Pytanie 4 Portalu Pielęgniarek i Położnych do Ministerstwa Zdrowia w sprawie nowej ustawy o wynagrodzeniach

Ogólnopolski miesięcznik branżowy pielęgniarek i położnych pielegniarki.info.pl - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


 

Pytanie 4.

17 sierpnia 2017
 

Pani Józefa Szczurek-Żelazko

Sekretarz stanu

Ministerstwo Zdrowia
 

W związku z uchwaleniem przez Sejm RP w dniu 8 czerwca 2017 roku ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych uprzejmie proszę o zajęcie stanowiska w sprawie sposobu zaszeregowania zawodu pielęgniarki i położnej wobec innych zawodów medycznych. W przedmiotowej ustawie poszczególnym zawodom medycznym przypisano współczynniki pracy, przy czym najniższy z nich - w wysokości 0,64 - przypisano zawodom pielęgniarki i położnej – osobie z tytułem pielęgniarki, licencjata pielęgniarstwa/położnictwa, magistra pielęgniarstwa/położnictwa.

Współczynnik w tej samej wysokości przypisano dziesiątej grupie zawodowej, obejmującej "fizjoterapeutę albo innego pracownika wykonującego zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-9, wymagający średniego wykształcenia".

Wobec powyższego proszę o podanie wykazu grup zawodowych, które mieszczą się w definicji: "innego pracownika wykonującego zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-9, wymagający średniego wykształcenia".
 

Odpowiedź ministerstwa zdrowia

22 sierpnia 2017
 

Mariusz Mielcarek

„Portal i Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych”

Szanowny Panie Redaktorze,
w nawiązaniu do Pana pytań przekazuję poniższe informacje.
Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. poz. 1473), dalej zwana ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r., w załączniku określa 10 grup zawodowych pracowników wykonujących zawód medyczny oraz współczynniki pracy służące do obliczenia kwoty najniższego wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych grup zawodowych.

Zaszeregowanie pracownika wykonującego zawód medyczny do konkretnej grupy zawodowej należy do kompetencji pracodawcy, który określa kwalifikacje wymagane na konkretnym stanowisku pracy. Pracodawca ma przy tym, co do zasady, możliwość samodzielnego decydowania o tym, jakie wymagania mają spełniać osoby zatrudnione na poszczególnych stanowiskach pracy w podmiocie leczniczym przez niego zarządzanym, pod warunkiem, że zapewni udzielanie świadczeń zdrowotnych wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz spełniające wymagania zdrowotne określone w odrębnych przepisach (art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o działalności leczniczej). Dla grupy podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcami kwalifikacje wymagane na poszczególnych rodzajach stanowisk zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz.U. Nr 151, poz. 896). W przypadku podmiotów leczniczych, które posiadają kontrakt (...). Czytaj dalej...
 

Czytaj więcej artykułów z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.09.21 14:37:47 ~motyl

Ta odpowiedź ale i też inne PRZESZŁY WSZYSTKIE MOŻLIWE SIŁY WYTRZYMAŁOŚCI i CHAMSTWA ZE STRONY szczurzycy . Jak MOŻNA NAWET WYKRZTUŚIĆ TAKĄ HAŃBĘ Z WŁASNEGO GARDŁA ? ŻE TO PRACODAWCA MA DECYDOWAĆ NA JAKIM STANOWISKU KTO SIĘ ZNAJDZIE I JAKIE BĘDĄ MU POTRZEBNE KWALIFIKACJE .To PO HUJ JAKI ZMUSZONO PANIE I ZROBIONO NAGONKĘ NA ROBIENIE SPECEK? to po1 ) a po 2) WIADOMO że pracodawca wybierze najtańszą SIŁĘ ROBOCZĄ I DOBRZE WYKSZTAŁCOŃĄ ( bo przecież przyzwoliły na to aby PANIE Z MGR . BYŁY NAJTAŃSZĄ SIŁĄ ROBOCZĄ ALE NAJLEPIEJ WYKSZTAŁCOŃĄ . Chyba że zrobią jeszcze nagonkę na te z doktoratami i zepchną do współczynnika 0,64 . To dopiero BY BYŁ SUKCES RZĄDÓW PIS i szpicli , które kręcą się koło radziwiłła . Bo I TAK JUŻ ZASŁYNĘLI nad podziw . a czym? HAŃBĄ < HAŃBĄ < HAŃBĄ I HAMSTWEM PONAD HIMALAJE .

#2  2017.09.21 14:42:22 ~motyl

HAŃBA WAM szczurowa i inne z izb , HAŃBA < WYPIERDALAJCIE JAK NAJSZYBCIEJ BO NIKT Z PAŃ JUŻ WAS NIE CHCE DŁUŻEJ ZNOSIĆ I UTRZYMYWAĆ I NIEŚĆ TĄ WASZĄ HAŃBĘ .WYPIERDALAĆ NA ZIELONĄ TRAWKĘ ALBO DO PRACODAWCÓW .

#3  2017.09.21 16:50:35 ~3

Wiem że ustawa zbulwersowała całe środowisko pielęgniarskie ale możemy walczyć w inny sposób niż "hamskimi" epitetami. Przede wszystkim odejść z dodatkowych etatów !

#4  2017.09.21 17:25:21 ~do 3

Czy Ty uważasz, że pracuję na dodatkowym etacie bo lubię?

#5  2017.09.21 20:09:18 ~Margareta

Do 4 Bo jesteś nieodpowiedzialna. Za siebie, pacjentów, Twoją rodzinę i zespół współpracowników. Jakbyś lubiła to byłby to wolontariat.

#6  2017.09.21 21:38:09 ~do motyla

Nie dziwię się że bluzgasz. Ja też am ochotę jak czytam te bzdety. Piana na usta wychodzi. Czas na wyjście na ulicę i tam wykrzyczeć. Nie ma innego wyjścia.

#7  2017.09.21 22:22:56 ~Jan

Bardzo Wam współczuję Panie pielęgniarki ,że musicie znosić te wszystkie upokorzenia . Mam nadzieję , że to się zmieni i oby jak najszybciej ! Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki .

#8  2017.09.21 22:52:24 ~3

Brawo 1 po huj było się uczyć i to za własne pieniądze,po HUJ! 1

#9  2017.09.22 02:38:59 ~s

Do #8 ten męski wyraz użyty przez Ciebie aż dwukrotnie jest w rzeczywistości nieco dłuższy (co nas wszystkie z pewnością niezmiernie cieszy) i pisze się go przez "ch".Czy my nawet przeklinając musimy się kompromitować ? do #5: Margareta, a Ty z byka spadłaś, czy co ? Skoro pielęgniarka z komentarza #4 może za to co robi wziąć kasę to według Ciebie lepiej jej pójść na wolontariat, bo akurat Tobie i Tobie podobnym się tak podoba ? Koleżanki, myślcie co piszecie, bo te głupoty czytają nie tylko pielęgniarki i opinia o nas idzie dalej. Wszyscy mogą dorabiać a my sobie strzelamy w kolano i stawiamy ograniczenia. Czy pomyślałyście o tym, że np. wprowadzą zakaz dodatkowej pracy ? I co wtedy ? Etaty bardzo szybko się po tym zapełnią i wtedy już na pewno nie będzie podwyżek. Te prywatne szpitale z których odejdą pielęgniarki podpiszą umowy ze szpitalami na zasadach fuzji (będą np. komercyjną cześcią lub komercyjną filią szpitala "państwowego") i będziesz musiała w ramach etatu obsłużyć jeszcze i to jako np. oddelegowana na dziś do np. gabinetu chirurgicznego. Bo nie ma takich przepisów ? Nie rozśmieszajcie mnie - "dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie". Ludzie, myślcie trochę. Ręce opadają.

#10  2017.09.22 09:57:21 ~Do 9

Ręce opadają, ale przy czytaniu twojego komentarza! Owszem, ludzie dorabiają, ale za godziwe pieniądze i z rozsądkiem. A głupie pielęgniarki? Niektóre nawiedzone przychodzą do roboty z walizkami, bo ciągną ciurem 72 h, a znam takie, co w domu śpią jedną noc w tygodniu albo wcale! I to wszystko za bagatela 12-15 zł/h, więc kto tu sobie strzela w kolano? Mam nadzieję, że wprowadzą zakaz dorabiania w pielęgniarstwie w takiej formie, jak to ma miejsce teraz, bo mam serdecznie dość pracy z takimi osobami! To jest po prostu niebezpieczne nie tylko dla pacjentów, ale i dla współpracowników, bo z taką wiecznie zaspaną pielęgniarą strach pracować! Więc bądź tak dobra i nie pisz bzdur! Zamiast ganić innych, to sama zacznij używać mózgu!

#11  2017.09.22 17:48:34 ~Margaret

Do 9# Nie spadłam. Widzę co się dzieje. 2,3 etaty za ochłap. NIEODPOWIEDZIALNOŚĆ I GŁUPOTA ! Jeśli pielęgniarka chce dorobić to do pracy nie związanej z zawodem ! Przynajmniej nikomu nie zrobi krzywdy. Do #10 Mądra z Ciebie dziewczyna. Masz rację.

Dodaj komentarz