Kontrola odkryła, że pielęgniarka zarabiała o 1 276 zł za mało!

Wynagrodzenia pielęgniarek.


KONTROLA ODKRYŁA, ŻE PIELĘGNIARKA ZARABIAŁA

O 1  276 ZŁ ZA MAŁO!

Zobacz także:

Pielęgniarek dodatki: za studia i specjalizację po 200 zł, 500 za powyżej 30 lat pracy. 

(1) Pielęgniarka odkręciła butlę z tlenem. Nastąpił wybuch. Pielęgniarki doznały obrażeń.

Z uzasadnienia (fragmenty) Sądu Rejonowego:

Pielęgniarka B. S., działając przez profesjonalnego pełnomocnika, pozwem przeciwko (...) wniosła o zasądzenie od pozwanej na swoją rzecz kwoty 46 212,00 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 31 października 2011 r. do dnia zapłaty oraz kosztów procesu według norm przepisanych łącznie z kosztami zastępstwa adwokackiego według norm przepisanych. W uzasadnieniu powódka wskazała, iż była pracownikiem SPZOZ Przychodni w S., jako pielęgniarka z wynagrodzeniem w wysokości 1 480,00 zł wraz z dodatkami, zaś wynagrodzenie od sierpnia 2011 r. do sierpnia 2014 r. wynosiło 2 624,00 zł. Jednakże kontrola przeprowadzona w dniu 18 sierpnia 2014 r. przez Okręgowy Inspektorat Pracy w B. ujawniła, że wynagrodzenie ustalone dla powódki było niezgodne z regulaminem wynagradzania, a różnica ta wynosiła 1 276,00 zł miesięcznie. Powódka wskazała, iż w związku z powyższym wniosła w dniu 11 września 2014 r. do sądu wniosek o zawezwanie do próby ugodowej, jednakże do zawarcia ugody nie doszło z uwagi na podjęcie uchwały przez pozwanego o zgłoszeniu Przychodni w S. do likwidacji. Powódka wskazała, iż z uwagi na to, że wniosek został zgłoszony już po podjęciu likwidacji, roszczenie to winno być potraktowane, jako zgłoszenie wierzytelności i rozpoznane w trakcie postępowania likwidacyjnego. Powódka wskazała nadto, iż przedawnienie biegnie od zakończenia postępowania likwidacyjnego, co miało miejsce w dniu 16 lutego 2017 r., zaś w przypadku, gdy wierzytelność została zgłoszona określa się na 10 lat. Ponadto strona podniosła, iż zgodnie z art. 61 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej zobowiązania i należności samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej po jego likwidacji przechodzą na właściwą jednostkę samorządu terytorialnego. W związku z powyższym powódka wezwała pozwanego do zapłaty, co nie nastąpiło.

(...)

Powódka B. S. była zatrudniona w SP ZOZ Przychodnia w S. od dni 28 czerwca 1994 r. na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku asystentki stomatologicznej. Od dnia 1 marca 2008 r. przyznano powódce wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1 480,00 zł. Zgodnie z tabelą zaszeregowania, wynagrodzenie zasadnicze powódki powinno być ustalone w przedziale od 2 000,00 zł do 6 000,00 zł

Wnioskiem z dnia 11 września 2014 r. powódka wystąpiła o zawezwanie do próby ugodowej, jednakże do ugody nie doszło Pismem z dnia 3 kwietnia 2017 r. powódka wezwała pozwaną Gminę do zapłaty na jej rzecz kwotę 74 421,33 zł z odsetkami.

Zobacz także: 

Pielęgniarek dodatki: za studia i specjalizację po 200 zł, 500 za powyżej 30 lat pracy. 

(1) Pielęgniarka odkręciła butlę z tlenem. Nastąpił wybuch. Pielęgniarki doznały obrażeń.

wybrał: Mariusz Mielcarek

P.S. Sprawa ma swój dalszy ciąg. Przychodnie zlikwidowano i pielęgniarka nadal domaga się należych jej pieniędzy.  


Zobacz także:



Poznaj szczegóły prenumeraty Gazety Pielęgniarek i Położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.03.24 08:05:23 ~Położna

Każda z nas zarabia za mało. Ja też nie dostałam podwyżki z racji mgr i specj. Nadal jestem w tej tabelce licencjat.

#2  2019.03.24 09:41:22 ~piel

Najbardziej mnie zdziwiła tak duża rozbieżność siatki płac - w jednej tabeli jedna osoba może otrzymać 2000 tyś, a inna 6000 tyś

#3  2019.03.24 09:52:31 ~Do 2

Siatka płac jest skrajnie niesprawiedliwa. Gr 9 ( koleżanki z ogromnym doświadczeniem zawodowym ) zrównane ( czyt upokorzone) podstawą z opiekunem! Dziwię sie, że nie walczycie! Wiem , że większość z Was już niedługo odejdzie na emerytury, ale to co zrobiono z Wami na koniec kariery zawodowej to istne s*ństwo ! Dobrze , że wyjechałam już z tego syfu, nie mogę się jednak z tym pogodzić, że tak okrada się pielęgniarki, które całe życie zasuwaly za grosze , a teraz spycha się je do finansowego rynsxtoku!

#4  2019.03.24 11:30:32 ~piel

Zadziwiajace jest to ze ,cale zycie zasuwaly za grosze" czyli to im nie przeszkadzalo bo nie walczyly o wiecej ani dla siebie ani dla przyszlych pokolen.

#5  2019.03.24 11:49:05 ~Do 4

Wszystkie zarabiały mniej więcej równo! A teraz ten chlam w postaci siatki płac, a do tego punktowe strajki stworzyły przepaść w pensjach. W szpitalu uniwersyteckim pielegniarka zarobi np 6000 a w powiatowym 3000? Czy to jest uczciwe!

#6  2019.03.24 11:50:25 ~Gosc

Jasne niech zarabiają po 7000 zł za picie kway. Żenada są jeszcze inne zawody.

#7  2019.03.24 11:57:05 ~Do 6

Niech zarabiają nawet za picie kawy a ciebie g .to obchodzi

#8  2019.03.24 12:09:17 ~Do 4

Kochanieńka nie oceniaj pochopnie.Kiedyś były inne czasy .Chciano nami grodzić płoty .Nie jedna z nas za swoją bojowość straciła pracę.Nie miałyśmy też związków.Jeśli chodzi o to ,że nie zrobiłyśmy nic młodym to jesteś niesprawiedliwa.Trzeba było dobrze obserwować kto najwięcej protestował.Chyba ,że tak młodo wyglądamy.U mnie jak były protesty ,młodzi potrafili brać dodatkowe dyżury ,żeby wspomóc.Stara pielęgniarka żadna.Więc nie pisz pierdół i nie przypisuj sobie zasłóg.Te na górze, to też plg nie pierwszej młodości.

#9  2019.03.24 12:10:49 ~Do 6

Tak , jasne ! Wszystkie pijemy kawę i wcinamy ciasteczka, a praca sama się robi , tak? A jak kilka z nas idzie na L4 , to problem , bo szpitale nie mogą funkcjonować! To jak to jest? Skoro nic nie robimy, to dlaczego praca szpitala jest sparaliżowana?

#10  2019.03.24 12:15:08 ~Do 8

Masz rację! Jak byłam na ostatnim strajku w Warszawie, też było więcej, staruszek , A co młode robimy w tym czasie? Zasuwały na ratę kredytu ! Nigdy nie myślałam, że doczekam się czasów, kiedy my 50 + będziemy tak traktowane , nie tylko przez rząd ale też przez młodsze koleżanki! Smutne!

#11  2019.03.24 12:17:40 ~Do 6

Chciałabym żebyś zarabiał 6000 wtedy i ja zarabiałabym więcej.Ludzie nie pomyśleliście o tym.Po 35 latach pracy z 7 nocami i3 świątecznymi dyżurami zarabiam 3250.Nie mam lekko w pracy jak wielu innych.Nie mam czasu zjeść obiadu .Kawę pijemy przychodząc do pracy 20min. wcześniej.

#12  2019.03.24 12:30:54 ~Plel

Tak przychodzimy do pracy 20min. przed czasem i schodzimy tak samo.Oprócz tego nie mamy przerwy ,którą gwarantuje ustawa.Ludzie o co wam chodzi? Jeśli nawet w między czasie wypiję kawę czy zjem kanapkę, to popełniłam przestępstwo? Czy nie zaóważacie tego ,że wchodząc na oddział kilkadziesiąt min. wcześniej ,nie możemy tego czasu wykorzystać.Nie dacie przejść spokojnie obok sali.Jakieś prośby,rządania.Nie dacie spokojnie raportu zdać.

#13  2019.03.24 12:33:05 ~Plg

Przepraszam zauważacie.

#14  2019.03.24 12:37:11 ~Sm

Tak a z dyżuru nocnego schodzimy po raporcie o 7.30

#15  2019.03.24 12:40:53 ~Gosc

Jestem opiekunem medycznym zarabiam 1600 zł na rękę swietnie co

#16  2019.03.24 12:43:36 ~Gość

Niech rząd da mi pensje pielęgniarek i dodatki będę zadowolona

#17  2019.03.24 12:52:37 ~Do 16

To pracuj jak pielęgniarki i ponoś taką odpowiedzialność jak one To łatwa praca dasz rade

#18  2019.03.24 12:58:04 ~dypl piel

Ciekawe ile zarabiają:lekarze (różnego stopnia) salowi, sanitariusze itd. ? (też mają rodziny, dzieci, )

#19  2019.03.24 13:34:33 ~Ba !

A co z dodatkami na Sorach też miały być ,pracuję 13 lat na Sorze ,gdzie są te pieniądze ? ,kiedy zostaną nam zwrócone

#20  2019.03.24 13:36:42 ~Tak

Zamiast się pozwalać okłamywać trzeba strajkować

#21  2019.03.24 14:22:05 ~Elżbieta

Mi odmówiono wypłaty zembalowe.

#22  2019.03.24 15:40:14 ~Mańka

Przez urlop macierzyński i rodzicielski nie płacono mi zembalowego. Szpital zarobił na mnie jednej ok 10000 zł okradając mnie.

#23  2019.03.24 19:59:23 ~Do 6

Rzygać mi się chce od tej wypominanej kawy.Ja osobiście wolę herbatę ,a ty co pijesz w pracy piwio czy wódkę.Płacą ci za to a może wcale nie pracujesz.

#24  2019.03.24 20:21:07 ~do 15 i 16

A dlaczego tak mierzysz nisko? Tylko pensja pielęgniarki? Ja na twoim miejsc bym bym żądała pensji kardiochirurga albo informatyka , piszącego oprogramowanie .albo fizyka nuklearnego. Wtedy byś była jeszcze bardziej zadowolona.

#25  2019.03.24 20:25:32 ~Do 15

Jeszcze do niedawna zarabiałam1800 zł netto, jak sie ma odpowiedzialność pielęgniarki a opiekunki

#26  2019.03.24 21:00:34 ~Do 16

O jakich dodatkach mówisz ? Pomyliłeś zawody.

#27  2019.03.25 07:11:53 ~a_

Wszelkiej maści opiekunki; praca wasza jest ciężka, jednak porównywanie się płacowo do pielęgniarek jest nie na miejscu. Pielęgniarki mają inną pracę i odpowiedzialność. Jeżeli uważacie, że zarabiacie za mało /to prawda/ , to nie czekajcie, aż pielęgniarki wam to załatwią. Walczcie o swoje. Tyle i aż tyle.

#28  2019.03.25 07:43:28 ~Do #24

Brawo hehe popieram, niech kawoszki zarabiają krocie za lenistwo

#29  2019.03.25 08:55:03 ~Do 28

Wypad trollu!

#30  2019.03.25 09:17:29 ~do 28

Aż na kawę nie starcza

#31  2019.03.25 10:25:12 ~Tomek

Już nie da się czytać jak to mało zarabiają pielęgniarki. Niech w końcu zmienia zawód i przestaną się uzalac. Ktoś powinien przeprowadzić kontrolę w szpitalach i zobaczyć jak nic nie robią szanowne panie pielęgniarki. Pacjent chodzi z mokrym pampersem bo pielęgniarka twierdzi, że to należy do opiekuna medycznego.

#32  2019.03.25 10:50:59 ~Do #17

Jaka odpowiedzialność.za mokrego pampersa?

#33  2019.03.25 10:53:59 ~a_

Mokry pampers? Przy dużym szczęściu ? nadzór policyjny ;d Jak się ma pecha to ze 2 lata co najmniej ;d dla pielęgniarki i rok dla lekarza dyżurnego ;d

#34  2019.03.26 07:06:59 ~Nauczyciel

I dzisiaj usłyszałam, że ja nie dostanie podwyżki, bo podwyżki dostały pielęgniarki, których nie można zabrac. Więc szanowne panie niech zaczną pracować za te pieniądze. Mam ojca w szpitalu i widzę ich olewatorstwo przez całe 12 godz. Co za państwo chore.

#35  2019.03.26 10:18:22 ~Do 34

To nie portal dla nauczycieli.Ja mam dzieci w szkołach i dosyc napatrzyłam się olewatotorstwa nauczycieli w szkołach.Dodam że tylko w Polsce tak mało godzin pracy z uczniami i takie długie 3 miesieczne platne urlopy.Nie wspomnę o rocznych urlopach na poratowanie zdrowia (trzech w czasie kariery zawodowej) Takie kuriozum tylko w Polsce i tylko dla nauczycieli.Podwyzki. tak ale więcej godzin pracy. 18×45 '=13.5h.Niby drugie tyle pracucie poza klasą ale to i tak wychodzi niecałe 30he Pielęgniarek jest kilkakrotnie mniej niż nauczycieli do Twojego zawodu się pchają. z mojego uciekają.

#36  2019.03.26 22:00:01 ~Do 34

Odezwał się osobnik z grupy uprzywilejowanej, po komuszej, co to pracują przez kilkanaście godzin w tygodniu. Raz, dwa, trzy opiekujemy się rodzicem sami albo proszę zacząć oszczędzać na prywatną opiekę pielęgniarską, bo za parę latek tatuś będzie takie wymagał.