Pielęgniarki ze średnim wykształceniem - dlaczego jesteśmy dyskryminowane?

Pielęgniarki 2019.


PIELĘGNIARKI ZE ŚREDNIM WYKSZTAŁCENIEM

- DLACZEGO JESTEŚMY DYSKRYMINOWANE?

W Polsce Minister Zdrowia nie ceni zawodu pielęgniarki i lekceważy nasze średnie wykształcenie, proponując bardzo duże dysproporcje w płacach pielęgniarek i położnych w zależności od ich wykształcenia, a nie od doświadczenia, co oburza nasze środowisko zawodowe. Projektowana ustawa jest krzywdząca, ponieważ nas dyskryminuje.

Zobacz także: Zobacz wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek w 2019 i 2022 roku.

Taka duża rozbieżność w sferze zarobkowej będzie powodowała konflikty wśród personelu pielęgniarskiego chociażby ze względu na to, że za tę samą pracę pielęgniarki z wieloletnim stażem i doświadczeniem otrzymywać będą dużo niższe wynagrodzenie niż ich koleżanki po studiach. Chcemy zaznaczyć, iż w Polsce jest około 70% pielęgniarek po liceum medycznym. Gdy zaczynałyśmy pracę zawodową, nasz zarobek zależał od lat pracy, a specjalizacje i inne formy dokształcania opłacane przez izby pielęgniarskie były zarezerwowane dla oddziałowych i przełożonych, które piastowały wyższe stanowiska. Pielęgniarki pracujące na odcinku nie były  informowane o możliwości i konieczności takiego dokształcania. Wraz z upływem lat pielęgniarki  starały się wykształcić własne dzieci, więc musiały więcej pracować, gdyż nasz podstawowy zarobek to zawsze była najniższa krajowa. Niejednokrotnie rezygnowałyśmy z własnych potrzeb i aspiracji dla potrzeb rodziny. Obecnie Minister swoimi decyzjami chce nas ukarać finansowo za nasze oddanie i poświęcenie dla rodziny oraz za to, że miałyśmy nieszczęście żyć wcześniej. Pragnie nam podziękować niskimi zarobkami za to, że mamy takie wykształcenie, jakie dawniej było wymagane. Chcemy zaznaczyć, że większości z nas nie było stać na studia, a przede wszystkim pielęgniarki nie mogły się dokształcać, gdyż zawsze brakowało personelu, a na niektórych stanowiskach kształcenie się było wręcz niemożliwe do zrealizowania. Cieszymy się, że niektórym pielęgniarkom udało się podjąć studia magisterskie kosztem swojego czasu wolnego i kosztem finansów swoich rodzin. Cieszymy się, że Pan Minister docenił ich trud ukończenia studiów pomimo ich wieku. Jednak nie może być tak rażącej i krzywdzącej dysproporcji w zarobkach. Nie wszystkie miałyśmy to szczęście, ponieważ większości z nas nie było na to stać.

Czytaj dalej poniżej...

Dołącz do grupy na facebooku: Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!

Pomimo to starałyśmy się dokształcać i zdobywać aktualną wiedzę związaną z danym stanowiskiem pracy, a także odbywałyśmy wiele kursów i szkoleń. Nie można pomijać naszego wieloletniego doświadczenia, które zdobywałyśmy w trakcie pracy (praktyka czyni mistrza). Studia przygotowują do pełnienia funkcji oddziałowych, a nie do pracy przy pacjencie. Nasza praktyka i umiejętności są bardzo cenione w krajach Unii Europejskiej. Może Pan Minister z szacunkiem spojrzy na starsze pielęgniarki, których w Polsce jest około 70%, a nie tylko będzie cenił osoby po studiach – przeważnie jest to "młody narybek". Nie godzimy się na taki rodzaj "kompromisu" pomiędzy potrzebami a możliwościami. Nie możemy za tę samą pracę otrzymywać przysłowiowej "miski ryżu" i jeszcze przyuczać do zawodu młode koleżanki, zarabiając o połowę mniej od nich. Nasz zawód łatwym kawałkiem chleba nie jest, ponieważ wyczerpuje nie tylko fizycznie (bóle kręgosłupa związane z dźwiganiem pacjentów, żylaki, narażenie na choroby zakaźne, infekcje), ale również psychicznie (stres, bardzo duża odpowiedzialność za ludzkie życie, kontakt ze śmiercią). Wiemy, że obecnie maleje liczba pielęgniarek i położnych, a tymczasem nasze społeczeństwo się starzeje i coraz więcej ludzi będzie wymagać właśnie opieki pielęgniarskiej. Ten zawód nie jest atrakcyjny dla młodego, konsumpcyjnego pokolenia, a działania na rzecz odzyskania pielęgniarek, które nie wykonywały zawodu z powodu np. długiej przerwy z przyczyn osobistych, nie przyniosą efektu – będą one miały świadomość, iż minister zdrowia będzie je karał finansowo i dyskryminował, ponieważ kończyły licea medyczne, a nie studia.

Dlaczego więc na stare lata mamy kończyć studia "dla papierka", by nie być dyskryminowanym przez rząd, reprezentowany przez aktualnego ministra zdrowia? Takie działania przyniosą skutek odwrotny do zamierzonego, ponieważ pielegniarki i położne prędzej będą odchodzić od zawodu lub zmieniać profesje, niż do niego wracać. Prawo i reforma szkolnictwa nie działają wstecz. 

Zobacz także: Jedna pielęgniarka na 40 pacjentów! To skandal. Mówi wiceminister.

Z poważaniem
pielęgniarki i położne
CDT Medicus Lubin

Atrykuł pochodzi z miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych 


Zobacz także: Pielęgniarki: tak nas traktował ordynator!

Zobacz także: Pielęgniarki - miesięcznik branżowy - pielęgniarka pomyliła krew...

Zobacz także: Pielęgniarkę zwolnił szpital. O ukaranie dyrektora wystąpiła... policja! 


Komentarze użytkowników

#1  2019.03.30 15:12:52 ~Piel

Znajomy tekst o zawodzeniu, już publikowany na tym portalu. Po co te żale o "tak wielkich dysproporcjach", które chyba już tak wielkie nie są po włączeniu dodatku do zasadniczej? A może chodzi o to, że na lipcowe podwyżki zgodnie z ustawą "załapie" się tylko 1 procent pielęgniarek, no może 10, ale tylko po wcześniejszym odmrożeniu kwoty bazowej? Kiedy do was dotrze, że ustawa ma na celu zachęcić młodych do zawodu? Nie wspomnę już o tym, że zachęciła do nauki tysiące pielęgniarek ze średnim wykształceniem, również panie w wieku powyżej 50 lat. O nich też powiecie, że to "młody narybek", a może śmiejecie się za ich plecami i z nich szydzicie? Czy im na dalsze lata pracy nie należy się jakaś gratyfikacja za podnoszenie kwalifikacji? Ten temat stał się już nudny.

#2  2019.03.30 15:23:07 ~do 1

Bardzo dobry tekst. Nie czytałam go. Super. też jestem po liceum. Jestem pielęgniarką. To co że nie mam magistra też chcę godnie zarabiać a nie ochłapy. Dlaczego koleżanka z odcina z mgr to samo robiąca co ja ma mieć w podstawie ponad 2 tys. zł różnicy i do tego w pochodnych. To jest chore i idiotyczne. Bardzo dobrze że portal podnosi ten problem. Trzeba to zmienić. Godna płaca dla każdej pielęgniarki. Za speckę i mgr dodatek. Proste. Dlaczego nie mówić w prost że to wielka niesprawiedliwość z tym podziałem na grupy pielęgniarek. Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki z mgr i bez mgr. I te po LM i SM. Nie dajmy się manipulować. Szkoda, ze pielęgniarki udają że to jest ok. Oczywiście te z mgr. Szok.

#3  2019.03.30 15:30:55 ~dypl piel

Proponuję dodać, że od 1935 r. praktyka pielęgniarska( bez względu na wykształcenie pielęgniarzy) dzięki Ustawie o pielęgniarstwie z 1935 r. należy do tego samego zbioru co praktyka lekarska (Ustawa o zawodzie lekarza z 1932 r.) za sprawą przepisów karnych, które nakładają sankcje karne na osoby wykonujące którąś z nich i nie spełniają kryteriów ustawowych, bądź im zlecających (od 2011 r.). Zastanówmy się, czy pozostałe praktyki mają taki przywilej lub staż?

#4  2019.03.30 15:44:52 ~Plg

Już nie wytrzymam.To jest grupa zawodowa!

#5  2019.03.30 17:54:08 ~Do 2

100 % racji! Nie może być tak , żeby pielęgniarka po LM zarabiala ponad 2000 zł mniej od mgr.Dla mgr i spec.dodatek , ale NIGDY takie dysproporcje! Jeśli do tego dojdzie, bez skrupułów odejdę z zawodu!

#6  2019.03.30 18:39:10 ~Daria

Przecież one też mogą zrobić sobie mgr, a nie tylko ciągle biadola lenie.

#7  2019.03.30 18:44:00 ~piel.

Chcą nas jeszcze bardziej rozbić w wiadomym celu ? Może 200 byłoby ok ale nie 2000 . Jeśli miałaby być taka różnica to mgr spec będą dyskryminowane i na rynku pracy i w miejscu pracy. A nie chciałabym być dyskryminowana. Ponadto taka różnica byłaby oczywiście niesprawiedliwa i konfliktogenna. W 2021 każda pielęgniarka powinna mieć 5000 podstawy. Minimum i bez żadnej łaski !

#8  2019.03.30 19:10:36 ~pfff

I tak wiekszosc ma na start 4000 w duzym szpitalu to o czym tu mowa. z mgr i spec akruat wyjdzie tyle i dodatku

#9  2019.03.30 19:51:19 ~9#

Drogie Panie a czy lekarz stażysta zarabia tyle samo co specjalista? Już dawno wiadomo było, że trzeba podnieść wykształcenie,a żadna inna grupa zawodowa w Polsce nie miała takiego przywileju jak nasza zrobić to na studiach pomostowych- krótszym trybem do poziomu wyższego zawodowego. Przypomnę tylko, że 20 lat temu wszyscy nauczyciele musieli ukończyć studia wyższe jeśli chcieli pozostać w zawodzie! i studia ich trwały 5 lat, nie mieli pomostówek, a przecież wielu było po studium nauczycielskim! Ukończyłam studia, specjalizacje i widzę znaczącą różnicę w swoim zawodowym rozwoju! Przestańcie wreszcie opowiadać, że wszystkie jesteśmy takie same i najważniejszy jest staż pracy bo jest to żenujące i pokazuje mentalność osób, które zatrzymały się w rozwoju zawodowym opowiadając, że liczy się doświadczenie? Nie, nie jesteśmy takie same i nie będziemy! Cały świat stawia wymagania specjalistom i płaci tym, którzy się rozwijają! Może warto zapoznać się jak pielęgniarki w USA i Europie są wynagradzane- według wykształcenia czy stażu?

#10  2019.03.30 20:06:47 ~do 9

A weź się i ucz,studiuj,specjalizuj i co tam jeszcze chcesz.Te ciągłe pierdoły o podwyższaniu poziomu i wymaganiach światowych są żenujące w polskich realiach.

#11  2019.03.30 20:08:26 ~#9

To ja już zglupialam i nie wiem,jestem pielęgniarką czy nie jestem? Uważam,że jeśli pielegniarce nie uznaje się kwaligikacji do wynagrodzenia,to juz w zaden sposob nie pojmuję,dlaczego tej samej pielegniarce uznaje się kwaligikacje do wykonywania zawodu pielegniarki i wykonywania tego samego zakresu obowiązków co pielegniarce z mgr.Powstał jakiś straszny galimatias prawny,kolidujacy z prawem pracy i nie tylko.Ja nie mam mgr,więc za połowę tego wynagrodzenia co moja kolezanka z wyzszym wyksztalceniem nie chce wykonywac tej samej pracy. Nie wyrazajmy na to zgody,zrobmy prawny porządek,ustalmy,ze pielegniarki po LM i SM wykonują zakres obowiązków np opiekuna medycznego i ok.Odejdzie mi papierologia,zabiegostwo,bezposredni nadzor nad tym co dzieje się z pacjentami,oddzialem itp.Umówmy się wprost,jesli nie uznaje się moich kompetencji,to nie uznaje się mnie jako pielegniarki,moj dyplom traci waznosc i znaczenie i ok.Nikt na siłę nie musi byc pielęgniarka,nikt z litosci tez nie musi mnie trzymac w szpitalu na stanowisku pielegniarki.Zrobmy cos z tym,trzeba pieprznac pięścią w stół i sprawe twardo wyjaśnić,albo jestesmy wszystkie pielegniarkami i jestesmy podobnie wynagradzane,oczywiscie za mgr itp dodatki,albo odbierają nam dyplomy i jestesmy opiekunkami medycznymi i wowczas ta pensja jest ok.Albo,albo.Zarty sobie robia,traktują nas jak gowniarzy,kobiety ktore po 30 lat spedzily w pracy,rozwijały to pielegniarstwo,nadawały mu nalezne miejsce i wizerunek,ratowaly ludzkie zycie i zdrowie,dbaly o rozwoj i zdrowie kilku pokoleń,byly swiadkami narodzin i smierci wielu istnien ludzkich,są krok od emerytury i takie podziekowanie.Tylko pielegniarka pielegniarce mogla cos takiego zrobic,tylko pielegniarka pielęgniarkę mogla tak upodlic,a my pracowalysmy na te Izby Pielegniarskie,ich tluste pensyjki,mamy podziekowanie.Szkoda slow.I nie pieprzcie mi,ze trzeba bylo się uczyc,bo pielegniarstwo mam w jednym palcu,wielu z was mogę jeszcze czegos nauczyc.Chory kraj.

#12  2019.03.30 20:29:41 ~DO 9

A czy lekarz stazysta ma taką samą wiedze co lekarz specjalista po 30 latach pracy ? Lekarz stazysta uczy sie.Pielegniarka po LM czy SM to nie pielegniarka stazystka,ucząca się i zaczynająca pracę,to czesto kompetentna profesjonalistka,dlugoletni i doswiadczony pracownik,cieszacy się uznaniem pacjentow i przelozonych,o czym ty piszesz,co za bzdurne i chore porownania robisz,szkoda,ze jak doznawalas rozwoju zawodowego ,to przy okazji nie doznalas rozwoju intelektualnego ,bo bys wiedziala jaka jest roznica miedzy wiedzą lekarza stazysty i specjalisty i skąd ta roznica w ich wynagrodzeniach.To wlasnie takie jak ty,zarozumiałe,zadufane egoistki wymyślają to wszystko i mamy tak jak mamy.Gdzie ty pracujesz,ze nie masz pojecia o pielegniarkach?

#13  2019.03.30 21:14:26 ~Beata

Taki teatr tylko w polsce. W wielu krajach zachodnich, gdzie wiele lat temu odbyła się transformacja zawodu (przekształcenie szkolnictwa średniego w uniwersyteckie) zawodom zagwarantowano takie same uposażenie jak po ukończeniu studiów - bowiem spełniono wymogi dot. uzyskania dyplomu zawodu. Wysokość pensji zależy od bandu - stażu pracy. Im dlużej pracujesz, im większe masz doświadczenie i dodatkowe kwalifikacje tym większe są zarobki. W kraju nad wisłą obecnie ważny jest dyplom studiów Pensji nie powinno przeliczac się papierami ale stażem za którym idą zdobtyte umiejętności i poukładana wiedza. Fakt, zarobki w Polsce są beznadziejne a praca b. ciężka i nadal niedoceniana.

#14  2019.03.30 21:50:07 ~do13

Staż stażowi nie równy dlatego powinno się też doceniać kształcenie podyplomowe.

#15  2019.03.30 22:18:55 ~Do#9

Przyznaję Ci racje!

#16  2019.03.30 22:29:00 ~Piel

Czasy równych pensji w pielęgniarstwie minęły bezpowrotnie.Są dwa wyjścia w takiej sytuacji: 1) podnieść kwalifikację i zarabiać jak koleżanki z mgr i specjalizacją 2) pogodzić się z sytuacją i pracować lub nie w swoim zawodzie. Studia pomostowe były dla Pań furtką do lepszych zarobków, niestety nie wszystkie osoby z tego dobrodziejstwa skorzystały, inne wręcz się śmiały z koleżanek że je robią. Teraz zaczyna to procentować.Więc proszę nie pisać kolejny raz o doświadczeniu BO DOSTAJĘ MDŁOŚCI

#17  2019.03.30 22:41:25 ~ Do #5

Prosimy nie odchodź! :D :D

#18  2019.03.30 23:05:33 ~#18 do16

A ty kolejna nawiedzona,chodzi o podzial kompetencji jesli dzielimy pensje wg.wyksztalcenia i tyle! Dlaczego upierasz się o rozne wynagrodzenie za tę samą prace ? Czy chodzi ci o upadlanie twoich kolezanek,lepiej się będziesz czuc pracując z taką koleżanką,co zaharowujac sie tak samo jak ty ,zarobi polowe mniej od ciebie? Ty jestes pielęgniarką,gdzie masz empatię ,życzliwość,solidarnosc zawodową.Twoje kolezanki za chwilę odejdą na emeryturę,glodowa emeryture i co,czujesz się lepiej,że ktoś bedzie miał zle.Napisz ty pielegniarko jakie to uczicie radosci ciebie rozpiera.

#19  2019.03.30 23:15:59 ~Do 18

A czy w ramach tej "empatii, życzliwości, solidarności zawodowej" pielęgniarka z magistrem i specjalizacją ma się zrzec swojej wyższej pensji na rzecz koleżanki, która przez lata nie podnosiła swoich kwalifikacji? Już widzę, jak ta druga to robi.

#20  2019.03.30 23:40:32 ~Karola

No i wszystko w tym temacie tak wyglada nasze srodowisko i nic to nie zmieni. Szkoda słów. I ciesze sie ze mi zostały 2 lata i emerytura i ani minuty dluzej.

#21  2019.03.31 01:05:07 ~Rak

Musi być zmieniony zakres obowiązków. Przy tak zróżnicowanej płacy ja nie mam zamiaru brać takiej samej odpowiedzialności

#22  2019.03.31 04:31:23 ~do 21

Nie wykluczam takiej okoliczności, jednak zgodnie z polskim prawem od ok.85 lat osoba, która uzyskała tytuł pielęgniarki w oparciu o funkcjonujące w kraju prawo wykonuje praktykę, której nikt nie może wykonywać bez zgody ustawowej (podobnie jak praktyki lekarskiej). Innymi słowy wprowadzając powszechne czynności medyczne, czy higieniczne do takiej praktyki, obligujesz organy wykonawcze do stosowania sankcji karnych w stosunku do mieszkańców, którzy nie odpowiadają kryteriom ustawowym a np. wykonują czynności higieniczne przy chorym, podają mu leki drogą doustną, itd.

#23  2019.03.31 04:33:01 ~do21

Czy można ograniczać możliwość opieki nad pacjentami, osobom nie posiadającym wykształcenia pielęgniarskiego? Czy kraj stać na zapewnienie tego typu świadczeń wszystkim pacjentom? A w przypadku sytuacji, nie realizowania obowiązku prawnego wynikającego z zabezpieczenia przez państwo praktyki pielęgniarskiej przed osobami nie spełniającymi kryteriów ustawowych( nawet jak dotyczy to tylko części grupy pielęgniarzy), jaką uzyskujemy okoliczność społeczno-polityczną?

#24  2019.03.31 05:31:34 ~23

Co rozumiesz ze dotyczy to czesci jakies grupy? W czym nie spelniaja warunkow?

#25  2019.03.31 06:31:45 ~Piel

Mgr i specjaliste często robimy za swoje pieniądze i to nie małe. Chcesz zarabiać tyle co koleżanki że specjalizacją to idź leniu się uczyć ! Mamy 21 wiek i wolny rynek, PRL dawno się skończył. Nikt nie będzie Was drogie pielęgniarki przepraszał, że robimy wszystko aby zarabiać więcej niż najniższa krajowa. Jak były studia pomostowe to się nie chciało a teraz lament.

#26  2019.03.31 06:56:44 ~KasiaMi

Ten sam zakres czynności, to samo miejsce w systemie terapeutycznym i takie rozbieżności płacowe, czy to jest zgodne z kodeksem pracy?

#27  2019.03.31 06:59:03 ~do 16,25

Pracuję i pogodziłam się ze wszystkim.Bez studiów i specjalizacji mam podstawę 4200 pln,a i tak muszą mnie zachęcać do pozostania w pracy systematyczną podwyżką ponieważ nadchodzi nieubłaganie wiek emerytalny,a chętnej,wykształconej młodzieży nie widać.

#28  2019.03.31 07:00:07 ~Do25

Może masz mgr ale chamstwo w Tobie tyleż samo!

#29  2019.03.31 07:35:32 ~Do 27

I dokładnie tak jest, więc po co ten lament pielęgniarek z gr 9 o różnicach 2 tysięcy w podstawie? Po co opowiadacie takie bajki?

#30  2019.03.31 07:38:15 ~Do 28

Skoro wytykasz innym chamstwo tylko za to, że nazywa rzeczy po imieniu, to widocznie poczułaś się adresatką tych słów.

#31  2019.03.31 07:51:27 ~Ona

Bardzo się cieszę, że w końcu opłaciło się kształcić. Skończyłam mgr i specjalizację kosztem swojego czasu wolnego. Nigdy nie miałam żadnych delegacji czy urlopu szkoleniowego. Niejednokrotnie po nocy w pracy szłam na zajęcia, zamiast spać w domu jak moje koleżanki. Na tej nocy nikt mnie nie wyręczał. Dodatkowo od kilku lat nie byłam na żadnym wyjeździe wakacyjnym, bo zarobione pieniądze zainwestowałam w specjalizację i kursy. Ponadto mój urlop wypoczynkowy spędzałam, odrabiając zajęcia na uczelni czy praktyki na specjalizacji.

#32  2019.03.31 07:55:03 ~do 31

A co się opłaciło,bo z twojego uzasadnienia wynika,że tylko się umęczyłaś?

#33  2019.03.31 08:04:47 ~32

Kiedy robilas mgr i specjalizaje to ja musialam za ciebie byc na dyzurze U nas w szpitalu z oddzialu mogly co 2lata pojsc do szkoly tylko 2 Bo oddzialowa tak dyktowala

#34  2019.03.31 08:07:28 ~32 do 33

Ja nic nie robiłam,więc o co chodzi?

#35  2019.03.31 08:08:50 ~1978

Pracuje ze mna taka mgr ze specjalizacja i g.potrafi i wie Teoretyczka A ja praktyczka Kiedy reanimacja to ona obiera inny kierunek Mgr na uczelnie bo do pracy sie nie nadaja

#36  2019.03.31 08:26:27 ~Plg

Koleżanki jesteście bardzo wykształcone.To co piszecie świadczy o b.niskim poziomie inteligencji.Wstydzę się,że jestem pielęgniarką.

#37  2019.03.31 08:27:24 ~Gość

Obciach w biały dzień.Z czym do ludzi?

#38  2019.03.31 08:29:59 ~Ja

Skoro pielegniarka po studiach,z mgr,ma zarabiac wiecej to niech zapieprza wiecej. Ja,po SM majac 40 lat pracy,posiedze przy papierach, wykonam podstawowe czynnosci pielegniacyjne,bede wreszcie mogla w spokoju wypic ciepla, przyslowiowa kawke i do domku. A kolezanki z mgr niech zaloza sobie motorki i zap.a na odcinku. Ciagle wypomina sie i wspomina LP i mgr. Gdzies po drodze zgubiono licencjatki, a takze kolezanki po 2 letnich Pomaturalnych Studiach Zawodowych Pielegniarstwa zapomniano o nich,tak jakby nie istnialy. Dzieki Bogu za 2 miesiace ide na emeryture. Tak samo jak 20 000 ktore w tym roku nabeda praw emerytalnych.Podobno w zawodzie jest 70% kolezanek po dawnych szkolach. To kobiety z co najmniej 30 letnim stazem, wiekszosc po 50-ce. Do konca 2021 odejdzie z zawodu 56 000 pielegniarek. Jesli nadal bedzie prowadzona destrukcja naszego zawodu starsze wiekiem kolezanki jeszcze bardziej masowo zaczna odchodzic z zawodu,wiecej bedzie starac sie o renty. I niech mlode nie piernicza,ze mozna skonczyc studia. Po pierwsze:my juz mamy dyplom wiec dlaczego mamy go powtarzac zeby zrobic licencjat po ktorym mozna isc na mgr? Dlaczego z naszym dyplomem nie mozemy od razu isc na mgr? Po drugie:nie kazda z nas stac na takie koszty. Wiele starszych wiekiem jest np.wdowami i z tej 1 nedznej pensji nie stac ich na nauke. Poza tym nasze mozgi juz tak nie pracuja jak mlode. Kiedys,zeby studiowac trzeba bylo miec skierowanie z zakladu pracy i stanowisko np.naczelnej, przelozonej. Zaklad jednorazowo kierowal na 5 letnie studia magisterskie 1-2 osoby. Kolejne mogly pojsc za kolejne 5 lat. Kiedy wprowadzono mozliwosc ksztalcenia sie wszystkich to my,stare, akurat ksztalcilysmy nasze dzieci.

#39  2019.03.31 10:00:12 ~Plg

Nigdy nie wrócę do tego zawodu

#40  2019.03.31 10:08:43 ~Plg

Odejdą na eperyture plg.po lm,sm i zostaną po mgr. I te co zostaną niech napieprzaja i dupy myją.I jak ja trafie do szpitala to i dla mnie umyja.

#41  2019.03.31 10:19:02 ~Mija

Nie cieszcie sie panie te po mgr.bo gdy płaca bedzie taka zroznicowana to wy drogie panie bedziecie miec ciężej bo atmosfera w waszym miejscu pracy znacznie sie pogorszy no ale wy i to zniesiecie skoro wybralyscie taki trudny zawód.

#42  2019.03.31 10:42:50 ~Do 5

Wszyscy krzyczą na "młode" ( a raczej spore grono pielęgniarek w różnym wieku, decydujących się na rozwój zawodowy), że się rozwijają, że otrzymały dyplom magistra w zawodzie, że robią kursy. Moim zdaniem, zadaniem pracodawcy jest decenienie takiego faktu (w domyśle finansowe), bo z każdym kolejnym stopniem wykształcenia w tym zawodzie nabiera się dodatkowych obowiązków, na co wskazuje prawodawstwo w szeregu ustaw. Ponadto, w zawód pielęgniarki wpisana jest konieczność ciągłego dokształcania się. Pielęgniarki, które za każdym razem podnoszą krzyk znowu o to samo, może niech spojrzą w ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej i zastanowią się nad sobą, zamiast innym krzyczeć, że następuje jawna niesprawiedliwość. PS. Poza tym proponuję nie zaglądać innym w zarobki. Tylko ta osoba, którą ten dyplom posiada wie, ile musiała się napracować, aby zarobić odrobinę więcej.

#43  2019.03.31 10:50:21 ~Piel.dyp.

Z mgr.niech mają nawet 10 tyś.aKE NIE ZA TEN SAM ZAKRES OBOWIAZKOW.PRZYKLAD JA PELNIE OBOWIAZKI TZW.STARSZEJ NA DYZURZE I MAM O 2 TYS.NA MINUSIE A KOLEZ.MA ODCINEK I ZARABIA WIECEJ I ZERO ODPOWIEDZIALNOSCI.MOZE BY TO ZMIENIC.PANIE Z MGR.NIECH PELNIA ZAWSZE OBOWIAZKI STARSZEJ I NIECH ODPOWIAFAJA ZA CALOKSZTALT PO 15 TEJ CZY W NOCY.

#44  2019.03.31 10:54:06 ~Piel.dyp.

Proponuję dac pole do popisu niech swoją wiedzę wprowadzają w czyn.

#45  2019.03.31 11:02:43 ~do#38

Od kiedy na uczelniach jest wymóg dla kandydata- posiadanie skierowania na kształcenie przez zakład pracy?

#46  2019.03.31 11:07:09 ~piel dypl

Moimi współpracownikami są osoby posiadające pełne prawo wykonywania zawodu, jak i w pełni odpowiadające za swe czyny.

#47  2019.03.31 11:22:55 ~Do 32 i 33

Nikt za mnie nie pracował, bo nie miałam delegacji. Wszystko robiłam w wolne dni od swojej pracy i na urlopie wypoczynkowym. Chodziłam na zajęcia przed dyżurem nocnym i po nim również. Umeczylam się owszem nie zaprzeczam, było ciężko chwilami. Na moim oddziale wszystkie się uczyliśmy, w którymś momencie i nikt z przełożonych nie robił problemu. Grafik ułożony był sprawiedliwie dla wszystkich. Nikt nikomu nic nigdy nie wypomniał.

#48  2019.03.31 11:49:56 ~Xz

13 ma racj; a pielęgniarki po studiacj i magister tylko dodatek sie należy jak juź. Jeszcze dodam że panie które ukończyły studia pielęgniarskie -wasza wiedza nie przekłada się na jakość waszej pracy niestety

#49  2019.03.31 12:13:08 ~Do 45

Wielkie Panie mgr a problemy z rozumieniem tekstu :(

#50  2019.03.31 12:14:02 ~Do 30

Aleś Ty głupia!

#51  2019.03.31 12:29:40 ~Uff

Dobrze ze w pracy u mnie sie nie kloca o takie pierdoly.

#52  2019.03.31 12:48:18 ~Do 38

Podoba mi się Pani komentarz.Nie ujełabym sedna problemu lepiej.

#53  2019.03.31 12:51:55 ~Piel

Popieram 38. Nie wszystkie pielegniarki po SM i LM miały możliwość kończenia studiów. Różne w życiu bywa. Same studia umiejętności w zawodzie nie dają. Widzę to na codzienne w pracy. Dobra pielęgniarka ta nie tyłka mgr i spec przed nazwiskiem. Żeby nie było wątpliwości dla co niektórych mam mgr pielęgniarstwa i dwie spec. Mnie się udało innym nie. Jak czytam Ca niektóre komentarze to cieszę się że za 2,5 roku emerytura . Tak nieżyczliwe dla siebie chyba nigdy nie byłyśmy.

#54  2019.03.31 13:01:38 ~Piel.

W kodeksie pracy jasno jest napisane ze za taka sama prace nalezy sie rowne wynagrodzenie.A i jeszcze jedno leniami to sa glownie panie z mgr a poziom ich wiedzy pozostawie wiele do zyczenia .Studia konczone przez osoby piszace tutaj komentarze to jakas paranoja te panie raczej do biedronki niz do pracy przy chorym.A propo sama jestem pielegniarka po studiach i spec z 30 letnim stazem w szpitalu i nie uwazam ze umiem wiecej niz kolezanki bez tych papierkow.

#55  2019.03.31 13:07:09 ~do 38

Po zamieszczonym komentarzu widac ze niestety Pani nie nadaje sie juz do pracy w zawodzie. Widac po doborze slow ze zdobyla pani wyksztalcenie 40 lat temu. Samo doswiadzczenie nie wystarczy jezeli wiedza z wykopalisk.

#56  2019.03.31 13:34:23 ~klara

W tabeli wynagrodzeń minimalnych zostały zupełnie pominięto pielęgniarki licencjatki.

#57  2019.03.31 13:42:25 ~Do 50

A jednak to było do ciebie:-)

#58  2019.03.31 13:45:10 ~Piel

Bardzo się cieszę że moje wykształcenie zostało w końcu docenione Studia licencjackie później magisterskie i specjalizacja To wszystko za własne pieniądze kosztem swojego czasu, kosztem wakacji (praktyki i brak funduszy na wyjazd) kosztem rodziny i niekiedy zdrowia (brak przespanych nocy i zmęczenie) Teraz będę odcinać kupony i wcale mi z tego powodu nie jest przykro że koleżanka nic nie dostanie.W tym czasie były studia pomostowe- darmowe dla pielęgniarek już pracujących.Kto nie był krótkowidzem ten uzupełnij wykształcenie mając świadomość że nastaną takie czasy gdzie zacznie liczyć się szkoła a co za tym idzie? Kasa.

#59  2019.03.31 13:46:02 ~do 55

Bardzo słuszna uwaga!

#60  2019.03.31 13:47:23 ~Piel

Do 38. Po liceum od razu na magisterium z wiedzą sprzed 30-40 lat? Śmiechu warte! Rzeczywiście pora na emeryturę, bo myślenie chyba już nie to.

#61  2019.03.31 13:58:51 ~Piel

Cieszę sie tak samo, jak autorki komentarzy 31 i 58. Czytam te wszystkie zajadłe i zawistne komentarze z uśmiechem na twarzy i wspominam te głupie, ironiczne docinki zazdrosnych pseudokoleżanek, które jawnie wyśmiewały moje studia i specjalizację. Dzisiaj to ja się śmieję i z satysfakcją patrzę, jak wiją się ze złości i zawiści.

#62  2019.03.31 14:24:46 ~ do 61

Śmiać się i patrzeć z satysfakcją jak inni wiją się ze złości i zawiści to bardzo zła postawa. Ja tak nie mam.

#63  2019.03.31 14:34:42 ~Do 62

A ja tak mam, bo wiem, przez co przeszłam. Nie widzę niczego złego w odczuwaniu satysfakcji i korzystania z owoców trudu, który podjęło się kilka lat temu, a który był notorycznie wyśmiewany przez innych. Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.

#64  2019.03.31 14:38:19 ~Basia

Wszystkie które dzisiaj płaczą śmiały się z tych podnoszących kwalifikacje.Uważały że są najmądrzejsze bo mają staż. Nikt nikomu nie zabrania się uczyć.Decyzję podejmuję sama.Okazuje się że było warto. To że ich nie stać i tak się poświęcały dla rodziny to żenada.Po co te bzdurne argumenty.

#65  2019.03.31 14:42:51 ~Adam

W Europie płaci się za wykształcenie. Nie widzę powodu, aby w tym zawodzie było inaczej. Jeśli ktoś przepracował 30 lat na oddziale i odchował dzieci to bez problemu skończy studia zaoczne.

#66  2019.03.31 15:13:50 ~1970

A ja uważan,ze bardzo dobrze ,ze sa doceniane specjalistki i mgr. Nikt nikomu nie bronił się uczyć.Może praca ta sama ,ale świadomość i odpowiedzialność już nie. Często niestety osoby podnoszące kwalifikacje czy studiujące były obśmiewane przez swoje koleżanki ,a teraz płacz.

#67  2019.03.31 15:19:07 ~Beti

Do pan, które ciągle się uczyly. Pamietam dyżury, gdzie były tak zmęczone, że praca byla dla nich tylko wypoczynkiem. Inne te bez studiów zapieprzaly a one zmęczone spadły.

#68  2019.03.31 15:46:19 ~Ja

Pielęgniarki po LM i SM tak samo musiały się dużo uczyć,wiadomo że idziemy z postępem ,jest lepszy sprzęt medyczny,inną wiedzą na temat leczenia niektórych chorób ale nauki ani obowiązków nie zmalalo,panie po tzw.studiach pielęg.więcej empatì dla chorych.zrozumienia bo chodźcie jak w pawich piórkach wasz papierek że jesteście po studiach znaczy to samo co LM

#69  2019.03.31 15:49:20 ~Do 57

:))))))))))) gardzę takimi jak ty :))))

#70  2019.03.31 16:10:14 ~Anna

Brawo! O to właśnie chodziło władzy! Sklóconym srodowiskiem lepiej sie dryguje! Teraz te Panie poszkodowane zrobią wszystko żeby upodlic już całkowicie siebie i swój zawód! Ja mam 25 lat pracy i wychowałam 2 dzieci pracując na 2 etaty i kończąc studia i specjalizacje.Błagam! Nie mówcie mi że się nie da! Jest bardzo ciezko-ja dojeżdżalsm na uczelnię i praktyki ponad 100km i grosza na to nie dostalam! Możecie sobie wrzeszczeć ile chcecie ale była i jest szansa aby dalej się szkolić.Ale się nie chciało! Wychodzilyscie z założenia ze macie do emerytury np.5 czy 8 lat to sie nie opłaca.A tu- niespodzianka "ustrojowa"! I stanie po gacisch z żalu ze inna dostanie kasę a Wy nie! Dzis place za swoje wyrzeczenia kosztem nauki zdrowiem i gowno mnie obchodzi co o mnie myślicie! Zapracowalam na podwyżkę i tyle!

#71  2019.03.31 16:12:45 ~Sm

Brawo dla #11 Jestem tego samego zdania

#72  2019.03.31 16:18:40 ~Gość

Czegoś tu nie rozumiem, a przewija się w komentarzach. Lekarz stażysta a specjalista. Wychodzi na to, że jestem stażystą z 41-letnim stażem. To żart?

#73  2019.03.31 16:34:09 ~Ola

A za robotę się weźcie wczoraj byłam na sorze to o pomstę do nieba spędziłam tam 9 godz to z wielką łaską ruszyła jedna tyłek i pobrała krew było ich 5 i dwóch pacjentow jak zapytałam ile czasu będę czekała na wyniki to tak się wydarla jak ostatni cham a to była pani mgr łaskę robią że do pacjenta podejdą tylko podwyzek żądają a gdzie w tym wszystkim jest człowiek tylko PESEL a reszta to intruz ktory czegoś chce bo jest chory wstyd

#74  2019.03.31 16:52:44 ~Jan

Dobrze wiedzą że pielegniarki po LM są w wieku przedemerytalnym i nie odejdą z pracy, jednocześnie liczą że w krótkim czasie uzupelnią braki nowymi kadrami

#75  2019.03.31 17:28:01 ~#krysia

Poczekamy zabaczymy jak nasze wyksztalcone teraz mlode kolezanki beda mialy lat 50,60.Moze za 20,30 lat p.minister wymysli cos ciekawego dla nich? Pozatym latwiej dac podwyzke 30% piel.niz 70%! Proste.

#76  2019.03.31 17:39:12 ~do 73

Nie ma przymusu spędzania 9 godz w znienawidzonym miejscu.

#77  2019.03.31 17:54:40 ~Do 69

Tzn jakimi? Może będziesz bardziej precyzyjna?

#78  2019.03.31 17:58:17 ~Piel

Do 70. Brawo Pani Anno! Jestem tego samego zdania, bo przeszłam podobną drogę i również mam głęboko w poważaniu ten jazgot.

#79  2019.03.31 18:45:50 ~K-a

A kto pochyli do nad emeryturami,które są ,głodowe, jak i wcześniej zapłata za ciężką i odpowiedzialną pracę, w moim przypadku 37 -letnią. niedługo minie 4 lata jak zlikwidowano moje stanowisko pracy i musiałam odejść na zasiłek p/ emerytalny wynoszący 860,potem coś ponad 900zł. Dyrektor nie potrzebował mnie i koleżanek( jedna nadal na zasiłku) bo jak twierdził,musiałby kogoś zwolnić. Myślę jednak,że wolał przyjąć pielęgniarki na kontrakt, bo ma ich z głowy,co zresztą potem zrobił. Okres ochronny nas nie dotyczył bo było to przed przywróceniem wieku emerytalnego poprzedniego. Tak więc przechodząc w ubiegłym roku na emeryturę otrzymałam jej, aż 1700 zł. Do tego jeszcze jako , że koleżanki z IPpoinformowały nas iż do 2011 r.należy uzupełnić wykształcenie , zrobiłam to na własny koszt w pierwszych naborze na licencjat. Po LM trwało to 2 i pół roku. Gratyfikacji żadnych bo dodatki dla mgr. Tak właśnie wyglądała praca i płaca wielu starszych pielęgniarek. Nikt nie doceniał naszej pracy godną płacą ,a dzisiaj nagrodzono głodową emeryturą.Nie piszę tego,aby użalać się nad sobą, ale taka sytuacja będzie dotyczyć większości koleżanek.Ważny jest w dużej mierze kapitał początkowy, a przy naszych zarobkach nie ma dużych różnic Oczywiście nie dotyczy to pań , funkcyjnych, bo one są w lepszej sytuacji.

#80  2019.03.31 19:07:46 ~Gr.

Rację sa w każdej z wypowiedzi,ale myślę że pielęgniarka powinna być wynagradzana nie od tytułu ale od kompetencji ,wiedzy i poziomu trudności pracy jaką wykonuje np.praca w poradni a praca na OIOM ,bloku operacyjnym,oddz.noworodkowym itp

#81  2019.03.31 19:44:50 ~do 80

Może ty nie myśl,bo coś głupiego znowu wymyślisz.

#82  2019.03.31 20:10:33 ~K-a

Wystarczy jak będzie wysługa lat rosnąca nie 20 lat, a do końca. Oczywiście jak za odpowiedzialną i ciężką pracę , nie drobne.

#83  2019.03.31 22:38:16 ~Pielęg

Do pań pielęgniarek które szczycą sie posiadanym tytułem-----te wasze dyskusje są żenujące! koniec komentarza!

#84  2019.03.31 22:56:58 ~piel

Wydałem 10tys na magisterke i mam specke. Żadna koleżanka starsza nie pracowała na mnie i za mnie na dyżurach. Mam doświadczenie i wiedzę i nie boję się jej użyć. Dlatego proszę nie wypominać nam, bo też sobie od ust latami odejmuję i nie dosypiam i teraz chce mieć godnie zapłacone. Były studia pomostowe nawet bezpłatne-wiele nie skorzystało-to ich problem. Mało gdzie studia takie można było skróconą ścieżką odrobić w zawodach i to jeszcze ostatnie lata za darmo, więc kto się miał nauczyć ten już to zrobił. Dziwią mnie historie przypominane rodem z PRL-u o poświęcaniu się.kosztem rodzin, zdrowia itp. Teraz PRL nie ma a też poświęcam się kosztem rodzin, własnych środków i czasu. 5 lat studiów (PEŁNYCH PIĘĆ LAT a nie ścieżka skrócona). A komu się nie podoba bo się nie chciało uczyć, czy nie mogło. zawsze można dorobić w EURO czy na emeryturze czy na rencie u Niemca. Chcę tu dobrze zarabiać i tyle. TO że ustawodawca na dzień dobry nie płaci 5 tys na rękę po LO,SM, lic. to już problem polityczny.

#85  2019.03.31 23:59:01 ~Ola

Ktoś zgłupiał mam57 lat i mam robić magistra raczej zrobię sobie emeryta

#86  2019.04.01 07:18:41 ~do 84

Zahukanym kobiecinom studia mogą widać jeszcze bardziej pogorszyć stan umysłu.

#87  2019.04.01 09:04:50 ~Zenada

Nie jeden chciałby tyle zarabiać. Widziałem wiele pielęgniarek. Każda zarabiał za dużo. Bojące się kleszczy, mdlejace na widok krwi i panikujace? Też. Uciekając z soru jak przynieśli nieprzytomny dziewczynę? Proszę bardzo - Kolbuszowa pomógł zespół ratowniczy dopiero. Nie podniosą dziecka które spadło z łóżka bo im za to nie płacą? Pomógł technik. Nie ma problemu Kraków. I jeszcze się tym szczyca. Nie wyjdą z kanciapy i nie pomogą chłopakowi który przestał oddychać? Nie ma problemu Mielec tez parę lat temu. Pomógł dopiero lekarz który przypadkiem przechodził. No i dlaczego zarabiacie więcej niż inni? Jak dla mnie to cięcia dopuki nie wymrze stare pokolenie zawodzacych i nic nie robiących pielęgniarek. Co ciekawe w prywatnych placówkach są zupełnie inni osoby mile pomocne i przyjazne. A wy? Specjalnie myślicie dawki ot przykład tego technika z Krakowa. Jesteście żałosne.

#88  2019.04.01 10:38:20 ~. do 87

Twoja wypowiedź to dopiero żenada, świadczącą o poziomie piszącego

#89  2019.04.01 14:51:33 ~xyz

Jeśli chodzi o prawdziwą wiedzę to czasami nie ma ona nic wspólnego z wykształceniem i tytułami. Uważam ze organizując testy na poziom wiedzy na poszczególnych oddziałach niejedna pani z tytułami miałaby trudności z uzyskaniem odpowiedniej liczby punktów .Może takie testy powinny być wyznacznikiem wynagrodzenia

#90  2019.04.01 16:56:27 ~Pileg. Mgr

Drogie Panie nie możemy cenić zawód tylko poprzez doświadczenie. A w tym zawodzi chodzi o życie i zdrowie pacjenta. Przepisy się zmienuaja nie stoją w miejscu. Dlatego trzeba się uczyć. Szczególnie w tym zawodzie. Idziemy do przodu. Kto nie ceni wiedzy i nauki zistaje w tyle. I młodzi będą wami kierować

#91  2019.04.01 18:44:34 ~Ewa

W miażdżącej przewadze zachętą do uzyskania tytułów jest wysoka pensja. Uprzywilejowane są osoby młode. Dla tych w wieku 50 + to czysty heroizm.

#92  2019.04.01 18:46:07 ~Lilka

Co Wy wypisujecie. Ten Wasz mgr to mniej niż kiedyś liceum medyczne. Taka doświadczona pielęgniarka to chylę czoła. Mgr nie oznacza, że ktoś jest dobra pielęgniarka. Szacunku dla tych starych wypracowanych Pan. Kto dał mgr takim. Ja mam wyższe ale uważam, że to nie jest wyznacznik wiedzy. Doświadczenie i praktyka. Dramat

#93  2019.04.01 18:47:49 ~do 90

Jeżeli biorą się za kierowanie pielęgniarzami, to czy potrafią odpowiedzieć na pytanie, co to jest pielęgniarstwo?

#94  2019.04.01 18:48:03 ~Lilka

Wstyd mi za Was

#95  2019.04.01 22:49:17 ~Ja

Proszę ile komentarzy jak kłócicie się o wykształcenie, ręce opadają!

#96  2019.04.02 08:40:26 ~Piel

70% mlodych pielegniarek podejmujacych prace w szpitalu nie nadaje sie do niej .Jak trzeba podjac decyzje to najlepiej w kat i zostawic wszystko starszym kolezanka wlasnie tym po LM,majlepiej wychodzi im siedzenie przy papierach i komputerze.Przejmujac dyzur po takich osobach musimy wiele wysluchac od pacjentow.

#97  2019.04.02 08:46:22 ~Piel

Do 55 .Majac ponad 30 lat pracy zrobilam wszystko co mozliwe studia ,specjalizacje i wiele kursow .Prowadzilam praktyki studentow .Wiem jaka macie teraz wiedze po studiach .Po podjeciu pracy interesuje was tylko kasa ,trzeba cos umiec zeby zarabiac

#98  2019.04.02 09:48:35 ~do 97

O demencji u starszych to ty jeszcze pamiętasz,czy już nie?

#99  2019.04.02 12:50:40 ~Piel

Jezeli u Ciebie pielegniarka 50 letnia jest stara to gratuluje glupoty.U takich osob z mysleniem super natomiast u mlodych z logika ponizej wszelkich norm .To chyba choroba cywilizacyjna.

#100  2019.04.02 13:30:03 ~Piel

Mysle ze juz niedlugo ta bzdurna ustawa zostanie zmieniona.

#101  2019.04.02 15:53:34 ~PIelęg.

Do # 84-żenada!

#102  2019.04.02 15:55:14 ~Pielęg.

Do #96 100% racja!

#103  2019.04.02 20:07:32 ~#103

Ppp

#104  2019.04.02 20:32:59 ~#104

Drodzy Mgr , wyższe wykształcenie wśród młodych to już norma, nie ma czym się przechwalać, taki mamy obecnie system kształcenia i dobrze. Ale czy mgr , czy liceum tyłek trzeba umyć. Niedługo wsze starsze koleżanki odejdą na emeryturę i zostaną same(i) Mgr i jak będziecie się wtedy dowartościowywać ,od kogo będziecie chcieli być lepsi pracując na tym samym stanowisku ,wykonując te same czynności jak dookoła będą tylko MGR. Będziecie walczyć miedzy sobą , niszcząc środowisko zawodowe? Bardzo proszę nie poniżajcie "tych starych" ,dajcie im dotrwać w tym zawodzie , aby chociaż na koniec miały satysfakcję z wynagrodzenia. Państwo są młodzi , pielęgniarka staje się "towarem deficytowym" i na pewno osiągniecie bardzo duże zarobki . Nie dzielcie naszego środowisko na godne i nie godne pielęgniarki wyższych zarobków, jeżeli wykonujemy tą samą ciężką pracę. Za nie które komentarze jest mi bardzo wstyd,to świadczy o naszym środowisku bardzo źle i nie będzie nigdy ono spójne.

#105  2019.04.02 20:34:31 ~#104

Drodzy Mgr , wyższe wykształcenie wśród młodych to już norma, nie ma czym się przechwalać, taki mamy obecnie system kształcenia i dobrze. Ale czy mgr , czy liceum tyłek trzeba umyć. Niedługo wsze starsze koleżanki odejdą na emeryturę i zostaną same(i) Mgr i jak będziecie się wtedy dowartościowywać ,od kogo będziecie chcieli być lepsi pracując na tym samym stanowisku ,wykonując te same czynności jak dookoła będą tylko MGR. Będziecie walczyć miedzy sobą , niszcząc środowisko zawodowe? Bardzo proszę nie poniżajcie "tych starych" ,dajcie im dotrwać w tym zawodzie , aby chociaż na koniec miały satysfakcję z wynagrodzenia. Państwo są młodzi , pielęgniarka staje się "towarem deficytowym" i na pewno osiągniecie bardzo duże zarobki . Nie dzielcie naszego środowisko na godne i nie godne pielęgniarki wyższych zarobków, jeżeli wykonujemy tą samą ciężką pracę. Za nie które komentarze jest mi bardzo wstyd,to świadczy o naszym środowisku bardzo źle i nie będzie nigdy ono spójne.

#106  2019.04.02 21:49:13 ~Ewa

Wyższe wykształcenie, większa odpowiedzialność, większy zakres obowiązków, za większe pieniądze.Badania fizykalne , wkłucia doszpikowe, intubacja chorych. . Tego nas przecież uczą na specjalizacjach. Tego uczymy się na rzetelnie odbytych praktykach. A więc do roboty i pochwalmy się tą wiedza i z czystym sumieniem odbierzmy wyższą gaże w stosunku do naszych koleżanek. Udowodnijmy że nie zdobyłyśmy tytułu tylko dla samej próżnej chęci posiadania .I tak jak lekarze : jesteś rezydentem to trzymasz haki , jesteś specjalistą operujesz.

#107  2019.04.03 10:04:13 ~do 106

Od 85 lat pielęgniarze są uczeni czynności, których nikt nie może wykonywać bez prawa wykonywania zawodu. Zacznijmy się chwalić tymi czynnościami w pierwszej kolejności, ewentualnie wymagać aby państwo egzekwowało zapisy prawne, zawarte w normach umieszczonych w przepisach karnych aktu prawnego regulującego zawód pielęgniarski.

#108  2019.04.04 13:35:09 ~Piel.

Najwięcej macie zawsze do powiedzenia w tym temacie! Prostota i prymitywizm jak w żadnym innym zawodzie tego nie ma publicznego wylewania pomyj na siebie wzajemnie jak wam nie wstyd nauczyciele lekarze policjanci walczą solidarnie i nie ma tam podziałów!

#109  2019.04.04 13:38:48 ~Ja

Do 16 a co daje licencjat finansowo? Nic tyle co KM ta sama grupa