Czy minimalne wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej należy ustalać biorąc pod uwagę posiadane kwalifikacje pielęgniarki lub położnej wymagane na zajmowanym stanowisku czy też kwalifikacje posiadane, w sytuacji, gdy są one wyższe od wymaganych?

Siatka płac pielęgniarek i położnych.


Czy minimalne wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej
należy ustalać biorąc pod uwagę posiadane kwalifikacje

pielęgniarki  lub położnej wymagane na zajmowanym stanowisku
czy też kwalifikacje posiadane,
w sytuacji, gdy są one wyższe od wymaganych?

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ustalania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych

W ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych określony został sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy, oraz sposób osiągania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Stosownie do art. 3 ustawy do dnia 31 grudnia 2021 r. podmiot leczniczy dokonuje podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracownika wykonującego zawód medyczny, którego wynagrodzenie zasadnicze jest niższe od najniższego wynagrodzenia zasadniczego, ustalonego jako iloczyn współczynnika pracy określonego w załączniku do ustawy i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", do wysokości nie niższej niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze..., 

(...)

Współczynniki służące do wyliczenia wynagrodzenia określa załącznik do ustawy. Jak wynika z treści załącznika współczynnik ustalony jest dla grup zawodowych „według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku”.

W praktyce stosowanie ustawy powoduje wątpliwości odnośnie do ustalenia, czy współczynnik pracy grup zawodowych określony w załączniku powinien być brany pod uwagę wedle kwalifikacji rzeczywiście posiadanych przez danego pracownika, czy też kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku. Dla przykładu wskazać można grupę zawodową pielęgniarek i położnych, która została podzielona na pielęgniarki i położne z tytułem magistra, pielęgniarki i położne ze specjalizacją i pielęgniarki i położne bez specjalizacji. W większości podmiotów leczniczych nie jest konieczne, by zatrudniona pielęgniarka posiadała tytuł magistra. Zdarza się jednak, że mimo braku konieczności posiadania tytułu magistra do wykonywania czynności na stanowisku pielęgniarki w danym podmiocie leczniczym, pielęgniarka zatrudniona na tym stawisku posiada tytuł magistra. W takim przypadku pojawiają się wątpliwości, czy wynagrodzenie pielęgniarki należy ustalić biorąc pod uwagę kwalifikacje wymagane przez pracodawcę bądź przepisy powszechnie obowiązujące czy też posiadane przez pielęgniarkę, które są wyższe od wymaganych. Problemem jest również odniesienie wysokości wynagrodzenia do zasad niedyskryminacji pracowników, o których mowa w Kodeksie pracy, które nakazują równo wynagradzać pracowników wykonujących tę samą pracę.

W związku z powyższym zapytuję:

- Czy minimalne wynagrodzenie zasadnicze pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych należy ustalać biorąc pod uwagę kwalifikacje pracownika wymagane na zajmowanym stanowisku czy też posiadane przez pracownika w sytuacji, gdy są one wyższe od wymaganych?

(...) 

Jacek Falfus
Poseł na sejm RP 
5 listopada 2018 roku 


Odpowiedzi na powyższą interpelację udzieliła sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko

Odpowiedź na interpelację w sprawie ustalania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację nr 27584 Pana Posła Jacka Falfusa w sprawie ustalania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

W związku z przedstawionymi wątpliwościami w zakresie interpretacji przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1473 ze zm.) należy zauważyć, ze w załączniku do przywołanej ustawy wymieniającym współczynniki pracy poszczególne grupy zawodowe zostały określone według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku. W związku z tym rozstrzygające jest, jakich kwalifikacji dany pracodawca wymaga od pracownika na zajmowanym przez niego stanowisku pracy.

Jednocześnie informuję, że o tym, jakie są wymogi dla poszczególnego stanowiska pracy w danym podmiocie leczniczym, powinien decydować akt wewnątrzzakładowego prawa pracy, taki jak np. zakładowy regulamin wynagradzania, układ zbiorowy pracy lub konkretna umowa o pracę.

Z poważaniem,
Z upoważnienia
MINISTRA ZDROWIA
SEKRETARZ STANU
Józefa Szczurek-Żelazko
13 grudnia 2018 roku