Komentarz na pielegniarki.info.pl: "I ja zamierzam odejść z pracy, mam dość ciągłego poniewierania. Mam nadzieję, że pielęgniarki wreszcie zmądrzeją."

Komentarze pielęgniarek i położnych

Bezpłatny miesięcznik dla pielęgniarek i położnych

Nakład 30 tysięcy egzemplarzy...

Poniżej okładka wydania marcowego...


23 lutego 2018 roku - Darmowe kursy języka niemieckiego dla dyplomowanych pielęgniarek i położnych - zobacz więcej informacji...


Zobacz także:

Aktualności według działów:

dodatki brutto brutto dla pielęgniarek i położnych po nowemu 

nowa ustawa o wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych

24 lutego 2018 roku - Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje szpitale. Przedmiot kontroli: czy dyrektorzy postępują właściwie realizując ustawowy wzrost wynagrodzeń zasadniczych, poprzez włączanie dodatków brutto brutto do pensji zasadniczych pielęgniarek i położnych.


25 lutego 2018 roku - Związki zawodowe pielęgniarek twierdzą, w piśmie do Głównego Inspektora Pracy, że ustawa o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych "opisuje grupę zawodową pielęgniarek i położnych nie w trzech, ale w pięciu grupach". Zobacz argumentację za tym punktem widzenia...

26 lutego 2018 roku - Pielęgniarce z wynagrodzeniem zasadniczym w wysokości 1 800 zł, podstawa powinna, zgodnie z ustawą, wzrosnąć o co najmniej o 69,60 zł. Pracodawca w swojej ocenie spełnił wymogi ustawy podnosząc jej wynagrodzenia zasadnicze o... złoty 2,70. Jakim cudem?

27 lutego 2017 roku - Dyrektor - Pan i Władca? "Część pracodawców próbuje bezpodstawnie nie uwzględniać posiadanego przez pielęgniarki i położne wykształcenia lub specjalizacji twierdząc, że pracodawca nie wymaga tak wysokich kwalifikacji na danym stanowisku pracy". 

28 lutego 2018 roku - Pielęgniarka podwyższyła swoje kwalifikacje zawodowe. Zgodnie z ustawą o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powinno się to wiązać z przypisaniem jej przez pracodawcę nowego, wyższego "współczynnika pracy". Kiedy powinien pracodawca dokonać? Natychmiast czy  od 1 lipca 2018 roku.       


Komentarz na pielegniarki.info.pl

I ja zamierzam odejść z pracy, mam dość ciągłego poniewierania. Mam nadzieję, że pielęgniarki wreszcie zmądrzeją. U mnie w pracy jest notoryczny mobbing i ciągłe upokarzanie personelu medycznego. Normą stało się wrzeszczenie na pielęgniarki. Ogarnia mnie smutek. Niby kształcimy się, nasz zawód jest samodzielny, a okazuje się, że w środowisku medycznym króluje mobbing. Prawie wszędzie!

Kiedyś myślałam, że problem dotyczy tylko mojego miejsca pracy, dziś już wiem, że ma dużo szerszy zasięg. Jak to jest, że jesteśmy dorosłymi, mądrymi kobietami, a w wyjątkowo paskudny sposób wymusza się na nas pewne sprawy? Szef wiecznie nie w humorze, bez mrugnięcia okiem i bez zastanowienia wrzeszczy na personel na środku korytarza. Przy swoich kolegach, koleżankach i pacjentach. Oddziałowa nie lepsza, wiecznie ma jakieś ale. Nie pomagają żadne rozmowy, każda próba dyskusji spotyka się z ostrym atakiem z jej strony. Tak na wszelki wypadek, aby personel się bał i wiedział, że ma pracować, a nie myśleć i dyskutować.

Powiedzcie mi, czy normalne jest załatwianie wszelkich problemów na środku korytarza szpitalnego? W karygodny sposób, przy pacjentach, krzykiem? Czy u Was też tak jest? Jak radzić sobie z mobbingiem? Gdzie należy złożyć skargę? Jak działać?


UWAGA!!! Zagłosuj w sondzie 

W związku z argumentacją rządu za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele, podejmujemy działania w celu doprowadzenia do zwiększenia stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego z 45 do 200%, za pracę w niedziele z dniem 1 stycznia 2019 roku. 

Komentarze użytkowników

#1  2018.03.13 11:02:48 ~Joanna d`A

Zgodnie z art. 94 § 2 Kodeksu pracy mobbing oznacza wszelkie działania i zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na systematycznym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, które wywołują zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, poniżaj lub ośmieszają, izolują lub wykluczają go z zespołu współpracowników. Mobbingu można doznać zarówno ze strony pracodawcy - rozumianego jako osoba fizyczna albo jednostka organizacyjna działająca przez osoby nią zarządzające, jak również ze strony przełożonych lub innych zatrudnionych. Nie można też zapominać, że pracodawca jest prawnie zobligowany do przeciwdziałania mobbingowi. Przesłanki, które muszą być spełnione, by móc mówić o mobbingu: występowanie działań i zachowań dotyczących pracownika lub skierowanych przeciwko niemu, oddziaływania polegają na nękaniu lub zastraszaniu, działania są systematyczne i długotrwałe, celem oddziaływania jest poniżenie lub ośmieszenie pracownika, odizolowanie go od współpracowników lub wyeliminowanie z zespołu, w efekcie prowadzonych działań u pracownika występuje zaniżona ocena przydatności zawodowej, a także poczucie poniżenia czy ośmieszenia albo odizolowanie lub wyeliminowanie go z zespołu współpracowników. Wszystkie wymienione wyżej elementy muszą zaistnieć łącznie - brak któregokolwiek z nich powoduje, że pracownik nie może domagać się roszczeń na podstawie przepisów mówiących o mobbingu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca ponosi odpowiedzialność wobec pracownika, który stał się ofiarą mobbingu, w następujących przypadkach: wystąpienia u pracownika rozstroju zdrowia, rozwiązania przez ofiarę stosunku pracy z powodu mobbingu. Do uznania, że wystąpił mobbing nie wystarczy subiektywne wrażenie pracownika, które nie znajduje potwierdzenia w obiektywnej ocenie sytuacji. Skuteczne dochodzenie roszczeń przez pracownika w obu wymienionych przypadkach możliwe jest praktycznie tylko na drodze sądowej. To na poszkodowanym ciąży obowiązek dowiedzenia zaistnienia mobbingu, czyli przytoczenia faktów potwierdzających zarzuty. Odpowiednimi dowodami mogą być: dokumenty, korespondencja, nagrania rozmów, potwierdzające oskarżenia zeznania świadków. Więcej na: http://www.regiopraca.pl/portal/porady/prawa-pracownika/mobbing-w-pracy-na-czym-polega-i-jak-sie-bronic

#2  2018.03.13 11:09:34 ~Joanna d`A

A w życiu wygląda to tak, że zazwyczaj bardzo trudno udowodnić mobbing. Najczęściej mobbingowane osoby po prostu odchodzą z miejsca pracy. Ciekawa jestem co by było, gdyby wszystkie pielęgniarki złożyły wypowiedzenie z pracy za powód podając właśnie mobbing ze strony przełożonego. Tylko tu potrzebna jest solidarność. Aktualnie czas jest sprzyjający dla pracownika - może spróbujcie coś zrobić razem. Czas podnieść głowę do góry.

#3  2018.03.13 11:53:19 ~do 2

Dobrze powiedziane ". Tylko tu potrzebna jest solidarność." której brak jest w naszym środowisku.

#4  2018.03.13 18:31:17 ~Bo

Jeśli ktoś czuje,że pora na zmiany w życiu- niech ich dokonuje.Warto znaleźć swoje miejsce,chociaż wymaga to zwykle dużo wysiłku i podjęcia ryzyka.Przecież jesteśmy wolnymi ludźmi.

#5  2018.03.13 19:35:54 ~W..lma

Rzygam tą robotą. Mdli mnie jak czytam że jest poniewierana, goni bez przerwy 22 godzin za żadne pieniądze ale kocha ten zawód. Kobiety szanujcie się. Jak można kochać babranie się w ludzkich wydzielinach i odchodach bez szacunku ze strony zwierzchników, lekarzy, pacjentów za żenująco niskie wynagrodzenie i pisać że kocham to. Kocham stary rozwalający się sprzęt, braki leków i środków, nocki spędzane nie jak lekarze, z perspektywą roszczeń pacjentów i rodzin. Poniewierane nawet na szkoleniach- te szkolenia to wymyśliły pańcie z izb aby zarobić i są tak uciążliwe i nic nie wnoszące jak wrzód na dupie. Panie nie wiedzą jak inne branże robią szkolenia i przenoszą medyk na szkolenia. Wystrojone oddziałowe przekazują wiedzę która nie wchodzi i nic nie daje. Procesy pielęgniarskie to wymyślił jakiś dinozaur. Zgroza. Wystarczyłoby zdobyć fundusze z UE i zrobić te kursy atrakcyjnymi i skutecznymi z praktykami na nowoczesnym sprzęcie. Aspecjalizacją? Kolejny absurd. Nie można tak jak lekarze robić to na oddziale i rzeczywiście być fachowcem a nie piguła z papierkiem do wycierania sobie d.y? Zgroza co za ludzie nas reprezentują. Prawo wykonywania zawodu kopię trzeba bo instytucja prowadzi,ąca rejestr w XXI wieku nie potrafi sprawdzić po numerze czy mam to prawo czy nie. Tony papierów, miliony absurdów i żenujące wynagrodzenie za profesjonalne wykonywanie czynności które brzydzą innych ludzi .

#6  2018.03.14 21:22:27 ~a_

Do # 5 popieram 100/100

Dodaj komentarz