Wiele kontrowersji i to znaczących wzbudza projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego.

2 min czytania
Aktualności

 

Uwagi zgłoszone do projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego

Opinie wydane przez organizacje zrzeszajace pielegniarki:

Zespół Pielęgniarek Ratunkowych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych

Zdecydowanie negatywna opinia:

Związek Zawodowy Anestezjologów

Lekarz kończący specjalizację z medycyny ratunkowej

Lekarz, Anestezjolog

 

Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Podstawową sprawą jest brak rozsądnych powiązań pomiędzy uprawnieniami wynikającymi z regulacji prawnych przyznanym SPECJALISTKOM – pielęgniarkom ratunkowym oraz anestezjologicznym a ratownikom medycznym.

Rozporządzenie w sprawie zakresu i rodzaju świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, wykonywanych przez pielęgniarkę samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, oraz zakresu i rodzaju takich świadczeń wykonywanych przez położną samodzielnie nie przystoi do rzeczywistości w wielu aspektch. Np. wykaz leków, do których podawania choremu bez zlecenia lekarza jest uprawniona pielęgniarka i położna, który jest załącznikiem do omawianego rozporządzenia nie zawiera leków, które można kupić na stacji benzynowej! To znaczy, że pielęgniarka i położna ma mniejsze kompetencje w tym zakresie niż obywatel, który nie posiada wykształcenia medycznego.

Moim zdaniem zagadnienia te powinny być uregulowane w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Dlaczego ministerstwo proponuje tylko projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych,  do którego załącznikiem będzie wykaz medycznych czynności ratunkowe, które mogą być podejmowane samodzielnie przez ratownika medycznego. Dlaczego nie ma projektu rozporządzenia wykazu czynności, które mogą być podejmowane samodzielnie przez pielęgniarkę systemu?

 
Ministerstwo Zdrowia wprowadza w błąd opinię publiczną i posłów.
Poniżej przedstawiam fragment stenogramu z posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w dniu 6 września 2006 roku.
 
"Poseł Zbigniew Podraza (SLD):
Mam pytanie, ale nie do art. 28, tylko zamykające pewien etap pracy. Mówiliśmy o ratowniku medycznym, ratowniku, lekarzu systemu i dyspozytorze medycznym, ale nie o pielęgniarce systemu. Dlatego kieruję pytanie do przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, czy tak jest specjalnie, czy to gdzieś umknęło. Czy wystarczy mowa o zawodzie pielęgniarki i położnej, czy tylko definicja? O ile szczegółowo są rozpisane zadania ratownika czy dyspozytora medycznego, o tyle, jeśli chodzi o pielęgniarkę, tych zapisów w ustawie nie ma. Dzielę się swoimi przemyśleniami – takie informacje do mnie dotarły.

Podsekretarz stanu w MZ Jarosław Pinkas:
Panie pośle, wystarczy art. 3 pkt 6. Reszta jest w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej."

Pan minister Jarosław Pinkas po raz kolejny wykazuje się specyficzną znajomością zagadnień prawnych dotyczących naszej grupy zawodowej. Pytam ministra: gdzie w ustawie o zawodach pielegniarki i położnej zawarte są regulacje dotyczące miejsca i roli pielegniarki w ratownictwie medycznym? Dlaczego wprowadza posłów w błąd?

Jest to celowa polityka mająca na celu wyeliminowanie pielęgniarek z zespołów karetek pogotowia ratunkowego. Ratownik medyczny będzie miał określone kompetencje w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, natomiast pielęgniarka nie. Jej kompetencje w zakresie przydatnym w ratownictwie medycznym określone w innych aktach prawnych są bardzo ograniczone i niejasne, co powoduje mozliwość różnych interpretacji.

Te kwestie porusza także pismo pielęgniarek i pielęgniarzy po ukończonej specjalizacji z pielęgniarstwa ratunkowego w sprawie określenie ich uprawnień.

Zobacz także:

Pielęgniarka w ratownictwie

 

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8148 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – petycja w sprawie dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej.

2 min czytania
Sprawa dodatku stażowego i nagród jubileuszowych dla pielęgniarek i położnych… Do sejmowej komisji ds. petycji wpłynęła petycja w zakresie określenia, że do…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - władze izby pielęgniarek miały posiedzenia w Collegium Humanum.

1 min czytania
Współpraca izby pielęgniarek z Collegium Humanum… W dwóch artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy czytelników o współpracy władz izby pielęgniarek…
Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – rozwijaj się na studiach podyplomowych

2 min czytania
Chcesz w przyszłości zająć się zarządzaniem jednostką leczniczą albo podmiotem działającym w sektorze ochrony zdrowia? Jako pielęgniarka masz już cenne doświadczenie w…
Komentarze