Pielęgniarstwo onkologiczne? A. Deklaracja z Ałma-Aty, B. Deklaracja Helsińska, C. Deklaracja z Dżakarty, D. Karta Ottawska. To pytanie dla pielęgniarki specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego.

Zadania egzaminacyjne dla pielęgniarki specjalistki onkologicznej.

Pielęgniarski mem (13) - à propos zapowiedzi, że kampania rządowa promująca zawód pielęgniarki będzie prowadzona wśród przedszkolaków...

Rząd rozpoczął kampanię promującą zawód pielęgniarki... "Zaczynamy już od przedszkola, zaczniemy już od przedszkola, przyjdziemy już do przedszkoli i będziemy pokazywać pielęgniarki jako zawód wyjątkowy, pielęgniarzy jako zawód naprawdę dający satysfakcję, pójdziemy do szkół podstawowych, pójdziemy do szkół średnich...". Zobacz reportaż telewizyjny o tych frapujących działaniach...

Zobacz cały mem pielęgniarki (13) 

Zobacz więcej informacji w aktualnościach w dziale: Rząd promuje zawód pielęgniarki...


Zobacz inne pielęgniarskie memy:

Pielęgniarski mem (12) -  à propos udziału pani Małas w rządowej kampanii promującej zawód pielęgniarki i położnej...

Pielęgniarski mem (11) - à propos wspólnego zobowiązania pań w czepkach i ministra zdrowia o "nie ujawnianiu szczegółów będących przedmiotem rozmów."

Pielęgniarski mem (10) - à propos wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w kontekście zwolnień L4.

Pielęgniarski mem (9) - à propos działalności wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek-Żelazko. Prosimy o propozycje dokończenia memu...

Zobacz inne pielęgniarskie memy


SPECJALIZACJE PIELĘGNIARSKIE - PYTANIA EGZAMINACYJNE

"Kwiatkiz zadań egzaminacyjnych - specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego:

Zadanie 129.
Publikacja, która napisana jest w sposób umożliwiający powtórzenie doświadczenia lub obserwacji innego autora to:

A. praca oryginalna,
B. praca kazuistyczna,
C. praca poglądowa,
D. meta-analiza.

Zadanie 127.
Współczynnik oddziaływania Impact Factor (IF) dotyczy oceny:

A. czasopisma naukowego,
B. pracownika naukowego,
C. jednostki naukowej,
D. szpitala klinicznego.

Zadanie 123.
Standardy etyczne prowadzenia badań naukowych w medycynie, stawiające dobro uczestnika badania na pierwszym miejscu, określa:

A. Deklaracja z Ałma-Aty,
B. Deklaracja Helsińska,
C. Deklaracja z Dżakarty,
D. Karta Ottawska.

Zobacz także: 

"Kwiatki" z zadań egzaminacyjnych. Jakie uzasadnienie merytoryczne ma pytanie egzaminacyjne o przynależność do izby pielęgniarskiej, na egzaminie państwowym specjalizacji pielęgniarek w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego?

Zobacz inne zadania egzaminacyjne:

Zadania egzaminacyjne sesji wiosennej 2018 (specjalizacje realizowane na podstawie programów obowiązujących do 23.08.2015r)

Specjalizacje realizowane na podstawie programów obowiązujących od 24.08.2015 

Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki

Pielęgniarstwo ginekologiczno - położnicze

Pielęgniarstwo neonatologiczne 

Pielęgniarstwo chirurgiczne

Pielęgniarstwo operacyjne

Pielęgniarstwo onkologiczne

Pielęgniarstwo internistyczne

Zobacz także pytania egzaminacyjne sesji jesiennej 2017

źródło: CKPiP 


PIELĘGNIARKI NA ZWOLNIENIACH

15 czerwca 2018 roku

W tym szpitalu już blisko 50 z 220 pielęgniarek wzięło zwolnienia lekarskie. Ile zarabiają? Ponad 130 pielęgniarek z biłgorajskiego szpitala ma 1700–1800 zł brutto zasadniczego wynagrodzenia i to są już kwoty po dodaniu tzw. zembalowego. Od samych tych kwot można się rozchorować!

Zobacz szczegóły...


15 czerwca 2018 

Video - zobacz wywiad z rzecznikiem szpitala, w którym pielęgniarki instrumentariuszki i anestezjologiczne masowo chorują. Pytanie redaktora do rzecznika: kiedy pielęgniarki wrócą?

14 czerwca 2018 

Szpital w dramatycznej sytuacji. Pielęgniarki na L4 - Mamy problemy z zabezpieczeniem dyżurów nocnych. Największe braki kadrowe są na oddziale chorób wewnętrznych - mówi dyr. Kwiatkowski.


12 czerwca 2018 roku

Poniżej publikuję projekt nowej siatki płac pracowników ochrony zdrowia, w kontekście zawodów: pielęgniarka, położna, sekretarka medyczna, salowa.

1. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej względem zawodu: sekretarka medyczna.

Obecnie ministerstwo zdrowia przedstawia do konsultacji społecznej regulacje prawne sankcjonujące zawód sekretarki medycznej jako zawód medyczny. Wobec powyższego (zgodnie z tabelą publikowaną powyżej) grupa zawodowa - sekretarka medyczna - zostanie zaszeregowana w grupie 10. Tej grupie przypisano "współczynnik pracy" -  0,64. W tej samej wysokości jak współczynnik, który przypisano grupie zawodowej zaszeregowanej w poz. 9 - "Pielęgniarka albo położna, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia". 

Obecnie zawód "sekretarka medyczna" nie jest zawodem medycznym. W niektórych szpitalach, regulaminy wynagradzania i organizacyjne określają zawód sekretarki medycznej jako zawód medyczny. Teraz ma być to usankcjonowane na poziomie ustawowym. 

No, ale sekretarka medyczna to oczko w głowie nowego ministra zdrowia i antidotum na wszystkie bolączki systemu "służby zdrowia", pod sztandarami dobrej zmiany. 

Wniosek: pani Józefa Szczurek-Żelazko zrównuje najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych oraz sekretarki medyczne!

2. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej względem zawodu: salowa.

Z powyższej siatki płac wynika, że pielęgniarka i położna została obdarzona współczynnikiem pracy 0,64 natomiast salowa współczynnikiem w w ysokości 0,53. Różnica w złotówkach to: 429 złotych.

Natomiast prorządowy związek Solidarność idzie jeszcze dalej. Postuluje wspólczynnik pracy w grupie 11 podnieść z 0,53 do 0,58. Wtedy różnica pomiędzy zawodem pielęgniarki i położnej a zawodem salowej, na dzień 31 grudnia 2019 roku, wyniesie: 234 złote. 

Mariusz Mielcarek 

15 czerwca 2018 roku - W Polsce jednak pielęgniarki cenią! Ministerstwo zdrowia podało, że na skutek obowiązującej ustawy o najniższych wynagrodzeniach średnie wynagrodzenia lekarza bez specjalizacji wynosi 3 512 zł, natomiast pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją 3 211 zł.


Zobacz także w Aktualnościach

UWAGA!!!  Uchwała organu izby pielęgniarek i położnych z dnia 7 czerwca 2018 roku w sprawie dodatków brutto brutto.

1. Nowa siatka płac sankcjonuje to co do tej pory było kwestią interpretacji. To już oficjalne! Pani Szczurek-Żelazko zrównuje najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z najniższym wynagrodzeniem zasadniczym... sekretarki medycznej.

2. Zobacz nową siatkę płac pielęgniarek i położnych z konkretnymi kwotami najniższego wynagrodzenia (po przeszeregowaniu magistrów bez specjalizacji do grupy 8) w grupach: pielęgniarka, magister pielęgniarstwa, magister pielęgniarstwa ze specjalizacją.

Komentarze użytkowników

#1  2018.06.18 09:13:47 ~Go

No co tutaj można napisać? Chyba tylko apel do autorów pytań - ludzie, ogarnijcie się! Dla pacjenta będzie to zupełnie obojętne czy pielęgniarka zna odpowiedzi na w/w ale już od Jej wiedzy praktycznej, np.jaką ilością płynu i jakiego uszczelniacze cennik Foleya będzie decydować o jego komforcie. Ale wiedzą praktyczną jest chyba całkiem nieznana tym "światłym" teoretykom.

#2  2018.06.18 09:16:09 ~Go

Sorry-wiedzą praktyczna (to uciążliwe, natrętne autopisanie)

#3  2018.06.18 11:53:31 ~Specjalist

Widze ze portal ma za zadanie negowanie wszystkiego. Pytania nie sa związane z dana specjalizacja ale bez jaj. Nie sa mogę trudne. Odpowiedzi na nie pamiętam ze studiów magisterskich. I o ile mnie pamięć nie myli to specjalizacja składa się z bloku specjalistycznego i ogolnozawodowego.

#4  2018.06.18 13:38:00 ~Go

Nie negowanie wszystkiego,ale trzeba trochę rozsądku. Nie chcę się wyzlosliwiac,ale b.duży procent Pań mgr pielęgniarstwa po studiach dziennych nie znał odpowiedzi na moje pytanie,a jeden pacjent nawet ucierpiał przez tę niewiedzę, bo zostal po raz drugi-niepotrzebnie-zacewnikowany.Objaw wiadomy,ale wystarczyło trochę zluzować z objętości.Po drugie-z przerażeniem patrzę na to,jak kol.świeżo po studiach wykonują zastrzyki w pośladek. Czy naprawdę instruktorki zawodu nie mogą bardziej przyłożyć się na praktykach i nauczyć, że naszym celem nie jest trafienie nerwu kulszowego ? Tak-też kiedyś się uczyłam,ale w LM tego bezwzględnie wymagano i każda opanowała właściwą technikę .W pracy chętnie wszystkie młode uczyly się od starszych koleżanek-mistrzyn zawodu i też b.chętnie wyreczalysmy je z cięższych fizycznie prac-to było oczywiste.Szkoda,ze dziś juz tak nie jest.Studia kończylam jako b.doświadczona osoba.Na roku było kilka takich i przykro to pisać, ale młodsze koleżanki z roku traktowały nas wręcz z pogarda. Podsumowując- czy zmierzamy do pielęgniarstwa czysto teoretycznego,gdzie wiedza olbrzymia,tylko wykonanie fatalne czy do takiego,gdzie piel-specjalistka będzie miała wybitną wiedzę ze swej dziedziny,tak,by faktycznie pomóc choremu.Lepiej niż nie-specjalistka.

#5  2018.06.18 15:00:40 ~do#4

Czy możesz napisać precyzyjnie, co to jest pielęgniarstwo ?

#6  2018.06.18 17:50:37 ~Go

Precyzyjnie to w naukach ścisłych-w przypadku nauk medycznych,społecznych czy humanistycznych nie ma precyzyjnych definicji.Wg mnie-pielęgniarstwo praktyczne,oparte na wiedzy medycznej i doświadczeniu,ma zapewniać indywidualny i optymalny sposób postepowania dla chorego.Może ktoś ma lepszą propozycję koncepcji.W podsumowaniu-może zanim jako środowisko zawodowe,zaczniemy bezkrytyczne biegi po specjalizacje(kasę) ,warto trochę popracować i ugruntować praktyką wiedzę teoretyczną (łączyć w całość, przewidywać skutki itd), a dopiero na taką bazę nakładać wiedzę specjalistyczna (tę, która realnie pomoże choremu).Ale może się mylę.Oczywiscie, pielegniarki teoretyczki niech prowadzą swoje prace badawcze-od tego są.

#7  2018.06.18 18:14:13 ~Do Go

Ale się wyzłośliwiłaś. Mowa jest o pytaniach na egzaminie specjalizacyjnym a ty najeżdzasz na magisterki. Świetnie też zrobiłam LM, a poźniej pomostówkę, MGR i specjalizacje. I mówię po prostu że nie są to pytania wyciągnięte z kosmosu. Te zagadnienia pojawiły się zarówno w programie studiów magisterskich jak i na szkoleniu specjalizacyjnym. A Panie po dziennej magisterce- nie martw się za 4-5 lat oprócz wiedzy zdobędą też i Twoje doświadczenie. Ciekawe do czego wtedy gro naszych "koleżanek" będzie się do nich przyczepiać, pewnie o brak powołania. Zapomniał wół jak cielęciem był. Nasze środowisko sra sobie samo w gniazdo. Zamiast wprowadzać młode- tylko ośmiesza. A później zdziwienie że nie ma jedności. Mnie wcale to nie dziwi.

#8  2018.06.18 19:52:28 ~Go

Chętnie wprowadzę każdą osobę, która chce się czegoś nauczyć. Czy po 5 latach pracy ktoś o identycznym wykształceniu będzie ode mnie lepszy-nie wiem, może tak. Nie najezdzam na mgr, pokazuję tylko pewną postawę części młodych koleżanek, którą obserwuję od pewnego czasu - już, teraz, natychmiast wszystko dla nas, bo jesteśmy najwspanialsze. I to jest smutne, bo czasem nie można skorygować pewnych prostych błędów technicznych, jak np. miejsce iniekcji.I wiesz co jest w tym najgorsze? Że jak pierwsza źle wyznaczy miejsce wklucia-reszta kontynuuje to bezkrytycznie.Moze pora zacząć wreszcie mówić otwartym tekstem nt. jakości kształcenia praktycznego i nie traktować tego jako ataku, tylko przyjęcia faktów i poprawy tego, co szwankuje. Co do starszych koleżanek - też nie są idealne (bo nikt nie jest), ale niejednokrotnie widziałam były lekceważone. A do pracy na oddziale ma przyjść pielęgniarka z opanowanymi technikami pracy-powinna je tylko doskonalić i szkolić się na kursach, potem na specjalizacji. Może macie inne doświadczenia, ale nie da się zaprzeczyć, że zmiana sposobu kształcenia niezwykle głęboko skonfliktowala całe środowisko. Reszty dokonają olbrzymie rozbieżności w stawkach i tym sposobem miejsce pracy stanie się polem walki-wszystkich że wszystkimi.

#9  2018.06.18 20:22:46 ~ad 5

Ja napiszę. Pielęgniarstwo to jest gówno. Dosłownie i metaforycznie.

#10  2018.06.18 20:55:09 ~€

Zgadzam się z #9, panie po dziennych studiach guzik potrafią, tylko się mądrzą i myślą że są do wyższych celów. Pielęgniarstwo zeszło na psy i pielęgniarki też bo się cały czas żrą między sobą

#11  2018.06.18 21:32:09 ~do Go

Niestety mam wrażenie ze te młode, "wyszczekane" magisterki beda tez miały więcej odwagi żeby się zjednoczyć i wreszcie nie dać pomiatać naszym zawodem. Nie możemy zapominać o tym ze te młode dziewczyny na studiach uczą koleżanki w naszym wieku, po LM i tu jest pies pogrzebany.

#12  2018.06.20 12:53:03 ~do#6

Od lat 30-tych XX w. pielęgniarstwo jest zdefiniowane na gruncie prawa. Piszesz mętnie. Czy w oparciu o dane formalne przygotowujesz przyszłe pielęgniarki do zawodu? ( prawo nie wiersz, artykuły, paragrafy nie zwrotki! ) Co do pierwszego zdania, w wymienionych naukach dąży się do precyzji, o ile jest trudna do osiągnięcia.

#13  2018.06.20 12:53:03 ~do#6

Od lat 30-tych XX w. pielęgniarstwo jest zdefiniowane na gruncie prawa. Piszesz mętnie. Czy w oparciu o dane formalne przygotowujesz przyszłe pielęgniarki do zawodu? ( prawo nie wiersz, artykuły, paragrafy nie zwrotki! ) Co do pierwszego zdania, w wymienionych naukach dąży się do precyzji, o ile jest trudna do osiągnięcia.

Dodaj komentarz