Dlaczego pielęgniarki i położne zawsze są gorzej traktowane? Sejm uchwalił ustawę o e-receptach. Żeby wystawić e-receptę, trzeba będzie mieć dostęp do certyfikatu ZUS. Jest nie do uwierzenia, że pielęgniarki do tego certyfikatu nie będą miały dostępu!

Pielęgniarstwo 2018


Dlaczego pielęgniarki i położne zawsze są gorzej traktowane? Sejm uchwalił ustawę o e-receptach. Żeby wystawić e-receptę, trzeba będzie mieć dostęp do certyfikatu ZUS. Jest nie do uwierzenia, że pielęgniarki do tego certyfikatu nie będą miały dostępu!

Posiedzenie plenarne Sejmu w dniu 28 lutego 2018 roku - Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty.

Poseł Elżbieta Gelert:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Miałabym pytanie. Ono, co prawda, już raz wybrzmiało na posiedzeniu Komisji Zdrowia, ale chciałabym jeszcze upewnić się u Pana Ministra, ponieważ grupą, która w tej chwili ma prawo do wypisywania leków, oczywiście w pewnym zakresie, poza felczerami i lekarzami są również pielęgniarki. W tej ustawie akurat nie znalazło się dla nich miejsce. Czy ewentualnie przewidujecie to do znowelizowania w najbliższym czasie? Jest to bowiem, jak mówię, jakaś nowość. A może też ma Pan orientację, czy ministerstwo ma orientację, ile pielęgniarek do tej pory tak naprawdę z tego uprawnienia skorzystało i jaka liczba pielęgniarek te recepty wypisuje?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński:
Jeśli chodzi o pytanie pani poseł Gelert o recepty wystawiane przez pielęgniarki, to obecnie mamy w Polsce kilkaset pielęgniarek, które te recepty wystawiają. Jesteśmy zdania, że bardzo dobre jest podnoszenie prestiżu zawodu pielęgniarki i dawanie pielęgniarkom jak najwięcej możliwości w zakresie realizowania takich czynności, jak wystawianie recept, i tu jesteśmy jak najbardziej otwarci. Wobec tego po dzisiejszym posiedzeniu komisji zlecę prace nad przeanalizowaniem tego, czy jest możliwe wprowadzenie tego typu uprawnień także dla pielęgniarek wystawiających recepty.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że są dwie alternatywne metody podpisywania e-recepty, które mogą być wykorzystywane np. przez uprawnione pielęgniarki. To jest po pierwsze - podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym, a po drugie - bezpłatnie udostępniany przez administrację profil zaufany.

Mariusz Mielcarek

Czytaj więcej i zobacz całe wydanie kwietniowe (2018) miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - pielegniarki.info.pl

Zobacz inne wydania miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych

Komentarze użytkowników

#1  2018.05.04 10:39:51 ~Piel

A na cholerę nam to? Podnoszenie prestiżu zawodu! Niech nam pensje podniosą i zaczną szanować ! Dla mnie brak możliwości wypisywania recept to akurat żaden dyshonor, mam dość własnej pracy.Jak widzę, to na razie dokłada nam się obowiązków, które spoczywają na lekarzach, wmawiając nam że to dla nas nobilitacja:( Przestanmy ich wreszcie odciążać, bo pracy mają coraz mniej , a zarobki coraz większe!

#2  2018.05.04 12:21:35 ~głupota

Do 1 Czy w tej sprawie chodzi o to co pisze się w komentarzu nr 1? Ale lepiej pisać dla pisania. Bez sensu. Potem nie ma co się dziwić, że władza robi z nami co chce. Zero czytania tekstu ze zrozumieniem. Matury by autor komentarza nr 1 nie zdał. Dziś j. polski.

#3  2018.05.04 14:55:41 ~Do 2

Nic nie kumam z Twojego wpisu.Moze jesteś jedna z tych , które po raczkach lekarzy caluja, gdy Ci dorzucają nam coraz więcej swoich obowiazkow :D

#4  2018.05.04 17:04:58 ~Do#2

Nick godny komentarza.

#5  2018.05.04 17:37:18 ~do1

Popieram!

#6  2018.05.05 11:47:25 ~specjalist

Wiele hałasu o nic. Wystarczy pielęgniarkom profil zaufany ePUAP. Mam uprawnienia do wystawiania recept dla mgr i specjalistów ( uzyskane bez ponoszenia żadnych kosztów ), mam profil zaufany. Ilość recept wystawionych przeze mnie wynosi zero i nie przewiduję przy obecnym stanie prawnym żadnych zmian w tej ilości ( nie lubię wykonywać czynności, za które wynagradzany jest ktoś inny )

#7  2018.05.05 14:59:58 ~Do 6

Właśnie o to mi chodziło.Brawo!

#8  2018.07.24 23:05:05 ~agata

O właśnie.Wystawiać recepty za darmo? Naprawdę uważam że ten pomysł ze szkoleniami dla pielęgniarek/jedno szkolenie ponad 1000 zł/to irracjonalny pomysł lekarzy.Sekretarki medyczne na ich usługach a teraz pielęgniarki.Czy naprawdę lekarze w przychodniach są aż tak przepracowani?

Dodaj komentarz