Wiceminister zdrowia (pielęgniarka) pisze w stanowisku ministerstwa zdrowia: pracodawca wykonując obowiązki wynikające z ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych "musi brać pod uwagę faktyczną strukturę zatrudnienia pielęgniarek i położnych na istniejących stanowiskach pracy oraz WYMOGI STAWIANE ZATRUDNIONYM NA TYCH STANOWISKACH"!

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


Zobacz także:

Aktualności według działów - Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.

Komentarze użytkowników

#1  2017.10.08 15:42:41 ~obserw.

Proszę młodzi lekarze podjęli protest głodowy - pewnie słusznie mimo, że dużą uczą się od starszych pielęgniarek. Pewnie im nie pasuje, że pielęgniarka może zarobić więcej od młodego lekarza. I proszę jakie szybkie poparcie lekarzy z całego kraju! A pielęgniarecki załatwiają wszystko w swoich grajdołach.Podobno miały poprzeć nawet młodych lekarzy a lekarze niby za pielęgniarkami też mieli być. Ale tylko w 1 dniu protestu a teraz ani słowa. A co pielęgniarki takie bogate? Zaharowane na min.3 etatach i co zdrowia nie tracą ? Ale nikt o tym nie mówi no i same nic nie robią nawet i tu już nie piszą bo i po co? Przyjdzie czas dramatu a nawet już się zaczął - w szpitalu na banacha zamknięto jeden z oddziałów z powodu braku pielęgniarek - ale w mediach cicho i sza !

#2  2017.10.08 15:58:29 ~ja

Do 1 prawda

#3  2017.10.08 17:35:49 ~ola

I tak pieprza, że dalej nie wiadomo o co chodzi.

#4  2017.10.08 20:05:24 ~4

Chodzi o to żeby dać wolna rękę pracodawcom i pod płaszczykiem prawa oraz wewnętrznych przepisów zakładu dać jak najmniej pielęgniarkom.

#5  2017.10.08 20:08:04 ~do oli

CHODZI O TO ZE WSZYSTKIE NA TYM SAMYM STANOWISKU PRACY ,MAJACE JEDNAKOWE OBOWIAZKI MUSZA MIEC JEDNAKOWA PLACE.TAK MOWI KODEKS PRACY.A O STAWCE DECYDUJE PRACODAWCA ,ALE NIE MNIEJ NIZ WSPOLCZYNNIK 0,64

#6  2017.10.08 20:27:44 ~PIEL

Ale nas zalatwili,podali takie stawki dobrze wiedzac na co pozwala kodeks pracy .

#7  2017.10.08 21:59:08 ~a_

Drogie koleżanki przypominam o magicznym słowie "wymagane na danym stanowisku". Jak zwykle jesteśmy w czarnej d*pie, bo: -"wymagane na danym stanowisku" kopie w d*pę wszystkich mgr, lic. specjalistki i pielęgniarki ze średnim wykształceniem. -podwyżka jest ustalana z pieniędzy raz już nam danych/zembalowe/, - średnia krajowa będąca podstawą naliczenia została zamrożona / dla nas/ do roku 2021, czyli tak naprawdę w nast. roku najniższe wynagrodzenie w gospodarce może oscylować wokół naszej podstawy. czyli gdzie są te podwyżki się pytam? Nikt nas nie reprezentuje i nie broni naszych interesów. Naszymi pijawkami są izby i związki.

#8  2017.10.08 22:35:00 ~piel.

Chodzi o to iż -"wymagane na danym stanowisku" to znaczy że STANOWISKO (gr.9) "starsza pielęgniarka" nie ma wymaganego wyższego wykształcenia ani specjalizacji ,- STANOWISKO (gr.8) "pielęgniarka specjalista" nie ma wymagania wyższego stanowiska ale ma wymagane żeby posiadać specjalizację, natomiast STANOWISKO (gr.7)"Asystent z dziedziny pielęgniarstwa" ma wymagania wyższego wykształcenia oraz specjalizacji bądź studiów podyplomowych. Dlatego wg kodeksu ustawa ma swoje uzasadnienie, że będą takie rozbieżności w płacach, jak na jednym oddziale pracuje starsza pielęgniarka i asystent pielęgniarstwa bo mają dwa inne stanowiska mimo iż mają jednakowe obowiązki. Tak jest przeważnie w dużych klinicznych i uniwersyteckich szpitalach w dużych miastach. A jeśli w innych placówkach nie ma takich stanowisk to rola jest chyba związków zawodowych, żeby tak było, żeby pracodawca nie mógł "kombinować"

#9  2017.10.08 22:54:00 ~a_

Rozumiem ustawę i jej zapis, ale uważam , że jest krzywdzący. Zignorowano mgr i lic. Mamy rożne ściezki kształcenia, ale ustawodawca wszystkich wrzucił do jednego wora, a ponad to pielęgniarka ma najniższy przelicznik wśród pracowników medycznych. Dyrekcja po to żeby nie płacić > , to może określić, że na danym stanowisku nie jest wymagane wykształcenie i specjalizacja. I koleżanki już o tym piszą. Tak nas się robi w konia.

#10  2017.10.08 23:17:18 ~do 9

Ty rozumiesz ale wiele pielęgniarek tego nie rozumie, choćby z uwagi na to iż w ich placówkach jest tylko stanowisko -pielęgniarka i starsza pielęgniarka, mimo różnego poziomu wykształcenia, a teraz komentarz 8 wyjaśnia dokładnie, skąd to się wzięło -"wymagane na danym stanowisku" i dlaczego kodeks pracy nie chroni przed zapisem tej ustawy, bo na jednym oddziale np. pracują pielęgniarki z jednakowymi obowiązkami ale na trzech różnych stanowiskach, bo jest to związane z ich poziomem wykształcenia i będą miały takie duże różnice w podstawie.

#11  2017.10.09 00:56:27 ~mar

Ja mam pytanie do 8 i nie tylko Ona fajnie tłumaczy ustawę Czy będzie odgórnie określona liczba stanowisk na oddziale. CO będzie kiedy okaże sie że np. większość ma specj i mgr a dyrekcji nie potrzeba tylu na stanowisku 7 itd. Chyba wiecie o co chodzi . Jakie jest tego rozwiązanie czy mogą być same 8,9 stanowiska czy jest określona liczba CZy znowu kto lepsza wazelina to wyższe stanowisko. Mówimy o jednym oddziale ,

#12  2017.10.09 09:38:07 ~pola

Dane stanowisko pracy to jest pielegniarka odcinkowa ,zabiegowa, oddzialowa, przelozona itp do tych stanowisk sa jakies wymagania a wszystko zalezy od pracodawcy.

#13  2017.10.09 11:43:01 ~Mar

A bedzie okreslona ilosc stanowisk na oddziale

#14  2017.10.09 13:56:38 ~Obserwator

A wy tak na portalu z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc-z roku na rok pitu, pitu , rezydencji zaraz uzyskają to co chcą. Wszystkie opluwacie się wzajemnie o wykształcenie zaraz pozabijacie się o dodatkowe miejsca pracy- w jedności siła- potrzebny Wam przywódca.

#15  2017.10.09 14:24:20 ~piel

To do dziela obserwatorze,rozumie ,ze chcesz byc przywodca.Organizuj cos fajnego a bedziemy cie popierac.

#16  2017.10.09 15:25:06 ~Do #12

Jest trochę inaczej niż piszesz . Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami pielęgniarka może być zatrudniona na następujących stanowiskach : stażystka pielęgniarka, pielęgniarka, starsza pielęgniarka, specjalista: pielęgniarka, młodszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa, asystent w dziedzinie pielęgniarstwa, starszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa, pielęgniarka koordynująca i nadzorująca pracę innych pielęgniarek, pielęgniarka oddziałowa, zastępca pielęgniarki oddziałowej, specjalista do spraw epidemiologii lub higieny i epidemiologii, przełożona pielęgniarek, położnych, zastępca przełożonej pielęgniarek, zastępca kierownika do spraw pielęgniarstwa podmiotu leczniczego, jednostki organizacyjnej przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, naczelna pielęgniarka. Dla każdego z nich ww. rozporządzenie podaje konieczne wymagania kwalifikacyjne.

#17  2017.10.09 16:11:46 ~mgr ze spe

Komentarz 8 i 16 wszystko wyjaśnia a jeśli chodzi o pytanie 11 to jak dotychczas nie ma odgórnie określonej liczba stanowisk na oddziale tylko ilość etatów. U mnie na oddziale na 12 etatów jest dwóch asystentów a na sąsiednim oddziale na 25 etatów jest aż 12 asystentów i nikogo nie zwalniają, wręcz przeciwnie są wolne wakaty.

#18  2017.10.09 16:18:04 ~pielęgniar

Po co się żalicie czym się chwalicie że pracujecie na trzech etatach. To jest takie fajne --- CZEMU TO ROBICIE ---- przez waszą nadgorliwość na normalnym etacie nie ma nadgodzin , które by były solidnie opłacane NA Normalnym etacie - by MIEĆ CZAS WOLNY NA REGENERACJE BYCIE Z RODZINĄ . po co pracujecie na trzy ETATY po cooooooo? ///

#19  2017.10.09 16:50:15 ~motyl

Ja do SZCZUREK - Pieprzy , pieprzy co jej prawnicy z ministerstwa podsuna .To po JAKI HUJ ZMUSILYSCIE PANIE DO TYCH SPECEK . ? Jak ta ze SP{ECKA I TA BEZ I TA Z MGR na tym samym stanowisku ( wedug uznania konowala zarobi tyle samo . PIERDOLISZ KOBIETO FARMAZONY I INTERPRETUJESZ TO CO CI PODSUNELI . Brawo , ABY TAK DALEJ A WYLECISZ ZE STOŁKA PRZY NASTĘPNYCH WYBORACH SZPICLU JUDASZOWY .

#20  2017.10.09 16:53:05 ~motyl

WYPIERDALAJ JÓZEFA Z TEGO STOŁKA ( NA CO JESZCZE CZEKASZ? ) NIKT CIEBIE NIE AKCEPTUJE POZA KONOWALAMI . ZBIERAJ MANELE I WYPAD .

#21  2017.10.10 05:07:32 ~obserwator

Dalej głupiutkie i pokorne pielęgniarecki co chcą to z wami robią i tylko pisanie non stop i żadnych działań - zobaczcie rezydenci szybko rozmawiają z ministrem zdrowia a u was przepychanki z dyrektorami w swoich miejscach pracy tylko ! i harówa dalej na kilku etatach kosztem zdrowia i rodzin !

#22  2017.10.10 13:16:30 ~do motyla

Motyl ty sobie odfruń,bo wstyd przynosisz naszemu środowisku z takim słownictwem.

#23  2017.10.10 16:38:52 ~do 22

Motyl może mówić co mu się podoba. Naszemu środowisku wstyd przynoszą takie ,co cicho zapieprzają i się nie odzywaja ,żeby brzydko się nie wyrażić i nikogo nie urazić. To przez większośc takich nas mają w dupie i robią z nami co chcą. Wstydzić należy się tego do czego decydenci doprowadzili ten zawód .

#24  2017.10.10 22:45:09 ~a_

Motyl jest wielki! NIe przebiera w słowach i tak ma być. Ostra jazda bez trzymanki:))) czekam na efekt motyla;-)

#25  2017.10.11 04:15:57 ~piel .

Nawet nasze najostrzejsze słowa pod ich adresem to nic ,w porównaniu z ICH CZYNAMI WOBEC NAS.

#26  2017.10.11 14:50:37 ~piel

Ale motyl wszedzie tylko duzo mowi ,moze cos ciekawego zorganizuje , bo od samego gadania nic nie zyskamy.

#27  2017.10.12 08:54:51 ~Kaja

17zł netto dostałam podwyżki ,bez komentaża.

Dodaj komentarz