Amnestia Szumowskiego! Pielęgniarki, które nie zdały egzaminu specjalizacyjnego, teraz się dowiadują, że jednak są specjalistkami.

Państwowy egzamin pielęgniarek i położnych

 

Zobacz wrześniowy numer branżowej gazety dla pielęgniarek i położnych, który został wysłany do 600 szpitali w Polsce.

Wiodące tematy bieżącego wydania:

➡ 1 100zł do podstawy,
➡  specjalizacje pielęgniarek,
➡  pielęgniarki na zwolnieniach,
➡  nowe obowiązki pielęgniarek,
➡  głos pielęgniarek anestezjologicznych.


Komunikat w sprawie zmiany regulaminu egzaminu państwowego

W dniu 27 września 2018 roku Minister Zdrowia dokonał zmiany regulaminu egzaminu państwowego m.in. w zakresie, cyt. „Warunkiem uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu jest uzyskanie przez osobę zdającą co najmniej 60% prawidłowych odpowiedzi, co stanowi odpowiednio 108 pkt dla osób, które ukończyły specjalizację w dziedzinach kształcenia określonych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2003 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne, oraz ramowych programów specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, 84 pkt dla osób, które ukończyły specjalizację w dziedzinach kształcenia określonych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwaoraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne.”

Obniżony próg ma zastosowanie do egzaminów przeprowadzonych od sesji jesiennej 2017r. W związku z powyższym osoby, które otrzymały ww. liczbę punktów lub więcej są zwolnione z obowiązku ponownego przystąpienia do egzaminu. Komisja dokona weryfikacji wyników przeprowadzonych egzaminów i podejmie odpowiednią uchwałę nie później niż w terminie 40 dni od dnia zatwierdzenia niniejszego regulaminu.

Centrum Kształcenia Podyplomowego
Pielęgniarek i Położnych
  w porozumieniu z
 Departamentem Pielęgniarek i Położnych
                            Ministerstwa Zdrowia


WYNIKI EGZAMINU SPECJALIZACYJNEGO PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

27 września 2018 r.

Dnia 25 września 2018 roku został przeprowadzony egzamin państwowy w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego, który odbył się w nowym trybie. Do egzaminu przystąpiło 140 osób. Zdało 106, co stanowi  75%.  Aby uzyskać pozytywny wynik z egzaminu nalażało zdobyć 98 punktów.

Zobacz szczegółowe wyniki egzaminu...

W tym samym dniu odbył się także egzamin w tej samej dziedzinie, który został przeprowadzony w starym trybie. Przystąpiły do niego dwie osoby i obie zdały.

Wszystkich nowym specjalistkom
gratulujemy!

Redakcja Portalu i Gazety pielegniarki.info.pl 


W poprzednich dniach informowaliśmy także o egzaminie specjalizacyjnym położnych w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. W tym przypadku do egzaminu zostało zakwalifikowanych 665 osób - zdało 95%. 31 osób nie zaliczyło egzaminu.

Zobacz także:

Wyniki pozostałych specjalizacji - sesja jesienna 2018:

Egzamin państwowy w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.

Egzaminu państwowy w dziedzinie ochrony zdrowia pracujących.

Egzamin państwowy w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego.

Egzamin państwowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego.

Aktualności według działów: 

Państwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

Specjalizacje pielęgniarskie - pytania egzaminacyjne.

Więcej informacji w sprawie specjalizacji pielęgniarek i położnych znajdziesz w najnowszym wydaniu miesięcznika branżowego pielęgniarek i położnych - wydanie wrzesień 2018 r., na stronie 9.


Pielęgniarki i lekarze sieradzkiego szpitala sprzed ponad 50 lat

Zobacz unikalne, nigdzie wcześniej nie publikowane zdjęcia pielęgniarek oraz lekarzy pracujących w sieradzkim szpitalu na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Zobacz galerię zdjęć...


UWAGA!
Dołącz do grupy na Facebook'u "Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!". Grupa liczy już ponad 4,6 tys. osób.
Grupa utworzona w celu integracji pielęgniarek absolwentów: Liceum Medycznego oraz Medycznego Studium Zawodowego.
Może odżyją dawne znajomości?

Dołącz do nas...

 


Sejm uchwalił w dniu 13 września 2018 roku, nową siatkę płac z poprawkami związku "Solidarność", na których zyskały niektóre grupy zawodowe... Senat nie wniósł poprawek. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

Poniżej nowa siatka płac. Dlaczego zyskały niektóre grupy zawodowe? O tym w artykule pod siatką płac...


Pielęgniarka & salowa, elektryk

W projekcie nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia współczynnik pracy dla pielęgniarki po LM, SM oraz po studiach licencjackich zapisano na poziomie obowiązującym od 2017 roku czyli - 0,64. 

Natomiast w projekcie nowelizacji przedmiotowej ustawy zapisano nową grupę pracowników "Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny, inny niż określony w lp. 6 i 10". To np. salowe, elektrycy, pracownicy administracyjni... Tym osobom przypisano współczynnik - 0,53. Wobec powyższego różnica pomiędzy pielęgniarką a powyżej wymienionymi pracownikami w zakresie najniższego wynagrodzenia zasadniczego wynosiła -  429 złotych. 

Należy podkreślić, że na wniosek prorządowej Solidarności na ostatnim posiedzeniu sejmu współczynnik 0,53 zwiększono na 0,58!

Skutek: różnica pomiędzy pielęgniarką a salową, elektrykiem pracownikami administracyjnymi w zakresie najniższego wynagrodzenia zasadniczego została zmiejszona z 429 zł do 195. 

To już się stało faktem. Bowiem ustawa w takim kształcie czeka tylko na podpis prezydenta i wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu. UWAGA!!! Współczynnik 0,58 wejdzie w życie z datą wsteczną bowiem będzie obowiązywać od...1 lipca 2018 roku. 

Skąd te kwoty? Więcej informacji w artykule poniżej, który porusza kwestię tzw. kwoty bazowej.

Mariusz Mielcarek 


WSPÓŁCZYNNIKI PRACY PIELĘGNIAREK A KWOTA BAZOWA 3900 ZŁ.

SKĄD TA KWOTA I DO KIEDY NIE BĘDZIE OBOWIĄZYWAĆ?

Wyjaśnień w tej sprawie udzielała w sejmie i senacie pani Józefa Szczurek-Żelazko:

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 13 września 2018 roku

Poseł Jerzy Kozłowski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Nie sądzę, aby dzisiaj wieczorem, przy głosowaniu nad tym projektem, znalazł się na tej sali ktoś, kto naciśnie inny guzik niż zielony. Podwyżki w całym systemie ochrony zdrowia są niezbędne, pracownicy zarabiają za mało, chyba dla każdego pacjenta jest to oczywiste. To jest mały krok, nawet można powiedzieć: mniej, kroczek, we  właściwym kierunku, ale przyznam, że nie rozumiem, na jakiej podstawie wyliczono kwotę bazową 3900 zł jako odniesienie do wszystkich przeliczeń przy współczynnikach.

(...)

Bardzo rozsądna wydaje mi się propozycja pana posła z Platformy Obywatelskiej, która idzie w tym kierunku, aby tak jak w przypadku dyrektorów szpitali, było odniesienie się do innej wartości wynagrodzenia, czyli do tego, co pan poseł Pawłowicz ma w swojej poprawce, gdyż to po prostu będzie sprawiedliwe i czytelne. Kwota 3900 zł jest, tak powiem kolokwialnie, jakby z kapelusza.

źródło: stenogramy posiedzeń sejmu oraz senackiej komisji zdrowia

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Czytaj dalej...


Czytaj artykuły z bieżącego numeru miesięcznika branżowego pielęgniarki.info.pl:

Treść porozumienia pielęgniarek z Ministrem Zdrowia (9 lipca).

Wyjaśnienia do porozumienia z pielęgniarkami.

Reakcja Solidarności na porozumienie pielęgniarek z Ministrem Zdrowia...

Związek pielęgniarek odpowiada na krytykę związaną z podpisanym porozumieniem.

Porozumienie - zapisy o urlopie szkoleniowym.

Pracodawcy obliczyli, że "porozumienie będzie kosztowało polskie szpitale ok. 300 zl dodatkowych kosztów na każdy etat pielęgniarki".

Wiemy, dlaczego w porozumieniu z dnia 9 lipca jest mowa o "zwiększeniu liczby pielęgniarek, które dobrowolnie podejmą służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej". Czytaj informaję w przedmiotowej sprawie...

OPZZ napisało oświadczenie w sprawie porozumienia "pań w czepkach" z Ministrem Zdrowia.

Związek Powiatów Polskich o porozumieniu...

Komentarze użytkowników

#1  2018.10.02 20:29:54 ~a_

Wiadomo było, że pytania są z d*py wyrwane. Lekarze też nie znali odpowiedzi na wiele pytań, a zgadywanie co autor pytania miał na myśli jest po prostu żenujące. Uważam, że amnestia jest mimo wszystko obnażająca nasze pańcie z izb. Tak naprawdę nikt z tej sytuacji nie wyszedł z twarzą: ani zdające, ani wykładowcy, ani tym bardziej koordynatorzy specjalizacji. Dla jasności : MZ też.

#2  2018.10.02 20:38:42 ~Piel.

Do 1, brawo! Mam takie samo zdanie, żenada. Przecież prawo nie działa wstecz. Jeśli zmiana regulaminu to od dnia ustalenia, a nie wstecz.

#3  2018.10.02 20:54:46 ~Iw

Największy problem z tym maja Panie z centrum w kontakcie telefonicznym są opryskliwe , ale dlaczego mnie to nie dziwi to takie nasze pielęgniarskie .tam się prosi zmiana pokoleniowa. gratuluje wszystkim Koleżankom objętym ,amnestia” cieszę się z Wami . Pozdrawiam i życzę siły i jedności w grupie Naszej zawodowej

#4  2018.10.02 21:16:20 ~piele

I takie to specjalistki i magistry - 0 wiedzy tylko papierki .

#5  2018.10.02 21:26:49 ~Dorota do

Nie martw sie te mgr ze specjalizacją i tak nie będą miały tych 5000 tys. to bajki w które niektórzy uwierzyli i lecą nabijajmy kasę uczelniom. PO wyborach wszystko sie zmieni a siatki się przerwą aż zadudni.

#6  2018.10.02 21:37:13 ~do 1

Co autor durnego pytania miał na myśli nie wie nawet sam autor bo zazwyczaj nie ma wiekszego pojęcia o dziedzinie z której układał pytania. A z podręcznika przeczytał bez zrozumienia. Albo archiwalne testy źle przepisał. Albo stare pytania chcial zmodyfikoeać ale zeby to zrobić trzeba jednak troche wiedzy i logicznego myslenia.Stąd pytania -kwiatki.

#7  2018.10.02 21:50:52 ~do 5

Nie siej fermentu jak jesteś nieukiem, bo zazdrość to brzydka cecha. My mgr+spec już mamy u mnie w szpitalu podstawy 4100 a miało być dopiero w grudniu 2019 więc i 5250 też będzie, ustawa to ustawa.

#8  2018.10.03 04:53:24 ~Do 7

Ferment to ty niezły masz w głowie .Pani wyuczona ,skoro masz tyle podstawy to pewnie jesteś z duzego miasta a te to na zajęciach bywały rzadko jak sobie przypominam,tylko my po 100 km. jeździłyśmy uczciwie i nie pleć mi głupot że u mnie z 2500 zł ktoś będzie miał 100% więcej chyba nie doczytałaś ustawy tak się podnieciłaś bo jest jeszcze takie coś jak " wymagane na danym stanowisku " i wola dyrektora który zrobi co zechce.

#9  2018.10.03 05:25:10 ~do 6

Jaka specjalizacja takie pytania.

#10  2018.10.03 10:49:09 ~Ela do 5

Jak możesz ubliżać Uczelniom, poza tym przypomnę Ci, że OBOWIĄZKIEM PIELĘGNIARKI jest podnoszenie kwalifikacji!

#11  2018.10.03 11:13:40 ~do 7

A kodeks pracy to kodeks pracy! Wielka pani wykształcona , a słoma z butów wystaje!

#12  2018.10.03 11:35:28 ~do 10,11

Można chyba bardziej na poziomie skomentować,a nie tak przaśnie i prostacko.

#13  2018.10.03 13:25:28 ~Piekarz

Pielęgniarka pielegniarce wilkiem jest

#14  2018.10.03 13:42:58 ~Pielegniar

Pielęgniarka po LM nie powinna się znaleźć w tak słabym współczynniku (0,64), a przynajmniej w 0,73. Przypominam , że pielęgniarka jest personelem podstawowym, bazowym i bez pielęgniarki nie ma szpitala czy innej placówki med. Nie może tak byc , że wykonując dokładnie te same obowiązki co pielęgniarka po studiach o trzyma o polowe niższe wynagrodzenie pielęgniarka po LM, jest to chore i nie sprawiedliwe

#15  2018.10.03 13:43:47 ~Do 8

Szpital powiatowy na podkarpaciu niedowiarku. Żal ściska?

#16  2018.10.03 14:25:38 ~do 15

Aleś uczona,wstyd

#17  2018.10.03 16:14:03 ~Piel

Ale wy jesteście próżne, po co tak sobie wytykacie, a potem taki plebs jak "gosć" czy Xd wchodzi na nasz portal i nam ubliżają i wysmiewają nas

#18  2018.10.03 17:51:05 ~Joanna

Nic nie rozumiem? Wyjaśni mi ktoś.

#19  2018.10.03 19:08:28 ~Do 16

Wstyd to kraść, a nie poszerzać swoją wiedzę. Zawiść i tyle.

#20  2018.10.03 19:51:14 ~PIEL

Testy powinny sprawdzać wiedzę z pielęgniarstwa. Może ktoś ma przerost ambicji układając takie pytania. Dobrze, że minister pracując kiedyś z pielegniarkami rozumie co nam jest potrzebne.

#21  2018.10.04 06:15:23 ~Anna

A co to za abolicja że od sesji jesiennej 2017 powinno być- do sesji jesiennej zdawałam na wiosnę i mnie nie obejmie a zabrakło mi raptem 1 pkt.

#22  2018.10.04 07:05:54 ~W

Amnestia to 5 lat wstecz a nie parę miesięcy a ci info dnia

#23  2018.10.05 15:36:14 ~Piel.

W zwiazku z komunikatem CKPPiP o zmianie regulaminu i obnizeniu progu zdawalnosci na specjalizacjach to dobre dzialanie Departamentu PiP oraz wiceminister zdrowia.Mysle ze jest to reakcja na interwencji osob .ktore zadaly sobie trud zeby wykazac w MZ ,ze na egzaminach w tzw.nowym trybie pojawilo sie wiele pytan watpliwych co do poprawnej konstrukcji,zgodnosci z obowiazujacym programem ksztalcenia ect.I nie jest to zadna amnestia .W prawie administracyjnym jest art, ktory mowi,ze w sprawach watplywych organy powinny kierowac sie dobrem poszkodowanych.A za takie mogly sie uwazac osoby ,ktore udzielily poprawnych odpowiedzi a nie przyznano im za to punktu,bo komisja za to odpowiedzialna nie sprawdzila pytan pod wzgledem merytorycznym.Zabieram glos bo sprawa mnie dotyczyla i znam sprawe od "podszewki".Jestem tez zdumiona co niektorzy wypisuja ,na jakiej podstawie.

#24  2018.10.05 21:06:22 ~An do 23

Całkowicie zgadzam się z tym wpisem.

#25  2018.10.09 15:33:36 ~Ja

Czyzby jakas spokrewniona z ministrem lub jakims poslem zdawala i nie zdala i dlatego amnestia? Pare lat temu obnizono prog matur bo okazalo sie ze zdawaly wtedy matury dzieci kilku ministrow.

#26  2018.10.09 15:37:53 ~Do 7

Kiedys zeby robic specjalizacje trzeba bylo miec odpowiednia liczbe lat przy lozku i skierowanie od pracodawcy ktory za nauke placil. I to bylo czyms w rodzaju nagrody,nobilitacja. Jest sporo pielegniarek po dawnym liceum czy studium majacych dawniejsze specjalizacje

#27  2018.10.09 15:39:30 ~Do 10

Owszem,pielegniarka powinna sie doksztalcac i podnosic kwalifikacje. Ale nie ma obowiazku pedzic jak cma z kursu na kurs.

#28  2018.10.10 15:29:01 ~GRAZA

Specjalizacja i dalej co. Jak juz rynek nasyci sie specjalistkami to wyjdzie nakaz że tylko magisterki to prawdziwe pielegniarki. I dalej robic studia 2 giego stopnia.A decydenci beda liczyc kase . Studia zrobilam w latach 80 tych. Ale poza dyplomem ukończenia Ak. Med. nic sie nie zmieniło.

Dodaj komentarz