Pielęgniarkom ostatnio poszło bardzo kiepsko... Zobacz, jak poradziło sobie 600 położnych na egzaminie państwowym w ramach specjalizacji.

Państwowy egzamin pielęgniarek i położnych

 

Pielęgniarski mem (9) -  à propos sfinansowania ustawowych "podwyżek" dla pielęgniarek i położnych z 2017 roku z dodatków brutto brutto przyznanych w 2015 roku

Pielęgniarski mem (16) - à propos (NIE)porozumienia pań w czepkach z ministrem zdrowia.

Pielęgniarski mem (15) - à propos stwierdzenia przez wiceminister zdrowia panią Józefę Szczurek-Żelazko, podczas wizyty Rzeszowie, gdzie pojechała wyleczyć ponad 500 pielęgniarek ze zwolnień lekarskich, że problem jest fakt, iż

"nasze informacje (z dobrymi informacjami także

dla pielęgniarek i położnych) nie zawsze są

"komunikowane pracownikom".

Pielęgniarski mem (14) -  à propos polskiego pielęgniarskiego piekła...

Pielęgniarski mem (13) -  à propos zapowiedzi, że kampania rządowa promująca zawód pielęgniarki będzie prowadzona wśród przedszkolaków...

Pielęgniarski mem (12) -  à propos udziału pani Małas w rządowej kampanii promującej zawód pielęgniarki i położnej...

Zobacz inne pielęgniarskie memy


WYNIKI EGZAMINU SPECJALIZACYJNEGO POŁOŻNYCH

23 września 2018 r.

Dnia 19 września 2018 roku został przeprowadzony egzamin państwowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego, który odbył się w nowym trybie. Do egzaminu zostało zakwalifikowanych 665 osób. Liczba osób, które nie podeszły do egzaminu 27 (4%). Egzamin zdało 95%. 31 osób nie zaliczyło egzaminu.

Zobacz szczegółowe wyniki egzaminu...

Bardzo serdecznie gratulujemy położnym - nowym specjalstkom! 

Redakcja Portalu i Gazety pielegniarki.info.pl 


W poprzednich dniach informowaliśmy o niskim poziomie zdawalności na specjalizacji pielęgniarek w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego. W tym przypadku, na 239 osób, które przystąpiły do egzaminu, nie zdało 45%.

Zobacz także:

Wyniki pozostałych specjalizacji - sesja jesienna 2018:

Egzamin państwowy w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.

Egzaminu państwowy w dziedzinie ochrony zdrowia pracujących.

Egzamin państwowy w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego.

Aktualności według działów: 

Państwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

Specjalizacje pielęgniarskie - pytania egzaminacyjne.

Więcej informacji w sprawie specjalizacji pielęgniarek i położnych znajdziesz w najnowszym wydaniu miesięcznika branżowego pielęgniarek i położnych - wydanie wrzesień 2018 r., na stronie 9.


21 września 2018 r.

Wyliczenia skutków finansowych, 1 100 zł do podstawy, Ministerstwo Zdrowia dokonało przy założeniach:

1. Liczbę pielęgniarek i położnych ogółem poza świadczeniami opieki zdrowotnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) przyjęto z informacji NFZ pt. „Informacja o wykorzystaniu przez świadczeniodawców środków finansowych przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych za okres od 1 stycznia 2018 r. do 31 maja 2018 r.” Liczbę pielęgniarek i położnych POZ przyjęto ze „Sprawozdania z działalności NFZ za 2017 rok”. Dodatkowo, w celu ustalenia liczby pielęgniarek i położnych zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, skorzystano z danych zawartych w „Biuletynie Statystycznym Ministerstwa Zdrowia z 2017 r.”, na dzień 31 grudnia 2016 r.

2. Do wyliczeń przyjęto następujące założenia dotyczące średniego narzutu (dodatkowe środki na wynagrodzenie zasadnicze zależne od tego wynagrodzenia oraz od składki ZUS opłacanej przez pracodawcę) na wynagrodzenie zasadnicze, zgodnie z informacjami, którymi dysponuje Minister Zdrowia:

- 54 % w przypadku opieki stacjonarnej, liczba etatów 141 933,
- 34 % w przypadku opieki ambulatoryjnej, liczba etatów 42 749.
- 19,91 % w zakresie składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pokrywanych przez pracodawcę.


źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj... ciąg dalszy...


19 września 2018 r.

Komentarze użytkowników z wrześniowego (papierowego) wydania miesięcznika branżowego pielęgniarek i położnych, który jest kolportowany do 600 szpitali w Polsce:

  • I znów tylko płakać nad naszym losem. Jakim prawem te panie decydują o całym środowisku?  Wielokrotnie była mowa, że po włączeniu dodatku nawet magistrzy ze specjalizacją nie dostaną żadnej podwyżki w związku z ośmieszającą nas siatką płac.
    W moim szpitalu dyrekcja już włączyła dodatek w zeszłym roku. I co? Żadna z nas nie dostała ochłapów pod tytułem 20% od należnego wynagrodzenia ustawowego. I żeby nie było tak wesoło, to do podstawy nie wchodzi 1600 złotych, tylko odliczone jest brutto brutto i pomniejszone o średnią wypracowaną przez pielęgniarkę nocy i świąt. Tak więc na tzw. rękę wyjdzie to samo, co byśmy dostawały z dodatkiem niewłączonym.
    Reasumując: za sprawą ministra i - chciałam napisać - "naszych" przedstawicielek (ale one moimi nie są) walczymy dwa razy o to samo! Czy nasze środowisko nie zasługuje na szacunek? Chyba jednak nie, bo skoro "nasze" przedstawicielki robią nas w tzw. konia, to czego  się spodziewać po reszcie?

     
  • Jakim prawem 3 osoby decydują za środowisko prawie 30-tysięczne? Pytam: jakim  prawem? Co to za dyktatura? Dlaczego chcecie nam zabrać z tego, co dał wcześniej minister Zembala? Teatr 3 aktorów, a ręka rękę myje - jak wam nie wstyd? Aż tak wam zależy na stanowiskach? Czy nie rozumiecie, że nie ma ludzi do pracy w pielęgniarstwie? Drogie koleżanki i koledzy, dość pracy na wielu etatach i kontraktach!

Czytaj pozostałe komentarze...
 


Czytaj artykuły z bieżącego numeru miesięcznika branżowego pielęgniarki.info.pl:

Treść porozumienia pielęgniarek z Ministrem Zdrowia (9 lipca).

Wyjaśnienia do porozumienia z pielęgniarkami.

Reakcja Solidarności na porozumienie pielęgniarek z Ministrem Zdrowia...

Związek pielęgniarek odpowiada na krytykę związaną z podpisanym porozumieniem.

Porozumienie - zapisy o urlopie szkoleniowym.

Pracodawcy obliczyli, że "porozumienie będzie kosztowało polskie szpitale ok. 300 zl dodatkowych kosztów na każdy etat pielęgniarki".

Wiemy, dlaczego w porozumieniu z dnia 9 lipca jest mowa o "zwiększeniu liczby pielęgniarek, które dobrowolnie podejmą służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej". Czytaj informaję w przedmiotowej sprawie...

OPZZ napisało oświadczenie w sprawie porozumienia "pań w czepkach" z Ministrem Zdrowia.

Związek Powiatów Polskich o porozumieniu...

Komentarze użytkowników

#1  2018.09.23 08:03:05 ~a

No i co . miały juz 2 nowe testy z ktorych suzo pytan się powtorzylo a np geriatria czy epidemiologia zdają pierwszy raz

#2  2018.09.23 10:49:14 ~Położna

Moje drogie kolezanki komentarze typu że powtórzyły się pytania są nie na miejscu-po 1-ilość powtorzonych pytań nie umożliwiała zdawalności bo dużo było nowych. Po 2- czy lekarze którzy jak wiadomo mają bank pytań tak siebie komentują? -nie! Ale pielęgniarki uwielbiają same po sobie "jeździć" i się ośmieszać-stąd brak szacunku do naszych zawodów bo mimo iż wypruwamy sobie flaki wy zawsze musicie sprowadzić nas do parteru komentarzami typu "po co nam studia" albo "pytania się powtarzały".żenada. a może osoba która tak powyżej skomentowała wpadnie do mnie do domu i zobaczczy jak mam cały pokój zawalony książkami i notatkami.ile mnie kosztowała ta specjalizacja, jak trudne jest położnictwo bo zawiera dużo szczegółów i łaciny.i dopiero później komentuje. jestem z siebie dumna i to mój prywatny sukces po ciężkiej pracy więc nie pozwolę sobie go odebrać głupim ludzkiom co pojęcia nie mają ile musialysmy się uczyć i wolą wszystko upraszczać w prymitywny sposob.

#3  2018.09.23 11:03:41 ~polska pie

Dziękuję #2 za komentarz. Całkowicie się z Panią zgadzam i również podpisuję pod tymi słowami. Gratuluję zdania specjalizacji wszystkim nowym specjalistkom. A tym, którym się nie powiodło, życzę zdania następnym razem i nie załamujcie się-to nie koniec świata!

#4  2018.09.23 15:14:37 ~nina

Do 1.Zazdrość i złośliwość ludzka nie zna granic, tak mówią osoby które nigdy się nie dokształcały( mali ludzie, niech lepiej zamilkną). Ja jestem pielęgniarką i z całego serca gratuluje położnym. One przynajmniej w sytuacjach trudnych potrafią się wspierać, przynajmniej te które znam. Zdają sobie sprawę z tego iż stanowią małą grupę zawodową i być może niedługo ich zabraknie. Wykonują przepiękną pracę sprawując opiekę nad kobietą w każdym wieku. Są to dziewczyny z klasą i wyróżniają się w środowisku pielęgniarskim.

#5  2018.09.23 16:26:32 ~Plg

Nie mam specjalizacji i jej nie zrobię bo jestem już bliżej niż dalej.Gratuluję tym Paniom ,które zdały.Tym Paniom,które nie zaliczyły mówię nie załamujcie się .Dalej do przodu.Ku pcieszeniu,pielęgniarki i połoźne są wielkie.Nie wyszło tak źle.Otóż podam przykład z egzaminu lekarzy na 100 zdała 1 osoba.Tak więc widzicie w życiu różnie bywa.

#6  2018.10.03 16:15:43 ~do Pani Ni

Bardzo dziękujemy za te słowa. Jako młoda położna jestem sercem z pielęgniarkami, zawsze kieruję w Waszą stronę dobre słowo i szacunek za pracę. Serdecznie pozdrawiam i dziękujemy bardzo za trzymanie za nas kciuków na egzaminie i gratulacje. Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz