Podwyżki mają objąć 1% pielęgniarek, 5% lekarzy i 90% innych pracowników. Od 1 lipca.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.


Zobacz także poprzednie odcinki pielęgniarskiego vloga


POLICZONO PODWYŻKI DLA 1% PIELĘGNIAREK, 5% LEKARZY

I 90% INNYCH PRACOWNIKÓW. OD 1 LIPCA BR. 

Czytaj także: Pielęgniarki - rząd mówi, że nie będzie LM. Ale zrobimy tak jakby były...

Zobacz także: Wyceniają kwalifikacje pielęgniarek. Studia 5 punktów, doświadczenie 5, za każdy kursik 5. 

Zobacz także: Jedna pielęgniarka to 2 opiekunki medyczne. Tak chcą liczyć normy zatrudnienia.

www.prawo.pl 

Minister Szumowski w 18 marca br. na Trójstronnym Zespole ds. Spraw Ochrony Zdrowia podał, że przeanalizowano w ministerstwie dane z 80 tys. stanowisk pracy. Na ich podstawie stworzono  prognozowane skutki finansowe odmrożenia kwoty bazowej. Teraz wynosi ona 3900 zł i od tego są liczone wyższe wynagrodzenia dla personelu medycznego.

Zgodnie z przepisami zamrożona kwota bazowa obowiązuje teraz przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Kwota ta zostanie uwolniona w lipcu 2020 r. To znaczy, że dopiero od tego czasu dyrektorzy będą się posługiwali już kwotą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przy obliczaniu najniższych wynagrodzeń, które teraz wynosi ok. 4500 zł.

NSZZ Solidarność i inne związki zawodowe zaapelowały, by stawkę bazową odmrozić wcześniej. 

Minister zdrowia poinformował, że szacując te dane przeanalizowano 80 tys. etatów. Wynika z tego, że teraz ok. 5 proc. lekarzy specjalistów podlega tej ustawie, bo ich wynagrodzenia są poniżej minimum ustalonego w ustawie. To samo dotyczy tylko 1 proc. pielęgniarek i położnych.

Z danych resortu wynika, że gdyby całkowicie uwolnić stawki bazowe, to podwyżki dotyczyłyby (bo ich wynagrodzenia są mniejsze niż wynikają z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu) ok. 12 proc. lekarzy specjalistów, 10 proc. pielęgniarek i ponad 90 proc. pracowników z innych grup zawodowych. 

Czytaj także: Pielęgniarki - rząd mówi, że nie będzie LM. Ale zrobimy tak jakby były...

Zobacz także: Wyceniają kwalifikacje pielęgniarek. Studia 5 punktów, doświadczenie 5, za każdy kursik 5. 

Zobacz także: Jedna pielęgniarka to 2 opiekunki medyczne. Tak chcą liczyć normy zatrudnienia.

Autor artykułu: Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

Więcej szczegółów na prawo.pl w artykule: Podwyżki w ochronie zdrowia możliwe od lipca tego roku?


Zobacz także: Pielęgniarki - wiceminister w sejmie o Liceach Medycznych. 

Zobacz także: Pielęgniarki: tak nas traktował ordynator!

Zobacz także: Pielęgniarki - miesięcznik branżowy - pielęgniarka pomyliła krew...

Zobacz także: Pielęgniarkę zwolnił szpital. O ukaranie dyrektora wystąpiła... policja! 


Komentarze użytkowników

#1  2019.03.19 07:57:16 ~Piel

Dokładnie tak. Do podwyżek kwalifikują się jedynie pielęgniarki z gr 7 i to nie wszystkie, bo większość z nich już to minimum ustawowe osiągnęła w związku z włączeniem zembalowego do podstawy, natomiast pielęgniarki z gr 8 i 9 mają w tej chwili wyższe podstawy, niż te gwarantowane w ustawie. Stąd chyba pomysł wcześniejszego odmrożenia kwoty bazowej.

#2  2019.03.19 09:04:30 ~Nick

Jak to możliwe, że tylko 10 % pielęgniarek zarabia mniej niż kwota wynikająca z ustawy. Wychodzi na to, że ja i kilka moich koleżanek z gr 9 jesteśmy w tych 10 %. Oby nam szybko odmrozili i wyrównali, bo wtedy dostałabym ponad 1000 zł podwyżki ;)

#3  2019.03.19 09:23:25 ~Do 2

A skąd wzięła Pani taką kwotę podwyżki? Proszę pamiętać, że lipcowe podwyżki to tylko 20 proc z różnicy pomiędzy tym, co Pani ma, a tym co powinna pani mieć wg ustawy. W przypadku gr 9 współczynnik wynosi jedynie 0.64 x 3900 na chwilę obecną.

#4  2019.03.19 09:30:23 ~Plg

I co nadal plg zarobi tyle co opiekun medyczny bo mają ten sam wspolczynnik

#5  2019.03.19 10:25:41 ~Becia

Według obowiązujących współczynników po uwolnieniu kwoty bazowej podwyżki będą dotyczyły w chwili obecnej personel z tytułem mgr i specjalizacja ,nic nie jest robione w kierunku podniesienia współczyników A o ile pamięta z porozumienia zawartego pomiędzy NRPiP pracę nad wspolczynikami miały być rozpoczęte od października i nadal robią nas w .

#6  2019.03.19 10:30:17 ~Lols

Nic tylko strajkowac

#7  2019.03.19 10:56:19 ~Ziutka

W tej chwili kwota bazowa to 3900,00zl a nie 4500,00zl!

#8  2019.03.19 10:57:43 ~Polozna

Jeżeli nie nastąpi zmiana współczynników żadne uwalnianie kwot bazowych nie wniesie nam w chwili obecnej nic do podstawy w grupie a nasze przedstawicielki nadal nic nie robię i są z siebie zadowolone a my w tym wszystkim nadal jesteśmy bezsilne

#9  2019.03.19 11:16:52 ~Robert

Wiadomo że w szpitalu tylko lekarze i panie pielęgniarki pracują. A gdzie pozostałe grupy zawodowe. Bez których szpital by nie funkcjonował. Żenada

#10  2019.03.19 11:33:00 ~Gani

Popieram gdzie pozostaly persomel

#11  2019.03.19 11:59:58 ~Do10 i 9

To te 90%

#12  2019.03.19 12:02:33 ~Iza

A ja mam gr. 14 to co szpital to inaczej już nic z tego nie wiem co się w tym naszym zawodzie wyprawia

#13  2019.03.19 12:09:35 ~Zuzia

Jeszcze wam mało zzarabiacie 5500 brutto to jest powyżej 4000 tys na rękę

#14  2019.03.19 12:31:04 ~Pie

Po pierwsze nie mamy takiej pensji po drugie nie śpię po nocach jestesmy zmęczone czy kazdy pracownik szpitala nie śpi w nocy gdzie urlopy zdrowotne dla pielegniarek po 30 latach pracy przy łóżku! chorego.

#15  2019.03.19 12:31:46 ~Letek

Do tej Zuzi, gadasz głupoty, w zawodzie ponad 26 lat i zależy od miesiąca czy przekrocze 3tys, więc nie bierz wszystkich do jednego koszyka,

#16  2019.03.19 12:37:21 ~Adam

Pielegniarki juz przeginaja z ta pazernoscia ktora mysli o sanitariuszach szpitalnych czy salowych? Tylko wy macie rachunki do oplacenia i rodziny?

#17  2019.03.19 12:40:11 ~Emi

Nie mogę już tego czytać bo i tak nie ma takich ludzi którzy coś zmienią dla starszych upracowanych pielęgniarek takie życie taki świat tylko szkoda że nikogo to nie obchodzi .

#18  2019.03.19 12:40:57 ~Mary

To jest nienormalne, że pielęgniarka, mająca tysiąc razy większa odpowiedzialność, kwalifikacje i uprawnienia ma taki sam współczynnik jak opiekun czy sekretarka. Kpina z pielęgniarek i ich pracy. Niech sobie sekretarki toczą krew, a opiekun znieczula do zabiegu. Porazka

#19  2019.03.19 12:44:11 ~Emi

Do 18 brawoooo! tak wlasnie tak się nas traktuje .

#20  2019.03.19 12:49:23 ~Opiekun

Ale gdyby nie Ci opiekunowie i stalowe panie pielęgniarki by nie potrafiły pracować i tonelyby w brudzie.tylko one i ich praca .bo wykształcone a personel pomocniczy to nie potrzeby .bo po co.

#21  2019.03.19 13:00:29 ~Piel

Odczepcie się w końcu od pielęgniarek! Gdzie jest napisane, żema

#22  2019.03.19 13:06:08 ~Piel

Odczepcie się w końcu od pielęgniarek! Gdzie jest napisane, że mamy się martwić o salowe, opiekunów, sanitariuszy, sakretarki itp, itd? Niech każdy dba o swoje, a nie o czyje. Jak wam tak źle, to zróbcie coś, a nie oglądajcie się na innych, albo uderzcie do lekarzy. Może się z wami podzielą.

#23  2019.03.19 13:06:41 ~piel

Niestety nikt nie bedzie przejmowal sie starszymi przed emerytura pielegniarkami odpowiedz pani dyrektor na zdanie ze osoba ma prawie 60 lat i samej pracowac jest jej ciezko powiedziala: , niech idzie na emeryture jak ma 60 lat"

#24  2019.03.19 13:19:59 ~La

Strajk!

#25  2019.03.19 13:55:24 ~Ewa

Wam pielęgniarkom to ciągle mało. A to że salowe. Sanitariusze i opiekunowie oraz ratownicy robią za was to dobrze! My to co. ZERO. wam ciągle mało i najlepiej to tylko dyrygować. Bo mało która pielęgniarka jest z powołania. My mamy po 1900-2000zł a ile pracy. Tego to się nie widzi bo po co. Nie! Tylko wy się liczycie. Pazerniaki

#26  2019.03.19 13:59:00 ~Gość

Nygusy. Pielęgniary ciągle niezadowolone.Zmiencie pracę na inną. I tak nic nie robicie bo się wyslugujecie innymi. Idźcie na szwalnie albo do marketu zobaczycie jak się pracuje. I co to praca

#27  2019.03.19 14:05:29 ~Anonim

Do 26, trzeba było się uczyć.

#28  2019.03.19 14:20:37 ~Piel

W markecie w szwalni nie walczy się o życie ludzie pomyślcie trochę i nie piszcie tak co za porównanie!

#29  2019.03.19 14:26:34 ~Piel

A ci dalej swoje! "Nygusy, pazerniaki"? Co to za epitety? Szkoły pielęgniarskie czekają, więc do nauki, a nie ciągłe jęki, zawodzenie i bicie piany. Pielęgniarek brakuje, a was jest na pęczki, dlatego grzejecie tyłki tam gdzie grzejecie i wolicie jęczeć i psioczyć na pielęgniarki, ale nikt łeba nie wychyli, bo po co się narażać. Załóżcie sobie forum i tam wylewajcie swoje żale. Żałośni jesteście.

#30  2019.03.19 14:42:21 ~Karolina

Jak to to samo? Pielęgniarka zawsze będzie ponad salowa, analityczne, opiekuna a nawet ratownika! Zdobyłam zawód w wieku 26 lat Wcześniej zapieprzalam z mopem, byłam ekspedientka, doradca klienta. Kuźwa nigdzie się tak nie narobilas jak w szpitalu Obciążenie psychiczne, zakażenia, dzwifanua, przestać anie krwi Ludzie ogarnijcie się Praca piękna, ale nie przyriwnujcie się do pielęgniarek! Nigdy im nie dorownacie A pensje żałosne! Jestem teraz na l4 ciążowy a ostatnia moja pensja niecałe 1600 zł To jest żenada!

#31  2019.03.19 15:20:47 ~nieprawda

Są szpitale że pielęgniarki po liceum mają 4500 zł zasadniczej ,magister pielęgniarstwa 3800 zł,licencjat pielęgniarstwa 3700 zŁ . Nie mówcie tak po liceum medycznym ,osoby mają lepiej niż te co się uczyły ,marnowały swój czas i pieniądze ! są tacy co wiedzą gdzie się .oczywiście te po liceum medycznym>>>

#32  2019.03.19 15:27:46 ~ Do #31

Chciało się magista to idź na stołek, bo nawet pacjęci mają Was dość. Zadarte nosy i nic wiecej, zero życzliwosci i pokory w sobie macie.

#33  2019.03.19 15:35:40 ~do Zuzi

Ogarnij się skarbie. Co ty liczysz? Jak z 5500 zł brutto wychodzi ci 4000 zł na rękę. Policz dobrze. Samych obciążeń pod tytułem podatki, składek społecznych i zdrowotnych jest ponad 33 %. To teraz policz od nowa i napisz ile ci wyszło. Nie pisz bzdur albo najpierw skończ szkołę podstawową. Tam są procenty i ułamki.

#34  2019.03.19 15:39:09 ~do Ewci

Ewuniu, salowe, sanitariusze, opiekunowie i ratownicy robią za siebie. Nie za pielęgniarkę. Proszę to zapamiętać, bo wy na pensję też musicie zarobić. Hrabina by chciała chodzić po oddziale z rączkami w fartuszku? Wszyscy pracują. A jak się pani nie podoba to zawsze można zawód zmienić na pielęgniarkę i .nic nie robić.

#35  2019.03.19 15:50:41 ~Piel

Czytając to wszystko nie dziwi mnie że nic nie osiągniemy i nikt z nami się nie liczy i nie traktuje naszej grupy zawodowej poważnie widoczny brak szacunku wobec samych siebie to żenujące

#36  2019.03.19 16:38:28 ~Haha

Dobrze ze na forum Noe można nikogo zabić. Żenada

#37  2019.03.19 17:11:59 ~Plg

Opiekunowie ,Panie sprzątające,sanitariusze.Nawet nie wiecie ile to razy stawało się w Waszej obronie.Niejednokrotnie walczyłyśmy o zwiększenie obsady sanitariuszy,czy Pań sprzątających.Po rządzących jakby po kaczce spłynęło.Jak z nami tak i z Wami robią.Nie jest tak ,że myślimy tylko o sobie.Nie jesteśmy ślepe i widzimy jak wykorzystuje się np. sanitariusza z grupą ,który robi za dwóch zdrowych.

#38  2019.03.19 17:20:19 ~Plg

Piszę z pełną odpowiedzialnością,jeżeli w dalszym ciągu będą poniżać plg z wyższym pokrewnym ,uciekamy z oddziału widmo ,gdzie pieprz rośnie.Wszędzie ,byleby nie tu-to my stare.Młode też nie mają zamiaru tak zapieprzać do emerytury.Szkoda im życia.

#39  2019.03.19 18:09:06 ~Editt

A co z pielegniarkami z DPS-ów? O Nas to nikt nie pamięta, nie walczy. Po 25 latach pracy nie zarabiam nawet 2.5 tyś na miesiąc.

#40  2019.03.19 18:18:23 ~Iwona

Do 25 Trzeba było się uczyć i zostać pielęgniarką, zawsze można to zrobić a nie twierdzić żebyśmy sobie nie poradziły bez opiekunów czy ratowników. Każdy ma swoje obowiązki i za to otrzymuje wynagtodzenie

#41  2019.03.19 19:13:11 ~Heh

Do pań opiekunek , nikt wam nie broni iść zrobić licencjat, potem mgr i specjalizacje i zostać pielęgniarką!

#42  2019.03.19 19:45:58 ~Piel

Zastanawiam się dlaczego opiekunowie czepiają się pielęgniarek, przecież lepiej czepnąć się lekarzy, że nie wykonują waszej pracy i że zarabiają tak dużo. Drodzy opiekunowie niech wreszcie dotrze do was, że tą najgorszą robotę to wy musicie wykonać, a nie pielęgniarki. My wykonujemy zlecenia lekarskie, a wy wykonujecie to co pielęgniarki zlecą, chyba to jasne

#43  2019.03.19 20:03:15 ~Hahaha

Blokada hahaha

#44  2019.03.19 20:25:16 ~Emi

Zobaczcie jak nauczyciele walczą o swoje gdzie etyka a o tym uczą a za chwilę wakacje wolne pewne a pielegniarki dostaną urlop może nie ?

#45  2019.03.19 20:34:26 ~Do #22

Baranie pielęgniarko leniwa,zrozum albo chc na chwilę włącz myślenie, że jak Ty leniu pielęgniarko dostaniesz 6000 to na inne grupy zawodowe nie ma pieniędzy. Bardzo dobrze, że rząd myśli o nowym zawodzie tzn asystent Medyczny, a ciebie niech zwołania i idź sobie pracuj na kasie w biedrze.

#46  2019.03.19 20:40:49 ~do 42

Pielęgniarki rozkazują opiekunom medycznym bo padnę ze śmiechu.Niedoczekanie Wasze.Może za chwilę dietetykom będziecie rozkazywać co mają robić? A może leki przy karmieniu podać, a może podać miskę nerkową jak zwymiotywał po posiłku? Niedoczekanie-nigdy!

#47  2019.03.19 21:17:44 ~Do 46 #

Pielęgniarki nie rozkazują, widzę, że nie rozumiesz na czym polega wykonywanie swojego zawodu, radzę lepiej go zmień, bo szkodzisz innym i sobie i jeszcze padniesz ze śmiechu

#48  2019.03.19 21:21:20 ~Do45

Lecz się ,ale myślę, że dla Ciebie już zapóżno Kultury trochę

#49  2019.03.19 21:24:04 ~Onion

A administracja niech zapierdala za miskę ryżu

#50  2019.03.19 21:24:41 ~Do 45-46

Wypad trolle na inny portal, ale najpierw wizyta u specjalisty. Ależ wy trzęsiecie porami miernoty! Do 45 Sam jesteś "leniwym baranem", więc nie obrażaj ani pielęgniarek, ani ludzi pracujących "na kasie w biedrze", bo nie dorastasz do pięt zarówno jednym, jak i drugim tępy prostakul! Na szczęście nie ty decydujesz o zarobkach pielęgniarek, więc poklikaj sobie jeszcze, bo z pewnością masz niedosyt.

#51  2019.03.19 21:34:01 ~Soffi

Chciałabym zarabiać 4000tys na czysto a nie 3200albo jeszcze mniej

#52  2019.03.19 21:39:52 ~Do 50

Żałośnie niski poziom wypowiedzi, wyzwanie od miernot itp. Może Tobie do specjalisty czas się udać?

#53  2019.03.19 21:44:39 ~Piel

45 i 46 to dno i wodorosty, wypad na drzewo liście prostować

#54  2019.03.19 21:54:30 ~Do 52

Poczytaj trochę wyżej, a zwłaszcza komentarz #45 i wtedy się wypowiedz. Tam nie widzisz "żałośnie niskiego poziomu wypowiedzi"? Jeśli nie, to albo jesteś hipokrytą, albo autorem komentarza #45.

#55  2019.03.19 22:07:47 ~Plg

Jak do tej pory to biurokraci rządzą pielęgniarkami.Narzucają im normy.Broń Panie Boże na dyżurze 1 plg więcej.Oddziałowa wysyła na urlop,bo Pani kadrówce się nie podoba.Spójrzcie w jakich warunkach pracują lekarze i pielęgniarki.Zabiegowy 4x4m na 3 -4 pielęgniarki.Gabinet lekarski 5x4m na 7 lekarzy.Natomiast Panie w kadrach, czy innych biurach, gabinet 4x4m jedna Pani.Ful wypas,jest różnica? Wy ciągle o co my walczymy? Nie tylko o podwyżki ,ale o godność i poszanowanie.

#56  2019.03.19 22:16:56 ~Pacjent

Pielęgniarki powinne bardz o dobrze zarabiać.Nie podlega to żadnej dyskusji .To na co narażają się każdego dnia przechodzi ludzkie możliwości .Nie ma co dyskutować ,z kimś kto nie ma z tą pracą do czynienia.Nie dajcie się zprowokować.Takie wpisy robią młodzi ludzie,którzy nie znają pracy pielęgniarki.

#57  2019.03.19 22:18:42 ~Plg

Tak,powyższe ,niegrzeczne komentarze powinniśmy omijać,udając,że ich nie ma.

#58  2019.03.20 06:48:45 ~Do31

Tylko,ze te po dawnych liceach maja po 30-40 i wiecej lat pracy a wy magisterki jestescie dopiero co po szkole. A podaj mi adres placowki gdzie pielegniarka po dawnej szkole zarabiaja po 4500,to chetnie sie przeniose

#59  2019.03.20 06:50:31 ~Do31

Jesli uwazasz,ze nauka w szkole pielegniarskiej to marnowanie czasu i pieniedzy to powinnas byla isc na salowa. Nie marnowalabys ani czasu ani pieniedzy

#60  2019.03.20 06:55:36 ~Do 45

Twoje chamstwo poraza,baranie leniwy. Dlaczego brakuje pielegniarek? Bo masowo odchodza,srednio 20 000 rocznie.

#61  2019.03.20 11:11:27 ~xxxx

Tak jak na tym portalu,taka sama atosfera jest w oddziałach.Krytyka,chamskie kłótnie itd. itp. Jeśli komuś przychodzi do głowy.aby zostać pielęgniarką,dobrze się zastanówcie.Całe życie pracuje się jak w gnieździe żmij,bez wsparcia,poparcia nawet u szefów pielęgniarskich,bo to oni najbardziej za taki stan odpowiadają.Nie ma organizacji pracy,wyraźnych praw i obowiązków,każdy ustala swoje obowiązki jak chce.Wiadomo przy tak niskich obsadach pracowników,wszyscy,a szczególnie pielęgniarki muszą robić wszystko. Szefostwo nie reaguje,bo chce utrzymać stołki.Aby było zrobione,nie ważne kto,jak.W razie wypadku,udawanie "ja o niczy nie wiedziałam. Np.zagrancą,praca na dyżurze jest rozpracowana na cały dyżur w formie tabelki.Np. od godz.do godz.-wyszczególnione czynności,które trzeba wykonać i kto je wykonuje/ pielęgniarka+taka czy inna lub wszystkie pomoce pielęgniarskie/.I nie ma kłótni,że nie zrobię czegoś bo mi pielęgniarka powiedziała.Wszyscy muszą pilnować tego co im wolno,a czego nie.Ale wszystko jest dopracowane na piśmie.A w Polsce :pytanie do oddziałowej "jaki zakres obowiązków ma opiekunka? "Odpowiedź"Ty pilnuj swoich obowiązków".Ale chyba praca w szpitalu jest pracą zespołową,i aby unikać wszelkich kłótni,nieporozumień,obowiązki powinny być jasno określone.Tego w Polsce nie było,i nie zanosi się na to.

#62  2019.03.20 13:18:45 ~Do 61 #

Prawda i tylko prawda

#63  2019.03.20 13:26:10 ~#####

Można tylko powiedzieć, że pielęgniarka, pielęgniarce to oko wyjmie jak ma jedna lepiej. Najbardziej rządzą te, które nie mają wykształcenia i myślą, że dalej jest PRL. A najbardziej rządzą na oddziale sanitariuszki, gdzie sanitariuszka zastępuje Panią p.o a po jej powrocie donosi na pielęgniarki. Sanitariuszka górą a najgorsze pielęgniarki. Jeżeli dalej będzie tak i nie będzie osoby, która zapanuje nad całością i nie da wytyczonej prostej drogi to dalej będą spory i brak odpowiednich wynagrodzeń. Poprostu szanujmy się.

#64  2019.03.20 23:40:26 ~&

Obozy pracy dwóch niewolników trzech kapo.

#65  2019.03.21 09:58:55 ~Gosc

Pielęgniarkom to już chyba starczy tych podwyzek, jeszcze troszke to będą zarabiały jak lekarze nic nie robiąc

#66  2019.03.21 10:18:46 ~Piel

Do 65. No co ty nie powiesz? Serio? Na szczęście nie ty gościu o tym decydujesz.

#67  2019.03.22 11:52:52 ~krycha

Kiedyś usłyszałam takie stwierdzenie:jeden je mięso,a drugi kapustę-razem jemy gołąbki. Tak jest też z pensjami

#68  2019.03.22 19:30:27 ~do#30

Cyt. Pielęgniarka zawsze będzie ponad salowa, analityczne, opiekuna a nawet ratownika! Bogom nie dorównasz pielęgniarko. A reszta to jedynie wyrażanie własnych kompleksów aby być lepszym niż inni. Rozumiem, że w twoim przypadku to sukces ale niestety to porażka. Trzeba było przy takim samozaparciu iść na medycynę.Skończenie pielęgniarstwa to żaden sukces.To normalny zawód, jak każdy inny. Aby się dostać na studia wiel punktów nie potrzeba, studia jakie są każdy widzi.Nie stanowią żadnego sita dla kiepskich jednostek i w wielu wypadkach poziom to dno.

#69  2019.03.23 07:25:41 ~Do 68

Skoro piszesz takie bzdury, to rozumiem, że przeszłaś przez takie dziurawe sito "kiepska jednostko"?

#70  2019.03.24 19:25:33 ~do #68

Nie, nie jestem pielęgniarką.To nie to sito. Mam bratową pielęgniarkę.W którym miejscu piszę bzdury? cytując pielęgniarkę pragnącą prestiżu poprzez poniżenie innych zawodów medycznych? czy o fakcie kiepskiego poziomu kształcenia? .bo do jednego i drugiego nie ma wątpliwości.