Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych. Zobacz, jakich aspektów dotyczą propozycje dwóch konsultantów wojewódzkich.

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarski mem (16) - à propos (NIE)porozumienia pań w czepkach z ministrem zdrowia.

Pielęgniarski mem (15) - à propos stwierdzenia przez wiceminister zdrowia panią Józefę Szczurek-Żelazko, podczas wizyty Rzeszowie, gdzie pojechała wyleczyć ponad 500 pielęgniarek ze zwolnień lekarskich, że problem jest fakt, iż "nasze informacje (z dobrymi informacjami także dla pielęgniarek i położnych) nie zawsze są komunikowane pracownikom".

Pielęgniarski mem (14) -  à propos polskiego pielęgniarskiego piekła...

Pielęgniarski mem (13) -  à propos zapowiedzi, że kampania rządowa promująca zawód pielęgniarki będzie prowadzona wśród przedszkolaków...

Pielęgniarski mem (12) -  à propos udziału pani Małas w rządowej kampanii promującej zawód pielęgniarki i położnej...

Zobacz inne pielęgniarskie memyW ramach konsultacji społecznych do projektu nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych wniesiono między innymi poniższe uwagi:

Konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych dla województwa małopolskiego:

propozycje zmian w załączniku do ustawy dotyczącego współczynnika pracy:
- dla lp. 7 tj. „Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia” - proponuję by współczynnik pracy wynosił 1,25. Proponowany współczynnik uzasadniam koniecznością gratyfikacji posiadanych dodatkowych kwalifikacji zwłaszcza, że odsetek pielęgniarek/położnych w Polsce z tytułem magistra i posiadających dodatkowo specjalizację wynosi zaledwie 7%.
- wykreślenie lp. 8 tj. „Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia albo pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa”.
- dla lp. 9 tj. „Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia” - proponuję by współczynnik pracy wynosił 1,05. Proponowany współczynnik wynika z faktu, że największy odsetek pielęgniarek/położnych posiada takie właśnie kwalifikacje i to ta grupa pielęgniarek przede wszystkim sprawuje opiekę nad chorymi.

 

Konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego dla województwa małopolskiego:

-dla lp. 7 - Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - proponuję by współczynnik pracy wynosił 1,20, jest to mała grupa (około 7 %),
- dla 1p. 8 - Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia albo pielęgniarka 
z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa proponuję by współczynnik pracy wynosił 1,05,
- dla 1p. 9 - Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia proponuję by współczynnik pracy wynosił 0,9.
Pielęgniarki i położne to grupa profesjonalistów medycznych, które do tej pory nie były w sposób właściwy do swoich kwalifikacji zawodowych uposażane. Proponowane powyżej współczynniki w mojej opinii pozwolą na zmianę dotychczasowego sposobu gratyfikowania ich pracy.

Jakie stanowisko w sprawie powyższych propozycji zajęło ministerstwo zdrowia:

Proponuje się nie uwzględnić. 

Określona w projekcie wysokość najniższych wynagrodzeń zasadniczych ustalona została w taki sposób aby realne było jej osiągnięcie w terminach wskazanych w projekcie przy uwzględnieniu możliwości finansowych sektora ochrony zdrowia. Wprowadzenie dla  grupy zawodowej pielęgniarek najniższej wysokości wynagrodzeń w postulowanej wysokości powodowałoby skutki finansowe przekraczające możliwości systemu ochrony zdrowia. Podkreślenia wymaga, że zmieniana ustawa regulować ma minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny. W dalszym ciągu w gestii pracodawców pozostanie więc ustalanie  wynagrodzeń ww. pracowników zgodne z przepisami ogólnymi Kodeksu pracy, a więc przy uwzględnieniu w szczególności wymaganego na stanowiskach przez nich zajmowanych wykształcenia i kwalifikacji.

Wybrał: Mariusz Mielcarek


Zobacz najnowszą wersję (z dnia 18 lipca) ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych, którą pani Józefa Szczurek-Żelazko przesłała na dzisiejsze posiedzenie rządu.

Zobacz ostatnią wersję ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia


POSIEDZENIE PARLAMENTARNEGO ZESPOŁU DS. SZPITALI POWIATOWYCH W DNIU 19 LIPCA 2018 ROKU:

Komentarze użytkowników

#1  2018.08.27 11:14:49 ~piel. dypl

Absurd?

#2  2018.08.27 13:17:00 ~Taki swiat

To jest zła wola i celowe wykorzystywanie pielegniarek! Skoro jest mało pieniędzy,to dlaczego nie dla wszystkich? Mogą zmniejszyć bardzo wysokie uposażenie, właśnie konsultantów,dyrektorów, kadrowcow-ma ok.6tys,decydentów w NFZ,i wszelkiej maści innych pasożytów, którzy po prostu zabierają nasze ,bezspornie słusznie należne pieniądze. Przyznają, ze powinnysmy zarabiać więcej, wiec trochę sprawiedliwości. Dlaczego inni maja żyć lepiej kosztem pielegniarek? Obłuda,zachłanność! Te panie, które pracują na dwa etaty,płaca za jeden etat,idzie właśnie na tych pazernych pasożytów,bo w jednej pracy powinna być taka placa ,jak teraz jest za dwie! Wasze zdrowie jest dla nich nieważne,pracujcie niewolnice.

#3  2018.08.27 13:53:23 ~Plg

Pasożyty.

#4  2018.08.27 14:11:00 ~Do#1

A gdzie przekazywany zawsze przez Ciebie,bez względu na temat dyskusji, tekst. - "Praktyki pielęgniarskiej podobnie jak lekarskiej nikt nie może wykonywać bez prawa ich wykonywania albo ustawowej zgody państwa, odpowiednio art. 84-87 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, art. 58 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 r." Bardzo mi tego zabrakło.

#5  2018.08.27 15:16:11 ~do#4

Dlaczego w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. par.2 pielęgniarka ( średnie medyczne, bez specjalizacji) na stanowisku starszej pielęgniarki i przepracowaniu na nim 3 lat, jest w tej samej grupie co młodszy asystent ?

#6  2018.08.27 15:47:25 ~Do#5

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. zostało uchylone 1 września 1957 r. Obecnie ma znaczenie wyłącznie historyczne. A specjalizacji pielęgniarskich w czasie jego obowiązywania jeszcze nie było, studiów wyższych na kierunku pielęgniarstwo też.

#7  2018.08.27 16:59:30 ~do#6

I co z tego, że nie było specjalizacji pielęgniarskich na poziomie średniego szkolnictwa medycznego lub studiów w dziedzinie pielęgniarstwa? ( lekarze też nie mieli specjalizacji)

#8  2018.08.27 18:17:15 ~B.

Dziel i rządz.

#9  2018.08.27 19:12:26 ~Do#8

Bardzo cenny komentarz, pełen treści. Dziękuję za informacje.

#10  2018.08.27 20:37:09 ~motyl

Komentarze konsultantów a raczej NIEROBÓW co nie mają zielonego pojęcia o Waszej sytuacji A NAJSZYBCIEJ TO RŻNĄ GŁUPA . Bo tłumaczenie że 7% ze specjalizacją zmusza do tego abyście je robiły TO NIC BARDZIEJ GŁUPIEGO I MYLNEGO .Bo niech Wam najpierw zapewnią że jak dostaniecie TAKI PAPIER TO DADZĄ WAM PRACODAWCY WYŻSZE PŁACE - bo po to się podnosi kwalifikacje a nie one zgarną KASĘ A POTEM NIC WAM Z TEGO NIE BĘDZIE .I tak jak teraz WAS WYROLOWALI z tym Zembalowym . Najpierw niech zapewnią podwyżki a potem specki tak jak u Rezydentów .Najpierw kasa za Specki a potem robią specki . A nie wydacie pieniądze ciężko zarobione a POTEM FIGA Z MAKIEM . TO NIEŁADNA GRA konsultanci , TAK SIĘ NIE ROBI , GRACIE BARDZO PO ŚWIŃSKU. Trzeba Was ( konsultanci ) jak najszybciej wysłać do pracy na oddziały do szpitali abyście zobaczyli czystą rzeczywistość bo teraz to BUJACIE W OBŁOKACH . NIKT NIE BĘDZIE ROBIŁ TYCH SPECEK BO CI CO MAJĄ _ TO MOGĄ NIMI PODETRZEĆ SOBIE D.Ę. Bo pracodawca Pan i Władca ( powie Ja nie wymagam bo mi potrzebny jest ROBOL NAJTAŃSZY ) i co ODPOWIESZNA TO KONSULTANCIE ZA DYCHĘ ( no nie za dychę bo siedzisz w urzędzie gdzie Ci bardzo dobrze płacą za to ABYŚ ROBIŁ NAGONKĘ NA SPECKI .Bo te od kształcenia muszą SIĘ NAŻREĆ przecież NIE DAJĄC GWARANCJI PODWYŻEK ZA TEN GÓWNIANY PAPIER . No i koniec bajki o speckach . NIE RÓBCIE ICH POMIMO ŻE PODWYŻKI USTALAJĄ POD NIE ( nie dajcie się zwieść bo to tylko tabelki a zmienią się rządy i ludzie i NIC Z NICH ALE TO NIC NAPRAWDĘ . A nagonki były za komuny A TERAZ JEST WOLNOŚĆ I DEMOKRACJA i każdy robi jak mu się podoba .A jak im mało to na dodatkowy etat do szpitala .

#11  2018.08.27 21:05:51 ~henryk

WSZYSTKIE PIELEGNIARKI BEZ WZGLEDU NA WIEK I WYKSZTALCENIE W TEJ SAMEJ GRUPIE ZA CIEZKA PRACE TO NIE ICH WINA ZE ZMIENILO SIE SZKOLNICTWO,USTRÓJ,NOWE POKOLENIE I SEPY Z IZB KTORE CHCA ZAROBIC NA SUDENTKACH, POLSKA TO CHORY KRAJ.

#12  2018.08.27 21:38:18 ~Plg

W krótce specjalizacją podetrzemy pupy.Tak jak już podtarły p.pielęgniarki z dyplomem na kierunku pokrewnym.Ciekawe co jeszcze wymyślą źeby ściągnąć z nas pieniądze?

#13  2018.08.28 14:45:06 ~Do#12

Trochę przesadzasz - pielęgniarki z dyplomem "pokrewnym" zostaną docenione ( również finansowo ) po podjęciu pracy w zawodach i na stanowiskach "pokrewnych".

#14  2018.08.28 15:50:04 ~magister p

Co dalej bez pieniędzy

#15  2018.08.28 16:41:01 ~Do#14

Patrz #50 w pierwszym temacie dyskusyjnym.

#16  2018.09.04 09:58:19 ~ina

Może ktos dostrzegnie tutaj pielęgniarki , ktore posiadają studia podyplomowe i to realizowane na Uniwersytecie Medycznym - to bardzo konkretne doksztalcenie (egzaminy i obrona pracy ), to coś więcej niż organizowane przez roznorakie firmy - specjalizacje

#17  2018.11.23 22:35:31 ~aaaaaaa

Dzisiaj się dowiedziałam ze bedac wmgr ze spec jestem nadal w gr 9 bo pracodawca nie wymaga.

Dodaj komentarz