Pielęgniarki - najpierw określenie kwalifikacji, potem nowa siatka płac.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.


Odcinek 8 Pielęgniarskiego vloga,

który został wyemitowany w dniu 12 marca

nagrywaliśmy w szpitalnej szatni...


Zobacz  poprzednie odcinki pielęgniarskiego vloga


PIELĘGNIARKI - NAJPIERW OKREŚLENIE KWALIFIKACJI,

POTEM NOWA SIATKA PŁAC.  

Warto zwrócić uwagę na kierunek zmian, w kwestii polityki wynagradzania pracowników ochrony zdrowia, które zapowiada ministerstwo zdrowia. Plan jest taki! Planowane są zmiany w zakresie przepisów regulujących kwalifikacje wymagane od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Jak to rozporządzenie zostanie zmienione, to następnie tymi regulacjami zostaną objęte wszystkie podmioty lecznicze, które są finansowane z środków publicznych (czyli także szpitale spółki). Kolejnym etapem będzie stworzenie nowej siatki płac, na podstawie określonych wymogów kwalifikacyjnych. 

Poniżej publikuję fragmenty dwóch notatek, które potwierdzają powyższe stwierdzenia.

Mariusz Mielcarek 

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego do Spraw Ochrony Zdrowia.

(...)

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wstępną informację na temat wynagrodzenia w sektorze ochrony zdrowia. Dotyczyła ona skutków wdrożenia postulatu odmrożenia „kwoty bazowej” w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Omówiono również planowane zmiany w zakresie przepisów regulujących kwalifikacje wymagane od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

źródło: dialog.gov - 6 marca 2019 roku

Komunikat po spotkaniu Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia Sekretariat Ochrony Zdrowia domaga się zmian w ustawie „podwyżkowej”

(...)

Rozpoczęte zostały prace nad zmianami Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Zmiana ma na celu aktualizację spisu i uwzględnienie nowych zawodów w medycynie a także zweryfikowanie niezbędnych kwalifikacji do ich wykonywania.

Zmiana ww rozporządzenia pomocna będzie przy nowelizacji taryfikatora, który jest załącznikiem do ustawy o sposobie ustalania najniższego zasadniczego wynagrodzenia w podmiotach działalności leczniczej. 

źródło informacji: strona internetowa Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia - opublikowano 6 lutego 2019 roku 

O sprawie będziemy informować na bieżąco na Portalu.


Zobacz więcej na: Nadciąga katastrofa - brak pielęgniarek

Zobacz także:


Komentarze użytkowników

#1  2019.03.12 12:51:20 ~Piel.

A dlaczego nie dla przedsiębiorców - czyli o co chodzi o to że prywatne placówki mogą robić co chcą?

#2  2019.03.12 15:20:28 ~Do 2

I dosłownie robią to, co chcą i mają w poważaniu wszystkie regulacje. Im jest potrzebna tania siła robocza, a najlepiej żeby pielęgniarki były tylko po LM i młode, czyli takie 2 w 1. Tylko skąd takie wezmą?

#3  2019.03.12 18:24:15 ~Iza

Jak się cieszę że mi niewiele zostało i emerytura suchego chleba zjeść i mieć spokój i nie czytać tych wszystkich bzdur o zmianach i poprawie warunków pracy i pensji ja już w nic nie wierzę żeby było lepiej zawsze było byle jak i tak nadal będzie zawsze wszystko kosztem pielęgniarki a jeszcze ta segregacja pielęgniarek lepsze gorsze wykształcone i te poLM czyli gorsze nie rozumiem przepracowałam tyle lat po LM a teraz jestem niewykształcona czyli głąb serdecznie dziękuję to jest nagroda za ciężką pracę w szpitalu na zmiany.

#4  2019.03.12 19:26:54 ~Anna

Nie ma takiej drugiej grupy zawodowej, ktora by aż tak palala do siebie nawzajem nienawiścią jak pielęgniarki. Od czasu gdy umożliwiono pielęgniarka podnoszenie kwalifikacji zawodowych a ścisłej mam na myśli studia I i II stopnia niektóre Panie, które ukończyły studia zachowują się jakby się szaleju najadly. A najgorsze ze nie chodzi tu do końca o kwalifikacje, wiedzę, umiejetnosci ale o kasę. Czy po LM czy po studiach praca, wymagania, odpowiedzialność ta sama. Drogie Panie Pielęgniarki magistrów obecnie mamy na peczki, pracują w różnych zawodach o różnym stopniu odpowiedzialności, trudności często za niska pensje ale każdy zawód jest potrzebny korzystamy z tego wszyscy. Trochę pokory, a będzie szacunek dla tego zawodu i do Was samych. Y

#5  2019.03.12 20:48:22 ~kasia

Lepiej niech nie kombinują bo zrobi się bałagan i na dyżurze będą osoby z różnymi kwalifikacjami,a jak życie pacjenta będzie zagrożone to przede wszystkim trzeba współpracować a nie licytować się co kto ma zrobić i do czego jest uprawniony.

#6  2019.03.12 22:55:59 ~Plg

Panie plg z mgr na samym starcie mają tyle co stare plg albo i więcej.Czy to nie jest już wyróżnienie za magistra? W związku z tym ,może walczmy wszystkim o porządne zarobki.Dodatek za specjalizację.

#7  2019.03.12 23:12:42 ~Gav Grav

Prawda jest taka, ze pielegniarki to sredni personel medyczny i taki bedzie zawsze. Wyzszym personelem sa tylko lekarze a puelegniarka zawsze bedzie srednim nawet jakby zrobila doktorat z byle czego to zawsze bedzie pielegniarka. Sredni personel rowna sie srednie wyksztalcenie a wiec liceum pielegniarskie dajace srednie wyksztalcenie. Prawda jest gdyby nie zalosne roczne zaoczne fikcyjne pomostowki to malo ktora z was pielegniar mialaby studia. Skoro te po liceum sa takie niewyksztalcone i glupie to od kogo te na studiach pielegniarskich na praktykach uczylyby sie zawodu jak wlasnie nie od tych po LM. A tak w ogole to skoro pielegniarkom wymyslono roczne pomostowki to w takim pozostale grupy zawodowe po technikach, liceach zawodowych, szkolach policealnych i pomaturalnych rowniez powinno sie stworzyc takie roczne studia zaoczne na dodatek bezplatne. Prawda jest taka roczne studia pomostowe ukonczone w trybie zaocznym nie czynia was wielce wyksztalconymi skoro tylko rok uczylyscie sie na poziomie wyzszej uczelni.

#8  2019.03.13 05:05:13 ~Do 7

Jad tryska z 7 niemiłosiernie, aż za chwilę sam od niego padnie. Co zazdrość zżera? To do nauki.

#9  2019.03.13 10:25:51 ~Plg

Tylko te plg to już miały 2lata nauki,a ta pomostówka tylko uzupełnieniem.Nie tylko w pielęgniarstwie tak było.

#10  2019.03.13 10:43:27 ~do#8

Od ponad 80 lat Ustawodawca formułując praktykę pielęgniarską, jaką tą której nikt nie może wykonywać bez ustawowej zgody państwa ( w podobnie jak lekarską) zbudował też formalnie szkołę pielęgniarstwa, która ma przygotować do tak zdefiniowanej praktyki. I jaką orientację przyjęła szkoła, kształcąc w zawodzie pielęgniarki?

#11  2019.03.13 10:48:34 ~do#7

Coś w tym jest co piszesz. Czy art. 87nie wskazuje na sankcje za złamanie art.84-86 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r?

#12  2019.03.13 13:11:13 ~Do 7

Ale bredzisz! Jak ci tak żal ściska cztery litery, to jazda do nauki, a nie piszesz dyrdymały i ziejesz zawiścią. Jakbyś się choć trochę douczyła, to wiedziałabyś, że pielęgniarstwo to zupełnie odrębny zawód medyczny, który od 20 lat zdobywa się tylko poprzez studia. Jak można go tak degradować pisząc "wyższym są tylko lekarze, a pielęgniarka zawsze będzie średnim nawet jakby zrobiła doktorat z byle czego". Przyjmij do wiadomości żałosna kobieto, że czasy włażenia w d.ę lekarzom i traktowania ich jak bogów dawno minęły, ale taki dinozaur jak ty nie może tego pojąć, bo widocznie przyzwyczaiłaś się do roli służącej i nie wiesz, co znaczy partnerstwo w zespole. Pielęgniarka kończąc studia drugiego stopnia w niczym nie ustępuje lekarzowi poziomem wykształcenia, który kończy jednolite studia magisterskie. Poprostu zdobywają odrębne zawody, więc jaki to "średni personel"? Zwykła zawiść i prostactwo.

#13  2019.03.13 14:05:14 ~obserwator

Zawistną i prostą kobietą,to określenie idealnie pasuje do#12.Tak właśnie siebie szanujemy ,poza wyższym wykształceniem warto posiadać choć odrobine kultury osobistej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości.

#14  2019.03.13 14:40:14 ~piel dypl

Tak czy inaczej, państwo zrównało wyższe wykształcenie pielęgniarskie (mgr, licencjat) z średnim medycznym, a nie zrobiło tego w przypadku lekarza, choć posiadanie kwalifikacji felczerskich nabywało się na poziomie liceum. Na dodatek nie zamknęło wydziałów pielęgniarskich z powodu nie spełniania wymogów nauczania na poziomie wyższego szkolnictwa.Dlaczego?

#15  2019.03.13 15:11:58 ~do 12

Popieram wszystko co napisane

#16  2019.03.13 16:12:59 ~Do 12

I tu można dyskutować ja każdego szanuję ale spotkałam się z taką sytuacją kiedy pielęgniarka młoda po studiach unikala odpowiedzialnosci w pracy jak to się ma do poziomu wiedzy.

#17  2019.03.13 16:57:10 ~Do 7

Tak może napisać tylko zazdrośnica troll i prostak i robi to świadomie publicznie co w innych zawodach nieobecne. Obrzydliwe i prymitywne!

#18  2019.03.13 17:00:01 ~Plg

Są zawody ,które mają prestiż i nic tego nie zmieni. Nie dorównamy lekarzom ,prawnikom.Nie oszukujmy się.Pielęgniarki,które chciały dowartościować się ukończyły prawnicze ,medycynę.Teraz pielęgniarstwo mają gdzieś.Jako prawniczki w szpitalach trzymają stronę pracodawcy.

#19  2019.03.13 17:47:45 ~1212

DROGIE KOLEZANKI SZANUJMY SIE I SZANUJMY STARSZE PIELEGNIARKI CZERPIAC OD NICH WIEDZE I DOSWIADCZENIE NIE WSZYSTKIE MUSZA MIEC MGR. NAM NIE BYLO DANE . POWODZENIA WSZYSTKIM 3-5 LAT PRZED EMERYTURA NIE POTRZEBNE SA MI JUZ SZKOLY CHCE GODNIIE ZARABIAC I DOCZEKAC SZCZESLIWIE EMERYTURY

#20  2019.03.13 19:51:19 ~do#19

Jak Ci państwo nie odbierze uprawnień, to koleżanki i nie koleżanki nie mają do tego prawa.

#21  2019.03.13 21:03:26 ~#4#

Zastanawiam sie dlaczego pielegniarka po studiach (nie mająca żadnego doswiadczenia) na dzień dobry ma zarabiać więcej, niż koleżanka po LM z wieloletnim stażem pracy ,bardzo dużą wiedzą i ogromnym doswiadczeniem.Przychodząc do pracy taka pani mgr.jest zielona jak trawka w maju i dopiero się uczy wszystkiego pod okiem starszych pielęgniarek. Wszystkie mamy jeden tytuł Pielegniarki Dyplom. Magister czy nie ,to i tak nie ma znaczenia.Za parę lat skończy się era piel.po .LM. (podobno tych nie wykształconych ) i zobaczymy nieraz panie z mgr. wycierajace tyłki. Ja napewno od pań z mgr.będę wiele wymagać bo tytuł o czymś świadczy!

#22  2019.03.13 23:17:53 ~dypl piel

Od lat 70-tych XX w. w Polsce kształci się pielegniarki na poziomie uniwersyteckim. Gdzie się one podziały jak ich przy pacjencie nie ma i nie ma komu wprowadzać nowe koleżanki do praktyki?

#23  2019.03.14 07:17:59 ~Do21

Widac jaka masz wiedze i wyksztalcenie zadnej

#24  2019.03.14 09:05:02 ~ja do 13

Obserwator-trollu wypad z tego Portalu!

Dodaj komentarz