz adres pielegniarkicyfrowe@wp.pl DZIAŁAJMY! Dziękuję za dziesiądki e-maili wsparcia. JEST dziś już ponad 500 rozsyłajacych. Do końca weekendu daleko. PRZYŁĄCZCIE SIĘ! :)

#123  2017.07.23 23:14:21 ~Lidia

Skąd wiadomo, że prezydent podpisał ustawę 19 lipca br? Na stronie sejmowej wyświetla się nadal informacja, że ustawa została przekazana prezydentowi do podpisu - niezakończone prace nad ustawą.

#124  2017.07.24 06:25:06 ~Do #123

Http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,24,lipiec-2017-r.html - poz.6

#125  2017.08.02 21:58:07 ~swollow. P

I stało się. Podpisując ustawę Pan Prezydent przyspieszył i tak już szybko postępującą agonię polskiego Pielęgniarstwa ! Aczkolwiek uważam, że każdą ustawę można zmienić! i to, że jest podpisana nie znaczy, że My Pielęgniarki i Położne mamy się z nią zgadzać! Wręcz przeciwnie! Tylko, że w tym pięknym, ale jednak pokręconym Kraju w pojedynkę " Kijem Wisły nie cofniemy". Nie chce tu pisać górnolotnych frazesów, że musimy działać razem, ale taka jest niestety prawda. Na pewno na NIPIP nie ma co liczyć. Same (-i) najlepiej wiemy jaka jest sytuacja w naszym środowisku, więc możemy usiąść i narzekać jak to Nam jest źle, albo w końcu pokazać, że potrafimy działać i trzymać się razem. Pozdrawiam Koleżanki i Kolegów:)

#126  2017.08.19 11:13:16 ~magister p

A podwyżki