Upokarzające! Wysokość podstawy: pielęgniarki, opiekuna, sekretarki w 2022.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.


UPOKARZAJĄCE! WYSOKOŚĆ PODSTAWY:

PIELĘGNIARKI, OPIEKUNA , SEKRETARKI

W 2022 ROKU

Według ministerstwa zdrowia najniższe wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych, zgodnie ze współczynnikami pracy zapisanymi w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, na dzień 31 grudnia 2019 oraz 2021 roku, mają kształtować się następująco:  

Grupa 6 - Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1–5 albo pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny, wymagający wyższego wykształcenia, bez specjalizacji (w tej grupie mieści się według pani wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko skretarka medyczna z wyższym wykształceniem pracująca na oddziale szpitalnym - dopisek redakcji portalu)

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31.12.2019 r  - 2847 zł 

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto w 2021 r. - 3651 zł

GRUPA 7 - Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31.12.2019 r - 4095 zł

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto w 2021 r. - 5251 zł 


GRUPA 8 - Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31.12.2019 r  - 2847 zł 

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto w 2021 r. - 3651 zł


GRUPA 9 Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31.12.2019 r  - 2496 zł 

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto w 2021 r. - 3201 zł. 

Grupa 10 - Fizjoterapeuta albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1–9 albo pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny, wymagający średniego wykształcenia (w tej grupie mieści się według pani wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko opiekun medyczny - dopisek redakcji portalu)

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31.12.2019 r  - 2496 zł 

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto w 2021 r. - 3201 zł.

źródło: dane mz 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także: Jedna pielęgniarka na 40 pacjentów! To skandal. Mówi wiceminister. 


Zobacz także: Pielęgniarki: tak nas traktował ordynator!

Zobacz także: Pielęgniarki - miesięcznik branżowy - pielęgniarka pomyliła krew...

Zobacz także: Pielęgniarkę zwolnił szpital. O ukaranie dyrektora wystąpiła... policja! 


Komentarze użytkowników

#1  2019.03.31 12:35:30 ~bezsens

Po co było kłamać kilka lat temu ze licencjat będzie niezbędny do wykonywania zawodu pielęgniarki , skoro obecnie jest do niczego niepotrzebny . Oszukaliście tysiące pielęgniarek które kosztem swojego czasu podniosły swoje kwalifikacje a okazało się ze uległy oszustwom licencjat dziś do niczego niepotrzebny nie jest ujęty w żadnej grupie ,porażka nigdy już nikomu nie uwierzymy.

#2  2019.03.31 12:59:08 ~Do 1

Jak już zrobiłaś licencjat, trzeba było iść za ciosem, Ja tak zrobiłam i dziś w dużym szpitalu, biorę ze wszystkimi dodatkami 5 tys na rękę na jednym etacie.

#3  2019.03.31 13:09:42 ~do 2

Niestety nie wszedzie jest tak dobrze ja z mgr i spec mam podstawe 3600.

#4  2019.03.31 13:16:31 ~Ala

Licencjat to wyższe wykształcenie! Tylko ktoś o tym zapomniał w przypadku pielęgniarek i położnych wstyd dla tych co tego nie ujęli i niedługo obudzą się z ręką w nocniku.Pani minister proszę to naprawić.

#5  2019.03.31 13:41:41 ~Agata

Tyle się uczyć a i tak dostaje się grosze za pracę tak ciężką i odpowiedzialną :(

#6  2019.03.31 13:53:31 ~up

Szpital kliniczny , bez personelu pomocniczego .mgr spec.-3500 - od ubiegłego roku, po włączeniu do podstawy 1100 . 35 lat stażu pracy.

#7  2019.03.31 14:18:00 ~Słabo

"Grupa 6 - (.) w tej grupie mieści się według pani wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko skretarka medyczna z wyższym wykształceniem pracująca na oddziale szpitalnym - dopisek redakcji portalu)" Państwo z redakcji dlaczego okłamujecie ludzi. Wiecie, że nikt z czytających nie potrafi znaleźć i co dopiero przeczytać, czy zrozumieć Ustaw, tym samym jest kompletnie zielona w kwestii podwyżek! Sekretarki medyczne zostały włączone do grupy 10, bo według Rozporządzenia na to stanowisko wymagane jest średnie wykształcenie. Co sobie Pani szanowna Szczurek-Żelazko publicznie powiedziała nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jeśli jedynym argumentem tej witryny w podwyższeniu współczynnika pracy ma być wzajemne szczucie (dziwnym trafem nie czepiacie się różnic pomiędzy lekarzami i pielęgniarkami - strach, mniej robicie? ) to musicie być bardzo toksycznym i złym środowiskiem. Wiele pielęgniarek po studiach licencjackich czy szkole zawodowej nie może od razu podjąć pracy na oddziale to za co mają być te wyższe stawki! Rozumiem pielęgniarki (z licencjatem, czy szkołą średnią) z wysokim stażem i dobrą opinią wśród pacjentów, ale takie? P.S. Nie pisze się skretarka tylko sekretarka. Rozumiem literówki, błędy itp. w komentarzu, ale artykule?

#8  2019.03.31 14:59:21 ~Go

Do 7- a skąd Ty wiesz, że wszyscy "czytający" nie potrafią czytać/zrozumieć ustaw? Cóż za arogancja - w Twoim slangu "słabo". Problem dotyczy charakteru pracy, zakresu odpowiedzialności zawodowej i stopnia narażenia na czynniki szkodliwe/toksyczne/stress oraz obowiązku ciągłego podnoszenia kwalifikacji (a to też kosztuje-o poświęca ilu czasu prywatnego nie wspomnę).Chcesz się przekwalifikować -droga wolna.

#9  2019.03.31 18:33:26 ~#9

Kochane Panie Pielęgniarki wniosek nasuwa się jeden mamy możliwość podziękować dobrej zmianie za potraktowanie nas jak śmieci .Trzeba iść na wybory zachęcać do udziału w wyborach wszystkich znajomych i najważniejsze mądrze wybrać.

#10  2019.03.31 19:14:40 ~Ja 1962

Mam już dość czytania na temat specjalistek ,magisterskie i jakie one uczone.Proponuję pracę w np.ministerstwie.Tam się sprawdzicie.Dajcie innym wytchnąć od ciągłego słuchania od czego jesteście bo nie po to się uczyłyście i itp.Głowa mnie już boli od ciągłego wychwalania się jak to zdobywane były przez Was kolejne etapy edukacji.Szanujmy się!

#11  2019.03.31 19:54:24 ~Ja

Witam. Mgr piel , 12 lat stazu pracy, wiele kursow specjalistycznych i kwalifikacyjnych na koncie, w trakcie specjalizacji, podstawa 2900 brutto :(

#12  2019.03.31 19:58:43 ~Ja

A opiekun medyczny co ma powiedziec. Pielegniarce wszystko pomaga i najgirsza prace wykonuje. I najnizsza krajowa.

#13  2019.03.31 20:17:05 ~Ja

Przedtem nie było opiekunek,tylko same dobrze wykształcone pielęgniarki po LM iMS które same że wszystkim dawały radę tylko że było nas więcej, ratowników też nie było i było o wiele lepiej

#14  2019.03.31 20:22:15 ~Ja

Córka mojej znajomej skończyła policealną szkołę opiekunki bo ledwie dawała radę w liceum o niskim poziomie w małej mieścinie

#15  2019.03.31 21:13:20 ~Siostra

Na zbity pysk wylać ministrów zdrowia i paniusie z izb pielęgniarskich, prowadzą interesy tylko z korzyścią dla siebie.

#16  2019.03.31 21:30:15 ~Student

Fizjoterapeuta uczy się tak samo dużo co pielęgniarka, jest tak samo potrzebny w rekonwalescencji pacjentów, ale jakoś ciągle słyszę tylko jak wszyscy tu krzyczą jak to pielęgniarki maja źle. Gdzie solidarność z zawodami medycznymi? Nikt o nich nie pamięta.

#17  2019.03.31 21:44:40 ~Osoba

Bardzo proszę niech panie pielęgniarki nie narzekają bo to naprawdę wstyd mam tą możliwość naliczyć wam pensję i ogarniam wasze specjalizacje ,mgr i naprawde nie macie co narzekać mówię o szpitalu powiatowym a wyobraźam ile się zarabia w większych placówkach

#18  2019.03.31 22:06:21 ~do 16

Szanuje fizjoterapeutów, ale podobnie jak ratownicy medyczni mają mało możliwości pracy (a teraz nawet jeszcze mniej niż ratownicy medyczni którzy mogą pracować na oddziałach), a dużo konkurencyjność miedzy sobą, przez co gorsze zarobki.

#19  2019.03.31 22:30:57 ~ja

Wszyscy wykonujemy taką samą pracę.czy jesteśmy po liceum,czy z magistrem.A należy pamiętać,że nic nie zastąpi doświadczenia.wielki szacunek dla koleżanek,które wprowadzały nas do zawodu.A nie miały tylu tytułów.Mam licencjat i specjalizację.aby wiedza szła z praktyką.Pozdrawiam wszystkie Panie i nie skaczemy sobie do oczu.

#20  2019.03.31 22:40:29 ~#20

Pielęgniarka to jednak stan umysłu nie powołanie, głupiutkie mimo wykształcenia ,skaczą sobie do gardeł zamiast się jednoczyć mądrzy rządzący nie dający podwyżki Durnowate dostały by małego rozumu a tak zajmują się ujadaniem a karawana jedzie dalej

#21  2019.03.31 22:48:21 ~ja

.I jeszcze jedno.szanuję każdego.I Panią,która nalicza naszą pensję i Pana ratownika,czy fizykoterapeutę.wyliczacie jak każdą złotówkę.Ale nikt z Was nie wykonuje pracy np.za Panią salową.często się zdarza,że myjemy baseny,biegamy do drugiego budynku po krew-w nocy,przy minusowej temperaturze. I to przede wszystkim pielęgniarki,kiedy były strajki brały na swoje barki różne niedogodności.dla wszystkich pracowników,a nie tylko dla siebie. Jest nas mało.ciekawe,kto się będzie opiekował Wami.Zapraszam na nocne dyżury.

#22  2019.03.31 22:50:56 ~ON piel

Wydałem 10tys na magisterke i mam specke. Żadna koleżanka starsza nie pracowała na mnie i za mnie na dyżurach. Mam doświadczenie i wiedzę i nie boję się jej użyć. Dlatego proszę nie wypominać nam, bo też sobie od ust latami odejmuję i nie dosypiam i teraz chce mieć godnie zapłacone. Były studia pomostowe nawet bezpłatne-wiele nie skorzystało-to ich problem. Mało gdzie studia takie można było skróconą ścieżką odrobić w zawodach i to jeszcze ostatnie lata za darmo, więc kto się miał nauczyć ten już to zrobił. Dziwią mnie historie przypominane rodem z PRL-u o poświęcaniu się.kosztem rodzin, zdrowia itp. Teraz PRL nie ma a też poświęcam się kosztem rodzin, własnych środków i czasu. 5 lat studiów (PEŁNYCH PIĘĆ LAT a nie ścieżka skrócona). A komu się nie podoba bo się nie chciało uczyć, czy nie mogło. zawsze można dorobić w EURO czy na emeryturze czy na rencie u Niemca. Chcę tu dobrze zarabiać i tyle. TO że ustawodawca na dzień dobry nie płaci 5 tys na rękę po LO,SM, lic. to już problem polityczny.

#23  2019.03.31 22:52:32 ~#13

Do 12 .Opiekun medyczny nie pomaga pielęgniarce, tylko wykonuje zadania przypisane do danego stanowiska pracy .Pozdrawiam.

#24  2019.03.31 22:52:53 ~Kasia

Moim zdaniem cała ta siatka płac jest upokarzająca dla wszystkich zawodów medycznych. Brak słów!

#25  2019.03.31 23:11:52 ~Benia

Nie wiem za co oni tyle kasy dostaja ? Najpierw trzeba sie doksztalcic jak traktowac pacjenta. Sa pielegniarki ktore wspaniale opiekuja sie pacjentami ale tylko 1 na 1000. Najlepiej byloby gdyby to pacjenci oceniali kto zasluguje na podwyzke. Oj malo by ich bylo . Hihi. Coz nam pacjentom tak naprawde nie do smiechu tylko plakac sie chce.

#26  2019.03.31 23:17:05 ~do 25

Pielęgniarki z psychiatrii i oit pewnie musiał by dopłacać a nie mieć wynagrodzenia tym tokiem myślenia.

#27  2019.03.31 23:19:54 ~Karola

Zal mi tych pielegniarek oj zal. Te mlode najwiecej pracuja najwiecej serca oddaja a nikt ich nie docenia. W porownaniu do pielegniarek z tytulami i stazami one nie spia na nockach tylko pilnuja pacjentow po operacjach. Przychodza do nich czy podac leki przeciwbolowe czy nic sie nie dzieje ? I dobrze mozna napisac tylko o nich. Panie ze stazami i tytulami to juz maja pacjenta gdzies. Cos sie powinno zmienic na pewno. Jedzenie w szpitalach jest dla pacjentow a nie personelu szpitala a jak sie nocki pracuje to sie nie spi. Czy zasluguje sie na podwyzke ? Odpowiedzcie sobie sami.

#28  2019.03.31 23:26:59 ~laura

Byłam także pacjentką i widziałam jak potrafią zachowywać się pacjenci.żenada.Aby oceniać innych,popatrzmy na siebie. Przeszkadzają nam starzy,schorowani ludzie-którzy,różnie pachną,brudni bezdomni,alkoholicy.A kto przy nich pracuję. Szanuję Panie Pielęgniarki i ich pracę!

#29  2019.03.31 23:55:56 ~Kristof

Najlepiej zeby poszly robic za granice. Moze wtedy opieka nad pacjentem bedzie dobra. Przyjda panie z Ukrainy i innych krajow do Nas i bedziemy przez nie traktowane godnie.

#30  2019.03.31 23:59:46 ~Kaja P.

Ludzie sa rozni. My pacjenci jestesmy rozni . Ale to co nam moze przeszkadzac moze i pielegniarkom i same glosno o tym mowia pacjentom. Tylko opieka nad pijakami starcami brudnymi itp to ich praca. Nie nasza. Nie pasi to zwolnic sie czas.

#31  2019.04.01 06:36:19 ~Salowa

Witam wszyscy nazekaja a co powiecie o salowych w szystkie swieta. soboty i niedziele zadarmo na reke 1400

#32  2019.04.01 07:12:31 ~do 26

Świetna riposta

#33  2019.04.01 07:41:03 ~Go

Szanowni Pacjenci! Gwoli edukacji-zauważcie wreszcie,że przy minimalnych obsadach nie da się być przy każdym co godzinę czy dwie. Nawet nie wiecie co robimy w innej części oddziału, nie przychodzimy chodzącym zgasic swiatla na sali,bo po to też dzwonicie,bez refleksji,ze w tym czasie w zabiegówce reanimujemy innego chorego.O intensywności opieki decyduje stan zdrowia.Ale osobiście, po ludzku -szlag mnie trafia,kiedy któryś z chorych przychodzi i robi zjazd,że nie będzie na sali leżeć z panem/pania X - bo,np: chrapie (to jest szpital,a nie hotel).I do części chorych chirurgicznych-oczywiście chodzących -myjcie pępki, bo to norma w cywilizowanym świecie (ogólnie higiena ciała).Co do reszty pretensji-jest taki b.fajny film nt.natury ludzkiej "Do Ciebie,człowieku"- polecam.A co do zwolnienia z pracy-spokojnie,młode się zwalniają i wyjeżdżają na Zachód do pracy w lepszych warunkach,z wdzięcznymi pacjentami i normalnym kierownictwem (o kasie nie wspomnę) .Natomiast "stare"pielęgniarki masowo odchodzą na emerytury i renty.Zawsze bylam i nadal jestem życzliwa dla chorych,ale czytając niektóre posty,uważam,że może za bardzo.Spokojnie-też odejdę na emeryturę. Co do siatki płac- cała jest beznadziejna,a powyzsze wypowiedzi Pacjentów są uzasadnieniem dla zróżnicowania stawek personelu pracujacym bezpośrednio z chorymi wobec tych,którzy wykonują tylko czynności pomocnicze przy chorym(tzw:szeroko rozumiana obsługa: salowe,transportowi czy sekretarki medyczne).

#34  2019.04.01 10:18:02 ~Go

Świetne podsumowanie. Jeszcze chwila i nie będzie pielęgniarek jak rząd nie podejmie właściwych kroków.

#35  2019.04.01 14:21:49 ~Plg

Do emerytury 6 lat.Jak szybko chciałabym się ze starzeć.Jestem już zmęczona tą harówą.Kiedyś lubiłam swój zawód.Dłużej nie da się tak pracować.Nie jestem wyczynowcem.

#36  2019.04.01 17:20:17 ~PL

Tak szczerze to chyba praca w szpitalu na każdym stanowisku, za oczywiście wyjątkiem lekarzy jest po prostu jałmużną. Współczuję pielęgniarkom, opiekunkom, rejestratorkom, sekretarkom, sanitariuszkom, że w 2022 r. będą musiały pracować za tak niskie pensje. Przecież to tak odpowiedzialna praca! Jak można ratować ludziom życie lub ułatwiać leczenie i nie być wstanie godnie wyżyć z pensji. No ale przecież trzeba dofinansować pana rydzyka, publiczną telewizję, bądź budować nikomu potrzebne pomniki smoleńskie z podatków społeczeństwa - na NFZ pieniędzy nie ma. Jednym słowem wszystkiemu winni są politycy.

#37  2019.04.01 18:55:01 ~Do 29

Kristofku, nie martw się, starsze pielęgniarki odejdą na zasłużoną emeryturę, młodsze wyjadą, bo nie będą pracować z polskim chamstwem pacjentowskim, ich wysokościami lekarzami oraz roszczeniowymi rodzinkami za jałmużnę. Co do ukraińskich pielęgniarek to mam paręnaście na roku, dla nich zaraz po studiach azymut to Anglia, więc nie strasz, nie strasz ukraińskimi pielęgniarkami, które polską służbę zdrowia mają głęboko w d, bo się zesrasz. ENDE

#38  2019.04.01 23:15:00 ~Yxuz9

Brawo 37 !

#39  2019.04.11 16:53:52 ~#1310

Ten portal jest żenujący. Jedynie co robi to skłóca zawody medyczne. A prawda jest taka, że każdy jest ważny i każdy zasługuje na godne wynagrodzenie. Szanujmy się zamiast obrzucać błotem.