Czy pracodawca, może włączyć pielęgniarce, dodatek brutto brutto w podstawę wynagrodzenia zasadniczego?

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.


23 lutego 2018 roku - Darmowe kursy języka niemieckiego dla dyplomowanych pielęgniarek i położnych - zobacz więcej informacji...


Zobacz także:

Aktualności według działów:

dodatki brutto brutto dla pielęgniarek i położnych po nowemu 

nowa ustawa o wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych

24 lutego 2018 roku - Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje szpitale. Przedmiot kontroli: czy dyrektorzy postępują właściwie realizując ustawowy wzrost wynagrodzeń zasadniczych, poprzez włączanie dodatków brutto brutto do pensji zasadniczych pielęgniarek i położnych.


25 lutego 2018 roku - Związki zawodowe pielęgniarek twierdzą, w piśmie do Głównego Inspektora Pracy, że ustawa o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych "opisuje grupę zawodową pielęgniarek i położnych nie w trzech, ale w pięciu grupach". Zobacz argumentację za tym punktem widzenia...

26 lutego 2018 roku - Pielęgniarce z wynagrodzeniem zasadniczym w wysokości 1 800 zł, podstawa powinna, zgodnie z ustawą, wzrosnąć o co najmniej o 69,60 zł. Pracodawca w swojej ocenie spełnił wymogi ustawy podnosząc jej wynagrodzenia zasadnicze o... złoty 2,70. Jakim cudem?

27 lutego 2018 roku - Dyrektor - Pan i Władca? "Część pracodawców próbuje bezpodstawnie nie uwzględniać posiadanego przez pielęgniarki i położne wykształcenia lub specjalizacji twierdząc, że pracodawca nie wymaga tak wysokich kwalifikacji na danym stanowisku pracy".

28 lutego 2018 roku - Pielęgniarka podwyższyła swoje kwalifikacje zawodowe. Zgodnie z ustawą o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powinno się to wiązać z przypisaniem jej przez pracodawcę nowego, wyższego "współczynnika pracy". Kiedy powinien pracodawca dokonać? Natychmiast czy  od 1 lipca 2018 roku.

Zobacz całe przedmiotowe pismo

23 lutego 2018 roku - Darmowe kursy języka niemieckiego dla dyplomowanych pielęgniarek i położnych - zobacz więcej informacji...

                                                            *Kliknij aby powiększyć...

Czytaj więcej i zobacz całe wydanie lutowe (2018) miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - pielegniarki.info.pl

Zobacz inne wydania miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych

Komentarze użytkowników

#1  2018.03.06 17:51:23 ~Majka

Moźe i to robi

#2  2018.03.07 09:17:42 ~MeadowDew

Dokładnie ! A pisma ze związków i nipip to oni mają w GŁĘBOKIM POWAŻANIU .

#3  2018.03.07 12:32:21 ~Pie

Przeciez wiadomo ze ustawa zostanie sfinansowana z zembalowego. Takim sposobem mamy podwyze dwukrotnie te samą.

#4  2018.03.08 22:11:39 ~Kanalia

A może mi ktoś pomóc. Pracuje w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Zatrudnia nas firma, która zatrudnia szpital. Pani kierownik twierdzi że dodatki ministerialne się nam nie należą bo oni (yzn firma) jako podmiot nie może się o nie starać. Czy jest to możliwe czy jest to oszustwo?

#5  2018.03.09 04:07:46 ~Do#4

Niestety Twoja pani kierownik ma rację. Dodatki należą się wyłącznie w podmiotach mających zawarte kontrakty bezpośrednio z NFZ. Twoja firma ma zawartą umowę podwykonawstwa ze szpitalem, który płaci jej za wykonane świadczenia. Nie otrzymuje z NFZ żadnych pieniędzy, w tym na "zembalowe". W skrajnych przypadkach może dochodzić do sytuacji takiej, że szpital część kontraktu przekazuje innej firmie i wtedy wykonująca tą samą pracę co Ty koleżanka zatrudniona bezpośrednio w szpitalu dodatek otrzyma.Takie jest niestety absurdalne prawo. Twoja firma nie oszukuje.Trochę podobnie jest z pielęgniarkami z DPS- ów - z uwagi na brak umowy z NFZ ( DPS nie jest podmiotem medycznym ) również nie otrzymują dodatków.

Dodaj komentarz