Prokurator: pielęgniarka "nieprawidłowo" zrealizowała zalecenie lekarza. Co wykazała kontrola?

Wykonywanie zawodu pielęgniarki.



Zobacz także: Pielęgniarka: gdybym w przeciągu swoich 40 lat pracy chociaż na jednej nocy w roku miała samopoczucie niespójne z rzeczywistością to tyle samo ofiar miałabym na koncie!

W branżowym miesięczniku, nr 8/2016, czytanym w 600 szpitalach w całej Polsce, pisaliśmy: 

W krakowskim szpitalu w dniu 8 lipca 2016 roku zmarła 3-miesięczna dziewczynka. Z doniesień prasowych wynika, że do tragedii mogła przyczynić się pielęgniarka poprzez omyłkowe podanie leku. Pielęgniarka została zawieszona. Gazeta Wyborcza cytuje słowa prokuratora: „Prowadzone teraz śledztwo to nie tylko kwestia nieumyślnego spowodowania śmierci, ale także sprawdzenia procedur w szpitalu, w tym obsady kadrowej...”. Czytaj cały tekst tutaj...

Prokurator: pielęgniarka "nieprawidłowo"

zrealizowała zalecenie lekarza.

Co wykazała kontrola? 

Artykuł prasowy z dnia 3 grudnia 2018 roku 

Czytaj cały artykuł, poniżej publikujemy fragment:

Lipiec 2016 roku. Do szpitala szpitala im. Żeromskiego w Krakowie rodzice przywożą 3-miesięczną dziewczynkę, Basię W. z niegroźną infekcją. Miała wyjść po kilku dniach. Jednak 8 lipca pielęgniarka podaje jej chlorek potasu zamiast chlorku sodu. Błąd sprawia, że serce dziewczynki stanęło. Pomimo natychmiastowej reanimacji Basia umiera.

(...)

Po 8 lipca 2016 r. zaczynają się kontrole w placówce. Przeprowadzają je m.in. wojewódzcy i krajowi konsultanci w dziedzinach pediatrii i pielęgniarstwa pediatrycznego. Jak ustalił Fakt24, władzom szpitala wytykają m.in. fatalną organizację pracy na oddziale chorób zakaźnych, nieczytelny podział kompetencji i odpowiedzialności za zarządzanie kadrą. Zarzucają dyrekcji doprowadzenie do sytuacji, że na oddziale pracuje za mało pielęgniarek, a w dodatku za mało z tych pracujących zrobiło szkolenie z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej i ma uprawnienia dotyczące przetaczania krwi.

To nie wszystko. Na oddziale, na którym doszło do tragedii było fatalne wyposażenie. Kontrolerzy odnotowują m.in. brak pomp infuzyjnych, zbyt mało pomp strzykawkowych, brak wag niemowlęcych, brak wózka do transportu niemowląt i brak zabezpieczenia stolika do badania niemowląt w pomieszczeniach izby przyjęć. Nie było także gabinetu diagnostyczno-zabiegowego.

Kontrolerzy zwracają uwagę na fatalny stan szpitalnych sal: odrapane łóżka, odpadający tynk na korytarzu, nieprawidłowe umiejscowienie umywalek. Pojawiają się zastrzeżenia co do prowadzenia dokumentacji medycznej i relacji interpersonalnych na oddziale chorób zakaźnych.

(...)

Śledztwo w sprawie śmierci Basi W. trwa. Pod koniec października 2018 r. pielęgniarka usłyszała zarzut nieumyślnego spowodowania jej śmierci poprzez nieprawidłową realizację zaleceń lekarza. Dwójce lekarzy postawiono zarzut na narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia.

Więcej informacji w sprawie w artykule: Przeszłość wiceministra Króla. Pytamy go o śmierć dziecka w szpitalu i długi tej placówki

Zobacz także: Pielęgniarka: gdybym w przeciągu swoich 40 lat pracy chociaż na jednej nocy w roku miała samopoczucie niespójne z rzeczywistością to tyle samo ofiar miałabym na koncie!


Zobacz także aktualności według działów:

Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek

Pielęgniarkom źle wypłacają 1100

Pielęgniarki straciły na porozumieniu 1100

Porozumienie pań w czepkach z ministrem 2018

Dodatek wyrównawczy dla pielęgniarek


Czytaj artykuły z miesięcznika branżowego pielęgniarki.info.pl:

Treść porozumienia pielęgniarek z Ministrem Zdrowia (9 lipca).

Wyjaśnienia do porozumienia z pielęgniarkami.

Reakcja Solidarności na porozumienie pielęgniarek z Ministrem Zdrowia...

Związek pielęgniarek odpowiada na krytykę związaną z podpisanym porozumieniem.

Porozumienie - zapisy o urlopie szkoleniowym.

Pracodawcy obliczyli, że "porozumienie będzie kosztowało polskie szpitale ok. 300 zl dodatkowych kosztów na każdy etat pielęgniarki".

Wiemy, dlaczego w porozumieniu z dnia 9 lipca jest mowa o "zwiększeniu liczby pielęgniarek, które dobrowolnie podejmą służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej". Czytaj informaję w przedmiotowej sprawie...

OPZZ napisało oświadczenie w sprawie porozumienia "pań w czepkach" z Ministrem Zdrowia.

Związek Powiatów Polskich o porozumieniu...


Dołącz do naszej grupy, która liczy już ponad 5 tys. osób!
Niech powrócą wspomnienia...
Osoby zainteresowane dołączeniem do grupy prosimy o kliknięcie tutaj...


Zobacz INFORMATORY:

  

Komentarze użytkowników

#1  2018.12.04 08:48:27 ~Pie.

A czy kontrolerzy to przypadkiem nie Ci sami którzy robili kontrolę sanepidowską lub dawali wszelkiego rodzaju certyfikaty szpitalom? Jak to możliwe, że szpital ma te wszystkie certyfikaty. A wychodzą takie kwiatki? . Pytanie retoryczne. Każda z nas, która pracuje na odcinku to wie. Wykryli brak sprzętu. Dobre sobie. A ja przez wiele lat nie dostałam ubrania roboczego.

#2  2018.12.04 08:57:12 ~Pie.dyp

To są konsekwencje pośpiechu bo czas goni a nas ciągle mało. CZTERECH LEKARZY W ODDZIALE I każdy swoje zlecenia na Cito a piel.dwie JAK MAMY Ż TUM WSZYSTKIM ZDĄŻYĆ? A tu jeszcze rodzina domaga się czegoś a to oddziałowa bo itp.a piel.to ROBOT .szkoda że tak się stało Bo piel.do końca życia to już wrak człowieka po czymś takim .jeśli w ogóle będzie mogła żyć z takim ciężarem.Rodzice dziecka współczuję niewyobrażalne cierpienie .ZAWSZE sprawdzam lek 3x nawet po 35 latach pracy .Moje bezpieczeństwo To bezpieczeństwo pacjenta.

#3  2018.12.04 18:05:42 ~Anka

Ciuu, pomylić chlorek potasu z chlorkiem sodu. Serio, brak wózka czy zabezpieczenia stanowiska do badania niemowląt jej nie usprawiedliwiają.

#4  2018.12.04 19:22:50 ~Asz

Przykre. Ale pielęgniarke też nie zazdroszczę. Każdy się myli. I każdy ma nadzieję, że nikomu przez to nic się nie stanie. Kontrola wykryła to co wszyscy dobrze wiedzieli-bardzo odkrywcza kontrola. Dziecku życia nie wróca, pielęgniarce sumienia nie uspokoja. Wiem jak to jest pracować w miejscu gdzie technicznie nie ma mozli wykonywać pracy bezpiecznie zawodowo. Współczuję. Ja też chodzę do pracy i często modlę się żeby nic się nie wydarzyło, bo wiem kto będzie winnymimo wszystko. Ja

#5  2018.12.04 20:01:20 ~Asz

T tak nawiasem:myślę że to przez obdrapane łóżko i źle umieszczona umywalkę. To trzeba mieć niepokolei żeby w takiej sprawie, takie pierdół pisac

#6  2018.12.04 20:24:28 ~Mam dość p

Jest dietetykiem od 23 lat. Ze stron piguł żadnej pomocy nawet żeby pacjentów do posiłku posadzić /nie muszę tego robić /Tylko płacz że dostały po 417zl wyrównania od Zębali i plotki od rana. Żadnej pomocy opiekunom do toalet - "bo one są id tego. Tylko obgadywanie kto co i jak. Rodziny pacjentow jak wrogowie przy dyzurce. Nam dość! Rzygać się chce!

#7  2018.12.04 20:42:46 ~do #6

A ty czy opiekunki w czym pomagacie pielegniarkom? każdy ma swoje obowiązki i tego się trzymajmy, a jak ci cięzko to proś o pomoc opiekunki.

#8  2018.12.04 20:56:44 ~Otwó

Często mowię pacjentom: piszcie do ministra zdrowia. Dlaczego rząd nie ma pieniędzy dla polskich chorych,dla Polaków,którzy powinni mieć zapewniona odpowiednia opiekę, płaca ZUS,chorobowe,zdrowotne itd Maja dla Ukrainy,Żydów,maja na wysokie uposażenie całej rzeszy zbędnych urzędników w rządzie. Ale cóż z tego? Pielegniarka jest najbliżej,na nią mozna wylać swoje żale do niej kierować pretensje. To co dzieje sie w szpitalach,to HORROR! Pielegniarki sa przeciążone praca: za opiekunkę,salowa,rehabilitantke,kuchenkowa,sanitariusza,sekretarkę. A kiedy wykonać prace pielegniarki? Przetoczyc krew,rozłożyć i podać leki doustne, przygotować kroplówki,infekcje,insuliny, zacewnikowac,odessać i tak długo mozna wymieniać! Ale to wszystko trzeba zrobic! Mnóstwo EKG,pobierania krwi,naklucia,monitorowanie. I bardzo uważać,na to co sie robi,na chorych,na ich stan,informować lekarza. Nie da sie wszystkiego dopilnować w pośpiechu. Chorzy Polacy nie maja zapewnionej odpowiedniej opieki! Czas zwołać wielka manifestacje pod sejmem! Niech sie wytłumaczą ,nikczemni!

#9  2018.12.04 22:01:04 ~Pielegniar

1.Żeby pomylić potas z sodem to trzeba się postarać albo nie wiedzieć co do czego służy. 2. Ogólnie do personelu średniego. przecież Wy sami biegacie jak poparzeni po całym oddziale zamiast robić w swoim tempie. Jakby lekarze i pacjenci zasypali szpital wtedy by zatrudnili nowe osoby. 3. Do pielęgniarek to rzeczywiście prawda że od pacjenta bardziej je interesuje co w Twoim życiu prywatnym i żeby Ci się za dobrze nie układało. 4. Czytać uczyć się Bo lekarz tylko jeden i czasem Go brakuje . Podanie potasu nie wiem czy z ręki Wogole graniczy z głupotą nie z tej ziemi Dorosły by zemdlal z bólu. Nie wiem w jakiej formie to było podane Ale przy rozmowie kwalifikacyjnej powinien być test wiedzy A nie znajoma znajomej .pzdr

#10  2018.12.04 22:45:29 ~Asz

Do 9. A Ty jaki personel jesteś? Wyższy? :) Do opiekunek i dietetyczrk-eszystko zależy od ludzi i ich wzajemnego szacunku. Różne są środowiska pracy. Mam i mgr i spec i nie wyobrażam sobie wołać opiekunkę kiedy mnie pacjent prosi o pomoc w dotarciu do toalety. Ale i kiedy ja proszę lekarza żeby pobrał badanie też nie słyszę "nie"

#11  2018.12.04 23:47:31 ~Do 6

Masz dość pielęgniarek to spadaj z tego portalu trollu i zażyj aviomarin albo diphergan .Odechce ci się rzygać i się uspokoisz.

#12  2018.12.05 01:26:29 ~Do 11

Prawda w oczka kole?

#13  2018.12.05 08:54:36 ~Do 12

Jaka prawda popaprańcu? Twoja? Nie rozumiesz, co się do ciebie mówi? Znajdź portal dla dietetyków i tam wylewaj swoje frustracje!

#14  2018.12.05 08:59:22 ~Do 9

Trochę więcej pokory paniusiu. Znalazła się idealna, wszechwiedząca i nieomylna pielęgniarka z wyżyn. Śmiechu warte

#15  2018.12.05 09:40:58 ~Niepiguła

Hello, Panie z portalu głównie dla użalających się nad sobą pielęgniarek. Wyjaśnię. Osoby spoza branży trafiły tu najpewniej z powodu odsyłacza do tegoż wpisu znajdującego się na niektórych stronach startowych. To raz. Dwa. Jeżeli czujecie, że nie dajecie rady ogarniać burdelu - w jakim niestety przyszło Wam pracować - do tego stopnia, że stanowicie zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjentów, to na litość - dla dobra wszystkich - zmieńcie pracę. Tak już jest. Nie każdy prawidłowo funkcjonuje w stresie i w chaosie. Niektórzy świetnie się w tym odnajdują, wręcz ich to napędza. Są pielęgniarki, które wykonują pracę na najwyższym poziomie, np. w takim Aleppo. I nie mylą tam chlorków, mimo że niemowlęta bada się na podłodze. Inni się gubią. I tacy powinni sobie szczerze powiedzieć: "Nie nadaję się do tej roboty. Pasuję. Lepiej mi będzie w bibliotece. Spokój. Wszystko skatalogowane i ułożone od linijki.". No i trzy. Chlorek potasu z chlorkiem sodu nieumyślnie to mogę pomylić ja, która z medycyną nie mam nic wspólnego. Dlatego mam nadzieję, że w tym przypadku prokurator badał, czy nie można postawić zarzutu umyślnego popełnienia czynu. Miłych przemyśleń.

#16  2018.12.05 10:56:25 ~Do 15 #

Jeśli ta resztka pielęgniarek zmieni zawód, to myślę, że jak trafisz do szpitala to utopisz się we własnych obchodach (jak już zaniemożesz ) To jest portal dla pielęgniarek, więc delikatnie mówiąc spadaj

#17  2018.12.05 11:10:10 ~11

Ja bym prawidłowo funkcjonowała w pracy gdyby nie tacy popaprańcy jak tu na portalu też i oddziale mi nie przeszkadzali.Patrz.co pisze 8. Nie dość tego że często przeszkadzają nam w czynnościach których nie powinnyśmy przerywać to jeszcze uważają że płacą mamy sie z nimi podzielić.

#18  2018.12.05 11:12:03 ~11

Na oddziale

#19  2018.12.05 11:42:08 ~Do 13

Poza epitetami nic więcej nie potrafisz konstruktywnego napisać?

#20  2018.12.05 16:35:29 ~~ do 16

Wyobraź sobie, że w szpitalu leżałam już kilka razy. I wiesz co? Podpowiem Ci. Pielęgniarki ogarniały. Tak, dobrze widzisz - ogarniały. To prawda, nie wyglądały, jakby ich praca była niczym bułka z masłem, niemniej jednak brały rzeczywistość na klatę i dawały radę. Niektóre - no, nie uwierzysz - były nawet miłe i sympatyczne. Dlatego nie wierzę, że rzeczona resztka pielęgniarek ma zaburzenia na tle egocentrycznym i nie boję się, że kolejny raz w szpitalu w czymś się utopię. Natomiast boję się o pacjentów, którzy trafiają do Ciebie. Parafrazując - spadaj czym prędzej z zawodu. Psujesz mu renomę.

#21  2018.12.05 18:29:23 ~Do 6

Na moim oddziale nie ma opiekunow ani dietetyczek, sa tylko pielegniarki lekarze i salowe. Nie wiem co nalezy do twoich obowiazkow jako dietetyczki u nas to my karmimy i to tylko jeden z wielu obowiazkow.

#22  2018.12.10 23:02:29 ~ona pieleg

Przykro się to wszystko czyta