Wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarki 3200 zł, 3670 - sekretarki na szpitalnym oddziale, sekretarki w gabinecie dyrektora - 2260.

Nowa siatka płac w ochronie zdrowia.


Zobacz wszystkie wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych...


WYNAGRODZENIE PIELĘGNIARKI A WYNAGRODZENIE SEKRETARKI 

Posiedzenie plenarne senatu w dniu 26 września 2018 roku: 

Senator Jerzy Czerwiński:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister!

Chciałbym jeszcze dopytać, co to jest ta działalność podstawowa i inne te działalności. Kiedy sekretarka działa w ramach działalności podstawowej, a kiedy ta sama sekretarka być może działa nie w ramach działalności podstawowej? Czy to jest jasno określone?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

Oczywiście. Tak jak już odpowiedziałam przy poprzednim pytaniu, katalog zawodów zawartych w rozporządzeniu ministra zdrowia w 2011 r. wymienia te zawody enumeratywnie. Sekretarka zatrudniona w działalności podstawowej to jest sekretarka, która pracuje w poradni, w przychodni, na oddziale, która bierze udział przy czynnościach administracyjnych związanych z udzielaniem świadczeń. Ale sekretarką działalności podstawowej nie będzie sekretarka, która pracuje w gabinecie dyrektora.

źródło: stenogram posiedzenia

Więcej informacji w temacie wnosi wypowiedź pani Józefy Szczurek-Żelazko w sejmie oraz publikacja nowej siatki płac...

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 13 września 2018 roku. Poniżej fragment dyskusji w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek, w kontekście podziału pielęgniarek na nowe grupy...

Poseł Alicja Chybicka:

Wątpliwości jednak budzi wysokość tego najniższego finansowania. My cierpimy w tej chwili w ochronie zdrowia na dramatyczny brak pracowników, zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek, również umieszczonych w tym punkcie innych pracowników, w tym sekretarek medycznych. W zapisie tej ustawy, jeżeli chodzi o wysokość, od której będzie naliczana w podwyższonej już wysokości do 58% podstawa, wychodzi jednak suma tak niska, że obawiam się, że żadna sekretarka medyczna nie zechce się za takie pieniądze zatrudnić.

 

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

Pozwolę sobie odnieść się do konkretnych pytań. Pani prof. Chybicka wskazywała na niskie wynagrodzenia sekretarek medycznych zatrudnionych w ochronie zdrowia. Tak, rzeczywiście. Przez wiele lat doprowadzono do tego, że najsłabsi pracownicy zarabiali najsłabiej. Na nich się oszczędzało: zwalniano sekretarki medyczne, zwalniano pielęgniarki, salowe, bo oszczędzano na pracownikach ochrony zdrowia.

Ta ustawa gwarantuje minimalne wynagrodzenie.

Wskazuje, że nie będzie można oszczędzać na najsłabszych. I chcę państwu zagwarantować, że sekretarka medyczna, która ma średnie wykształcenie medyczne, w wyniku tej regulacji w roku 2021 będzie miała zasadnicze wynagrodzenie w wysokości 3217 zł. Oczywiście do tego doliczamy pochodne związane z warunkami pracy. Jeżeli ta sama sekretarka, a mamy w kraju wiele takich sekretarek, ma wyższe wykształcenie, to jej wynagrodzenie zasadnicze będzie wynosiło 3670 zł. Jest to ewidentny wzrost wynagrodzeń. W tej chwili ci pracownicy mają uposażenia zasadnicze często poniżej 2000 zł i jest to uzupełniane dodatkiem wyrównawczym do minimalnej krajowej.

źródło: stenogram posiedzenia sejmu

Zobacz także...


EGZAMIN SPECJALIZACYJNY PIELEGNIAREK I POŁOŻNYCH 

15 września 2018 r.

Poniżej publikujemy wyniki egzaminu państwowego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, który odbył się 11 września 2018 roku.

Jeden egzamin odbył się według starego trybu, poniżej wyniki:

Drugi egzamin, do którego przystpiło ponad 817 pielęgniarek, odbył się według nowego trybu, poniżej wyniki:

Zobacz wyniki specjalizacji według nowego trybu 

Zobacz także:

Aktualności według działów: 

Państwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

Specjalizacje pielęgniarskie - pytania egzaminacyjne.


12 września 2018 r.

Posłuchaj co wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, dnia 11 września 2018 roku w sejmie, mówi o nowej siatce płac w ochronie zdrowia, w tym o nowym podziale pielęgniarek i położnych na grupy, podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. 


12 września 2018 r.

"epoznan.pl"

Problem jest jednak szerszy, a władze szpitala przyznają, że brakuje rąk do pracy. W kolejce do pracy czeka czterdzieści pielęgniarek z Ukrainy, które przeszły już szkolenia - Czekają tylko na prawo do wykonywania zawodu, a w tej chwili służą nam pomocą jako opiekunki medyczne. Natomiast w przyszłości jest do jakiś sposób rozwiązania problemu - komentuje Bierła.

Zobacz cały artykuł oraz reportaż na epoznan.pl

Zobacz także: Idzie nowe? Pielęgniarki skarżyły się na wysokość wynagrodzeń. Złożyły wypowiedzenia. Po negocjacjach z dyrekcją część wycofała zwolnienia. Brakujące etaty obsadziły pielęgniarki z Ukrainy!

Czytaj więcej w aktualnościach w dziale: Pielęgniarki z Ukrainy i Białorusi


10 września 2018 r.

W ministerstwie zdrowia departament analiz i strategii opracował dokument pt.: "Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych ocena skutków zmian do wykazu świadczeń gwarantowanych" wrzesień 2017 r.

W dokumencie powyższym na podstawie tablic trwania życia GUS, przedstawiono "prognozowaną śmiertelność pielęgniarek, które nie nabędą uprawnień emerytalnych".

I tak:

  • prognozowaną dla lat 2018-2022 śmiertelność pielęgniarek, które nie nabędą uprawnień emerytalnych w tym czasie - określono na poziomie 1600 osób,
  • prognozowaną dla lat 2018-2022 śmiertelność pielęgniarek, które nie nabędą uprawnień emerytalnych w tym czasie, a obecnie zatrudnionych w podmiotach realizujących umowę z NFZ w badanych zakresach świadczeń - określono na poziomie 1000 osób.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz inne dane z powyższego dokumentu: 

2 września - Ministerstwo zdrowia prezentuje dane, z których wynika, że w szpitalach, które mają kontrakt z NFZ jest o 20 tysięcy etatów pielęgniarek i położnych... za dużo! W przypadku wprowadzenie nowych norm zatrudnienia.

3 września - Ministerstwo zdrowia: pielęgniarek nie brakuje! Zobacz w jakich województwach w szpitalach jest za dużo pielęgniarek i położnych! Np. w województwie mazowieckim ponad 5 tysięcy...


8 września 2018 r.
"
mojaolesnica.pl"

"W maju na łamach portalu MojaOlesnica.pl pisaliśmy, że pielęgniarki pracujące w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie złożyły wypowiedzenia, przez co istniało zagrożenie poważnym problemem kadrowym w jednostce. Głównym powodem takiej decyzji personelu miały być zarobki".

Czytaj więcej na MojaOlesnica.pl

Czytaj więcej w aktualnościach w dziale: Pielęgniarki z Ukrainy i Białorusi


6 września 2018 r.
"Rzeczpospolita"

Mamy sygnały od pielęgniarek, że dyrektorzy proponują im włączenie do podstawy tylko 600 zł, bo na więcej ich nie stać – przyznaje Sebastian Irzykowski, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP).

– Tymczasem ta kwota nie podlega negocjacji. Rozporządzenie jasno określa jej wysokość, a w ocenie skutków regulacji czytamy, że pracodawca, który do podstawy wynagrodzenia włączy niższą sumę, zapłaci karę w wysokości 5 proc. kwoty, jaką w ten sposób „zaoszczędził" – dodaje.

źródło: https://bit.ly/2wYOpsz

Czytaj więcejrp.pl


Wypowiedź rzecznika związku zawodowego pielęgniarek

5 września 2018 r.

Iwona Borchulska: szpitale zabrały pieniądze pielęgniarek...

Doniesienia medialne w sprawie strajku głodowego
pielęgniarek w Przemyślu

5 września 2018 r.

4 września 2018 r.

TVN24: "Każdą podwyżkę musimy wystrajkować. To urągające". Pielęgniarki rozpoczęły głodówkę. - Osiem pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu rozpoczęło w poniedziałek głodówkę. Domagają się podwyżki podstawy wynagrodzenia do 6 tysięcy złotych brutto. Czytaj więcej i zobacz video...

TVP3: Grupa pielęgniarek przemyskiego szpitala rozpoczęła głodówkę. Dyrekcja placówki sytuacją jest zaskoczona, bo spór zbiorowy trwa a obie strony czekają na wyznaczenie mediatora. Czytaj więcej i zobacz video...

POLSAT NEWS: Pielęgniarki z Przemyśla rozpoczęły głodówkę. Głodówka jest formą zaostrzenia protestu. Czytaj więcej...


Czytaj artykuły z bieżącego numeru miesięcznika branżowego pielęgniarki.info.pl:

Treść porozumienia pielęgniarek z Ministrem Zdrowia (9 lipca).

Wyjaśnienia do porozumienia z pielęgniarkami.

Reakcja Solidarności na porozumienie pielęgniarek z Ministrem Zdrowia...

Związek pielęgniarek odpowiada na krytykę związaną z podpisanym porozumieniem.

Porozumienie - zapisy o urlopie szkoleniowym.

Pracodawcy obliczyli, że "porozumienie będzie kosztowało polskie szpitale ok. 300 zl dodatkowych kosztów na każdy etat pielęgniarki".

Wiemy, dlaczego w porozumieniu z dnia 9 lipca jest mowa o "zwiększeniu liczby pielęgniarek, które dobrowolnie podejmą służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej". Czytaj informaję w przedmiotowej sprawie...

OPZZ napisało oświadczenie w sprawie porozumienia "pań w czepkach" z Ministrem Zdrowia.

Związek Powiatów Polskich o porozumieniu...

Komentarze użytkowników

#1  2018.10.07 09:56:11 ~Jola

Sekretarka ma średnie wykształcenie medyczne. A jaka to szkoła tak kształci?

#2  2018.10.07 11:22:57 ~Nikt

Gdzie jest to 1100 bo nic się nie mówi o tym że to jest włączone do zasadniczej .tylko podawane są dziwne kwoty.są z sufitu bo nikt ich nie ma.ale to nijak się ma do tych sum niby danych.czy ja nie potrafię liczyć.

#3  2018.10.07 11:50:20 ~He he

A no właśnie gdzie jest 1100 ? Odczuł ktoś w poborach? Tak samo będzie z 5000zł. W konia zrobione jak zwykle.

#4  2018.10.07 11:54:31 ~Ja

Dzieki Bogu i partii ja juz na progu emerytury,jeszcze kilka dni. Wspolczuje tylko tym co jeszcze zostana w pracy. Potopia sie we wlasnym jadzie licytujac ktora jaka ma szkole (dawna czy dzisiejsza),ile wydala na specki i kursy itd.

#5  2018.10.07 11:55:58 ~Do1

Taka ksztalcona a nie wie,ze srednie wyksztalcenie to matura. Sa tez szkoly pomaturalne ksztalcace sekretarki. Mozna tez skonczyc np.administracje

#6  2018.10.07 13:42:27 ~klara

Rozumiem, że sekretarka z wykształceniem magisterskim będzie miała 3600zł. Jakie studia będą im zaliczane? Czy tylko Administracja, czy też np. Ekonomia czy Rolnictwo? Rozumiem też , że licencjatu MZ nie zalicza nikomu jako wykształcenie wyższe.

#7  2018.10.07 13:56:18 ~Do 4

Ja jeszcze 2 lata z hakiem do emerytury,ale już dawno poluzowałam majty:):).Życzę wszystkiego najlepszego na emeryturze.Święte słowa: potopią się wzajemnie we własnym jadzie.

#8  2018.10.07 14:15:19 ~Do 6

Licencjat to najnizsze wyksztalcenie pielegniarskie rownoznaczne z dawnym Pomaturalnym Studium(ktore przez UE zostalo uznane za studia zawodowe). Zauwaz ze nigdy nigdzie nikt nawet nie wspomina o licencjacie,nawet w tej tabelce z zarobkami.

#9  2018.10.07 14:21:32 ~Do 6

Kiedy z 10 lat temu nastapil bum ze studiami nawet pielegniarki konczyly cokolwiek co dawalo mgr. Mialam wiec przelozone i kolezanki po:pedagogice, etnografii,geografii a nawet katechetki. Licencjaty mialy z pielegniarstwa a magisterki z czegokolwiek. Grunt zeby przed nazwiskiem byly te 3 magiczne litery. To samo bylo z rejestratorkami czy sekretarkami. A w centrum onkologii nawet dprzataczki musialy miec co najmniej licencjat. Opamietanie przyszlo jakies 3 lata temu

#10  2018.10.07 15:32:10 ~Marek

Przestańcie martwić się o to ile zarabia sekretarka a zacznijcie o wyniki egzaminów. W/g wyników polowa z was powinna zostac zwolniona dyscyplinarnie !

#11  2018.10.07 15:57:47 ~kasia

Jak przyszły pieniądze z uni to niemal zmuszano pielęgniarki do studiowania teraz okazało się ,że liczy się tylko specjalizacja.Pytam po co tysiące pielęgniarek zrobiło niepotrzebne licencjaty(ja również) ,które teraz nikomu nie są potrzebne ? Zmarnowałyśmy czas i pieniądze,po prostu nas oszukano!

#12  2018.10.07 16:07:21 ~do#5

Nie musisz mnie informować jakie szkoły kończą sekretarki.Ja pytam która szkoła kształci sekretarki MEDYCZNE? Od kiedy sekretarka to zawód medyczny? Co robi przy pacjencie?

#13  2018.10.07 16:24:19 ~piel. dypl

A może rozwiązanie tego problemu jest w treści definicji medycyna? (w końcu tekst nie gryzie, można poczytać)

#14  2018.10.07 16:24:20 ~Plg

Pielęgniarki kilkanaście lat temu mogły kończyć studia na kierunkach pokrewnych.Żeby było ciekawie ,bo nie każa z Was wie,żeby móc podjąć taki kierunek miałam obowiązek legitymowania się dyplomem pielęgniarskim.Dzisiaj zostałyśmy zapomniane.Nas nie ma nie było i nie będzie.Niższe zarobki od sekretarki.Hańba!

#15  2018.10.07 17:02:17 ~Do 8

Proszę prześlij mi rozporządzenie uznające SM jako licencjat. Wszystkie moje koleżanki łącznie ze mną - jako absolwentki 2,5 letniego SM robiłyśmy licencjat pomostowo aby mieć ten szczebel edukacji zaliczony. Teraz nagonka na mgr i specjalizacje .co nas czeka. Myślę że niedługo będziemy się doktoryzować i habilitowac. Bez tego nas nie dopuszcza do pacjenta.ha ha szkoda gadać.

#16  2018.10.07 18:13:21 ~Do 15

SM to SM .Na początku wydawało się że licencjat,to szczebel wyżej w edukacji pielęgniarek.Okazało się,że to był niezły biznes i dodatkowe żródło zarobku dla wykładowców Obecnie licencjat jest niezbędnym minimum,by móc pracować w tym zawodzie ,a więc jest równoznaczny. dawnemu LM. i SM.Kto myśli inaczej ten jest naiwny.Najbardziej nabite w butelkę są te pielęgniarki,które po LM i SM "zrobiły" licencjat .No może tylko powtórzyły sobie program już przerobiony.To nie było doskonalenie zawodowe.Od tego są szkolenia kursy kwalifikacyjne,specjalizacje i studia pielęgniarskie.

#17  2018.10.07 18:27:11 ~ola

Dlaczego licencjat został pominięty przecież są to studia pierwszego stopnia.Podniesiono współczynnik pracy zwykłym pracownikom a pielęgniarki ze studiami zostały zdyskredytowane.Wiedomo ,że te młodsze uzupełnią wykształcenie ale te ,którym zostało parę lat do emerytury muszą dopracować za marne grosze a potem żyć za nędzną emeryturę.Jest to jawna dyskryminacja tysięcy pielęgniarek!

#18  2018.10.07 18:32:00 ~ania

Dlaczego sekretarka po licencjacie ma zarabiać więcej od pielęgniarki czy położnej po licencjacie.Czy życie ludzkie jest mniej warte od kartki papieru?

#19  2018.10.07 18:36:21 ~klara

Czy panie naprawdę zrównujecie LM, SM z licencjatem? Licencjat to pierwszy stopień wyższego wykształcenia, a średnie wykształcenie to LM, SM z maturą czy bez matury. Dopóki na rynku pracy są panie ze średnim wykształceniem - powinno to być uwzględnione w tabeli płac. Nurtuje mnie zagadnienie następujące: jakie kierunkowe wykształcenie obowiązuje sekretarki medyczne, gdzie jest ustawa na ten temat?

#20  2018.10.07 19:39:09 ~Arek

Oczym wy piszecie,sekretarka ma wyglądać a niempracowac ma robić loda pod biurkiem lekarzowi i tyle

#21  2018.10.07 20:06:48 ~Plg

Zjeżdżaj z tego portalu! Człowieku skąd ty się zerwałeś? Sekretarki nie siedzą z lekarzami.Nie będę poniżała się do twego poziomu.Pielęgniarka.

#22  2018.10.07 20:18:38 ~...

Przecież pielęgniarki już zarabiają więcej niż te śmieszne sumy co będą minimalnymi za parę lat.

#23  2018.10.07 20:41:04 ~Anka

To jest wszystko śmiechu warte paranoja. Mam dość tej całej służby. Kpiny i jeszcze raz kpiny

#24  2018.10.07 20:45:10 ~Plg

W tym problem ,że nas w ten sposób poróżniono.Różnice w poborach są już ogromne.Przecież miało być inaczej.

#25  2018.10.07 22:01:51 ~Do10#

A ty czego szukasz na tym portalu mądralo? Zajmij się lepiej swoją d*pą, bo ciebie wywalą dyscyplinarnie

#26  2018.10.07 22:12:09 ~Prawda

I tak to za dużo, niektórym to bym złamanrgo grosza nie dał za podejście do pacjenta. Najlepsze są tępe stare raszple po zawodówce z wysokim mniemanie o swojej osobie "ja jestem pielęgniarką" akcentowane przy każdej okazji

#27  2018.10.07 23:18:32 ~Plg

Nie wrzucajcie wszystkich plg do jednego worka.Jak w każdym zawodzie znajdzią się czarne owce.Czytam komentarze ludzi i wydaje mi się jak nas bardzo nienawidzą.W praktyce jest zupełnie inaczej.Czy jesteśmy tak zakłamanym i zawistnym narodem? Strach pomyśleć co by się działo gdyby wybuchła wojna.

#28  2018.10.07 23:26:51 ~Plg

Do 26.Co ty piszesz,po jakiej zawodówce? Od kiedy pielęgniarki kończyły zawodówki? Było tzw. Medyczne Studium Zawodowe 2 lub 2,5 letnie na podbudowie liceum ogólnokształcącego ,bądź po maturze. W zależności kiedy rozpoczęto edukację.Ludzie wy naprawdę myślicie ,że my jesteśmy tylko po podstawówce z kursikami.

#29  2018.10.08 00:12:46 ~Basia

Gdyby wybuchła wojna, nie daj boże to dopiero wtedy by docenili pielęgniarki! , nie ważne czy po LM, czy po SM itp, skomleli by wszyscy i błagali o pomoc!

#30  2018.10.08 00:21:43 ~Plg

No tak masz rację.Już nas zachęcają do woja.

#31  2018.10.08 00:25:26 ~Plg

Czyli w praktyce jesteśmy do wszystkiego.Tylko z poborami coś kruchuśko.Nam moźna nic nie dać a i tak zrobimy wszystko tzw. Dziewczynki na posyłki.

#32  2018.10.08 07:24:15 ~Do 19

Tak też się składa,że licencjat jest aktualnie najniższym kryterium wymaganym,by zostać pielęgniarką, jak kiedyś LM i SM.Tyle.Może zrozummy pewne kwestie i pogódżmy się z nimi.Sama swego czasu postanowiłam się dokształcić i zdobyć tytuł licencjata z ratownictwa. Ukończyłam Studium Medyczne POMATURALNE, więc proszę by bezmyślnie nie ubliżać i obrażać wytykając brak matury, bo podejrzewam,że takie pielęgniarki to już rzadkość.

#33  2018.10.08 07:33:53 ~Krystyna

Wszystko fajnie po drodze przed laty byly asyst stomat. pracujace w buzi chorego majace doczynienia z krwia i zawsze mialy dochody najnizsze co teraz nic o nich sie nie wspomina zapewne sa i pracuja

#34  2018.10.08 12:14:41 ~piel

No cóż najpierw nagonka na licencjat, potem specjaiizacje. Poziom po egzaminach widac -zdawalność 30 procent bo pytania co autor miał na myśli i nie tylko.A obecnie mgr i świetnie nabijanie kabzy się kręci. Same wiecie jak to wygląda a o praktykach nie wspomnę.

#35  2018.10.08 13:03:35 ~do#34

Czy to kształcenie ma przygotować do wykonywania czynności, za które w Polsce osoby nie posiadające ustawowych uprawnień i je wykonujące podlegają prawu karnemu?

#36  2018.10.08 13:46:28 ~dyskrymina

Jasne pielęgniarki mogą zarobić bo ciężko pracują. a sekretarka przecież siedzi i kawę pije. żeby nie paść na pysk, zarobić nie może. 1500 na rękę i masa obowiązków. papiery się piętrzą bo na bieżąco to tylko najważniejsze sprawy. Popieram podwyżki dla sekretarek!

#37  2018.10.08 15:39:32 ~do 35

Tak wlasnie jest. Po to podnosimy kwalifikacje konczac kursy, studia magisterskie i specjalizacje aby miec uprawnienia do wykonywania czynnosci pielegniarskich. Okazuje sie ze wiele czynnosci wykonujemy niezgodnie z prawem bo nie mamy uprawnien, ale jak ,zawsze sie tak robilo'' to trudno szczegolnie starszym pielegniarkom przyjac to do wiadomosci. Niestety musimy miec ta swiadomosc ze niektore czynnosci mozemy wykonywac pod warunkiem ze mamy mgr ,specjalizacje lub odpowiedni kurs szczegolnie ,ze pozniej w sadzie wychodzi na to ze wszystkiemu winna jest pielegniarka.

#38  2018.10.08 20:32:44 ~Plg

Pielęgniarka z 32 letnim stażem.Tak 37 masz rację.Trzeba mieć uprawnienia ,żeby móc wykonywać niektóre czynności samodzielnie.Wiadomo ,że pracując na oddziale same nie decydowałyśmy i nie będziemy decydowały .Zawsze konsultujemy się z lekarzem.Na zlecenie lek. i w jego obecności wiele czynności możemy wykonać bez papierka .Nie oszukujmy się kończąc swoje szkoły musiałyśmy wszystko zaliczyć.

#39  2018.10.09 00:19:06 ~do #37 i 3

Co to jest pielęgniarstwo?

#40  2018.10.09 13:47:02 ~Konrad

Ta podwyżka dla sekretarek to sciema. Na tym stanowisku wymagane jest tylko średnie wykształcenie i żaden dyrektor w Polsce nie użyje przelicznik 0.73. Zwróćcie uwagę że w ustawie nie ma słowa o sekretarkach

#41  2018.10.09 16:30:37 ~klara

Do Konrad. U mnie na oddziale jest sekretarka po Ogrodnictwie, więc dopytuję, czy to będzie uznawane. Czy ona będzie miała większą pensję od pielęgniarki zabiegowej, która pracuje na ranki i jest po SM. Zakres prac jednej i drugiej zupełnie inny i odpowiedzialność różna. W ustawie nie ma słowa o sekretarkach medycznych, więc , myślę, że będzie podwyżka uznaniowa. Dyrektor, której zechce tej da.

#42  2018.10.09 18:46:20 ~Konrad

Klara dobrze wiemy, że jak dyrektor nie musi to nie da.

#43  2018.10.10 09:19:52 ~klara

Konrad, ale też dobrze wiemy, że zdarza się rodzina, znajomi, znajomi znajomych itp. Jest pretekst, aby dać większą kasę.

#44  2018.10.10 09:38:34 ~konrad

W moim zozie jak ktoś ma znajomości lub koneksje rodzinne to pracuje w administracji z pensją dużo większa niż moja w oddziale. Dlatego pod tym względem ta ustawa nic nie zmieni. Z wymyśleniem pretekstu dyrektorzy nie mają problemów.

#45  2018.10.11 16:58:17 ~zaniepokoj

Chciałabym się dowiedzieć czy licencjat z administracji będzie traktowany jako wykształcenie wyższe ? czy muszę jeszcze mieć magistra?

#46  2018.10.12 00:03:42 ~Plg

Wszystkie problemy były już poruszone.Jedna kwestia została pominięta. Tyczy się zarówno pielęgniarek jak i sekretarek.Przykład ,są oddziały gdzie jedne i drugie nie mają czasu wypić kawy.Mimo ,że pracują na szybkich obrotach .Nie chodząc a biegając co jest niedopuszczalne.Mamy też oddz. gdzie i plg i sekretarka pracuje spokojnie i ma przysłowiową przerwę na wypicie kawy.Co okazuję się ,że często pobory nie są adekwatnie do wykonywanej pracy.Wymienię kilka oddz.Neurologia,Pulmonologia .To jest dopiero koszmar.Te oddziały zrównane są z okulistyką,dermatologią,laryngologią.

#47  2018.10.12 13:18:16 ~Do#46

Zgodnie z Twoimi żądaniami proponuję również uwzględnić piętra, na których znajdują się oddziały. Te z wyższych pięter winny zarabiać więcej.

#48  2018.11.10 17:31:29 ~Aneta

Ale co Wy piszecie tutaj za głupoty. Pisze jak byk: "inny, niż pracownik wykonujący zawód medyczny, wymagający średniego wykształcenia". Poczytajce sobie ustawy na sekretarkę medyczną ne jest wymagane wykształcenie wyższe, zatem pomimo posiadania przez takiego pracownika lic. inż. med. etc. będzie wynagradzany jako 3200 brutto, a nie 3600 brutto. Dlaczego powołujecie się na kłamstwa, a nie na obecne Ustawy? Być może Rząd w przyszłym roku przy zwiększaniu obowiązków, wprowadzi poprawkę o dopłacaniu za wyższe wykształcenie. Aktualnie tak nie jest!

#49  2019.02.19 12:37:50 ~Sekmed

Pracuje dwa lata jako sekretarka medyczna i zarabiam 1600zł .

#50  2019.04.03 11:46:19 ~peza

Rowniez pracuję jako sekr med 4 lata. Zarabiam 1600zl. Lekarz bez sekr med nie pozwoli sobie pracować. Kwestie administracyjne obowiązują a obsługa w tym zakresie wymaga dużej pracy, jest czasochłonna. Od tego są sekr med. Lekarz nie musi i nie powinien zajmowac sie administracją. Myśle, ze lek i sekr to wspołpracownicy, w pewnym sensie zależni od siebie. Lubie tą pracę, czuje ze jestem b. potrzebna. Wybiegam poza swoje administracyjne kompetencje. Jednak zarobki to zdecydowany minus zawodu. Ciesze sie ze byc może uda sie podwyżyć płace!