Poseł w Sejmie o pielęgniarkach: "Przecież niszczycie w ten sposób magistrów... "

Ogólnopolski miesięcznik branżowy pielęgniarek i położnych pielegniarki.info.pl - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


 

Poniżej publikujemy fragmenty dyskusji na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia w dniu 7 czerwca 2017 roku. Dyskusja dotyczyła sposobu wynagradzania pielęgniarek i położnych, który został zaproponowany w  ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Poseł Zbigniew Pawłowicz (PO):

Dziękuję bardzo. Panie Przewodniczący, Pani minister, dziękuję serdecznie za odpowiedź, chociaż ona była odpowiedzią bardzo ogólną i nieprecyzyjną na moje pytanie. Pani minister w swojej wypowiedzi użyła określenia „pielęgniarka z wykształceniem wyższym”, natomiast w projekcie ustawy jest zapis konkretny „pielęgniarka z tytułem magistra”. To jest zasadnicza różnica. W związku z tym, Pani minister, mam trzy konkretne pytania. Czy pielęgniarka z tytułem magistra, bez specjalizacji, będzie włączona do grupy pod numerem 9 – „Pielęgniarka lub położna bez specjalizacji”? Czy pielęgniarka po studiach wyższych, z licencjatem, ze specjalizacją, będzie włączona do grupy ósmej – „Pielęgniarka albo położna ze specjalizacją”? Trzecie pytanie: czy pielęgniarka mająca licencjat, bez specjalizacji, będzie włączona do grupy dziewiątej? Proszę o precyzyjną odpowiedź.

Poseł Elżbieta Gelert (PO):

I grupa dziesiąta. Jeżeli w to będą włączeni opiekunowie, których postawi Pani na równi z pielęgniarkami bez specjalizacji, to chyba jest to jakaś nieścisłość. Po prostu, jest ten sam wskaźnik 0,64 – pielęgniarka i położna bez specjalizacji. Czyli wszyscy są wrzuceni do jednego worka, a przecież w przypadku opiekuna medycznego jest to inny tryb wykształcenia niż pielęgniarskie, przynajmniej na dzień dzisiejszy.

Sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko:

Szanowny Panie przewodniczący… Pozwolą Państwo, że będę po kolei odpowiadać na zadawane pytania. Pierwsze pytanie dotyczyło umiejscowienia grupy zawodowej pielęgniarek w tabeli. Wątpliwości pana posła związane były z interpretacją, w której grupie pracowników powinny się znaleźć pielęgniarki z wykształceniem wyższym, z licencjatem, z wykształceniem średnim itd. Myślę, że tabela szczegółowo to opisuje, bo w punkcie 7 tabeli jest wyraźnie zaznaczone – pielęgniarka lub położna z tytułem magistra i ze specjalizacją, a takich pielęgniarek mamy w kraju 11128 na etatach. Te panie, które mają wykształcenie wyższe magisterskie – bo mówimy w tej chwili o wyższym wykształceniu magisterskim…

Przewodniczący - poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

Pani minister, przepraszam. Proszę o ciszę na sali.

Sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko:

…otrzymają…

Przewodniczący - poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

Nie, jeszcze nie ma ciszy, Pani minister. Proszę o ciszę na sali.

Czytaj dalej...

 

Czytaj więcej artykułów z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.09.29 14:39:06 ~Piel

Pielegniarkamgr bez specki ma zarabiac tyle co opiekun.smiac sie czy plakac

#2  2017.09.29 21:10:36 ~An do 1

Masz rację nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać. Ale nie tylko chodzi o mgr pielęgniarstwa. Chodzi o to, że pielęgniarka, czy to po LM, SM, czy z licencjatem, czy z mgr wg Ustawy ma taki sam współczynnik jak opiekun medyczny. Bardzo przykre.

#3  2017.09.29 21:35:03 ~zuza

Tak podzielić można było jeśli by były tylko pielęgniarki wg nowych zasad kształcenia .Pielęgniarka która ma około 55 lat i 35 40 lat pracy jest zrównana z opiekunem a jak chce wiecej zarabiać to na studia.Wiedza i staż odpowiedzilność taka jak opiekunka? . A tylko narazie do pracy są panie pielęgniarki w tym wieku i na młode nie ma co liczyć

#4  2017.09.29 22:49:27 ~Y

Wyp. Tego szczura

#5  2017.09.30 00:03:10 ~liz do 3

Masz całkowitą rację, szkoda słów.

Dodaj komentarz